گشت‌و‌گذار در معبد آتشگاه باکو

باکو از جمله مقاصد زیبا و جذاب برای بسیاری از ایرانی‌ها است که در ایام مختلف به آن سفر می‌کنند. بسیاری حتی به دلیل هم مرز بودن باکو با کشورمان به جای خرید بلیط هواپیما باکو ، سفر زمینی را انتخاب می‌کنند و راهی این کشور رنگارنگ می‌شوند. باکو از جاذبه‌های فراوانی برخوردار است که هر یک به تنهایی، دلیل و انگیزه کافی برای خرید بلیط هواپیما باکو و سفری چند روزه را به گردشگران می‌دهد.

0
722
خرید بلیط هواپیما باکو
بلیط هواپیما باکو
گشت‌و‌گذار در معبد آتشگاه باکوReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 30Rating: 3.5گشت‌و‌گذار در معبد آتشگاه باکو - خرید بلیط هواپیما باکو از اپلیکیشن سفرستانباکو از جمله مقاصد زیبا و جذاب برای بسیاری از ایرانی‌ها است که در ایام مختلف به آن سفر می‌کنند. بسیاری حتی به دلیل هم مرز بودن باکو با کشورمان به جای خرید بلیط هواپیما باکو ، سفر زمینی را انتخاب می‌کنند و راهی این کشور رنگارنگ می‌شوند. باکو از جاذبه‌های فراوانی برخوردار است که هر یک به تنهایی، دلیل و انگیزه کافی برای خرید بلیط هواپیما باکو و سفری چند روزه را به گردشگران می‌دهد.

معبد آتشگاه باکو

باکو از جمله مقاصد زیبا و جذاب برای بسیاری از ایرانی‌ها است که در ایام مختلف به آن سفر می‌کنند. بسیاری حتی به دلیل هم مرز بودن باکو با کشورمان به جای خرید بلیط هواپیما باکو ، سفر زمینی را انتخاب می‌کنند و راهی این کشور رنگارنگ می‌شوند. باکو از جاذبه‌های فراوانی برخوردار است که هر یک به تنهایی، دلیل و انگیزه کافی برای خرید بلیط هواپیما باکو و سفری چند روزه را به گردشگران می‌دهد. یکی از همین جاذبه‌های موجود، آتشگاه باکو است. گرچه تعداد کثیری از آتشگاه‌ها و آتشکده‌ها در ایران قرار دارند، اما باکو نیز از این نمونه جاذبه‌های تاریخی بی‌نصیب نمانده است. آتشگاه باکو در واقع گوشه‌ای از تاریخ و فرهنگ این سرزمین را عرضه می‌کند که در آن از هندوها و زرتشتیان میزبانی می‌کرده است.

✅ بازدید از مقاله برنامه سفر باکو چهار روزه

موقعیت معبد آتشگاه

خرید بلیط هواپیما باکو
بلیط هواپیما باکو

معبد آتشگاه باکو از جمله عبادتگاه‌های تاریخی زرتشتیان می‌باشد که در کشور آذربایجان و شهر باکو واقع شده است. برای بازدید از این عبادتگاه تاریخی زرتشتیان، تنها کاری که باید انجام دهید، بستن چمدان و خرید بلیط هواپیما باکو برای آغاز مسافرت است. در سفر خود، معبد آتشگاه را در فاصله 30 کیلومتری از مرکز باکو و جنوب شرق شبه جزیره آبشوران خواهید یافت. منطقه‌ای که معبد آتشگاه در آن قرار گرفته منطقه خاصی است که از نعمت طبیعی گاز بهره برده است. در ادامه، کاربرد و تأثیر این گاز طبیعی را در معبد به اختصار خواهیم گفت.

✅ بازدید از مقاله هزینه سفر باکو

بنای معبد آتشگاه

خرید بلیط هواپیما باکو
بلیط هواپیما باکو

گرچه بنای فعلی معبد آتشگاه در قرون 17 و 18 ساخته شده، اما قدمت برگزاری مراسمات و آیین مذهبی مرتبط با آتش در شبه جزیره آبشوران به قرن 10 می‌رسد. اگر با خرید بلیط هواپیما باکو سری به این معبد بزنید شاید آن را با یک کاروانسرا اشتباه بگیرید، تعجبی هم ندارد! زیرا ساختار بنای معبد آتشگاه ساختاری مشابه کاروانسراها دارد که دیوارهایی 5 وجهی حیاط آن را محاصره کرده‌‌اند. البته بر خلاف کاروانسراها، در مرکز حیاط این معبد محرابی قرار گرفته که نقطه مرکزی مجموعه به شمار رفته و آتش ابدی در آن نگه‌داری و مراسمات مذهبی در آن برگزار می‌شده است. محرابِ معبد را حجره‌های کوچکی احاطه کرده‌اند که در گذشته محل زندگی عبادت کنندگان و اُتراق زائرین و مسافران بوده است. بالای دروازه ورودی، اتاق مهمان یا بالاخانه قرار دارد. نزدیک معبد، گودال عمیقی قرار دارد که از آن برای سوزاندن اجساد درگذشتگان در آتش مقدس استفاده می‌شده است.

✅ بازدید از مقاله زیباترین معماری‌ها در باکو

آتشگاه زرتشتیان یا معبد هندوها؟

خرید بلیط هواپیما باکو
بلیط هواپیما باکو

یکی از بحث‌ها و جنجال‌هایی که بر سر این محراب به وجود آمده، ناشناخته بودن کاربرد این معبد به عنوان پرستشگاه هندو یا زرتشتی است؛ زیرا در هر دو دین، آتش جایگاه ویژه‌ای داشته و محترم شمرده می‌شود. بعلاوه ساختار معبد به گونه‌ای است که عناصر معماری از هر دو دین را، بدون پایبندی کامل به هرکدام، شامل می‌شود. مستحکم‌ترین نظریه در این مورد حاکی از ساخت و تعلق اولیه معبد به آیین و سنن زرتشتی دارد که در طول و گذر زمان به عنوان عبادتگاه هندوها نیز استفاده شده است. گفته می‌شود که پس از به وجود آمدن دین اسلام، بسیاری از آتشگاه‌ها نابود و از بین رفتند. در نتیجه عابدان و زاهدان آتشگاه، معبد را ترک کرده و عازم هند شدند. و این معبد به محلی متروکه تبدیل شد. حکایت دیگری نیز در این مورد وجود دارد که در آن، زائران و عابدان کم شدن گاز و کم فروغ شدن آتش را خشم خدایان تلقی کرده در نتیجه معبد را ترک کرده‌اند.

✅ بازدید از مقاله دلایل سفر به باکو

گاز آتشگاه از کجا تأمین می‌شود؟

خرید بلیط هواپیما باکو
بلیط هواپیما باکو

از عجایب آتشگاه‌ها که بسیاری را به حیرت وا می‌دارد، چگونگی شعله ور ماندن دائمی آتش بوده است. راز آتشگاه باکو در گاز طبیعی است. به عبارتی، منطقه‌ای که آتشگاه در آن ساخته شده، میدان گازی طبیعی است که در تماس با اکسیژن شعله گرفته و خوراک موردنیاز آتش را تأمین می‌کند. محل ساخت محرابِ آتشگاه، نزدیک به دریچه گاز طبیعی است که شعله‌ای عظیم در مرکز و چهار شعله کوچک‌تر در چهار گوشه بام آتشگاه را تغذیه می‌کند. البته این مسئله مربوط به گذشته است. چرا که در سال 1969، در پی استخراج ذخایر گازی شبه جزیره، آتش این معبد کم فروغ شد. شعله‌هایی که در آتشگاه مشاهده می‌شود، از ذخایر اصلی گازی باکو تأمین می‌گردد. این مجموعه در سال 1988 به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شد.

✅ بازدید از مقاله موزه گردی در باکو

عبادتگاه‌ها و بناهای تاریخی همیشه جزو دیدنی‌ترین جاذبه‌ها به شمار می‌رفته‌اند. گرچه تزیینات و معماری کلیساها حیرت‌آور است اما دیدن عبادتگاه‌های خاصی مانند آتشگاه‌ها، هیجان خاص خود را دارد. در اکثر نقاط ایران در روستاها و شهرها می‌توان آتشگاه‌ها را دید اما وجود چنین عبادتگاهی در آذربایجان کافی است تا نام آتشگاه را جهانی کند. گرچه امروزه گاز این آتشگاه از باکو تأمین می‌شود و دیگر از گاز طبیعی منطقه استفاده نمی‌شود، اما این امر مانع خرید بلیط هواپیما باکو و سرازیر شدن گردشگران به سمت این عبادتگاه نشده است.

✅ بازدید از مقاله آشنایی با رستوران‌های باکو

برای خرید بلیط هواپیما باکو و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید