سفر به خوزستان و بازدید از آسیاب‌های آبی دزفول

شهرستان دزفول که در جنوب غرب کشور و در استان خوزستان قرار دارد، دومین شهر بزرگ خوزستان بعد از اهواز به حساب می‌آید. دزفول در دامنه‌های رشته‌کوه‌های زاگرس قرارگرفته و قدمتش به دوران ساسانیان برمی‌گردد. البته این شهر قبل از دوران ساسانیان هم پررونق بوده است. همگی در کتب تاریخ خوانده‌ایم که هرجایی که آب بوده، آبادی هم بوده است. رودخانه بزرگ دز علاوه بر زیبایی‌ که افزوده، نقش مهمی نیز در شکل‌گیری و رونق این شهر داشته است.

0
199
خرید بلیط هواپیما اهواز
آسیاب آبی دزفول
سفر به خوزستان و بازدید از آسیاب‌های آبی دزفولReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 5Rating: 3.5سفر به خوزستان و بازدید از آسیاب‌های آبی دزفول - خرید بلیط هواپیما اهواز از سفرستانشهرستان دزفول که در جنوب غرب کشور و در استان خوزستان قرار دارد، دومین شهر بزرگ خوزستان بعد از اهواز به حساب می‌آید. دزفول در دامنه‌های رشته‌کوه‌های زاگرس قرارگرفته و قدمتش به دوران ساسانیان برمی‌گردد. خرید بلیط هواپیما اهواز

آسیاب‌های آبی دزفول

شهرستان دزفول که در جنوب غرب کشور و در استان خوزستان قرار دارد، دومین شهر بزرگ خوزستان بعد از اهواز به حساب می‌آید. دزفول در دامنه‌های رشته‌کوه‌های زاگرس قرارگرفته و قدمتش به دوران ساسانیان برمی‌گردد. البته این شهر قبل از دوران ساسانیان هم پررونق بوده است. همگی در کتب تاریخ خوانده‌ایم که هرجایی که آب بوده، آبادی هم بوده است. رودخانه بزرگ دز علاوه بر زیبایی‌ که افزوده، نقش مهمی نیز در شکل‌گیری و رونق این شهر داشته است. دزفول تقریباً از تمامی استان‌ها گردشگر دارد و در طول سال نیز توریست‌هایی از کشورهای مختلف با خرید بلیط هواپیما دزفول راهی این شهر شده اند. حتی در تابستان که گرمای این منطقه طاقت‌فرساست، بازهم توریست‌‌های خارجی برای دیدن زیبایی‌های تاریخی به این شهر می‌آیند.

آسیاب آبی چیست؟

خرید بلیط هواپیما اهواز
بلیط هواپیما اهواز

آسیاب آبی دستگاهی برای خرد کردن گندم و غلات و درست کردن آرد بوده که با استفاده از تکنیک فشار آب کار می‌کرده است. در ایران قدیم تقریباً در هر شهری آسیاب آبی وجود داشته اما امروزه چند مورد انگشت‌شمار کار می‌کنند. البته آنچه امروز به‌عنوان آسیاب‌های آبی شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از سازه‌های آبی است که درگذشته به‌عنوان آسیاب استفاده می‌شده است. این مجموعه در ارتباط با جریان رود دز در بستر رودخانه ساخته‌شده و در دوره‌های بعدی توسعه‌یافته است. تهیه بلیط هواپیما و بازدید از این زیبایی‌ها خالی از لطف نیست.

آسیاب‌های آبی دزفول

خرید بلیط هواپیما اهواز
آسیاب آبی دزفول

آسیاب‌های آبی دزفول از ارزشمندترین آثار تاریخی شهرستان دزفول هستند، که در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. البته این آسیاب‌ها مالکان شخصی داشتند که به‌اصطلاح محلی لوینه نیز گفته می‌شدند. در دوران صفویه تعداد آسیاب‌ها حدوداً ۵۰ تا ۶۰ عدد بود اما در اثر سیلاب‌های فصلی تخریب شدند. آسیاب‌های آبی دزفول به فاصله کمی از پل قدیمی و در چندین جای رودخانه دز قرارگرفته‌اند. کاربرد این آسیاب‌ها در قدیم چنین بوده که در فصل‌های کم‌آبی، این آسیاب‌ها به بالا آمدن سطح آب کمک می‌کردند و درواقع باعث می‌شدند تا مردم منطقه از آب ‌اندک بهترین و بیشترین بهره را ببرند.

تاریخچه آسیاب‌های آبی دزفول

خرید بلیط هواپیما اهواز
بلیط هواپیما اهواز

نخستین آسیاب آبی دزفول هم‌زمان با ساخت پل باستانی دزفول هزار و 700 سال پیش در دوران ساسانی و با توجه به نیاز مردم بر روی رودخانه دز ساخته شد. شکل آسیاب‌ها برگرفته از سبک معماری بومی شهرستان دزفول بوده و به‌صورت یک مجموعه به‌هم‌پیوسته ساخته‌شده‌اند. بسیاری از این آسیاب‌ها تا اوایل دوره پهلوی دوم فعال بودند و نیاز مردم به آرد را برطرف می‌کردند، اما باگذشت زمان و ساخت کارخانه آرد این آسیاب‌ها جایگاه اولیه خود را از دست دادند و فقط جنبه جذب گردشگر و توریست با تهیه بلیط هواپیما را دارد.

خرید بلیط هواپیما اهواز
آسیاب آبی دزفول

برای اولین بار آسیاب آبی دزفول در دوره ساسانی بناشده و برای آرد کردن گندم در دوران قاجاریه و پهلوی نیز استفاده می‌شده که به اقتصاد این شهر کمک می‌کرده است اما اکنون حدود ۲۰ آسیاب باقی‌مانده که به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری دزفول به‌حساب می‌آید.
آسیاب‌های آبی دزفول به شماره 3984 در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده است. بازمانده این آسیاب‌ها در سه قسمت از رود دز وجود دارند، بخش اول در بالادست در پارک ساحلی دز، بخش دوم در کنار پل جدید دزفول و بخش سوم در کنار پل تاریخی دزفول قرار دارند که به دلیل قرار گرفتن در مسیر طغیان رودخانه برخی از آن‌ها تخریب‌شده‌اند.

خرید بلیط هواپیما اهواز
آسیاب آبی دزفول

پایه این آسیاب‌ها از ملات گچ، خاکستر و آجرها در سه ردیف ساخته‌شده‌اند و دیوارها نیز از آجر و سنگ و ملات آهکی پوشیده شده است. آسیاب‌ها طوری کنار هم قرارگرفته‌اند که گویی شکل سد دارند و آب در مسیر موردنظر هدایت می‌شود. درون آسیاب‌ها سنگ ۲ تکه وجود داشته که قسمت پایینی همیشه ثابت بوده و براثر نیروی آب رودخانه چرخ بالایی به چرخش درمی‌آمده است. هر آسیاب پنج نفر کارگر داشته که مسئولیت‌های مختلفی مانند مسئول گندم آوردن با قاطر، مسئول سنگ آسیاب و مسئول جمع‌آوری آرد را داشتند. هم‌چنین شب‌ها نیز یک نفر مسئول آسیاب بوده است. آسیاب‌ها به شکل کشتی مانند ساخته می‌شدند که این‌گونه معماری برای تنظیم فشار آب بوده است. در وسط رودخانه، بر یکی از دهانه‌ها طاق عظیمی وجود دارد که شبیه ایوان‌های ساسانی‌اند، زیرا شاهان ساسانی علاقه خاصی به چنین معماری داشتند که نشان‌دهنده جایگاه سردار است. معماران ایران باستان با کمک گرفتن از آب و ساختن آسیاب‌ها به هدف خود رسیدند.

ارج نهادن به تاریخ

خرید بلیط هواپیما اهواز
بلیط هواپیما اهواز

سازمان نوسازی بهسازی شهرداری دزفول در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای حفظ، مرمت و بازسازی این آسیاب‌ها با تمیز سازی محوطه و ساختن سفره‌خانه‌ها در زیر پل دوم دزفول که به آسیاب‌های شیخ و عماد معروف‌اند، انجام داده است. دزفول با قدمتی طولانی دارای بافت تاریخی و بناهای ارزشمند با معماری زیبا و منحصربه‌فرد است. آسیاب‌های تاریخی نیز بخش مهمی از سازه‌های آبی این شهر هستند که در سه قسمت رودخانه دز واقع‌شده‌اند، حتی از هواپیما هم این سازه‌ها دیده می‌شوند. به‌راحتی می‌توانید با خرید بلیط هواپیما این مناظر بی‌نظیر را از بالا ببینید. حفظ این آثار ارزشمند می‌تواند به جذب گردشگر و علاقه‌مندان کمک کند تا به خرید بلیط هواپیما اقدام کنند و همین میراث فرهنگی و تاریخی می‌تواند برای نسل‌های آینده نشانی از توسعه باشد. همین‌طور قرارگیری آسیاب‌ها در بستر رودخانه دز و مجاورت جاده ساحلی و پارک ساحلی، پل قدیم دزفول باعث شده تا این مجموعه به یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری دزفول تبدیل شود.

برای خرید بلیط هواپیما اهواز و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع
fa.wikipedia.org
irna.ir
seeiran.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید