جشن نوروز در ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی

1
495
خرید بلیط هواپیما به ترکیه در نوروز
بلیط هواپیما به ترکیه
جشن نوروز در ترکیه و کشورهای آسیای مرکزیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 15Rating: 4.0جشن نوروز در ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی - بلیط هواپیما به مقاصدی با نوروز زیباخرید بلیط هواپیما به ترکیه. آسیای مرکزی. مراسم نوروز در ترکیه. جشن نوروز ترکیه. نوروز در قزاقستان. نوروز در قرقیزستان. نوروز در ازبکستان. نوروز در آذربایجان

جشن نوروز در ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی

اولین روز سال جدید، توسط ترک‌های آسیای مرکزی، ترک‌های آناتولی و ایرانیان، نوروز نامیده می‌شود. نوروز ترکیبی از دو کلمه فارسی، به معنای “روز جدید” است. این روز طبق تقویم غربی مصادف با بیست‌ودوم مارس و طبق تقویم اسلامی هم‌زمان با نهم مارس است؛ روزی که طول شب و روز باهم برابر است و “نوروز سلطان” نیز نامیده می‌شود.

مردم ترکیه به این روز “مارت دوکوزو” یعنی نهم مارس می‌گویند. با خرید بلیط هواپیما به ترکیه نوروزی شاد و متفاوت تجربه کنید.

ده جاذبه برتر توریستی ترکیه

نوروز مفهوم فارسی است که در تقویم‌های دوازده حیوان ترکی وجود داشته و به ترک‌ها معرفی‌شده است. ترک‌ها سالیان درازی است که نوروز را جشن می‌گیرند. قاعدتاً جشن نوروز، جشن استقلال است. سنت نوروز، آغاز سال جدید توسط جوامع ترک‌زبان، ازجمله آسیای مرکزی، آذری‌ها، قزاق‌ها، قرقیزها، ترکمن‌ها، ترک‌های ازبک و اویغور، ترک‌های آناتولی و ترک‌های بالکان تا به‌امروز زنده نگه داشته‌شده و هرساله جشن گرفته‌اند.

✅ خرید بلیط هواپیما استانبول

نوروز در قزاقستان

خرید بلیط هواپیما به قزاقستان در نوروز
بلیط هواپیما به قزاقستان

با خرید بلیط هواپیما به قزاقستان، با آداب‌ورسوم نوروزی‌شان آشنا شوید. قزاق‌ها در مراسم نوروزی دعاهای مولودی می‌خوانند. خانه‌هایشان را قبل از آمدن عید تمیز و آماده می‌کنند و بهترین لباس‌هایشان را برای عید می‌پوشند. مردم فنجان‌های سفالی را به دیوار پرت کرده و آن‌را می‌شکنند، سپس از روی آتش می‌پرند. پریدن از آتش بدین معناست که بخت بد و بیماری سال گذشته را پشت‌سر گذاشتیم و در سال جدید سلامتی و خوش‌شانسی خواهیم داشت. قزاق‌ها غذاهای مخصوصی را برای شب عید آماده می‌کنند و به همسایه‌های خود می‌دهند.

نوروز در قرقیزستان

خرید بلیط هواپیما به قرقیزستان در نوروز
بلیط هواپیما به قرقیزستان

مردم قرقیزستان نیز، اولین روز عید را نوروز می‌گویند و همچون قزاق‌ها غذای مخصوص شب عید را برای نوروز تدارک می‌بینند. این غذا از گندم و یا ذرت درست می‌شود. نوروز در قرقیزستان، بیست‌ویکم مارس جشن گرفته می‌شود.

نوروز در ازبکستان

خرید بلیط هواپیما به ازبکستان در نوروز
بلیط هواپیما به ازبکستان

جشن نوروز در سمرقند و بخارا، در اولین روز از سال جدید برگزار می‌شود و به‌مدت یک هفته ادامه می‌یابد. مردم مراسم نوروزی را مراسم “سه‌ییل” نیز می‌نامند. در این مراسم نوازندگان، سوارکاران و دست‌فروشان حضور دارند و مردم را سرگرم می‌کنند. در اولین روز از نوروز، مردم به چادرهای یکدیگر رفته و برای هم بهترین‌ها را در سال جدید آرزو می‌کنند. غذای مخصوص عیدشان از نوعی برنج آماده می‌شود و همراه آن چایی و میوه نیز سرو می‌شود. بازی‌ها و ورزش‌های سرگرم‌کننده همچون کشتی‌گیری و اسب‌سواری، بخشی از مراسم نوروز در ازبکستان است.

نوروز در ترکمنستان

خرید بلیط هواپیما به ترکمنستان در نوروز
بلیط هواپیما به ترکمنستان

ترکمن‌ها اولین روز سال جدید را نوروز می‌نامند. مردم از پنج یا شش روز قبل از نوروز خانه‌تکانی می‌کنند. غذاهای مخصوص عید شامل شیرینی ترکمنی، فطیر ترکمنی، کلوچه، بورک، کوکو و برنج ترکمنی می‌باشند. ترکمن‌ها بر این باورند که اگر شب عید غذاهای متفاوتی آماده کنند، در سال جدید برکت و شانس خوش خواهند داشت. سمنو غذای مخصوصی است که برای نوروز آماده می‌شود. خانواده‌ها دورهم جمع شده و در دیگ بزرگی آرد و شکر را به گندم اضافه می‌کنند و سمنو را می‌پزند. سمنو یک‌روز قبل از خوردن، پخته می‌شود و برای صبح بیست‌ویک مارس آماده می‌شود. اگر بلیط هواپیما به ترکمنستان را خریداری کنید، به شباهت‌ها و تفاوت‌های فرهنگی این کشور با ایران پی می‌برید.

نوروز در آذربایجان

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان در نوروز
بلیط هواپیما به آذربایجان

جشن نوروز در آذربایجان، سه روز ادامه دارد و هرساله در بیست‌ویک تا بیست‌وسوم مارس برگزار می‌شود. بعد از جشن نوروز، “آخرین چهارشنبه” سال مهم‌ترین جشن مردم آذربایجان است. مردان آذری آخرین سه‌شنبه سال به آرامگاه‌ها می‌روند و برای رفتگانشان فاتحه می‌خوانند. زنان نیز، غذاهای زیادی همچون حلوا و برنج آماده کرده و با خود به آرامگاه می‌برند. بعد از دعا و خواندن قرآن، غذاها را به فقرا و نیازمندان می‌دهند. مردم آذربایجان قبل از فرارسیدن نوروز، خانه‌هایشان را تمیز می‌کنند و هفت نوع آجیل برای شب عید آماده می‌کنند. جوانان در آخرین چهارشنبه سال آرزو می‌کنند و از دیوار همسایه فال‌گوش می‌ایستند. اولین کلمه‌ای را که می‌شنوند، تعبیر آرزوی خود قرار می‌دهند. دیدوبازدید از دوستان، نیازمندان و بیماران اهمیت ویژه‌ای در نوروز دارد.

نوروز در ترکیه

خرید بلیط هواپیما به ترکیه در نوروز
بلیط هواپیما به ترکیه

نوروز نام‌های متفاوتی در آناتولی دارد. ” نوروز سلطان”، “سلطان نوروز” و ” مارت دوکوزو” (نهم مارس). نوروز یک سنت دیرینه است که تابه امروز در ترکیه زنده نگاه داشته شده است. با خرید بلیط هواپیما به ترکیه آداب‌ورسوم نوروزی آن‌ها را از نزدیک تجربه کنید و به تجارب فرهنگی‌تان بیفزایید.

 کارگران ترکمن “تخته‌چی” که نامشان را از کارشان با چوب گرفته‌اند، جشن نوروز را نهم مارس به سبک قدیمی برگزار می‌کنند و آن‌را سلطان نوروز می‌نامند. ترک‌ها اهمیت زیادی برای نوروز قائل هستند و این باور را از فرهنگ اجدادشان به‌دست آورده‌اند.

بیست‌ودوم مارس، یک روز قبل از نوروز، به انجام فعالیت‌های نوروزی از جمله خانه‌تکانی و آماده کردن غذا اختصاص داده می‌شود. کیک اسفناج، تخم‌مرغ آب‌پز رنگی، نان قنادی، شیرینی و شکلات از غذاهایی هستند که برای شب عید آماده می‌شوند. همسایگان و خویشاوندان به دیدار هم می‌روند. در بیست‌وسوم مارس، مردم صبح زود از خواب بیدار می‌شوند و با غذاهایی که از قبل آماده کرده‌اند، به سمت آرامگاه می‌روند. در آنجا برای رفتگانشان دعا می‌کنند و کنار هم چای یا قهوه و همچنین از غذاها میل می‌کنند. سپس، برای رفتگان یکدیگر، از خداوند طلب آمرزش می‌کنند.

شب، همه دوستان و همسایگان دورهم جمع می‌شوند و تا صبح مشغول خوردن، آشامیدن، صحبت و آوازخواندن می‌شوند. در این شب همه شاد و خرسند هستند و شرکت در این جشن برای همه اجباری است. ازنظر یوروک‌ها (چوپانی نمادین در منطقه آناتولی)، نوروز یعنی پایان زمستان و آغاز بهار.

نوروز آناتولی

خرید بلیط هواپیما به آناتولی در نوروز
بلیط هواپیما به آناتولی

با خرید بلیط هواپیما به ترکیه با مردم خون‌گرم آناتولی آشنا شوید. در آناتولی، نوروز را در روستاها و دره‌های بلند جشن می‌گیرند. در شهرها نیز اولین یکشنبه بعد از نوروز جشن و مراسم برگزار می‌شود. صبح بیست‌ودوم مارس، مردم به سمت زمین‌های هموار حرکت می‌کنند و کسانی که زودتر برسند، در بناهایی به نام “داوار اوی” (خانه گله)، سکونت می‌گزینند و در آنجا به همسایگان و بستگانشان که از روستا آمده‌اند، خوش‌آمدگویی می‌کنند. بعدازاینکه همگی دورهم جمع شدند، به نشان سلام، گلوله‌ای در آسمان شلیک می‌کنند و می‌گویند: ” نوروز مبارک. امیدواریم سال پربرکتی برای همه باشد”. از تمامی مهمانان داخل چادر پذیرایی می‌شود و از گوشت حیواناتی که خودشان قربانی و طبخ کرده‌اند، می‌خورند. یوروک‌های اهل سنت، باهم دعا کرده و خداوند را شکر می‌کنند. تمامی تدارکات جشن نوروز توسط جوانان انجام می‌گیرد و با خواندن آوازهای محلی تا آخر شب ادامه می‌یابد.

طیف باورها و اعتقادات علوی‌ها و بکتاش، نوروز نماد چندین چیز است:
  1. تولد حضرت علی (ع)
  2. روز عروسی علی (ع) و فاطمه (س)
  3. پایان زمستان و آغاز بهار، آغاز مهاجرت به زمین‌های هموار

در صبح نوروز، پس از اقامه نماز توسط درویش‌ها، همه شیر می‌خورند. اشعار نوروزی و مولودی که مربوط به تولد حضرت علی (ع) است، خوانده می‌شوند. در این روز شیرینی، شربت (نوشیدنی غیرالکلی) و سایر خوراکی‌ها سرو می‌شوند.

نوروز در آنتپ

خرید بلیط هواپیما به آنتپ در نوروز
بلیط هواپیما به آنتپ

برای بازدید از شهر زیبای آنتپ در ایام نوروز، بلیط هواپیما به ترکیه را خریداری کنید. در قاضی‌آنتپ و مناطق اطراف، به نوروز، سلطان نوروز می‌گویند. بنابر باورهای عمومی، سلطان نوروز دختر زیبایی است که هنگام حرکت از غرب به شرق، صدای پابندش در شب‌های 22 و 23 مارس می‌پیچد. عده‌ای هم معتقدند سلطان نوروز شخص مقدسی است که به شکل پرنده درآمده و با پابندش سروصدا می‌کند. اعتقاد بر این است که اگر زمانی‌که سلطان نوروز از آسمان عبور می‌کند، کسی بیدار باشد و آرزو کند، آرزویش برآورده می‌شود.

مردم تمام فنجان‌ها را در خانه‌هایشان از آب پر می‌کنند و تمام شب را بیدار می‌مانند. یک تشت آب هم در حیاط می‌گذارند تا عکس ماه در آن بیفتد. مردم تمام شب را مشغول عبادت و رازونیاز می‌شوند. باتوجه به اعتقادات محلی، اگر آرزوی کسی برآورده شود، آب در تشت طلایی‌رنگ می‌شود. صبح بعد، همه به پیک‌نیک می‌روند، کوفته، برنج، تخم‌مرغ و پیاز می‌خورند و خود را با بازی‌های متفاوت سرگرم می‌کنند.

نوروز در دیاربکر

خرید بلیط هواپیما به ترکیه در نوروز
بلیط هواپیما به ترکیه

مردم دیاربکر نیز، به پیک‌نیک و مناطق تفریحی می‌روند و نوروز را جشن می‌گیرند. مردم شرق آناتولی، شب نوروز را شب مقدس می‌دانند و معتقدند در این شب تمامی جانداران و بی‌جان‌ها خدا را ستایش می‌کنند. در نوروز، مردم بهترین لباس‌هایشان را می‌پوشند، غذاهایشان را آماده می‌کنند، به دیدار هم می‌روند و به نیازمندان کمک می‌کنند. یک‌شب قبل از 17 مارس، بزرگ خاندان به تعداد اعضای خانواده، سنگ در لبه اجاق بیرون از خانه می‌گذارند. صبح بعدی در زیر هرکدام از سنگ‌ها کفشدوزک باشد، فرد متعلق به آن سنگ درطول سال خوش‌شانس خواهد بود و بخت خوشش به اعضای خانواده نیز اثر خواهدکرد. بلیط هواپیما به ترکیه را خریداری کنید و با فرهنگ‌های جالب این کشور آشنا شوید.

سنت دیگری نیز در منطقه آناتولی وجود دارد که به اولین چهارشنبه ماه مارس مربوط است و چهارشنبه سیاه نام دارد. در این روز مراسم‌های متنوع برگزار می‌شود و غذاهای مختلف تهیه و مصرف می‌شوند. جوانان آرزو می‌کنند و پشت در همسایه فال‌گوش می‌ایستند. اولین کلمه‌ای که می‌شنوند را تعبیر آرزوی خود می‌دانند. همچنین، از اجاق همسایه شال آویزان می‌کند و همسایه هم خوراکی در شال پسر جوان می‌گذارد.

در اطراف تونج‌ایلی، مردان در نوروز، پیشانی‌شان را به دوده آغشته می‌کنند و سپس به چشمه آب می‌روند. در آنجا خود را تمیز می‌کنند، به عبادت می‌پردازند و آرزو می‌کنند. رسم چهارشنبه سیاه در این منطقه نیز وجود دارد.

نوروز در مارت دوکوزو

خرید بلیط هواپیما به ترکیه در نوروز
بلیط هواپیما به ترکیه

در آناتولی مرکزی، به نوروز “مارت دوکوزو” (نهم مارس) می‌گویند و در این‌جا هم مانند سایر مناطق، بیست‌ودوم مارس، مردم صبح زود بیدار می‌شوند و به آرامگاه می‌روند. در این روز هر زنی که بخواهد آرزو کند، باید از هر مزار یک سنگ بردارد، تازمانی‌که تعداد سنگ‌ها 40 عدد بشود. سپس آن‌ها را داخل کیسه‌ای گذاشته و به دیوار خانه‌اش می‌آویزد. تا یک سال اگر آرزویش برآورده شود، کیسه را بازکند، تعداد سنگ‌ها 41 خواهد بود.

شب 22 و 23 مارس مردم تا صبح به تفریح و سرگرمی می‌پردازند. از سنت‌های نوروزی آناتولی، این است که مردم تکه‌ای پارچه را به درخت می‌بندند تا از آفتاب محفوظ گردند. این سنت در منطقه گیرسون بیشتر به چشم می‌خورد. برای مطالعه درباره ریشه این باورها، تاریخ‌شناسان و جامعه‌شناسان زیادی بلیط هواپیما به ترکیه را خریداری می‌کنند.

نوروز در تکیرداغ

خرید بلیط هواپیما به ترکیه در نوروز
بلیط هواپیما به ترکیه

در این قسمت هم نوروز بسیار دیدنی است ارزش دارد آدم بلیط هواپیما به ترکیه را برای دیدنش بخرد. در تکیرداغ ترکیه، از نوروز به‌عنوان پایان آب‌وهوای سرد و آغاز فصل بهار یاد می‌شود و هرساله جشن گرفته می‌شود. در منطقه ادیرنه نیز، مردم در نوروز به همراه خانواده و دوستان به پیک‌نیک می‌روند.

نوروز در منطقه اوشاک نیز، با عنوان “سال نو از راه می‌رسد”، جشن گرفته می‌شود.

در سیواس، اگر نهم مارس رعدوبرق بشود، آن را نشانی از برکت و فراوانی تلقی می‌کنند.

شاهان عثمانی در مطالب مربوطشان به نوروز که “نوروزیه” نام دارند، بر اهمیت نوروز اشاره کرده‌اند. در این روز، ستاره‌شناس ارشد سلطان، تقویم جدید را به سلطان می‌دادند و در مقابل پاداش دریافت می‌کردند. برای خانواده و خویشاوندان سلطان، شیرینی‌های مخصوص نوروز آماده می‌شد.

خرید بلیط هواپیما به ترکیه در نوروز
بلیط هواپیما به ترکیه

باوجود تفاوت‌ها در فعالیت‌های نوروزی، نوروز یک سنت باستانی است که بین جوامع ترک‌زبان آسیای مرکزی، ایران، آناتولی و بالکان در تاریخ معین و با دلایل یکسان جشن گرفته می‌شود. برای مقایسه این تفاوت‌ها بلیط هواپیما به ترکیه را خریداری کنید و تمام ابعاد فرهنگی را باهم مقایسه کنید.

نوروز در ایران، اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. طبق باورها، جمشیدشاه که کاشف آتش بود، در به‌وجودآمدن این سنت نقش مهمی داشته‌است. ایرانیان معتقدند خداوند آدم را در اولین روز از نوروز خلق کرده‌است. نوروز در ایران به‌مدت 13 روز ادامه می‌یابد.

✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما استانبول
✅ بازدید از مقاله برنامه سفر استانبول
✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما آنتالیا
✅ بازدید از مقاله برنامه سفر آنتالیا

برای خرید بلیط هواپیما ترکیه و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

یک دیدگاه

  1. نصف بیشتر جاهایی که گفتید، کوردن نه ترک… دولت ترکیه به شدت مخالف برگذاری نوروزه. چون نوروز رو عید کوردی و ایرانی میدونه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید