بلیط هواپیما به گشت‎وگذار در تنگ بستانک بهشت گمشده‎ی ایران

0
509
بلیط هواپیما تنگ بستانک بهشت گمشده ایران
تنگ بستانک بهشت گمشده
بلیط هواپیما به گشت‎وگذار در تنگ بستانک بهشت گمشده‎ی ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 23Rating: 4.0بلیط هواپیما به گشت‎وگذار در تنگ بستانک بهشت گمشده‎ی ایراناگر کاربر سایت سفرستان باشید، شکی نیست که اهل سیر و سفر هستید و جهانگردِ مسیرهای ناشناخته و ایرانگردِ مناظر نادیده. سفرستانی‎ها همانقدر که پیگیر خرید بلیط هواپیما برای پرواز خارجی و رزرو بلیط

بلیط هواپیما به گشت‎وگذار در تنگ بستانک بهشت گمشده‎ی ایران

اگر کاربر سایت سفرستان باشید، شکی نیست که اهل سیر و سفر هستید و جهانگردِ مسیرهای ناشناخته و ایرانگردِ مناظر نادیده. سفرستانی‎ها همانقدر که پیگیر خرید بلیط هواپیما برای پرواز خارجی و رزرو هتل در شهرهای مختلف جهان هستند، عاشق ایرانگردی هستند و از هر فرصتی برای گشت‎وگذار و دیدار از مناظر دیدنی این سرزمین بی‎بدیل استفاده می‎کنند.

در این مطلب قصد داریم برایتان کمی از ویژگی‎های چشم ‏نواز تنگ بستانک از توابع مرودشت استان فارس، سخن بگوییم، تا اگر گذارتان به استان فارس افتاد، برنامه‎ی بازدید از این منطقه‎ی منحصربفرد را نیز حتما در دستور کارتان قرار دهید و با چشمان خودتان قطعه‎ای از بهشت گمشده‏‌ی ایران را مشاهده کنید.

تنگ بستانك يا بهشت گمشده، قطعه‌اي از بهشت و سرزميني همزيست با آب، درخت و كوهستان است كه در گوشه‎ی شمال غرب شيراز از توابع شهرستان مرودشت قرار گرفته و هر سال ميهمانان و مسافران را از اقصي نقاط كشور به سوي خود جذب می‎کند. اين منطقه ديدني كه زيبايي انبوه درختان و پرآبي رودخانه‌هايش چشم هر بيننده را خیره می‎کند از جمله مناطق حفاظت شده استان فارس است. انبوه درختان در منطقه بهشت گمشده در پاره‌اي ازمناطق چنان در هم آویخته‌‏اند که به سختي مي توان درخشش آفتاب را از ميان شاخ و برگ درختان ديد. در اين منطقه‌ی زيبا و ديدني آنچه به چشم مي‌آيد سبزي و زيبايي مناظر شگرف و آنچه به گوش مي‌رسد صداي نوازشگر آب و نغمه پردازي پرندگان و آنچه در خاطر ثبت می‎شود شادابی و سرزندگي است.

تنگ بستانک بهشت گمشده ایران
تنگ بستانک بهشت گمشده ایران

منطقه حفاظت شده بهشت گمشده يا تنگ بستانك، بخشي از حوزه زاگرس مياني و حوزه آبخيز رودكر مي‌باشد كه در امتداد شرقي رشته كوه دنا واقع گرديده است. اين زيست بوم كه از مناطق عمده گردشگري طبيعي استان فارس محسوب مي‌شود، دربرگيرنده پديده‌هاي كم نظير و منحصر به فرد طبيعي بسيار است. بلندترين قله اين منطقه كوهستاني و مرتفع، كوه رنج به ارتفاع سه هزارو‪    نهصد و پنجاه متر است که شمایلِ پرشکوه آن بر تمام منطقه بهشت گمشده سایه انداخته است. بهشت گمشده يكي از پرباران‌ترين مناطق استان فارس و تامين‌كننده منابع عمده‌آب سد درودزن، درياچه‌هاي بختگان، طشك و همچنين اراضي كشاورزي دشت‌هاي حاصلخيز بيضا، كامفيروز و كربال است.

تنگ بستانک ‪ ۱۵‬هزار و ‪ ۳۲۴‬هكتار است كه در شمال غربي استان فارس و در فاصله ‪ ۱۲۰‬كيلومتري شهر شيراز در بخش كامفيروزاز توابع شهرستان مرودشت قرار دارد.

این دره بسیار زیبا در امتداد شرقی غربی قرار گرفته و صخره‌هاي عمودي و مرتفع دو طرف آن را در آغوش گرفته است.

تنگ بستانک بهشت گمشده ایران
تنگ بستانک بهشت گمشده ایران

يكي از ويژگي‌هاي تنگ بستانک، بستر سنگي كف دره است كه زیستگاه درختان چنار، گردو و گياهان سايه پسند است. اين درختان در فضاي كم نور تنگ بستانك براي دسترسي به نور، در رقابت هستند و قامت بلند و تاج پوشش به هم پيوسته‌اي دارند. زيست بوم آبي درياچه پشت سد درودزن، مهمترين زيستگاه آبي بخش كامفيروز است كه زيستگاه جانبي منطقه حفاظت شده تنگ بستانك مي‌باشد. اين درياچه آب شيرين، زيستگاه دو گونه از ماهيان بومي و سه‌گونه از كپور پرورشي است و از مكان‌هاي حائز اهميت براي زمستان گذراني پرندگان مهاجر مي باشد.

وجود روستاهاي زيباي جنوب تنگ بستانک مانند ساران و کهکرون با چشمه‌هاي زيبا و سابقه‌اي هزار ساله از جاذبه‌هاي اين منطقه مي‌باشد. موقعيت جغرافيائي اثر طبيعي‌ ملي تنگ بستانك در مجموعه شبكه گردشگري محور شمال و شمال غرب استان و امكان ارتباط جاده‌اي كه با يادمان‌هاي تاريخي تخت‌ جمشيد، نقش رستم و پاسارگارد از يكطرف و چشم‌اندازهاي طبيعي آبشار مارگون و تنگ براق از طرف ديگر، امتياز ويژه‌اي براي بخش ايرانگردي و جهانگردي استان فارس است كه در خور توجه و اهميت مي‌باشد.

مسیر دسترسی به تنگ بستانک از میان روستاهای بیضا و کامفیروز و کوچه باغ ها مزارع و باغات اولین جاذبه‌ای است که گردشگران درسفر به بهشت گمشده تجربه می‌کنند. منظره بدیع دریاچه  سد درودزن در مسیر جاده جنگل‎های انبوه بلوط معماری روستاهای منطقه در کنار مزارع وسیع و شالیزارهای سرسبز تا ورودی بهشت گمشده انسان را بدرقه می‌کند، از این نقطه کوچه باغی نسبتا وسیع و رویایی در پیچ و تاب رودخانه‎ای زیبا تا محل آبشار تنگ بستانک ادامه می‌یابد. اینجاست که انبوهی از جنگل چنار در تنگه‎ای نه چندان باریک به همراه پیچ و تاب روسوباتی از جنس آهک یکی از تماشایی‎ترین چهره‌های طبیعت را به نمایش می‎گذارد. با تمام این مناظر چشم‏نواز جای تعجب ندارد که این زیستگاه سرسبز را بهشتی گمشده‎ در قلب استان فارس نامیده‏‌اند.

برای جستجوی بلیط هواپیما مورد نظر خود به سایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
irandeserts
wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید