بلیط هواپیما به قزوین و قلعه‌ای سربرآورده از میان تاریخ

0
298
خرید بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت
بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت
بلیط هواپیما به قزوین و قلعه‌ای سربرآورده از میان تاریخReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 5Rating: 4.0بلیط هواپیما به قزوین و قلعه‌ای سربرآورده از میان تاریخبلیط هواپیما به قزوین و قلعه‌ای سربرآورده از میان تاریخ آیا تا به حال پیش آمده از جایی دیدن کنید الموت روستای تاریخی در استان قزوین قرار گرفته است

بلیط هواپیما به قزوین و قلعه‌ای سربرآورده از میان تاریخ

آیا تا به حال پیش آمده از جایی دیدن کنید و وقتی درمیان بازمانده‌های تاریخی آن قدم بر می‌دارید، احساس کنید که در حال سفر به دل تاریخ هستید؟ برخی از مکان‌های تاریخی چنین حسی را به بازدیدکنندگانش منتقل می‌کند، درست مثل قلعه‌ی الموت، قلعه‌ای که به لحاظ معماری سرگذشتی بسیار منحصر به فرد و اعجاب انگیز دارد. با ما همراه شوید تا گشتی در میان این قلعه‌ی زیبا بزنیم.

بهترین فصل سفر

این قلعه در منطقه‌ای کوهستانی و برروی صخره‌ای بلند قرار دارد؛با توجه به سرمای هوا در طول زمستان بهترین فرصت برای سفر بهار و نیز اواخر تابستان است، زمانی که هوا نه بیش از حد گرم است و نه بیش از اندازه سرد

فرصتی برای اقامت در طبیعت

خرید بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت
بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت

با توجه به طبیعت اطراف قلعه‎ی الموت، به شما پیشنهاد می‌کنیم برای دیدار هرچه بهتر این منطقه، دسته کم سفری دو روزه را به این جا ترتیب دهید و یک شب را در طبیعت بکر بگذرانید.

به سوی الموت

خرید بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت
بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت

برای رفتن به الموت باید به سوی قزوین حرکت کنید، جاده‌ای پیچ در پیچ را باید پشت سر بگذارید تا به شمال شرقی روستای گازرخان برسید، بر بالای صخره‌های خاکستری و سرخ رنگ و به بلندای دوهزار و 163 متری، دژ الموت قرار گرفته‌است.

تاریخ در قلعه‌ی الموت

خرید بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت
بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت

با شنیدن نام قلعه‌ی الموت به یاد حسن صباح می‌افتیم، رهبر فرقه‌ی اسماعیلیه، که این قلعه را مرکز فرماندهی و حکومت خود کرده‌است. حسن صباح در نیشابور درس خواند همراه با خواجه نظام الملک طوسی و خیام، سه فرد اثرگذار در تاریخ ایران که به یاران دبستانی معروف شده‌اند.

او در جوانی به قم و ری رفت و در همان زمان به فرقه‌ی اسماعیلیه جذب شد؛ از آن پس هم چند سالی به قاهره رفت و با بازگشت به ایران به الموت رفته و فعالیت خود را آغاز کرد. او و پیروانش که به خداوندان قلعه‌ی الموت معروف شدند سال‌ها در این دژ به فعالیت سیاسی علیه حاکمان عباسی و سلجوقی پرداختند.

حسن صباح 35 سال در این قلعه اقامت کرد و چنان ساختار نیرومند نظامی را برقرار کرد که باعث شد در طول تاریخ به عنوان یکی از نوابغ امور استراتژیک و نظامی شناخته‌شود. در مقاومت او و یارانش معماری این قلعه و ویژگی‌های متمایز آن بسیار اثرگذار بوده‌است.

با معماری الموت آشنا شوید

خرید بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت
بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت

این قلعه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده‌است؛ قسمت غربی به نام قلعه‌ی بالا، جورقلا و قلعه‌ی بزرگ، پیلاقلا خوانده می‌شود، اگر اکنون به قلعه‌ی الموت بروید، می‌توانید بخشی از این دیوار شرقی را ببینید، سنگ و گچ از مصالح به کار رفته شده در ساخت این دیوار است و به همین دلیل هم در طول سالیان کمتر آسیب دیده‌است.

قسمت جالب دیگر قلعه، دو اتاقی است که برای نگهبانی در شمال غربی قلعه بالا ساخته شده‌است. اتاق اول یکی از شگفت‌انگیزترین ویژگی‌های معماری این قلعه است؛ در این اتاق یک چاله‌ی آب وجود دارد، که به طور دائم از آب پر می‌شود؛ در واقع سیستم جالب معماری سبب شده تا این چاله با حوض جنوبی ارتباط داشته‌باشد. تامین آب در درون قلعه، به حسن صباح و پیروانش کمک کرد تا بتوانند مقاومت خود را حفظ کنند.در پشت این اتاق، دیواری به طول 12 متر و پهنای یک متر قرار دارد که از سطح این قلعه نیز پایین‌تر است و پرتگاه مخوفی را ایجاد کرده‌است.

حوض الموت نیز در جنوب غربی قلعه قرار دارد، این حوض در سنگ کنده شده و هنوز هم بارش‌های فصلی آن را پرآب می‌کند. درخت تاک کهن سالی نیز در کنار این حوض قرار دارد که همچنان سبز و شاداب است.

اگرچه آثار کمی از دیوارهای جنوبی بخش شرقی باقی مانده، اما مشاهدات و یافته‌های باستان شناسی نشان می‌دهد که محافظان قلعه و خانواده‌های آنها در بخش شرقی قلعه زندگی می‌کردند.آثاری از این دیوار نیز باقی مانده که می‌توانید از آن دیدن کنید.

هنگام گشت و گذار در قلعه‌ی الموت، توده‌هایی از سنگ و خاک توجهتان را جلب می‌کند؛ این بخش درواقع میدانی است که بین دو قلعه‌ی بالا و پایین قرار دارد و این تل خاک و سنگ به احتمال بقایای بناهایی است که در این محل وجود داشته‌است.

پایان کار

خرید بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت
بلیط هواپیما به قزوین و بازدید قلعه الموت

به دستور هلاکوخان مغول در سال 654 هجری قمری این قلعه به آنش کشیده شد. از آن پس از این قلعه به عنوان تبعیدگاه و زندان استفاده شد به همین سبب هم تا سال 1006 هجری تا حدود بسیاری ساختمان قلعه سالم ماند؛ اما در دوره‌ی قاجار با وسوسه‌ی یافتن گنج، حفاری‌هایی صورت گرفت که منجر به ویرانی آن شد.

قلعه‌ی الموت و تاریخی که پشت سر گذاشته، اکنون بسیار شنیدنی و معروف شده‌است؛ ویژگی‌های این قلعه‌ی نظامی می‌تواند برای مسافران پروازهای خارجی نیز جذاب و جالب باشد. اگر ساکن تهران هستید، می‌توانید برای یک سفر کوتاه به اینجا برنامه‌ریزی کنید و اگر هم ساکن شهری دورتر، دیدار از این قلعه ارزش آن را دارد که بلیط هواپیمایی تهیه کنید.

برای خرید بلیط هواپیما به مقاصد مورد نظرتان به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید