بازدید از موزه سنجش شهر تبریز

تبریز نه‌تنها قدمت تاریخی و هویت مدنی دارد بلکه به‌عنوان مهد اولین‌های ایران و یکه‌تاز پیشرفت در بین شهرهای ایران محسوب می‌شود. تبریز را می‌توان شهر موزه‌های ایران دانست، چرا که به‌تنهایی ۱7 موزه متنوع دارد. تبریز با داشتن پنج بار تجربه پایتخت بودن در سلسله‌های مختلف، آثار و بناهای تاریخی و موزه‌های فراوانی دارد که هرکدام نشان‌دهنده گوشه‌ای از تاریخ سرزمین ایران است.

0
38
خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز
بازدید از موزه سنجش شهر تبریزReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 5Rating: 3.5بازدید از موزه سنجش شهر تبریز - خرید بلیط هواپیما ارزان از اپلیکیشن سفرستانتبریز نه‌تنها قدمت تاریخی و هویت مدنی دارد بلکه به‌عنوان مهد اولین‌های ایران و یکه‌تاز پیشرفت در بین شهرهای ایران محسوب می‌شود. تبریز را می‌توان شهر موزه‌های ایران دانست، چرا که به‌تنهایی ۱7 موزه متنوع دارد. تبریز با داشتن پنج بار تجربه پایتخت بودن در سلسله‌های مختلف، آثار و بناهای تاریخی و موزه‌های فراوانی دارد که هرکدام نشان‌دهنده گوشه‌ای از تاریخ سرزمین ایران است. خرید بلیط هواپیما

موزه سنجش تبریز

تبریز نه‌تنها قدمت تاریخی و هویت مدنی دارد بلکه به‌عنوان مهد اولین‌های ایران و یکه‌تاز پیشرفت در بین شهرهای ایران محسوب می‌شود. تبریز را می‌توان شهر موزه‌های ایران دانست، چرا که به‌تنهایی ۱7 موزه متنوع دارد. تبریز با داشتن پنج بار تجربه پایتخت بودن در سلسله‌های مختلف، آثار و بناهای تاریخی و موزه‌های فراوانی دارد که هرکدام نشان‌دهنده گوشه‌ای از تاریخ سرزمین ایران است.

شهر تبریز تا دهه گذشته موزه‌های محدودی به‌طور رسمی داشت؛ اما به لطف علاقه‌مندان و خاندان‌های اصیل تبریزی آثار قدیمی بسیاری جمع‌آوری و موزه‌های جدید احداث و وسایل اهدا شده‌اند. از موزه‌های هشتگانه تبریز، موزه سنجش است که در آن انواع ابزار سنجش و سیر تاریخی‌شان در طول زمان به نمایش گذاشته‌ شده است. هم‌چنین انتخاب این شهر به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال جاری گردشگران خارجی و داخلی زیادی را به خود جذب کرده تا با تهیه بلیط هواپیما تبریز سفر کنند، به همین دلیل رویداد تبریز 2018 به رویدادی ملی تبدیل‌شده که می‌تواند اشتغال‌زایی بسیاری را برای تبریزی‌ها به همراه داشته باشد.

مقیاس و اندازه

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

موزه سنجش تبریز در خانه زیبا و قدیمی سلماسی واقع در مقصودیه تبریز که متعلق به دوره قاجار است و برای آشنایی مردم با نخستین وسایل سنجش برپاشده است، شما نیز می‌توانید با خرید بلیط هواپیما تبریز سفر کنید و تجربه ای تاریخی برای خود رقم بزنید. همگی می‌دانیم انسان همواره در زندگی با مقیاس‌ها و اندازه‌ها و ابزارها سروکار دارد که باعث نظم بخشیدن به زندگی اجتماعی‌اش می‌شود. مطمئناً گردآوری این ابزار قدیمی سنجش در یک مجموعه کاری بس دشوار است که در موزه سنجش انواع ابزار مقیاس، مانند ترازوهای ظریف زرگری تا قپانهای بزرگ میدان‌ها مربوط به قرون گذشته، سنگ وزنه‌ها و پیمانه‌های نفتی، وسایل مربوط به علم نجوم و اخترشناسی مانند اسطرلاب و کره سماوی، ابزارهای سنجش مربوط به علم هواشناسی و قطب‌نماها و سایر مقیاس‌های دیگر وجود دارند که بازدیدکنندگانی که با خرید بلیط هواپیما سفر خود را آغاز کرده‌اند، در این مکان علاوه بر تماشا، از نحوه ساخت و استفاده از این ابزارها نیز مطلع شوند.

خانه سلماسی

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

ساختمان قدیمی سلماسی بیش از 160 سال قدمت دارد. خانه‌های تاریخی تبریز به دلیل موقعیت ممتاز این شهر مخصوصاً در زمان حکومت قاجار بی‌نظیر هستند.  خانه سلماسی متعلق به اوایل حکومت قاجار که توسط خاندان حیدر زاده احداث و توسط خانواده سلماسی توسعه و تکمیل یافته است. طبقه همکف خانه سلماسی با پنجره‌های اروسی و دیوارهای داخلی زیبا و گچ‌بری‌های خاص که در زیرزمینش حوض‌خانه، مطبخ، انبار و آب‌انبار دارد. درواقع، ساختمان در سه ضلع حیاط و در دوطبقه با زیربنای 875 مترمربع بناشده است. طبقه زیرزمین ضلع شمالی که با پله‌ای به ورودی متصل است، حوض‌خانه نامیده می‌شود و دیگر قسمت‌های زیرزمین شامل مطبخ، انبار ارزاق و آب‌انبار هستند. طبقه همکف دارای قسمت‌های اصلی و جانبی در اضلاع شمالی شرقی و غربی با پنجره‌های اروسی دارد. بنا دارای اتاق‌ها، شومینه‌ها و گچ‌بری در سقف است، توصیه می‌کنیم با خرید بلیط هواپیما و سفر به تبریز تماشای این موزه را از دست ندهید. مصالح بکار رفته در بنا شامل سنگ لاشه با ملات ساروج در پی‌ها است و دیواره‌های زیرزمین ترکیبی از سنگ و آجر (تفلیسی) و دیوارهای فوقانی (همکف) خشتی با روکش آجری است.

آدرس و ساعات بازدید

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

خیابان امام خمینی کوچه مقصودیه پشت ساختمان شهرداری و در بن‌بست سلماسی واقع‌شده که زمان بازدید از این خانه و موزه بی‌نظیر بدین‌صورت است:

ساعت بازدید: 20-8 هرروز

روزهای تعطیل: ایام سوگواری و تعطیلات رسمی

پس گردشگران می‌توانند هنگام خرید بلیط هواپیما به ساعات مشخص‌شده توجه کنند تا از تماشای این موزه لذت ببرند و با انواع آلات سنجش آشنا شده و با تاریخچه آن‌ها آشنا شوند.

موارد جالب‌توجهی در این موزه وجود دارند:

تنه درختی با قدمت پنج میلیون سال

خرید بلیط هواپیما تبریز
موزه سنجش تبریز

این تنه درخت که در موزه سنجش شهر تبریز نگهداری می‌شود متعلق به دوره پلیوسن از دوران سنوزوئیک آخرین دوره زمین‌شناسی بوده، یک سال پیش زمین‌شناسی محلی در پارس‌آباد مغان خریداری کرده و به تبریز انتقال داده است. جنس این درخت باگذشت زمان تبدیل به سنگ سیلیسی‌ شده و حالت فسیلی به خود گرفته است که دیواره‌اش نیز با جذب مواد آلی سخت شده و لایه بیرونی‌اش رنگی شبیه زنگ‌زدگی آهن دارد.

پمپ‌بنزین دستی

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

اولین پمپ‌های بنزین موجود در ایران که پمپی دستی بودند نیز در موزه سنجش نگهداری می‌شود. این پمپ از دو پیمانه شیشه‌ای برای نگهداری و پمپاژ بنزین تشکیل‌شده که از طریق شلنگ به مخزن پر از بنزین متصل می‌شده و پس از گردش بنزین در شیشه اول و انتقال آن به شیشه دوم، از طریق نازل باک خودرو را پر می‌کرده است. پمپ‌بنزین دستی موجود در موزه سنجش حدود یک‌صد سال قدمت دارد و ساخت کشور انگلستان است. این پمپ‌بنزین تاریخی توسط شرکت نفت استان به موزه اهداشده تا هم حفاظت شود و هم عموم مردم بتوانند با خرید بلیط هواپیما از این اثر تاریخی و جالب دیدن کنند و بیشتر آشنا شوند.

ساعت ریخته‌گری شده

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

نمونه منحصربه‌فرد دیگری که در موزه سنجش نگهداری می‌شود، ساعت ریخته‌گری شده با تصویر یکی از امپراتورهای روم باستان با روکش طلا است. این ساعت در قرن 17 میلادی در شهر کان در فرانسه ساخته‌شده و در زیر مجسمه سزار درروی ساعت، نام دو شهر ترابیا و ترازیمنس که از شهرهای مهم دوران روم باستان است نقش شده‌اند. در تصویر سزار بالباس و یراق‌آلات کامل جنگی ایستاده و نشان‌دهنده قدرت و توانمندی امپراتور را نشان می‌دهد. این ساعت‌ به‌طورمعمول از دو کوک استفاده می‌کند که یکی از آن‌ها برای کوک‌کردن ساعت و دیگری برای کوک‌کردن زنگ ساعت استفاده می‌شده است. این ساعت یکی از هدایای اهداشده به اشراف ایران از طرف اشراف اروپایی است که نسل به نسل منتقل‌شده و در نهایت به موزه سنجش رسیده است. پس پیشنهاد می کنیم هنگام مسافرت با خرید بلیط هواپیما بازدید از این موزه را در اولویت قرار دهید.

خرید بلیط هواپیما تبریز
موزه سنجش تبریز

برای خرید بلیط هواپیما تبریز و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع
mehrnews.com
tabriz.ir
arktourism.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید