دیدار از باغ فردوس بهشت گمشده‎ی تهران

1
621
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از باغ فردوس
نمای شمالی باغ فردوس
دیدار از باغ فردوس بهشت گمشده‎ی تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 24Rating: 4.5دیدار از باغ فردوس بهشت گمشده‎ی تهرانباغ فردوس از بناهای دیدنی شمال شهر تهران محسوب می‎شود که با لطف ساختمان قدیمی و پر نقش و نگار و باغ مصفایش به یکی از مراکز گردشگری در شمال خیایابان ولیعصر تبدیل شه است.

دیدار از باغ فردوس بهشت گمشده‎ی تهران

باغ فردوس از بناهای دیدنی شمال شهر تهران محسوب می‎شود که با لطف ساختمان قدیمی و پر نقش و نگار و باغ مصفایش به یکی از مراکز گردشگری در شمال خیابان ولیعصر تبدیل شده است. این باغ و ساختمان قجری که میزبانی از یک قرن تاریخ سینمای ایران را نیز برعهده دارد، بسیاری از تهرانی‎ها را مجاب می‎کند تا خرید بلیط هواپیما و رزرو بلیط هواپیما در شهر و کشوری بیگانه را فراموش کنند و تنها با طی کردن چند خیابان و ایستگاه خودشان را به یکی از دیدنی‏ترین نقاط تهران برسانند.

نیمه‌ی گشمده‎ی باغ فردوس در طول تاریخ

نمای شمالی باغ فردوس
نمای شمالی باغ فردوس

محمدشاه قاجار در اواخر عمر خود دستور داد تا در نزدیکی تجریش برایش کاخی بسازند، در هنگام ساخت این قصر در محله محمدیه یا محمودیه فعلی، نزدیکان وی نیز اقدام به ساخت عمارت ییلاقی در اطراف شاه کردند.

یکی از نزدیکان دربار به نام حسینعلی خان معیرالممالک در این محله باغی به نام فردوس و عمارتی در دو طبقه به سبک قاجاریه احداث کرد. بعد از آن پسرش دوستعلی‌خان نظام‌الدوله، در قسمت جنوبی باغ ساختمانی را با همکاری معماران اصفهانی و یزدی به نام رشک بهشت احداث نمود و تزیینات بسیاری برای عمارت در نظر گرفت از جمله استفاده از مرمر اعلا و مرغوب یزد برای پلکان و تزئین دیوار اتاق‌ها با کاغذهای طلایی برجسته.

پس از فوت نظام الدوله، دوستعلی خان معیر الممالک، داماد ناصرالدین شاه برخلاف پدر به باغ و عمارت آن بی توجه بود تا آنجا که سنگ های مرمر ارزشمند و زیبای آن به عمارت امیریه (مدرسه نظامیه) انتقال داده شد و این مکان رو به ویرانی و زوال نهاد. تا این که محمدولی‌خان سپهسالار آن را از ورثه امین‌الملک خرید و بازسازی باغ را از سرگرفت.

نمای شمالی باغ فردوس
نمای شمالی باغ فردوس

در سال ۱۳۱۶ شمسی، علی اصغر حکمت وزیر معارف، دستور به خرید و بازسای عمارت داد و قسمت کنونی عمارت به مدرسه شاپور تجریش تبدیل شد. سپس در سال ۱۳۳۶ شمسی، بنیاد فرح پهلوی باغ فردوس را به منظور احیا آن برای برگزاری جشن های فرهنگ وهنر خریداری کرد و به سازمان رادیو و تلویزیون ایران برای مرمت واگذار کرد و این باغ تا پس از انقلاب مرکزی برای  فعالیتهای هنری و فرهنگی شد.

بعد از انقلاب نیز این مجموعه در سال ۱۳۵۸ شمسی زیر پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته و به عنوان مرکز آموزش فیلمسازی از آن استفاده شد و از سال 1381 موزه سینمای ایران می‌باشد.

چطور مسافر باغ فردوس شویم؟

نمای شمالی باغ فردوس
نمای شمالی باغ فردوس

این موزه در شهر تهران و محله‎ی باغ فردوس، خیابان ولی عصر، بالاتر از سه راه زعفرانیه، انتهای خیابان باغ فردوس و در ضلع شرقی خیابان واقع شده و برای رسیدن به آن باید از میدان تجریش، خیابان ولیعصر را به سمت جنوب پیاده بروید.

اگر با وسایل حمل و نقل عمومی قصد رفتن دارید باید اتوبوس های تندروی راه آهن _ تجریش را سوار شوید و در ایستگاه باغ فردوس پیاده شوید. یا این که به ضلع جنوب میدان تجریش بروید و با مینی‌بوس‌های خط تجریش به ولنجک به خیابان ولیعصر رفته و روبه روی باغ از آن پیاده شوید.

نمای شمالی باغ فردوس
نمای شمالی باغ فردوس

اگر با ماشین شخصی به باغ فردوس می روید کمی برای جای پارک باید حوصله به خرج دهید و در یکی از کوچه های اطراف اتومبیل خود را پارک کنید. نزدیک ترین پارکینگ عمومی، در میدان تجریش قرار دارد.

ساعات بازدید از موزه در طول هفته از ساعت ۱۰ تا ۱۸:۳۰ و جمعه ها ساعت ۱۰ تا ۱۳

برای جستجوی بلیط هواپیما مورد نظر خود به سایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
hamshahrionline
mizanonline
karnaval

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید