بلیط هواپیما به تبریز و خرید سوغاتی‎های آن

0
205
خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
بلیط هواپیما به تبریز و خرید سوغاتی‌های آن
بلیط هواپیما به تبریز و خرید سوغاتی‎های آنReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 3Rating: 4.5بلیط هواپیما به تبریز و خرید سوغاتی از آنجا - بهترین یادگاری از بهترین سفرخرید بلیط هواپیما به تبریز. شیرینی سوغات تبریز در جدول. خرید سوغات تبریز. صنایع دستی تبریز. قیمت بلیط ارزان هواپیما به تبریز

بلیط هواپیما به تبریز و خرید سوغاتی‎های آن

یکی از اشکال شناخته‌شده هنر ایرانی صنایع‌دستی آن است که تفاوت آن از شهری به شهری دیگر جلوه‌های منحصربه‌فردی دارد. بسیاری از هنرمندان از جای‌جای این مرز و بوم هر آن چیزی را که دارند به اختیار گرفته و با عشق و علاقه آثاری تماشایی برجای می‌گذارند. برخی حتی با یک سوزن در دست نقش و نگارهای بی‌بدیلی بر روی پارچه خلق می‌کنند. برخی با کوبیدن بر روی فلز مس طرحی زیبا روی آن پیاده‌سازی می‌کنند بعضی‌ها شب و روزشان را کنار دار قالی سپری می‌کنند تا نقشی نو بر روی آن به‌جا گذارند. این صنایع‌دستی زیبا علاوه بر زیبای خیره‌کننده‌ای که دارند می‌توانند یادگاری بسیار خوبی از سفرهای مان باشند.

کافی است سری به بازارهای آنجا زده تا از زیبایی‌های بی‌شمار آن‌ها حیرت‌زده و شگفت‌زده شوید و به دنیای عاشقانه و عارفانه‌های هنر پای گذارید.

بی‌نظیرترین بازار قدیمی و سرپوشیده در دنیا، بازار تبریز

اگر می‌توانید حتما سوغاتی بخرید

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
بلیط هواپیما به تبریز و خرید سوغاتی‌های آن

حتی می‌توانید بسیاری از این صنایع‌دستی زیبا و دیدنی را به‌عنوان سوغات سفرتان به عزیزانتان بدهید تا لذت سفر را با آنان شریک شوید. قطعاً با دیدن این‌همه صنایع‌دستی رنگارنگ و جذاب در هر شهری تعجب و حیرت‌زده خواهند شد. حتی ممکن است برای دیدن بقیه آثار آن شهر خودشان بلیط هواپیما خریده و بار سفر ببندند.

پس چه‌بهتر که پیش از رسیدن به شهر موردنظر فهرستی از انتخاب‌های خود داشته باشیم که در مواجهه با آن‌همه اجناس بی‌نظیر بتوانیم بهترین آن‌ها را انتخاب کرده و از خرید بلیط هواپیما و هم از سایر خریدها نهایت لذت را ببریم. امروز قصد داریم از میان شهرهای که صنایع‌دستی بی‌نظیر و بسیاری دارند شهر تبریز را به شما معرفی کنیم. شهر تبریز هم مانند بسیاری از شهرهای ایران دارای هنرمندانی زبردست است که با آثارشان چشم‌های بسیاری را خیرهٔ خود کرده‌اند. حالا سری می‌زنیم به صنایع‌دستی خیره‌کننده شهر تبریز پس با ما همراه باشید.

1-صنعت چرم تبریز

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
صنعت چرم تبریز خرید سوغاتی

به‌جرأت می‌توان گفت که صنعت چرم تبریز یکی از معروف‌ترین برندهای صنعت چرم است که از گذشته تاکنون توجه بسیاری از طرفداران را به خود جلب کرده است. یعنی تنها شما نخواهید بود که اختصاصا برای خرید چرم بلیط هواپیما به تبریز را خریداری می‌کنید. به‌طوری‌که هر کس فقط یک‌بار کفش‌های را که از چرم تبریز ساخته شده‌اند را بپوشد با متوجه تفاوت‌های اساسی آن با سایر نمونه‌های مشابه در بازار می‌شود و با گذشت زمان متوجه راحتی منحصربه‌فرد این کفش‌ها خواهد شد.

بااینکه نمونه‌های بسیاری از کفش‌های با چرم‌های مصنوعی در گوشه و کنار بازار و با قیمت کمتر یافت می‌شود اما بسیاری از مردم برای تهیه کفش‌های چرم تبریزی پیه خرید بلیط هواپیما به تبریز و سفر به این شهر را به تنشان مالیده و راهی بازار تبریز می‌شوند. در حال حاضر بالغ‌بر حدود ۲۰۰۰ کارگاه کفش و حدود ۵۰۰۰ فروشگاه در شهر تبریز مشغول به کار هستند تا با استفاده از تجربه‌های آبا و اجدادشان کفش‌هایی را به همان کیفیت و کارایی گذشته به روش‌های نوین تولید و عرضه کنند.

2-تابلو فرش‌ها و قالی‌های تبریز

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
تابلو فرش‌ها و قالی‌های تبریز

یکی از هنرهایی که نام شهر تبریز از گذشته تاکنون با آن گره خورده است صنعت تابلو فرش‌ها و قالی‌های آن است. هنرمندان ماهر بسیاری با سوزن و دار قالی به ساخت آثار بی‌بدیل و زیبایی می‌پردازند. از مراکز مهم صنعت فرش‌های ایرانی می‌توان به استان آذربایجان شرقی خصوصاً شهر تبریز اشاره کرد و بسیاری از این فرش‌های دستباف را می‌توان از جاهای مختلف بازار تبریز تهیه کرد و محو هنر فرش‌بافی ایرانی شد. تابلو فرش‌های ایرانی با طرح‌های گوناگون و رنگ‌های مختلف رامی‌توان از بازار تبریز تهیه کرد و از تماشای هنر اصیل ایرانی لذت برد. صنعت فرش‌بافی و تابلو فرش‌های تبریز یکی از صنایع معروف صنایع‌دستی ایران به شمار می‌آید و همچنین می‌توان از آن به‌عنوان یکی از کالاهای صادراتی ایران که در جای‌جای جهان خواهان دارد نام برد. تهیه قالی‌ها و تابلو فرش‌های بی‌نظیر تبریزهمواره اولویت اصلی گردشگران خارجی در بازار تبریز بوده است.

3-حجاری سنتی

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
حجاری سنتی از محصولات شهر تبریز

از قدیم‌الایام هنر حجاری سنتی همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و هنرمندان تبریزی در این حوزه آثار ارزشمندی را از خود به‌جای گذاشته‌اند اما بااین‌حال هنر حجاری سنتی با همه زیبایی‌ها با تجملات خود امروز نتوانسته است روال سابق خود را حفظ کنند ولی هنرمندان همچنان خلق آثار بی‌نظیر در این رشته از هنر می‌پردازند. حجاری به‌نوعی هنر کنده‌کاری روی سنگ می‌گویند که باید برای انجام آن بعد از برش مناسب سنگ موردنظر و پس‌ازآن پیاده‌سازی طرح اولیه روی سنگ با استفاده از قلم نقش و نگار موردنظر را روی آن حکاکی کرده و پس از سنگ را پردازش کرد.

4-سفالگری

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
سفالگری در تبریز

امروزه دیگر همه هنر سفالگری را می‌شناسیم. سفالگری هنری است که در آن با استفاده از خاک رس ساختن ظروف و یا حتی مجسمه‌ها و پس‌ازآن به رنگرزی آن می‌پردازند. جلوه‌های هنر سفالگری را می‌توان در جای‌جای این مرزوبوم مشاهده کرد اما سفالگری تبریز داستانی دیگر دارد چراکه وقتی خاک سفالگری با خاک استان آذربایجان شرقی درهم‌آمیخته می‌شود تبدیل به اثری متفاوت می‌شود. هنرمندان تبریزی با ساختن انواع ظروف مصرفی و تزیینی و همچنین پیاده‌سازی طرح‌های زیبا برای آن آثار متفاوتی را عرضه می‌کنند. خرید بلیط هواپیما به تبریز برای همین یک جاذبه‌اش هم باشد برای خود به‌اندازه کافی جالب است. امروزه می‌توان جلوه‌های هنر سفالگری را در موزه‌های شهر تبریز مشاهده کرد و به قدمت این هنر سفالگری در این شهر پی برد.

5-نقره‌کوبی

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
هنر نقره‌کوبی در تبریز

وقتی به فکر خرید بلیط هواپیما به تبریز میفتید به این هم بیندیشید که این هنرها همه از وجود همین تبریزی‌هایی که می‌بینید برآمده. پس به نظر شما آن‌ها چه جور آدم‌هایی هستند؟ خودتان به این سؤال جواب دهید. بر اساس شواهد تاریخی شهر تبریز هنر نقره‌کوبی از دیرباز در این شهر وجود داشته و در دوران سلجوقیان و مغول‌ها به اوج خود رسیده است. هنرمندان تبریز در این دوره‌ها با درهم آمیختن هنر خاص تبریزی و کار روی فلز شیوه‌ای خاص از نقره‌کوبی را ابداع کرده و آثار ارزشمندی از خود به‌جای گذاشتند.

این هنر از زمان صفویان تا زمان قاجاریان رشد چشمگیری داشته است. پیش‌ازاین نقره‌کوبی‌های هنرمندان تبریزی در بازار شهر و قیمت‌های بالا برای طبقه ثروتمند جامعه قابل‌دسترسی بود اما با گذشت زمان و کشف انواع آلیاژها و به کار بردن آن‌ها در صنعت نقره‌کوبی، این صنایع‌دستی ارزشمند در دسترس عموم مردم قرار گرفت. نقره‌کوبی بیشتر روی هسته بعضی از میوه‌ها مانند آووکادو، عناب، سندلوس و … دیده می‌شود. هنرمندان به‌اصطلاح با کوبیدن نقره بر روی آن‌ها شکل‌های زیبا و منحصربه‌فردی به آن‌ها می‌دهند.

6-تابلو سنگ‌ها

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
هنر ساخت تابلو سنگ‌ در تبریز

پیش‌تر شما را با هنر حکاکی روی سنگ در تبریز شنا کردیم، حال می‌خواهیم شکل دیگری از هنر روی سنگ را به نام تابلو سنگ به شما معرفی کنیم. این هنر چند سالی است بازار آن در بازار تبریز داغ شده است، در بازار شهر یافت می‌شود. این نوع از صنایع‌دستی تابلوهای زیبایی هستند که از سنگ و یا سنگریزه‌های طبیعی درست شدند و علاوه بر زیبای خیره‌کننده‌ای که دارند، دارای ماندگاری بالایی نیز هستند و توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده‌اند. این‌یکی هم جزء چیزهایی است که فقط با خرید بلیط هواپیما به تبریز می‌شود از نزدیک شاهد آن بود و در نوع خود واقعاً بی‌نظیر است.

7-زیورآلات سنتی

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
هنر ساخت زیورآلات سنتی تبریز

بی‌شک یکی از زیبایی‌های بازار تبریز جواهرات و زیورآلاتی است که چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند به‌خصوص آنکه این زیورآلات، منحصربه‌فرد شهر تبریز باشند که زیبایی و ارزششان را چند برابر می‌کند. امروزه با روند پیشرفت صنعت زیورآلات و جواهرات، شهرهای دیگر استان آذربایجان شرقی نیز به ساخت زیورآلات روی آورده و هرکدام هنرمندانی را برای این کار در دامان خود پرورش داده‌اند. نکته جالب‌توجه این است که در ساخت برخی از این زیورآلات از نقره و عیار پایین طلا نیز استفاده‌شده است و گردشگران می‌توانند آن‌ها را باقیمت کمتر از زیورآلاتی از جنس طلا تهیه کنند. در کل کسی که خرید بلیط هواپیما به تبریز را انجام می‌دهد دست‌خالی برنمی‌گردد، حالا اینکه باقیمت مناسب و یک سوغاتی زیبا بازگردد خود مسئله دیگری است.

8-گلیم و ورنی

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
گلیم و ورنی‌بافی در تبریز

گلیم‌بافی یکی دیگر از صنایع محبوب شود به شمار می‌آید. جنس این گلیم‌ها اغلب از پشم گوسفندان و ابریشم و موی بز است. از معروف‌ترین نوع گلیم‌های شهر تبریز گلیم شاهسون است. ویژگی نقش‌های بزرگ و برجسته رنگارنگ، زیبایی آن را دوچندان می‌کند. نقش این گلیم‌ها به رنگ‌هایی چون صورتی، سبز، قهوه‌ای و آبی تیره است. در شهر تبریز دو نوع گلیم را می‌توانیم پیدا کنیم که عبارت است: گلیم دورو یا ساده و ورنی که به سوماک نیز معروف است.

گلیم سوماک یا ورنی نوعی از گلیم است که جنس آن عمدتاً از پشم و ابریشم است و بیشتر کاربرد آن به‌عنوان زیرانداز است و همچنین در برخی از مناطق تبریز به‌عنوان تزیین کننده آلاچیق نیز استفاده می‌شود. همچنین این نوع گلیم بدون نقشه یا طرح و به‌صورت ذهنی بافته می‌شود و به همین سبب، شکل زیبایی به خود می‌گیرد. این محصولات که هنر دست زنان اهل عشایر اهر و ارسباران است، به بسیاری از نقاط جهان اعم از کشورهای اروپایی و کشورهای آمریکایی صادر می‌شود.

9-معرق‌کاری

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
هنر معرق‌کاری تبریز

معرق‌کاری نیز یکی از هنرهای معروف تبریز می‌باشد که قدمت آن مانند هنر سفالگری به دوران سلجوقیان برمی‌گردد. به این صورت که هنرمندان ماهر تبریزی نقش‌هایی را روی چوب و دیگر سطوح پیاده می‌کنند و با رنگ‌آمیزی، اثری تماشایی و بی‌نظیر خلق می‌کنند. به‌طوری‌که هر کس به بازار تبریز می‌رود، محو تماشای این معرق‌کاری‌ها می‌شود و یک طرح از طرح‌های گوناگون آن‌ها را انتخاب کرده و آن را خریداری می‌کند. صنعت معرق‌کاری در شهرهای دیگر مانند هرات، یزد، آران و بیدگل، سمرقند و کاشان دیده می‌شود اما نقش‌هایی که هنرمندان تبریزی خلق می‌کنند از منحصربه‌فردترین نقش‌های معرق‌کاری است. مسجد کبود در شهر تبریز نمونه بارز هنر معرق‌کاری می‌باشد. این هنر مخصوص و خاص این شهر است و برای دیدن چنین مسجدی روا است که بلیط هواپیما به تبریز بگیریم و آن را از نزدیک ببینیم.

10-منبت‌کاری

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
هنر منبت‌کاری تبریز

هنر کنده‌کاری روی چوب یا منبت‌کاری روی چوب از سالیان سال در میان هنرهای ایرانی دیده شده است و امروزه ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را همچنان در تزئینات و دیگر کاربردهای خود حفظ کرده است. نوع چوب اغلب بر اساس سلیقه هنرمند و یا شیوه کاربرد آن انتخاب می‌شود ولی چوب‌های آبنوس، شمشاد، گلابی، نارنج، عناب و گردو از پرکاربردترین چوب‌های موردنیاز در این صنعت به شمار می‌آیند. می‌توانید این آثار ارزشمند را به‌عنوان هدیه خاص برای عزیزانتان به‌عنوان سوغات سفر ببرید.

11-سوزن‌دوزی

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
هنر سوزن‌دوزی در تبریز

شاید بسیاری از شما با شنیدن نام این هنر به یاد شهرستان سیستان و بلوچستان افتاده و همچنین طرح‌های رنگارنگ این شهر در ذهن خود تجسم کنید؛ اما واقعیت این است که در بسیاری از شهرهای دیگر ایران نیز هنر سوزن‌دوزی رواج داشته و یکی از این شهرها شهر تبریز است که با سوزن‌دوزی‌های شهر سیستان و بلوچستان فرق اساسی دارد. از تفاوت‌های این هنر باهنری که در سیستان و بلوچستان مشاهده می‌کنیم، روش دوخت هنر سوزن‌دوزی تبریز و هنر سوزن‌دوزی دیگر شهرها است بااینکه این حالت در سال‌های اخیر تا حدودی در بین مردم جا افتاده است اما هنوز هم جای کار برای پیشرفت دارد.

12-نگارگری

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
هنر نگارگری در تبریز

نقاشی ایرانی یا نگارگری که در بعضی مواقع به‌اشتباه مینیاتور نیز خوانده می‌شود، یکی از هنری‌هایی است که از دیرباز تاکنون در کتب ادبی و علمی همچنین کتب تاریخی مورداستفاده قرارگرفته است. همچنین این هنر هنوز هم در برخی کتب مذهبی استفاده می‌شود. یکی از مکتب‌های نگارگری معروف ایرانی، مکتب نگارگری تبریز می‌باشد که در دوره ایلخانان در این شهر احداث شده است. آثار هنری نگارگری ایرانی در گوشه و کنار شهر تبریز قابل تهیه است و شما می‌توانید بسیاری از این آثار را راحتی برای عزیزانتان تهیه کنید.

13-قلم‌زنی

خرید بلیط هواپیما به تبریز برای خرید بهترین سوغاتی ها
هنر قلم‌زنی در تبریز

پیش‌ازاین با هنر کنده‌کاری روی سنگ و هنر نقره‌کوبی آشنا شدیم. حال با هنر قلم‌زنی بر روی فلز آشنا می‌شویم. این زمینه هنری بسیار زیبا و ظریف است که در آن هنرمندان بر روی فلزهای ازجمله مس، نقره، برنج و غیره کنده‌کاری می‌کنند و یا به کندن نقش بر روی فلز می‌پردازند. این هنر در ایران دارای دو سبک اصلی است: سبک اصفهانی و سبک تبریزی. در سبک اصفهانی، نقش‌ها با استفاده از چکش‌کاری روی فلز ایجاد می‌شود ولی در روش تبریزی، این کار با حرکت و فشار بر روی مچ دست انجام می‌شود. تفاوت سبک تبریزی با سبک اصفهانی در برجستگی‌های کمتر و سطح صاف کم‌عمق و ظریف آن است. هر چه نقش‌ها بر روی فلز با جزئیات بیشتری همراه باشند، ارزش آن اثر نیز بیشتر است.

برای خرید بلیط هواپیما به تبریز ، به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید