آثار ثبت شده ایران در یونسکو

0
296
خرید بلیط هواپیما به ایران و بازدید از آثار ثبت شده در یونسکو
بلیط هواپیما به ایران و بازدید از آثار ثبت شده در یونسکو
آثار ثبت شده ایران در یونسکوReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 8Rating: 4.5آثار ثبت شده ایران در یونسکوبناهای تاریخی کرمان. تخت سلیمان در کدام استان است؟ بناهای تاریخی استان اصفهان. بناهای تاریخی تبریز. بناهای تاریخی ایران. قیمت خرید بلیط هواپیما

آثار ثبت شده ایران در یونسکو

از قدیم گفته‎اند که «شنیدن کی بود مانند دیدن!» احتمالا همین ضرب‌المثل به تنهایی کافی است تا اشتیاق گردشگران را برای خرید بلیط هواپیما ارزان به مقاصد مخلف درک کنیم و حال و روز مسافرانی را که برای دیدار از مقصدی تازه در جست‎وجوی بلیط هواپیما هستند، به خوبی درک کنیم. اما نکته‎ای که در مورد این سفرها و دیدارها وجود دارد این مسأله مهم است که کجا برویم و با خرید بلیط ارزان هواپیما بیشترین جاذبه‌‏های گردشگری را در کدام شهر یا کشور پیدا کنیم.

فهرت میراث جهانی یونسکو همان مشاور آگاهی است که برای پاسخ به این پرسش اساسی به راهنمایی‌هایش نیاز داریم. در واقع تدوین‎کنندگان این فهرست شبیه منتقدانی هستند که با بررسی‎هایشان فیلم‎های دیدنی را برای تماشاچیان فیلم‎باز گلچین می‎کنند. در عالم گردشگری نیز یونسکو با دست‎چین جاذبه‎های دیدنی کار مسافران را برای انتخاب مقصد مناسب و خرید بلیط ارزان هواپیما ساده می‎کند.

چرا میراث‌دار جهانی یونسکو شدن، افتخار دارد؟

خرید بلیط هواپیما به ایران و بازدید از آثار ثبت شده در یونسکو
بلیط هواپیما به ایران و بازدید از آثار ثبت شده در یونسکو

میراث جهانی یونسکو (World Heritage sites) به مجموعه مکان‌های فرهنگی (تاریخی) و یا طبیعی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو، می‌گویند.

این مکان ها می‌تواند شامل جنگل ها، کوه ها، آبگیر، صحرا، ساختمان و شهر‌های تاریخی و . . . باشد که توسط کمیته میراث جهانی یونسکو همه سال از بین آثار معرفی شده برگزیده می‌شوند.

بر اساس کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی، سایت‌های ثبت شده در یونسکو متعلق به تمامی انسان‌‌های جهان فارغ از نژاد، مذهب و ملت می‌باشد و دولت‌ها موظفند از این سایت ها حفاظت و نگهداری کنند.

همان طور که ذکر شد این آثار توسط کمیته میراث جهانی یونسکو برگزیده می‌شوند. این کمیته از نمایندگان ۲۱ دولت که عضو کنوانسیون حفاظت از میراث و سازمان ملل هستند برای یک دوره ۴ ساله انتخاب می‌شوند و در نشست‌های سالانه در شهر‌های مختلف آثار و مکان‎های پیشنهاد شده از طرف کشورها را بررسی می‌کنند.

تا کنون ۲۱ اثر از ایران در یونسکو ثبت شده است که ۲  اثر (قنات و دشت لوت) آن در ماه‎های اخیر توسط کمیته میراث جهانی یونسکو برگزیده شد که دشت لوت اولین اثر طبیعی ایران در میراث یونسکو می‌باشد و ۲۰ اثر دیگر آثار فرهنگی (تاریخی) محسوب می‌شوند.

ثبت در یونسکو چطور ممکن می‎شود؟

خرید بلیط هواپیما به ایران و بازدید از آثار ثبت شده در یونسکو
بلیط هواپیما به ایران و بازدید از آثار ثبت شده در یونسکو

هر اثر ثبت شده در فهرست میراث یونسکو باید دارای معیارهای خاص و مشخصی که توسط یونسکو تعیین شده، باشد. در زیر با معیار‌های فرهنگی و طبیعی تعیین شده توسط یونسکو آشنا می‌شویم.

معیارهای فرهنگی میراث‌دار جهانی یونسکو شدن؛

  1. نشان دهنده یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی باشد.
  2. نشان دهنده تبادل ارزش‌های بشری در یک بازه زمانی در یک منطقه فرهنگی از لحاظ پیشرفت در معماری یا فناوری، برنامه‌ریزی شهری یا طراحی چشم‌انداز باشد.
  3. گواهی بی‌همتا یا دست‌کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی یا تمدن زنده یا از میان رفته باشد.
  4. نمونه‌ای برجسته در معماری یا تکنولوژی که مرحله‌ی مهمی از تاریخ بشر را نشان دهد.
  5. نمونه برجسته‌ای از تعامل بین انسان و محیط زیست و یا نماینده یک فرهنگ باشد.
  6. به طور مستقیم مرتبط با رویدادها یا سنت‌های زندگی، افکار و عقاید یا آثار هنری یا ادبی دارای اهمیت عالی جهانی باشد.

معیارهای فرهنگی میراث‌دار جهانی یونسکو شدن؛

  1. پدیده‌ای بی‌نظیر طبیعی با زمینه‌های استثنایی و زیباشناسی باشد.
  2. نمونه برجسته از مراحل و تغییرات تاریخ زمین‌شناسی باشد.
  3. نمونه برجسته از فرایندهای زیست‌محیطی و بیولوژیکی در تکامل و توسعه زمینی، اکوسیستم‌های ساحلی و دریایی و جوامعی از گیاهان و حیوان‌ها باشد.
  4. شامل زیستگاه‌های طبیعی مهم از نظر تنوع زیستی و حاوی گونه‌های در خطر باشد.

برخی ایرانی‌هایی که افتخار عضویت در باشگاه جهانی یونسکو را بدست آورده‎اند

بلیط هواپیما به شیراز و تخت جمشید ثبت شده از سال 1358

خرید بلیط هواپیما به شیراز
بلیط هواپیما به شیراز

تخت جمشید که در دوره هخامنشیان به دستور داریوش، ساخته شد، سال ها میزبان جشن ها و مراسم آیینی دین زرتشت بود تا زمانی که آتش خشم اسکندر مقدونی، سردار یونانی، دامن این بنا را گرفت و بخش عظیمی از کتاب ها، فرهنگ و هنر هخامنشی را نابود کرد. با این حال بسیاری از آگاهی‌های موجود که در مورد پیشینه هخامنشیان و فرهنگ آن ها در دسترس است به خاطر سنگ نبشته‌‍‌هایی است که در این کاخ‌‌ها و بر روی دیواره ‌ها و لوحه‌‌های آن حکاکی شده ‌است. مجموعه کاخ‌های برجای‌مانده از دوران پادشاهی داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول در این شهر باستانی و قدیمی به چشم می‌خورد. بر اساس خشت نوشته‌های کشف شده در تخت جمشید در ساخت این بنای باشکوه معماران، هنرمندان، استادکاران، کارگران، زنان و مردان بی‌شماری شرکت داشتند که علاوه بر دریافت حقوق از مزایای بیمه کارگری نیز استفاده می‌کردند.

بلیط هواپیما به ارومیه و تخت سلیمان ثبت شده از سال 1382

خرید بلیط هواپیما به ارومیه
بلیط هواپیما به ارومیه

قلعه تاریخی تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی بازمانده از دوره ساسانیان با بخش‌های مختلفی همچون آتشکده آذرگشسب به عنوان یکی از مهمترین آتشکده‌های دوره ساسانی است. دریاچه جوشانی به عمق 112 متر در وسط این مجموعه وجود دارد. این بنا در سال 624 میلادی و در حمله هراکلیوس، امپراطور رومیان به ایران تخریب شد. تخت سلیمان درواقع یک منطقه تاریخی بزرگ است که در استان آذربایجان غربی و در روستای تخت سلیمان قرار دارد. از بهترین و مهم‌ترین آثار به‌جای مانده می‌توان به آتشکده و تالارهای دوره ساسانی اشاره کرد.

بلیط هواپیما به اهواز و چُغازنبیل ثبت شده از سال 1358

خرید بلیط هواپیما به اهواز
بلیط هواپیما به اهواز

ساختمانی آجری در پنج طبقه. این بنا در شهر باستانی دوراونتاش یا محوطه چغازنبیل قرار دارد. چغازنبیل بنایی مربع شکل در ابعاد ۱۰۵ در ۱۰۵ متر مربع و در ۵ طبقه به ارتفاع ۵۲ متر بوده است که به شیوه‌ای بسیار جالب طبقات برروی هم قرار گرفته‌اند؛ بدین صورت که هر طبقه بنایش از روی زمین نهاده شده نه طبقه زیرین خود. طبقه دوم بوسیله پلکانی در ضلع شمال شرقی و غربی بنا قابل دسترسی است.

چُغازنبیل یکی از اولین میراث فرهنگی به ثبت رسیده از ایران در یونسکو است.

بلیط هواپیما به اصفهان و میدان نقش جهان ثبت شده در سال 1358

خرید بلیط هواپیما به اصفهان
بلیط هواپیما به اصفهان

میدان نقش جهان میدان مرکزی شهر اصفهان است که در مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. بناهای تاریخی موجود در میدان نقش جهان شامل عالی‌قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه است. علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده که عموما جایی برای عرضه صنایع دستی اصفهان است.

پیش از آن که شهر اصفهان به پایتخت ایران صفوی برگزیده شود در محل این میدان باغی گسترده وجود داشته است به نام «نقش جهان». این باغ همچنین محل استقرار ساختمان‌های دولتی و کاخ فرمانروایان تیموری و آق قویونلوها بود.

بلیط هواپیما به کرمان و ارگ بم ثبت شده در سال 1383

خرید بلیط هواپیما به کرمان
بلیط هواپیما به کرمان

ارگ بم، بزرگترین سازه خشتی در جهان بود که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان قرار دارد، این سازه که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد، حدودا در سده پنج پیش از میلاد ساخته شده و تا سال 1850 پس از میلاد نیز همچنان مورد استفاده بود و به طور قطع مشخص نیست چرا پس از آن دیگر مورد استفاده قرار نگرفت.

کل بنا یک دژ بزرگ است که در قلب آن، ارگ واقع شده اما به دلیل ظاهر پر ابهت ارگ که پر ارتفاع‌ترین قسمت مجموعه نیز به شمار می‌آمد، کل بنای دژ به عنوان ارگ بم نامیده می‌شود.

بلیط هواپیما به شیراز و مجموعه پاسارگاد ثبت شده در سال 1383

خرید بلیط هواپیما به شیراز
بلیط هواپیما به شیراز

این مجموعه از دوران هخامنشیان برجای‌مانده است که واقع در شهرستان پاساگارد استان فارس است. در این مجموعه می‌توانید شاهد سازه‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ، باغ سلطنتی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی باشید.

بلیط هواپیما به زنجان و گنبد سلطانیه ثبت شده در سال 1384
خرید بلیط هواپیما به زنجان
بلیط هواپیما به زنجان

گنبد سلطانیه مقبره اُلجایتو است که در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ میلادی در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد و از آثار مهم معماری ایرانی و اسلامی از شیوه معماری آذری به شمار می‌رود. الجایتو (سلطان محمد خدابنده) این مکان را از آن جهت می‌سازد تا بعد از آن ترتیب انتقال پیکر حضرت علی (ع) را از نجف به گنبد سلطانیه فراهم کند. اتفاقی که آن چنان که مشخص است، هرگز نیافتاد.

این گنبد، اگر مصالح مورد استفاده در ساخت را ملاک مقایسه قرار دهیم این گنبد بزرگ‎ترین گنبدی است که تاکنون با این حجم از مصالح ساخته شده است و با ارتفاع 48.5 و قطر دهانه 25.5 در شهرستان زنجان واقع است.

بلیط هواپیما به کرمانشاه و سنگ‌نبشته بیستون ثبت شده در سال 1385
خرید بلیط هواپیما به کرمانشاه
بلیط هواپیما به کرمانشاه

سنگ‌نبشته بیستون یکی از بزرگترین سنگ نبشته‌های جهان و نخستین متن شناخته شده ایرانی، متعلق به هخامنشیان می‌باشد. این سنگ‌نبشته یکی از مهمترین و مشهور‌ترین سند‌های تاریخی جهان و مهم ترین متن تاریخی زمان هخامنشیان می‌باشد.

این سنگ‌نبشته در ارتفاع چند ده متری از سطح زمین بر دامنه جنوبی کوه پراو ساخته شده است. با شناخت این سنگ‌نبشته اطلاعات ارزشمندی از خط میخی پارسی باستان، پوشاک، طرز آرایش سر و صورت، اسلحه شناسی و اعتقادات مذهبی مردمان ۲۵۰۰ سال پیش در امپراتوری هخامنشیان، بدست آمده است.

نحوه ساخت و چگونگی دسترسی افراد برای ساخت این سنگ نبشته و راهکارهای اجرا شده برای افزایش طول عمر این سنگ نبشته نیز بسیاز جذاب می‌باشد.

این سنگ‌نبشته در استان کرمانشاه قرار دارد.

بلیط هواپیما به تبریز و بازار تبریز ثبت شده در سال 1389
خرید بلیط هواپیما به تبریز
بلیط هواپیما به تبریز

بازار تبریز یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قاره آسیا به ‌شمار می‌رود و با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان است. این بازار در گذشته به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از رونق چشمگیری برخوردار بود. تاریخ بنای این مجموعه مشخص نیست. بسیاری از گردشگران و جهانگردان نظیر ابن بطوطه، مارکو پولو، ژان شاردن، اوژن فلاندن و… از رونق و شکوه بازار تبریز تمجید کرده‌اند.

بلیط هواپیما به اصفهان و مسجد جامع اصفهان ثبت شده در سال 1391؛
خرید بلیط هواپیما به اصفهان
بلیط هواپیما به اصفهان

مسجد جامع اصفهان از مهم ترین و قدیمی ترین ابنیه مذهبی ایران است. کاوش‌های باستانشناسی نشان از آن دارد که احتمالا این مسجد پیش از تسلط اعراب بر این شهر، مرکز مذهبی مهم شهر بوده و به صورت یکی از آتشکده‌های شهر اصفهان کاربری داشته است. بخش‌های گوناگون این مسجد در طول نزدیک به دو هزار سال شکل گرفته اند و طی این سال ها همواره بازسازی شدند. آخرین آنها بازسازی بر اثر بمباران هواپیماهای عراقی در طول هشت سال جنگ ایران و عراق بوده است.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

منبع:
fa.irunesco.org
talab.org
blog.eskano.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید