آشنایی با مدرسه سعادت بوشهر

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان مقصد امروز ما یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین مدرسه‌های ایران به نام مدرسه سعادت یا مدرسه سعادت مظفری است که در دوران قاجاریه در بوشهر ساخته شده است. این اثر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

0
154
آشنایی با مدرسه سعادت بوشهر
مدرسه سعادت بوشهر
آشنایی با مدرسه سعادت بوشهرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 17Rating: 3.5آشنایی با مدرسه سعادت بوشهر - خرید بلیط هواپیما بوشهر از اپلیکیشن سفرستانگردشگران و همراهان همیشگی سفرستان مقصد امروز ما یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین مدرسه‌های ایران به نام مدرسه سعادت یا مدرسه سعادت مظفری است که در دوران قاجاریه در بوشهر ساخته شده است. این اثر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

مدرسه سعادت بوشهر

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان مقصد امروز ما یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین مدرسه‌های ایران به نام مدرسه سعادت یا مدرسه سعادت مظفری است که در دوران قاجاریه در بوشهر ساخته شده است. این اثر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. پس اگر اهل سفر در دل تاریخ و بازدید از اماکن تاریخی هستید این بار بلیط هواپیما خود را به مقصد بوشهر خریداری کنید و با ما همراه شوید.

معرفی مدرسه سعادت

خرید بلیط هواپیما بوشهر
بلیط هواپیما بوشهر

مدرسه سعادت در سال 1278 در شهر زیبای بوشهر، خیابان امام، روبروی میدان معلم در محله کوتی و به سبک نوین آموزشی تأسیس شده است. این مدرسه از نظر تاریخی مادر مدارس جنوب ایران است که بافت و ساختار آن همانند بافت مرکزی شهر بوشهر، زیبایی خیره‌کننده و خارق‌العاده‌ای دارد. شیوه عملکردی این مدرسه به این‌گونه بود که سیل مشتاقان علم و دانش در 2 سال تأسیس این مدرسه تعداد دانش‌آموزان را از هفتاد نفر به چهارصد و پنجاه نفر افزایش داد. جالب است بدانید که این مدرسه دانش‌آموزانی از شهرهای نجف، کربلا، سامرا و کاظمین و سرزمین‌های امارات، کویت، بحرین، زنگبار، آسیای میانه و هند را نیز پذیرا بوده است.

✅ بازدید از مقاله دیدار از پارک ملی دیر بوشهر
✅ بازدید از مقاله سفر به بوشهر و کوه پَدری
✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما به بوشهر شهر نخل و دریا

تاریخچه مدرسه سعادت

آشنایی با مدرسه سعادت بوشهر
مدرسه سعادت بوشهر

در ابتدا این مدرسه به وسیله احمدخان دریابیگی (حکمران وقت بوشهر و بنادر خلیج فارس و عمانات) در مرکز شهر بوشهر تأسیس گشته و یک مدرسه معمولی به حساب می‌آمده است. اما با گذشت زمان و کمک‌های نقدی مظفرالدین شاه که به درخواست دریابیگی دریافت می‌شده، این مدرسه به سعادت مظفری شهرت یافته است. جالب است بدانید که در ابتدا هیچ واکنش مثبتی نسبت به تشکیل مدرسه از طرف مردم نشان داده نشد و حتی در دو ماه اول تأسیسش، برای نمونه یک نفر هم پیدا نشد تا فرزندش را به مدرسه بفرستد. بدین ترتیب، مدرسه موردانتقاد بدخواهان و بدگویان قرار گرفت و با شایعات ساختگی سعی بر تعطیلی آن شد.

خرید بلیط هواپیما بوشهر
بلیط هواپیما بوشهر

عدم استقبال اهالی بوشهر در ابتدای کار مدرسه، عدم آگاهی مردم دربارهٔ معارف جدید و وجود مخالفت‌های گروهی بود. در این دوره، مدارس جدید را در سطح مملکت، و خانه شیاطین می‌نامیدند و از طرفی آن را مرکز فساد می‌دانستند مخصوصاً اگر بنا به تدریس زبان خارجی بود. اما احمدخان دریابیگی در نامه‌ای به نیرالملک که وزارت معارف جدید ایران را در دوره میرزا علی‌خان امین‌الدوله به عهده گرفته بود تقاضای فرستادن معلمی آشنا به تدریس به روش مدرن کرد. هرچند احمدخان دریابیگی در سال 1320 ق از حکومت بوشهر منفصل گردید ولی چند سال بعد در سال 1325 ق بنا به دستور محمدعلی شاه قاجار (پسر و جانشین مظفر الدین شاه) مجدداً حکمران بنادر شد. دریابیگی در این زمان متوجه شد که مدرسه با کسری بودجه مواجه است و ادامه حیات مدرسه –نهادی که خود را از مؤسسین آن می‌دانست- امکان‌پذیر نیست، از این رو با ابتکاری جدید بودجه موردنیاز مدرسه را تأمین کرد. وی نه تنها از تجار، بزرگان، متولیان شهر بلکه از کارگزاران انگلیسی در بوشهر برای دیدار و بازبینی از مدرسه و نظارت بر امتحان پایان دوره دعوت گرفت و حدود 14 نفر از مقامات و بزرگان مبالغ هنگفتی را به شکل هدیه یا دائمی و مستمر به مدرسه اعانه کردند.

برجستگی‌های مدرسه سعادت

آشنایی با مدرسه سعادت بوشهر
مدرسه سعادت بوشهر

از دیگر افتخارات این مدرسه این بود که در سال 1902 رابیندرانات تاگور شاعر و فیلسوف برجستهٔ هندی برای اولین بار وارد ایران شد و از مدرسه سعادت بازدید کرد. سید قاسم حسینی مورخ بوشهری در مقاله «بوشهر پایتخت فرهنگی بوشهر» ذکر کرده است که: در سال ۱۳۱۷ هـ.. ق نیز «احمد خان دریابیگی» اولین مدرسه به سبک جدید در سرتاسر جنوب ایران و حوزه خلیج فارس را به نام «سعادت» در بوشهر تأسیس کرد. مدرسه‌ای که بیش از یک قرن است ده‌ها نفر سیاستمدار، شاعر، نویسنده، مورخ، محقق و دانشمند علوم انسانی از آن فارغ‌التحصیل شده و شعبه‌هایی از آن در برخی از کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس تأسیس شده است. اهالی بوشهر بدین‌گونه نهضت مدرسه‌سازی را در یک قرن پیش بدون اتکا به دولت قاجار در شهر خود آغاز کردند و مدرسه‌ای کاملاً غیرانتفاعی را بنیان گذاشتند که طی حیات صد ساله خویش دستاوردهای ارزشمندی را در عرصه تاریخ ایران خلق کرد.

پاسداشت همگی این دستاوردها باعث شد تا در آبان ماه 1378 کنگره صدمین سالگرد این مدرسه در بوشهر برگزار شود. که حاصل آن حضور اندیشمندان بزرگ و تدوین کتب مهمی در خصوص مدرسه سعادت بود و اکنون سالهاست که سالروز تأسیس مدرسه سعادت به عنوان روز بوشهر جشن گرفته می‌شود. برای بازدید از این مدرسه با بلیط هواپیما بوشهر به این شهر سفر کرده و تجربه ای بیادماندنی را برای خود رقم بزنید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز داخلی خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید