سفر به شهر بوشهر و گشت‌و‌گذار در گنبد نمکی جاشک

ایران سرزمینی است که به لطف تنوع آب و هوایی خود، از جاذبه‌های طبیعی فراوانی برخوردار است. یکی از این جاذبه‌ها گنبد‌های نمکی هستند که از حیرت‌آورترین و پر اهمیت‌ترین جاذبه‌های طبیعی به شمار می‌روند و گردشگران، غارنوردان و کوهنوردان زیادی را مجاب به خرید بلیط هواپیما و آغاز سفری هیجان‌انگیز می‌کنند. گرچه گنبد نمکی جاشک در ایران از شهرت فراوانی برخوردار است و گردشگران را مجاب به خرید بلیط هواپیما بوشهر و سفری به جنوب ایران می‌کند، اما تنها گنبد نمکی شناخته شده ایران نیست.

0
600
خرید بلیط هواپیما بوشهر
بلیط هواپیما بوشهر
سفر به شهر بوشهر و گشت‌و‌گذار در گنبد نمکی جاشکReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 29Rating: 4.0سفر به شهر بوشهر و گشت‌و‌گذار در گنبد نمکی جاشک - خرید بلیط هواپیما بوشهرایران سرزمینی است که به لطف تنوع آب و هوایی خود، از جاذبه‌های طبیعی فراوانی برخوردار است. یکی از این جاذبه‌ها گنبد‌های نمکی هستند که از حیرت‌آورترین و پر اهمیت‌ترین جاذبه‌های طبیعی به شمار می‌روند و گردشگران، غارنوردان و کوهنوردان زیادی را مجاب به خرید بلیط هواپیما و آغاز سفری هیجان‌انگیز می‌کنند. بلیط هواپیما بوشهر

گنبد نمکی جاشک

ایران سرزمینی است که به لطف تنوع آب و هوایی خود، از جاذبه‌های طبیعی فراوانی برخوردار است. یکی از این جاذبه‌ها گنبد‌های نمکی هستند که از حیرت‌آورترین و پر اهمیت‌ترین جاذبه‌های طبیعی به شمار می‌روند و گردشگران، غارنوردان و کوهنوردان زیادی را مجاب به خرید بلیط هواپیما و آغاز سفری هیجان‌انگیز می‌کنند. گرچه گنبد نمکی جاشک در ایران از شهرت فراوانی برخوردار است و گردشگران را مجاب به خرید بلیط هواپیما بوشهر و سفری به جنوب ایران می‌کند، اما تنها گنبد نمکی شناخته شده ایران نیست. اگر می‌خواهید در مورد نحوه شکل‌گیری گنبدهای نمکی، اهمیت آن‌ها و تعدادشان در ایران، اطلاعاتی کسب کنید، مطلبی که در ادامه آورده‌ایم، کمک فراوانی به شما خواهد کرد.

گنبد نمکی چیست؟

گنبد نمکی چیست
گنبد نمکی

گنبدهای نمکی از جاذبه‌هایی هستند که گردشگران را وسوسه می‌کنند تا با خرید بلیط هواپیما از این پدیده‌های طبیعی بازدید کنند. به‌طور کلی می‌توان گفت گنبد نمکی برجستگی‌هایی است که به علت بالا آمدن نمک ایجاد شده است. در بیانی دیگر، گنبد نمکی ساختمان زمین‌شناسی گنبدی شکلی است که هسته آن از نمک و بخش‌های اطراف این هسته از سنگ‌های رسوبی تشکیل شده‌اند. هسته مرکزی معمولاً از رسوبات نمکی جوان‌تر است. در بسیاری از گنبدهای نمکی، طبقات رسوبی سطح فوقانی را پوشانده و پوششی به نام بوش سنگ را تشکیل می‌دهند که ضخامتشان به چند صد متر می‌رسد. بوش سنگ‌ها از سنگ‌های آهکی، ژیپس، انیدریت و گاها مواد گوگردی تشکیل می‌شوند. معمولاً در زیر زمین مناطقی که گنبدهای نمکی ایجاد می‌شوند، لایه ضخیمی از نمک وجود دارد که به نام لایه‌های تغذیه‌کننده گنبد نمک شناخته می‌شوند.

✅ بازدید از مقاله مدرسه سعادت بوشهر

موقعیت گنبد نمکی جاشک

خرید بلیط هواپیما بوشهر
بلیط هواپیما بوشهر

گنبد نمکی جاشک از جاذبه‌های استان بوشهر است که با خرید بلیط هواپیما بوشهر به راحتی امکان بازدید از آن را خواهید داشت. به طور دقیق این گنبد در فاصله‌های 144 کیلومتری از جنوب شرق بندر بوشهر، 55 کیلومتری از خورموج، و 15 کیلومتری از کاکی قرار گرفته است. وسعت این گنبد یا کوه نمک به 3 هزار و 666 هکتار می‌رسد و از مسیر جاده بوشهر- بندرعباس به راحتی قابل دسترسی است. در میانه‌های این جاده راهی معدنی قرار دارد که محیط بانی گنبد نمکی ورودی آن را برای سهولت و دسترسی گردشگران مشخص کرده است.

✅ بازدید از مقاله پارک ملی دیر بوشهر

پوشش گیاهی گنبد نمکی جاشک

خرید بلیط هواپیما بوشهر
بلیط هواپیما بوشهر

کافی است با خرید بلیط هواپیما بوشهر سری به گنبد نمکی بزنید تا متوجه پوشش خاص منطقه شوید. در این منطقه هیچ‌گونه گیاهی را نخواهید یافت و تا آنجا که چشم کار کند تنها سفیدی دانه‌های نمک را مشاهده خواهید کرد. تلاشتان برای یافتن چشمه آب شیرین نیز با شکست مواجه خواهد شد. پس هنگام خرید بلیط هواپیما بوشهر و بازدید از گنبد نمکی جاشک حتماً بطری آب خود را همراه داشته باشید. هرچقدر که این منطقه از نظر پوشش گیاهی و چشمه‌های آب محروم است، در عوض از غارها و چشمه‌های نمکی سرشار و غنی است. البته باید خاطر نشان کرد که در دامنه کوه نمک امکان وجود گیاهان مقاوم به نمک و شوری آن وجود دارد. بعلاوه در دره‌های اطراف که از شوری نمکزارها جان سالم به در برده‌اند درختچه‌هایی مانند کنار و اشک دیده می‌شود.

✅ بازدید از مقاله کوه پدری در بوشهر

کوه نمک که با نام گنبد نمکی نیز آن را می‌شناسیم، گذشته از چشم‌انداز زیبایش که نظر کوهنوردان و غارنوردان را به خود جلب می‌کند، به لحاظ زمین‌شناسی نیز توجه محققان و زمین‌شناسان را به سمت خود معطوف کرده است. اهمیت این گنبد زمانی آشکار می‌شود که متوجه می‌شویم این گنبد نمکی در واقع بزرگ‌ترین گنبد نمکی خاورمیانه و تنها اثر طبیعی ملی بوشهری‌ها است. این گنبد نمکی جاذبه‌های فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به یخچال‌های نمکی، غارهای نمکی، آبشارهای نمکی و بسیاری دیگر اشاره کرد. کافی است بار و بنه سفر را بسته و با خرید بلیط هواپیما بوشهر سری به گنبد نمکی بزنید تا شکوه نمک و قدرت آن را از زاویه‌ای دیگر تماشا کنید.

یخچال‌های نمکی

یخچال‌های نمکی چیست
یخچال‌های نمکی

یخچال‌های نمکی از جمله جاذبه‌های نمکی موجود منطقه هستند که در اثر حرکت توده‌های نمک به سمت شیب زمین به وجود آمده‌اند. ازآنجا که این توده‌های نمک بسیار شبیه به یخچال‌های طبیعی شکل گرفته‌اند، آن‌ها را یخچال‌های نمکی می‌نامند. اما اگر با خرید بلیط هواپیما بوشهر از این یخچال‌های نمکی دیدن کردید و سرمای یخچال‌های یخی را از آن‌ها دریافت نکردید تعجب نکنید، چرا که نباید انتظار عملکرد مشابه یخچال‌های یخی را از آن‌ها داشته باشید. یخچال‌های یخی حافظان سرما هستند اما یخچال‌های نمکی توانایی حفظ گرما را در خود دارند. اگر با خرید بلیط هواپیما بوشهر سری به این یخچال‌ها زدید درخشش عجیبی توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. شاید فکر کنید این درخشش نشان از وجود الماس باشد اما اشتباه نکنید. این درخششی که توجه شما را به خود جلب کرده درواقع همان اشکال نمکی هستند که در اثر تبخیر آب در مسیر آب‌ها و چشمه‌های نمکی شکل گرفته‌اند.

✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما بوشهر

چشمه‌ها و آبشارهای نمکی

چشمه‌ها و آبشارهای نمکی را ببینید
چشمه‌ها و آبشارهای نمکی

طبیعت پدیده‌های حیرت‌آوری دارد. چه کسی باور می‌کند در دل منطقه‌ای که به ندرت درختچه‌هایی یافت می‌شود با هوایی نسبتاً گرم و شوری بیش از حد، آبشارهایی نمکی جان گرفته باشند؟ آبشارهای نمکی در مسیر جریان طبیعی آب گنبد نمکی قرار گرفته است. در فصل‌های کم آب، با تبخیر آب، بلورهای نمکی ضخیمی در مسیر جریان آب تشکیل می‌شود که به مرور منظره حیرت‌آوری را پدید آورده‌اند. اگر با خرید بلیط هواپیما بوشهر قصد بازدید از این آبشارها را دارید، اواسط بهار و پاییز زمان ایده‌آلی برای بازدید است. چشمه‌های نمکی نیز در مناطق مختلف گنبد نمکی به چشم می‌خورد. این چشمه‌ها همانند آبشارهای نمکی زیبایی خاصی را به منطقه هدیه داده‌اند. البته باید اذعان داشت که این چشمه‌ها همانند رگ‌های حیاتی این گنبد بوده و با عدم فعالیت چشمه‌ها، مرگ این پدیده زیبا رقم خواهد خورد.

غارهای نمکی

غارهای نمکی را ببینید
غارهای نمکی

از دیگر زیبایی‌های منطقه که طبیعت به رخ می‌کشد، غارهای نمکی است. غارهای نمکی در طول زمان و به دلیل انحلال رسوبات نمکی شکل گرفته‌اند. طول غارها با یکدیگر متفاوت است. اما هرکدام زیبایی خاص خود را دارد. کافی است بار سفر را بسته و با خرید بلیط هواپیما بوشهر سری به این غارهای نمکی بزنید تا شاهد شکوه بلورهای نمکی باشید که درون غارها خودنمایی می‌کنند. گفته می‌شود هوای این غارها برای بیماران تنفسی بسیار مفید است. پزشکان نیز امروزه بر این مطلب مهر تایید زده‌ و معتقدند که هوای غارها باعث باز شدن مجاری تنفسی این بیماران می‌شود. پس اگر دچار مشکلات تنفسی مانند آسم و سینوزیت و برونشیت هستید پیشنهاد می‌کنیم فرصت را غنیمت شمرده و با خرید بلیط هواپیما بوشهر سفری به دنیای غارهای نمکی داشته باشید تا تأثیر شگرف آن را بر تنفس خود حس کنید.

زیبایی‌های فرسایش

گنبد نمکی جاشک بوشهر
گنبد نمکی جاشک

شاید پدیده فرسایش در بسیاری از موارد اثری ناخوشایند به جای بگذارد، اما در مورد گنبد نمکی قضیه کمی متفاوت است و فرسایش چیزی جز زیبایی‌ای که باید به تحسین آن نشست، بر جای نگذاشته. باد و آب با یکدیگر هماهنگ شده و با فرسوده کردن خاک‌های نرم، اثراتی قارچ گونه ایجاد کرده‌اند، که مانند ستون‌ها و قله‌هایی سر به فلک زده از دل زمین سر بر آورده‌اند. اغلب این ستون‌ها از 10 سانتی‌متر تا چندین متر ارتفاع دارند. مشهورترین این پدیده‌ها تخت دیو یا دودکش جن است که همانند ستون‌هایی در میان نمک‌های سفید گنبد به چشم می‌خورد. ستون انگشت خدا و کلاه به سر نیز از دیگر ستون‌های پدید آمده در اثر فرسایش هستند که به مانند نگهبانی چشم به گنبد دوخته و از آن حفاظت می‌کنند. دیگر پدیده به وجود آمده فرسایشی پلایا یا دریاچه خشک نام دارد که در پست‌ترین بخش حوضه آبریز و یا دشت‌ها به وجود آمده و زیبایی خاصی را به منطقه افزوده است.

 نمک‌های رنگی

گنبد نمکی جاشک بوشهر
گنبد نمکی جاشک

گرچه اغلب نمک را ماده‌ای سفید رنگ می‌دانیم و حتی در گنبد نمکی نیز نمک سفید رنگ است اما اگر دوری در این منطقه سفید رنگ بزنید تمام معادلاتتان به هم خواهد خورد و نمک‌هایی را خواهید دید که نه به دست بشر بلکه به صورت طبیعی به رنگ‌های مختلفی درآمده‌اند. این نمک‌های رنگی در اثر وجود کانی‌ها و بلورهای فراوان و برخی عناصر دیگر به رنگ‌های قرمز، زرد، سیاه، نارنجی و قهوه‌ای درآمده‌ و منظره‌ای چشم‌نواز را پدید آورده‌اند. اگر بلیط هواپیما بوشهر خریده و آماده سفر هستید دوربین خود را فراموش نکنید چرا که هنگام عبور از این منطقه بدون تردید، دلتان می‌خواهد چند عکس به یادگار داشته باشید.

دره گل کلم

خرید بلیط هواپیما بوشهر
بلیط هواپیما بوشهر

اشتباه نکنید در این دره هیچ گل کلمی به لطف شوری منطقه وجود نخواهد داشت. اما آنچه که به صورت گل کلم پیش روی خود مشاهده خواهید کرد، فقط نمک است که در طول زمان و بر اثر فعالیت‌های مختلف به صورت گل کلم درآمده و همانند مزرعه‌ای زیبا دیده می‌شود.

گنبد نمکی جاشک نفرین شده است؟

گنبد نمکی در بوشهر
گنبد نمکی

گنبد نمکی جاشک به دلیل اشکال مختلف نمکی که در خود دارد، افسانه‌ها و داستان‌های فراوانی را نیز با خود همراه ساخته بطور مثال بر اساس افسانه‌ای قدیمی، در این دره بزهایی وجود داشته است که شیر آن‌ها بسیار گوارا بوده و زنان را وسوسه می‌کرده تا شیر آن‌ها را بدوشند؛ اما هر کسی که تلاش می‌کرد تا شیر این بزها را بدوشد همراه آن بز به سنگ نمک تبدیل می‌شد. این سنگ‌های نمک در طی سالیان آن‌قدر زیاد شدند که در نهایت گنبد نمکی جاشک را بوجود آورده است. در روایتی دیگر اما این گنبد محلی زندگی و حکومت دیوی بوده که وی را از آسیب‌ها و گزندهای مختلف در امان نگه می‌داشته است. این دو فقط چند نمونه از افسانه‌های گفته شده در مورد این گنبد نمکی است. اگر به شنیدن چنین افسانه‌هایی علاقه‌مند هستید با خرید بلیط هواپیما بوشهر سفری به این منطقه داشته باشید و از زبان مردم محلی سایر روایات و حکایات این منطقه را بشنوید و از مناظر زیبای آن لذت ببرید.

دیگر گنبدهای نمکی ایران

گنبد نمکی در ایران
گنبد نمکی

در این که گنبد نمکی جاشک از زیباترین پدیده‌های طبیعت است هیچ شکی وجود ندارد. اما آیا به غیر از این گنبد، گنبدهای نمکی دیگری نیز در ایران وجود دارند که بتوان با خرید بلیط هواپیما از آن‌ها بازدید کرد؟ باید بگوییم بله. ایران کشوری پهناور با جغرافیایی خاص است که امکان شکل‌گیری پدیده‌های مختلف طبیعی را در سرتاسر این سرزمین فراهم آورده است. از جمله دیگر گنبدهای نمکی ایران می‌توان به گنبد نمکی جعفریه، قم اشاره کرد. ویژگی این گنبد نمکی وجود بلورهای نمکی تیغه‌ای و کنگره مانند، لایه‌های مارن قرمز- رس قرمز و ژیپس، و حالت مدور گنبد است.

دیگر گنبد نمکی، گنبد نمکی کوه نمک مهران نام دارد که در بندر لنگه واقع شده است. از ویژگی‌ها و زیبایی‌های این گنبد نمکی، می‌توان به آبشار نمکی مهران اشاره نمود که در دره شمالی ایجاد شده است. گنبد نمکی کوهدشت از دیگر گنبدهای نمکی است که در سمنان قرار دارد. البته به دلیل وجود گوگرد و جلوگیری از خطرات احتمالی، عبور و بازدید از این گنبد نمکی باید با هماهنگی صورت پذیرد.

سایر گنبدهای نمکی نیز عبارتند از: گنبد نمکی نمکدان قشم( ویژگی این گنبد وجود غار نمکدان و بلورهای گل کلمی است)، گنبدهای نمکی جزیره هرمز، گنبد نمکی کنار سیاه( این گنبد نمکی در شیراز قرار دارد و جزو منحصر به فردترین گنبدهای نمکی است)، گنبد نمکی کوه جهانی( واقع در استان فارس است که چشمه‌های آب شور و آب معدنی از شگفتی‌های آن است)

اگر قصد خرید بلیط هواپیما بوشهر و بازدید از گنبد نمکی را دارید توصیه می‌کنیم در فصلی غیر از فصل گرما به این کار بپردازید. زیرا آب‌وهوای منطقه بسیار گرمسیری بوده و سفر به آن در فصل گرما به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بهتر است زمان سفر خود را به نیمه دوم پاییز تا اواخر زمستان بیاندازید تا در آب‌وهوای معتدل منطقه به راحتی و در آسایش به گشت‌وگذار بپردازید.

برای خرید بلیط هواپیما بوشهر و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید