دریاچه سد دز استان خوزستان

کشور ایران سرزمینی پر از زیبایی های وصف ناشدنیست که هر کدام بخشی از ایران را فرا گرفته و گردشگران زیادی را به سوی خود روانه می کند. اما برخی از بخش های ایران بیش از مناطق دیگر مجموعه ای از جاذبه های زیبا را در دل خود جای داده اند.

6
1242
خرید بلیط هواپیما اهواز
بلیط هواپیما اهواز
دریاچه سد دز استان خوزستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 22Rating: 4.0دریاچه سد دز استان خوزستان و آغاز سفری بیادماندنی به جنوب بکر ایران.دریاچه سد دز استان خوزستان زیبایی فوق‌العاده‌ای به این منطقه بخشیده در این دریاچه ورزش‌های آبی متعددی مانند قایقرانی اسکی و شنا و غیره انجام می‌دهند.

دریاچه سد دز

کشور ایران سرزمینی پر از زیبایی های وصف ناشدنیست که هر کدام بخشی از ایران را فرا گرفته و گردشگران زیادی را به سوی خود روانه می کند. اما برخی از بخش های ایران بیش از مناطق دیگر، مجموعه ای از جاذبه های زیبا را در دل خود جای داده اند. یکی از این بخش ها بخش های جنوبی کشورمان است که از دیرباز محبوب گردشگران بوده است. به جنوب می رویم و رودخانه دز؛ اگر تاریخ را ورق بزنیم می‌بینیم هرجایی که آب بوده، به طبع آن آبادی هم بوده است. رودخانه بزرگ دز علاوه بر زیبایی‌اش، همین‌که از میان شهر عبور می‌کند، دارای نقش بسزایی در شکل‌گیری و رونق گرفتن شهر نیز داشته و حتی بهتر است بگوییم به خاطر وجود این رودخانه شهرهای بسیاری در این منطقه در کنار همدیگر قرارگرفته‌اند. دریاچه سد دز بین اندیمشک و دزفول قرار گرفته و سد دز در اندیمشک جای خوش کرده است. از این رو نزدیک ترین مسیر هم برای مسافران چه از جاده تهران جنوب و چه از خط آهن، رسیدن به اندیمشک  می باشد. دزفول هم ازجمله شهرهای استان خوزستان که در ساحل شرقی رود دز و در جنوب غربی رشته‌کوه زاگرس واقع‌شده است. بااینکه پیشینه این شهر به چندین هزار سال می‌رسد، اما به خاطر عبور همین رودخانه شهر مهمی است، شهر دزفول همچنین به خاطر قرار گرفتن در حاشیه رودخانه دز دارای سازه‌های آبی ارزشمندی است که این سازه‌ها، شامل آسیاب‌های آبی، قنات‌ها، حمام و… است که نشانگر تاریخ ساسانیان است. در ادامه این مطلب سفرستان بیشتر با دریاچه سد دز آشنا می شویم.

خرید بلیط سفر به دزفول
سفر به دزفول

در شمال غربی دزفول، در منطقه شهیون، یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران به نام دریاچه دز قرار دارد که زیبایی فوق‌العاده‌ای به این منطقه بخشیده است. در این دریاچه ورزش‌های آبی متعددی مانند قایقرانی، اسکی و شنا و… انجام می‌دهند. در اطرافش چندین جزیره کوچک و بزرگ همراه با درختان کنار و بادام‌کوهی وجود دارد.

روستای پامنار

خرید بلیط سفر به دزفول
سفر به دزفول

روستای پامنار نیز بخشی از شهیون است بافاصله ۴۲ کیلومتری از شهر دزفول در میان‌دامنه‌های زاگرس و مشرف‌به دریاچه سد دز است. روستای پامنار نیز به خاطر چشم‌انداز و هم‌جواری‌اش با دریاچه دز، درخت‌های سدر، دره‌ها و چشمه‌های جذاب و خاصی دارد که هرسال گردشگران فراوانی را با خرید بلیط هواپیما اهواز و حتی ماشین شخصی به سوی خود جذب می کند. روستای پامنار درست در نزدیکی دریاچه قرارگرفته که در ایام خاص اهالی محلی تعدادی خانه اجاره‌ای به مسافران می‌دهند، اما اسلام‌آباد امکانات بیشتری دارد، فاصله اسلام‌آباد تا پامنار کمتر از پنج کیلومتر است.

✅ بازدید از مقاله آسیاب‌های آبی دزفول

خرید بلیط سفر به دزفول
سفر به دزفول

تفرجگاه‌‌های ساحلی در امتداد رود دز با طبیعت زیبا و دریاچه‌های پرآب و آبشارهای بلند از جاذبه‌های طبیعی شهر دزفول به‌حساب می‌آید که می‌تواند خاطرات فراموش‌نشدنی برای گردشگران به ارمغان داشته باشد.

وسعت دریاچه

خرید بلیط هواپیما اهواز
بلیط هواپیما اهواز

وسعت درياچه دز در هر موقع از سال و در شرايط پرآبی و کم‌آبی متفاوت بوده و حدوداً شش هزار هکتار است. عمق درياچه نيز تا ۵۰ متر متغير است. سد دز یک سد بتُنی برق‌آبی است که نقش مهمی در کنترل سیلاب‌های بالادستش دارد و می‌تواند ۱۲۵۰۰۰ هکتار از اراضی پایین‌دست را آبیاری کند. نیروگاه این سد دارای قدرت نصب ۵۲0 مگاوات است.

خرید بلیط هواپیما اهواز
بلیط هواپیما اهواز

هدف اصلی از احداث سدهایی مانند سد دز تأمین نیروی لازم جهت تولید برق و کنترل سیلاب‌ها و تنظیم آب جهت مصارف آبیاری است. به‌منظور کنترل سیلاب‌ها دو تونل سرریز بافاصله کمی از بدنه سد ساخته‌شده‌ است. در وسط دریچه مخروطی شکل به‌منظور آبیاری زمین‌های کشاورزی وجود دارد.

خرید بلیط هواپیما اهواز
بلیط هواپیما اهواز

چنین دریاچه‌هایی که پشت سدها و به خواست بشر ساخته می‌شوند، می‌توانند تأثیرات زیادی بر زندگی مردم محلی و اکوسیستم بگذارند. حال اگر این دریاچه جز پنجاه سد بلند جهان و حتی ششمین سد مرتفع دنیا هم باشد، دیدن آن خالی از لطف نیست. سد دز ۵۰ سال پیش با ارتفاع ۲۰۳ متری بر روی رودخانه خروشان دز بسته‌شده است. در مسیر سد دز، پارک ساحلی علی کله (Ali kalle) وجود دارد که تفرج‌گاهی برای مردم دزفول به‌حساب می‌آید.

نحوه دسترسی

نحوه دسترسی دریاچه سد دز
دریاچه سد دز

برای رفتن به سد باید از شهیون  رد شوید، از جاده شهيون تا پاي درياچه به‌صورت آسفالته است که در کنار درياچه پارکينگ مناسب و هم‌چنین تعداد زيادي قايق براي گردشگران فراهم‌شده است. بعد از رسیدن به اینجا کمی هم بهتر است پیاده‌روی داشته باشید تا بتوانید به منطقه بسيار زيبا و سرسبز و پوشيده از درختان نخل برسيد که در اين مکان چشمه‌ای از بالاي کوه سرازير شده و در قسمت پايين نيز منظره بسيار زيباي درياچه است.

خرید بلیط هواپیما اهواز
بلیط هواپیما اهواز

قسمتي نیز پر از درختان نخلي است که 50سال پيش به زیرآب رفته‌اند و يکي دو سال است که دوباره سر از آب بيرون آورده‌اند. بعد از گذشتن از بیشه بزان و قبل از بازارگه در سمت چپ روستاهای اسلام‌آباد و پامنار وجود دارند.

در این مکان آماده تعجب باشید، همان‌طور که گفتیم این درياچه سد دز در استان گرمسير خوزستان واقع‌شده اما با ماهی‌های قزل‌آلا روبرو می‌شویم که این ماهی مخصوص مکان‌های سردسیری است، اما این حال در مقايسه با انواع ديگر ماهی‌ها توانسته خودش را نسبت به دماي محيط از چندین سال قبل تاکنون با شرايط محيط وفق دهد. البته با توجه به اینکه مکانی بزرگ است پس به طبع آن دما در همه نقاط آن یکسان نیست و ممکن است به دليل ورود جریان‌های خنک فصلي دماي آب نسبت به محيط پيرامون به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش يابد و همين امر باعث می‌شود تا محيط مناسبي برای ماهي قزل‌آلا باشد.

خرید بلیط سفر به دزفول
سفر به دزفول

در جزیره بزرگ وسط دریاچه که مساحت60 هزار مترمربعی دارد، چشم‌انداز زیبایی در این منطقه به وجود آورده است. در این جزیره درختان کنار، بادام‌کوهی، بید و همچنین جانوران کوچکی مانند روباه و خرگوش و پرندگان زیبایی مانند تیهو و کبک و پرندگان دریایی، حیات‌وحش بی‌نظیری را به ارمغان آورده است. هم‌چنین این جزیره به خاطر موقعیت جغرافیایی خوب و زمین مسطحش، شرایط مناسبی برای احداث مراکز تفریحی و اقامتی برای گردشگران دارد. در این دریاچه انواع مختلف آبزیان پرورش داده می‌شوند، اگر به صید ماهی علاقه دارید، اینجا محل مناسبی برای صید است. در ادامه می توانید با دریاچه کیو خرم آباد آشنا شوید.

6 دیدگاه ها

  1. سلام خسته نباشید .منابع شما ناقص هست و تصاویرتون هم چندین مشکل دارن. دریاچه سد دز در حوزه شهرستان اندیمشک هست و چم سبز یا چالکندی بین دو شهرستان قرار داره و عکسی که از پشت سد گزاشتین مربوط به سد دز نیست.اصلاح بفرمایین

  2. سلام
    رودخانه دز ربطی به شهرستان دزفول ندارد و متاسفانه مردم دزفول که زمان جنگ ایران با روم به اسرات کرفته شده در گوشه ای کنار رودخانه پناه داده می شوند و این کمبود باعث شده سال به سال به شهر خود اضافه کرده و باعث درگیری هایی می شوند که با خونریزی همراه است که هر چه زودتر باید فکری کرد و جلوی پیشروی آنها گرفته شود.در خوزستان به اسراییلی معروف هستند البته خیلی هم بیراه نیست چون اجداد آنها به یعقوب نبی متصل است.

    • اره منم فهمیدم که مردم خاصی هستن میگن اونجا نزدیک دزفول چند هزار سال پیش دانشگاهی بوده به اسم جندی شاهپور که الان هم بقایایی از آن دانشگاه وجود داره و طی تحقیقاتی که کردن اکثر مردم دزفول ومناطق اطراف آن از نوادگان این عالمان بودن که البته در
      آن زمان هنوز اسلامی نبوده شاید یکی دیگر از دلایل اینکه بالاترین عالمان دین اسلام مثلا شیخ مرتضی انصاری و…از این شهر بودن همین دلیل بوده که اینها نوادگان دانشمندان بزرگ دانشگاه جندی شاپور بودن البته معمولا تمدن های بزرگ کنار رودخانه ها بوجود امدن من خودم در زمان جنگ به این شهر امدم واقعا با مقایسه با شهرهای اطراف ادمهایی خاص بودن چه از نظر فرهنگ بالا وهوش بالا و مهمان نوازی و الان هم دوست دارم انجا باشم کنار ساحل رودخانه دز که با زیبایی خاصی از مرکز شهر میگذرد یادش بخیر تو جنگ چقدر پشت سد دز وسد علی کله دزفول اموزش ابی خاکی می دیدیم واقعا پشت سد دز دزفول منطقه شهیون رویایی بود

  3. دریاچه سد دز بین اندیمشک و دزفوله اما سد دز در اندیمشک واقع شده . نزدیک ترین مسیر هم برای مسافران چه از جاده تهران جنوب و چه از خط آهن رسیدن به اندیمشک هست و بعد رفتن به دریاچه در صورتی که مسیر دزفول یک ساعت زمان بیشتری رو می طلبه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید