سفر به ایلام و بازدید از کاخ فلاحتی نگین انگشتری قاجار

سال‌هاست علاقه گردشگران به عمارت‌های تاریخی بیش‌تر می‌شود و ازاین‌رو هر شهری که بیش‌ترین تعداد این کاخ‌ها را در خود جای‌داده باشد صاحب مزیت بزرگی است و گردشگران زیادی را مجاب به تهیه بلیط هواپیما می‌کند. ازاین‌رو کاخ‌های به یادگار مانده از دوران مختلف حکومتی، ویژگی‌ها و سبک‌هایی را در بناهای خوددارند که علاوه بر علاقه‌مندان، شمار زیادی از مردم عادی را هم جذب خود می‌کنند.

0
52
خرید بلیط هواپیما ایلام
بلیط هواپیما ایلام
سفر به ایلام و بازدید از کاخ فلاحتی نگین انگشتری قاجارReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 28Rating: 3.5سفر به ایلام و بازدید از کاخ فلاحتی نگین انگشتری قاجار - خرید بلیط هواپیما ایلامسال‌هاست علاقه گردشگران به عمارت‌های تاریخی بیش‌تر می‌شود و ازاین‌رو هر شهری که بیش‌ترین تعداد این کاخ‌ها را در خود جای‌داده باشد صاحب مزیت بزرگی است و گردشگران زیادی را مجاب به تهیه بلیط هواپیما می‌کند. ازاین‌رو کاخ‌های به یادگار مانده از دوران مختلف حکومتی، ویژگی‌ها و سبک‌هایی را در بناهای خوددارند - بلیط هواپیما ایلام

کاخ فلاحتی نگین انگشتری قاجار

سال‌هاست علاقه گردشگران به عمارت‌های تاریخی بیش‌تر می‌شود و ازاین‌رو هر شهری که بیش‌ترین تعداد این کاخ‌ها را در خود جای‌داده باشد صاحب مزیت بزرگی است و گردشگران زیادی را مجاب به تهیه بلیط هواپیما می‌کند. ازاین‌رو کاخ‌های به یادگار مانده از دوران مختلف حکومتی، ویژگی‌ها و سبک‌هایی را در بناهای خوددارند که علاوه بر علاقه‌مندان، شمار زیادی از مردم عادی را هم جذب خود می‌کنند. در مطلب امروز قصد داریم شما را با کاخ فلاحتی ایلام آشنا کنیم که بخشی از هویت شهر را به گردشگران داخلی و خارجی منعکس می‌کند و شما را تا دوران قاجار می‌برد. برای تماشای معماری این کاخ 70 ساله و بازدید از داخلش، قدم اول تصمیم به سفر و قدم دوم خرید بلیط هواپیما ایلام است.

تاریخچه

خرید بلیط هواپیما ایلام
کاخ فلاحتی ایلام

حدود 7 دهه پیش والی لرستان پشتکوه، غلام‌رضا خان به فکر ساخت کاخی در میان باغ‌های سرسبز افتاد و دستور احداث آن را صادر کرد. طبیعتاً در آن دوران باوجود باغ‌های میوه و فضای سبز فراوان، زیبایی باغ دوچندان بوده است اما امروزه جای این باغ‌ها را ساختمان‌های آجری گرفته است، بااین‌حال هنوز قصر برجای خود مانده و اثر تاریخی مهمی به شمار می‌رود. کاخ فلاحتی را بانام کاخ کشاورزی یا موزه کشاورزی هم می‌شناسند چون سازمان جهاد کشاورزی استان این کاخ را در محوطه خود جای داده است و آن را تبدیل به موزه کرده است. انتظار این را نداشته باشید که وقتی بلیط هواپیما ایلام خریدید می‌توانید با کاخی محصور در باغ‌ها روبرو شوید، آنچه امروز از این کاخ مانده ابهت تاریخی و معماری‌اش است.

جزئیات بنا

خرید بلیط هواپیما ایلام
جزئیات بنای کاخ فلاحتی

پس از تهیه بلیط هواپیما ایلام و هنگام ورود به کاخ، با ایوانی روبرو می‌شوید که تمام درهای ساختمان به آنجا ختم می‌شوند و دو طرف اتاق‌ها به‌صورت چندضلعی منظم از دو سوی این ایوان برآمده‌اند و فضای ایوان را احاطه کرده‌اند. از جذابیت‌های ساختمان می‌توان به پنجره‌هایی با طاق‌های نیم‌دایره اشاره کرد که گچ‌بری‌های زیبایی از تصاویر انسان‌ها و گونه‌های گیاهی در آن دیده می‌شود. زیربنای کاخ 337 مترمربع است که شامل 5 اتاق و یک ایوان مستطیلی است. این 5 اتاق به‌صورت 2 اتاق تودرتو در دو سمت خانه هستند که درهایشان به اتاق مرکزی بزرگی باز می‌شود که درواقع هال ساختمان است.

سبک‌های بنا

خرید بلیط هواپیما ایلام
سبک بنای کاخ فلاحتی

کاخ فلاحتی عاری از تجمل و سبک‌های برجسته هنری و تزئینی در داخل ساختمان است و اتاق‌ها هم به شکلی بسیار ساده طراحی شده‌اند، درواقع این درها و پنجره‌ها و چندضلعی بودن اتاق‌هاست که بخش بزرگی از جذابیت ساختمان را به دوش می‌کشند. گفته می‌شود سقف کاخ با الهام از سبک کوفی ساخته‌شده و در ساختشان از الوارها و تیرهای چوبی به‌کاررفته است. سقف ساختمان هم با اندکی شیب و با تکیه ‌بر ستون‌ها و به‌صورت طاق ضربی طراحی و با ورقه‌های گالوانیزه پوشانده شده است، همین عرشه فولادی توانسته در حفظ بنا موفق باشد. گاهی با فراموشی برخی ساختمان‌ها هویت یک شهر کمرنگ‌تر می‌شود، شما هم می‌توانید ازجمله کسانی باشید که با خرید بلیط هواپیما ایلام و بازدید از عمارت‌های تاریخی، مانع فراموشی آن‌ها شوید.

مصالح کاربردی

خرید بلیط هواپیما ایلام
مصالح به کار رفته در بنای کاخ فلاحتی

بعد از تهیه بلیط هواپیما ایلام و بازدید از این بنا خواهید دید که کاخ فلاحتی با نقش و نگارهای معماری سنتی قاجاریه، تنها عمارت فاخر استان ایلام است. این نقش و نگار‌ها با آجرهای مربعی، سنگ‌های تراشیده شده و نقش دار، چوب و گچ ساخته شده‌اند. کف اتاق‌های ساختمان، کف پیاده‌رو و صحن آجرفرش بوده که برخی قسمت‌ها به سبب فرسایش و تخریب مرمت‌شده‌اند و با موزاییک جایگزین شده‌اند. از مشخصات قسمت بیرونی کاخ هم می‌توان به پلکان بسیار ساده و حوض مستطیل شکل جلوی کاخ اشاره کرد، همچنین در ضلع جنوبی کاخ سه طاق‌نما در قسمت شاه‌نشین و چهار در ورودی فرعی وجود دارد.

ناگفته‌های کاخ

خرید بلیط هواپیما ایلام
بلیط هواپیما ایلام

در روزهای آتی وقتی مرمت کاخ فلاحتی به تحقق بپیوندد، شاید بتواند تا حدودی نمای سابق خود را به دست بیاورد و همهمه‌ای را در میان خریداران بلیط هواپیما ایلام به پا کند. این کاخ که در خیابان آیت‌الله عبدالرحمن حیدری ایلامی واقع‌شده در شهریور سال 57 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و اهمیتش ازنظر تاریخی افزایش یافت. سازمان میراث فرهنگی قصد دارد با مرمت قنات محوطه، شیروانی، گچ‌های فضای داخلی اتاق‌ها، کانال‌کشی‌های سیستم سرمایشی و گرمایشی و برق‌کشی ساختمان، روحی تازه در کالبد کاخ فلاحتی بدمد تا پای گردشگران زیادی را به موزه امروزی ساختمان بازکرده و گردشگری شهر را رونق ببخشد.

موزه کشاورزی

خرید بلیط هواپیما ایلام
بلیط هواپیما ایلام

سال‌ها قبل سازمان جهاد کشاورزی ایلام برای نمایش تاریخ صنعت کشاورزی، کاخ فلاحتی را به موزه کشاورزی مبدل کرد. این موزه که در سال 1390 افتتاح شد دارای چهار بخش نمایشی است که شامل بخش ابزارهای سنگی، بخش کشاورزی سنتی، بخش گیاهان دارویی و اسناد زمین‌های کشاورزی است. پیشنهاد ما این است که پس از خرید بلیط هواپیما ایلام و بازدید از این کاخ، به‌هیچ‌وجه از بازدید بخش ابزارهای سنگی غافل نشوید چراکه ابزاری بسیار قدیمی مربوط به 8 هزار سال قبل از میلاد مسیح نظیر تیغه، ریز تیغه و خراشنده از جنس چخماق، ابسیدین، کوبه و سنگ معمولی که از تپه علی‌کش کشف شده‌اند، در این بخش به نمایش گذاشته شده است.

برای خرید بلیط هواپیما ایلام و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع:
fa.wikipedia.org
irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید