بلیط هواپیما باکو و بازدید از زیباترین معماری‌های آن

آسمان‌خراش‌ها و خیابان‌های سنگ‌فرش باکو این شهر را برای تمامی سلیقه‌ها مناسب ساخته و بلیط هواپیما باکو راه گریزی از همه فکرهای تنش‌زاست. باکو هم مقصد نزدیکی به کشور ماست و هم فرهنگ نزدیکی به ما ایرانی‌ها دارد. پایتخت بندری آذربایجان سال‌هاست که گردشگران زیادی را مجاب به خرید بلیط هواپیما باکو می‌کند و آن‌ها را با کوله‌باری از خاطرات به سمت خانه‌هایشان می‌فرستد. این مقصد آسیایی که مورد توجه گردشگران اروپایی هم قرار گرفته است، با معماری‌های کهنش دفتر تاریخ و هنر خود را به سوی علاقه‌مندان باز می‌کند

0
76
بلیط هواپیما باکو
بلیط هواپیما باکو و بازدید از زیباترین معماری‌های آنReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 13Rating: 4.0بلیط هواپیما باکو و بازدید از زیباترین معماری‌های آن - خرید بلیط هواپیما از سفرستانآسمان‌خراش‌ها و خیابان‌های سنگ‌فرش باکو این شهر را برای تمامی سلیقه‌ها مناسب ساخته و بلیط هواپیما باکو راه گریزی از همه فکرهای تنش‌زاست. باکو هم مقصد نزدیکی به کشور ماست و هم فرهنگ نزدیکی به ما ایرانی‌ها دارد. پایتخت بندری آذربایجان سال‌هاست که گردشگران زیادی را مجاب به خرید بلیط هواپیما باکو می‌کند

زیباترین معماری‌های باکو

آسمان‌خراش‌ها و خیابان‌های سنگ‌فرش باکو این شهر را برای تمامی سلیقه‌ها مناسب ساخته و بلیط هواپیما باکو راه گریزی از همه فکرهای تنش‌زاست. باکو هم مقصد نزدیکی به کشور ماست و هم فرهنگ نزدیکی به ما ایرانی‌ها دارد. پایتخت بندری آذربایجان سال‌هاست که گردشگران زیادی را مجاب به خرید بلیط هواپیما باکو می‌کند و آن‌ها را با کوله‌باری از خاطرات به سمت خانه‌هایشان می‌فرستد. این مقصد آسیایی که مورد توجه گردشگران اروپایی هم قرار گرفته است، با معماری‌های کهنش دفتر تاریخ و هنر خود را به سوی علاقه‌مندان باز می‌کند، اگر شما هم بلیط هواپیما باکو خریده‌اید با ما همراه باشید تا این معماری‌های جذاب را بشناسید.

چهره شهر

آشنایی با زیباترین معماری‌های باکو
زیباترین معماری‌های باکو

وقتی قدم در خیابان‌های باکو بگذارید می‌بینید که مرکز اسلامی باستانی با معماری‌های باشکوه قرن 19 و 20 و همچنین طراحی‌ها و آسمان‌خراش‌های مدرن احاطه شده است و شما عزیزان می‌توانید با هر قدم جلوتر، صفحه‌ای از تاریخ باکو را کشف کنید. در واقع معماری شهر باکو 4 رگه متفاوت دارد: رگه باستانی شهر، سبک‌ها باشکوه دوران اوج شهر، محله‌های روسی و طراحی‌های معاصر که هرکدام شما را با چهره متفاوتی از شهر روبرو می‌کند، معماران و عاشقان معماری قبل اینکه بلیط هواپیما باکو بخرید با ادامه مطلب ما همراه باشید.

Icheri Sheher

آشنایی با زیباترین معماری‌های باکو
زیباترین معماری‌های باکو

تصور کنید قدمت بافت قدیمی شهر به قرن 12 می‌رسد که در این قسمت می‌توانید مجموعه‌ای از آثار اسلامی مثل مسجدهای قدیمی، قصر شیروان شاه و گرمابه‌های قدیمی را ببینید. ایچری شهر “Icheri sheher” مروارید کمیاب میراث فرهنگی باکوست که تاریخی هزار ساله را پشت سر گذاشته و برخی بر این عقیده‌اند که ایچری شهر یکی از اولین مراکز تمدن بشری بوده است. به دویست سال قبل که برگردیم بیش‌تر اهالی باکو در میان دیوارهای همین ایچری شهر زندگی می‌کردند. اکثر گردشگرانی که بلیط هواپیما باکو خریده‌اند با گرفتن سوغاتی از همین قسمت شهر و تماشای برج “Maiden” که نمونه بارز معماری باستانیست، یک روز از سفر خود را پر می‌کنند.

قصر Ismailiyya

آشنایی با زیباترین معماری‌های باکو
زیباترین معماری‌های باکو

در دورانی که باکو بخشی از امپراتوری روس‌ها شد مردم با استخراج نفت روز به روز ثروتمندتر شدند و دارایی خود را با ساختن عمارت‌های باشکوه به رخ کشیدند. بارون آقا “Baron Agha” یکی از همین افراد ثروتمند بود اما دلیلی که او را تشویق به ساخت کاخی مجلل و متقارن کرد مرگ پسرش بود، او معمار لهستانی را برای ساخت قصر “Ismailiyya” استخدام کرد. ساخت این قصر که در طراحی آن ترکیبی از سبک گوتیک و معماری اسلامی به کار گرفته شده بود، در سال 1913 و در خیابان ”Istiglaliyyat” به اتمام رسید و مانند گوهری در این خیابان می‌درخشید اما بعد از چند مرتبه بازسازی و تعمیر کتیبه‌های اسلامی از ساختمان برداشته شدند.

آکادمی ملی تئاتر باله و اوپرای آذربایجان

آشنایی با زیباترین معماری‌های باکو
زیباترین معماری‌های باکو

نمونه‌ای از معماری امپراتوری روسی را می‌توان در ساختمان هنری واقع در خیابان نیظامی “Nizami” دید که توسط هنرمند ارمنی ساخته شده و سالانه گردشگران زیادی برای تماشا یا حضور در مسابقات و نمایش‌های این آکادمی بلیط هواپیما باکو می‌خرند. این ساختمان زرد و سیاه‌رنگ در سال 1911 افتتاح شد و داستان ساختش به این صورت است که شخصی ثروتمند بعد از اینکه به مهمانی ستاره اوپرا در عمارتش دعوت نشد، تصمیم گرفت برای خود تئاتری بسازد. هزینه ساخت آن را شخص ثروتمند دیگری متقبل شد، شخصی که با او شرط‌بندی کرده بود تا اگر کار ساخت ساختمان را در مدت 10 ماه به پایان برساند هزینه را برعهده می‌گیرد.

قصر شادی یا “Happiness”

آشنایی با زیباترین معماری‌های باکو
زیباترین معماری‌های باکو

مزیت ثروتمندی اهالی باکو در حدود 2 قرن پیش این بود که ثروتشان را در کار معماری سرمایه‌گذاری می‌کردند. “Murtaza Mukhtarov” ثروتمند دیگری بود که معمار لهستانی را استخدام کرد تا کار طراحی ساختمانی را شروع کند که همسرش در فرانسه پسندیده بود. او از معمار لهستانی خواست دقیقا همان خانه را بسازد و در طی 9 ماه درخواست او محقق شد و در سال 1912 پروژه ساخت به اتمام رسید. امروزه این ساختمان تاریخی 5 طبقه، قصر نئوگوتیکی است که به عنوان دفتر ازدواج به کار می‌رود و گردشگرانی که بلیط هواپیما باکو خریده‌اند حداقل به تماشای نمای آن دقایقی را صرف می‌کنند.

ساختمان دولت

آشنایی با زیباترین معماری‌های باکو
زیباترین معماری‌های باکو

جالب اینجاست که هنوز معماری‌های جذاب دیگری در باکو هستند که می‌توان دقایقی را محو تماشای نماهای آن‌ها شد، با اینکه ابهتشان به ساختمان‌های زیبای اروپایی نمی‌رسد اما ارزش بازدید دارند؛ به خصوص اینکه دانستن حکایت‌های تاریخی آن‌ها شما را به بازدید علاقه‌مندتر می‌سازد. ساختمان غول‌پیکری که در خیابان “Neftchiler” قرار دارد هم معماری زیبایی را به نمایش گذاشته و به یقین می‌توان گفت یکی از جذاب‌ترین سبک‌های معماری در باکوست. اگر قصد خرید بلیط هواپیما باکو را دارید حتماً به خاطر داشته باشید که یکی از شب‌ها به این خیابان بروید و ساختمان غرق در نور دولت را ببینید.

کلیسای Saviour و مرکز Heydar Aliyev

آشنایی با زیباترین معماری‌های باکو
زیباترین معماری‌های باکو

جذابیت‌های معماری آن‌قدر مشهود هستند که نیازی به نام‌بردن آن‌ها نیست، وقتی خودتان بلیط هواپیما باکو خریدید و سری به خیابان “28 May” زدید ساختمان سه طبقه گوتیک را می‌بینید که کلیسای بازمانده از قرن نوزدهم می‌باشد و امروزه به عنوان سالن کنسرت از آن استفاده می‌شود. از نمونه‌های معماری تاریخی و باستانی که بگذریم، می‌توان عنوان سمبل مدرنیته را به مرکز “Heydar Aliyev” داد که برگرفته از نام رئیس‌جمهور آذربایجان است. ساختمان جدیدی که در سال 2012 افتتاح شد و جوایز زیادی برای ابتکار در طراحی‌اش کسب کرد. اگر می‌خواهید معماری خاصی را در شهر باکو تماشا کنید حتماً به سراغ این ساختمان بروید.

برج‌های شعله

آشنایی با زیباترین معماری‌های باکو
زیباترین معماری‌های باکو

از آنجا که تاریخ و فرهنگ آذربایجان با آتش درهم‌آمیخته، آسمان‌خراش‌هایی با تداعی این پیوند در پایتخت ساخته شدند که در بیش‌تر موارد اولین نقطه توقف هر گردشگری است. برج‌هایی که با طراحی خاص خود تصویری از سه شعله را به نمایش کشیده‌اند. بی‌شک برای کسانی که علاقه‌مند به معماری معاصر هستند ساختمانی بهتر از برج‌های شعله در باکو وجود ندارد و تماشای درخشش آن‌ها در تاریکی شب یکی از زیباترین لحظه‌های سفر به باکو را رقم می‌زند.

آیا تا به حال بلیط هواپیما باکو خریده‌ و به این شهر سفر کرده‌اید؟ در صورت سفر کدام یک از این ساختمان‌ها را از نزدیک دیده‌اید؟ تجربه‌های خود را با ما درمیان بگذارید.

منابع

theculturetrip.com

visions.az

tripadvisor.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید