شهر باستانی هفت تپه با مردگانی که در خمره خفته‌اند

هنگامی که از اهواز به سمت شوش حرکت می‌کنید، در این مسیر شهری به نام هفت تپه وجود دارد. چیزی که در این شهر بیش از هرچیزی نظر شما را به خود جلب می‌کند، تابلوهای کارخانه نیشکر است. این شهر مانند یک منطقه صنعتی با جمعیت کم به نظر می‌رسد در حالی‌که، اهمیت این شهر به قدمت و تاریخی بودنش است که به دوره عیلامی مربوط می‌شود و در 25 کیلومتری معبد چغازنبیل قرار دارد. اگر پایگاه پژوهشی چغازنبیل در نزدیکی شهرستان هفت تپه نبود، شاید امروزه از آن با عنوان مزارع نیشکر یاد می‌شد.

0
137
خرید بلیط هواپیما اهواز - هفت تپه شوش
بلیط هواپیما اهواز - هفت تپه شوش
شهر باستانی هفت تپه با مردگانی که در خمره خفته‌اندReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 4Rating: 3.5شهر باستانی هفت تپه با مردگانی که در خمره خفته‌اند - خرید بلیط هواپیما اهوازهنگامی که از اهواز به سمت شوش حرکت می‌کنید، در این مسیر شهری به نام هفت تپه وجود دارد. چیزی که در این شهر بیش از هرچیزی نظر شما را به خود جلب می‌کند، تابلوهای کارخانه نیشکر است. این شهر مانند یک منطقه صنعتی با جمعیت کم به نظر می‌رسد در حالی‌که، اهمیت این شهر به قدمت و تاریخی بودنش است که به دوره عیلامی مربوط می‌شود - بلیط هواپیما اهواز

شهر باستانی هفت تپه

هنگامی که از اهواز به سمت شوش حرکت می‌کنید، در این مسیر شهری به نام هفت تپه وجود دارد. چیزی که در این شهر بیش از هرچیزی نظر شما را به خود جلب می‌کند، تابلوهای کارخانه نیشکر است. این شهر مانند یک منطقه صنعتی با جمعیت کم به نظر می‌رسد در حالی‌که، اهمیت این شهر به قدمت و تاریخی بودنش است که به دوره عیلامی مربوط می‌شود و در 25 کیلومتری معبد چغازنبیل قرار دارد. اگر پایگاه پژوهشی چغازنبیل در نزدیکی شهرستان هفت تپه نبود، شاید امروزه از آن با عنوان مزارع نیشکر یاد می‌شد. قدمت این شهر در طول تاریخ به طور کلی فراموش شده بود و شاید علت این امر، استقرار این منطقه میان معبد چغازنبیل و محوطه‌های مذهبی و تاریخی شوش باشد که در تاریخ از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. اگر این بار قصد خرید بلیط هواپیما اهواز دارید، حتماً به شهر هفت تپه، بهشت ناشناخته باستان‌شناسی خوزستان سفر کنید.

پیدایش شهر هفت تپه

خرید بلیط هواپیما اهواز - هفت تپه شوش
هفت تپه شوش

اگر شخم زدن برای کشت زمین نیشکر نبود، شاید این شهر تاکنون همچنان ناشناخته باقی‌مانده بود. در سال 1344 زمانی‌که بولدوزرهای نیشکر در حال راه‌سازی و مسطح کردن زمین بودند، شهر هفت تپه را از زیر خاک کشف کردند. علاوه بر هفت تپه، قدیمی‌ترین طاق قوسی جهان نیز کشف گردید. عزت‌الله نگهبان، سرپرست هیئت حفاری بود و نقطه شروع کارش را محل پیدایش قسمتی از دیواری خشتی و طاق آجری قرار داد و عملیات حفاری را با ایجاد شبکه‌ای در این منطقه به سمت جنوب ادامه داد. امروزه، در کنار مزارع نیشکر مقبر تپتی اهر و ملکه‌اش وجود دارند که، از همین منطقه به دست آمده‌اند.

کشف مردگانی که در خمره خفته‌اند

خرید بلیط هواپیما اهواز - هفت تپه شوش
هفت تپه شوش

با وجود تلاش‌های بسیار و رضایت بخش در محوطه، موزه و مقره تپتی اهر در هفت تپه، متأسفانه هنوز این منطقه در مسیر گردشگری قرار نگرفته است و اکثر کسانی که بلیط هواپیما اهواز خریداری می‌کنند، از وجود این منطقه بی‌خبر هستند. این منطقه باستانی یک مشکل اصلی دارد که مربوط به حمله شبانه احشام و گرازها به مزارع نیشکر می‌باشد. به گونه‌ای که روی تپه‌ها به طور واضح می‌توان رد پای رازها را مشاهده کرد. اکتشافاتی که از این منطقه به دست آمده‌اند، در موزه هفت تپه قرار گرفته‌اند. بخشی از اشیای موزه در زمان جنگ تحمیلی به تهران انتقال یافت، اما گور خمره‌ای که در این منطقه کشف شده بود، در موزه هفت تپه نگه‌داری می‌شود. این گور خمره‌ای، سالم‌ترین گور خمره‌ای است که تاکنون کشف شده و یک اسکلت درون آن وجود دارد. هنوز هم این اکتشافات ادامه دارند و باستان شناسان در فصول مختلف به کشف و کاوش در این منطقه می‌پردازند.

تحقیق و پژوهش باستان شناسان در هفت تپه

خرید بلیط هواپیما اهواز - هفت تپه شوش
بلیط هواپیما اهواز

در این منطقه به دلیل وجود آزمایشگاه‌های مناسب و آثار باستانی ناب، باستان شناسان آن را برای انجام تحقیقات و پژوهش‌های هرچه بیشتر ترجیح می‌دهند. دانشجویان و استادان باستان‌شناسی زیادی بلیط هواپیما اهواز را برای بازدید از این منطقه و کاوش در آن خریداری می‌کنند. از آنجایی که کتاب‌خانه، موزه، تالار و کتیبه‌ها در این منطقه زیاد هستند، مکانی دنج و بکر برای انجام کاوش و پژوهش است و باستان شناسان می‌توانند بدون دردسر عملیات خود را انجام دهند. گرچه، دستگاه‌های مسئول و استانداری استان خوزستان باید رسیدگی‌های بیشتری به این منطقه باستانی کند تا به گسترش و توسعه آن کمک کرده باشد.

موزه هفت تپه

خرید بلیط هواپیما اهواز - هفت تپه شوش
بلیط هواپیما اهواز

در هفت تپه تمام اکتشافاتی که انجام شده و آثار باستانی به دست آمده، در موزه هفت تپه وجود دارند. می‌توانید با خرید بلیط هواپیما اهواز از تمامی این آثار باارزش دیدن نمایید. در حال حاضر، اکتشافات جدیدی که باستان شناسان انجام داده‌اند و آثاری که به تازگی به دست آمده‌اند، در موزه وجود ندارند. انتظار می‌رود هرچه زودتر اقداماتی در راستای به نمایش گذاشتن آثار باستانی کشف شده جدید در موزه صورت بگیرد، تا مراجعه‌کنندگان و بازدیدکنندگان از این منطقه لذت بیشتری ببرند و با تاریخ آشنایی بیشتری داشته باشند.

برای خرید بلیط هواپیما اهواز و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید