گشت‌و‌گذاری خاطره‌انگیز در بازار قدیمی تهران

تهران به عنوان پایتخت ایران، همواره جزو مقاصد گردشگری است که مسافران و گردشگران با خرید بلیط هواپیما تهران سفرخود را آغاز می‌کنند. این شهر که در طی دوران‌های مختلف نقش پایتخت سیاسی کشور را ایفا می‌کرد، پر از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی است. گرچه این شهر پر جمعیت و بسیار شلوغ است اما این دلیل نمی‌شود که از زیبایی‌های آن به راحتی بگذریم. اگر با خرید بلیط هواپیما تهران از جاذبه‌های این شهر پرزرق وبرق دیدن کنید خواهید دید که در میان کاخ‌ها و زیارتگاه‌ها و سایر جاذبه‌ها و مراکز تفریحی تهران، بازار تاریخی و قدیمی شهر خودنمایی می‌کند.

0
36
خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران
گشت‌و‌گذاری خاطره‌انگیز در بازار قدیمی تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 7Rating: 3.5گشت‌و‌گذاری خاطره‌انگیز در بازار قدیمی تهران - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانتهران به عنوان پایتخت ایران، همواره جزو مقاصد گردشگری است که مسافران و گردشگران با خرید بلیط هواپیما تهران سفرخود را آغاز می‌کنند. این شهر که در طی دوران‌های مختلف نقش پایتخت سیاسی کشور را ایفا می‌کرد، پر از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی است.

بازار قدیمی تهران

تهران به عنوان پایتخت ایران، همواره جزو مقاصد گردشگری است که مسافران و گردشگران با خرید بلیط هواپیما تهران سفرخود را آغاز می‌کنند. این شهر که در طی دوران‌های مختلف نقش پایتخت سیاسی کشور را ایفا می‌کرد، پر از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی است. گرچه این شهر پر جمعیت و بسیار شلوغ است اما این دلیل نمی‌شود که از زیبایی‌های آن به راحتی بگذریم. اگر با خرید بلیط هواپیما تهران از جاذبه‌های این شهر پرزرق وبرق دیدن کنید خواهید دید که در میان کاخ‌ها و زیارتگاه‌ها و سایر جاذبه‌ها و مراکز تفریحی تهران، بازار تاریخی و قدیمی شهر خودنمایی می‌کند. بازاری با قدمتی طولانی که چند عامل خرید، معماری و تاریخ را یکجا دارد و همین عوامل باعث می‌شود تا گردشگران با خرید بلیط هواپیما تهران از این بازار 105 هکتاری دیدن کنند.

موقعیت بازار

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

اگر قصد دیدن از مجموعه تاریخی بازار تهران را دارید، کافی است با خرید بلیط هواپیما تهران سفری به این شهر وسیع داشته باشید. به ضلع جنوبی خیابان 15 خرداد که بروید، در حد فاصل آن با خیام، مولوی و 17 شهریور، در بافت تاریخی تهران این بازار قدیمی را خواهید یافت.  اگر بخواهید به بازار بروید، می‌توانید از مترو و تاکسی استفاده کنید. اگر قصد رفتن با مترو را دارید، از ایستگاه خیام و 15 خرداد استفاده کنید و اگر با تاکسی راحت‌تر هستید، پایانه‌های صادقیه و آزادی راحت‌ترین مسیر هستند.

تاریخچه بازار

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

آنچه که از اسناد و شواهد بر می‌آید، بازار و بنای اولیه آن متعلق به دوران شاه تهماسب صفوی بوده و احتمالاً در سال‌های 930-948 هجری ساخته شده است. این بنای اولیه در طی سال‌ها توسعه یافته و به شکل بازار امروزی در آمده است. بخش‌های قدیمی‌تر بازار احتمالاً بازار لباف‌ها، سراج‌ها، نعل‌چی‌ها، و کرجی دوز‌ها هستند. طبق نوشته‌های صنیع الدوله، در زمان فتحعلی شاه قاجار چهار سوق بزرگ و کوچک ساخته و توسعه بازار به سمت غرب و شمال غرب کشیده شد. به این صورت که معروف‌ترین سراها و تیمچه‌ها، بین ارک و مسجد جامع قرار گرفته و این بخش از بازار رونقی تکرار نشدنی به خود گرفته است. در دوران ناصرالدین‌شاه نیز بازار توسعه یافته و راسته‌ها و رسته‌های آن افزایش یافت. بخش‌های اصلی بازار در دوران این پادشاه عبارت بودند از: بازار فرش‌فروشان، بازار کفاشان، بازار چهار سوق بزرگ، بازار بین‌الحرمین( سلطانی جعفری)،مسجد جامع، بازار زرگران، بازار امیر، بازار عباس‌آباد، بازار ساعت‌فروشان، بازار چهار سوق کوچک، بازار آهنگران، بازار پاچنار، بازار مسگران، و بازار چهل تن. البته گفته می‌شود که بازار چهل تن متعلق به دوران فتحعلی شاه بوده و قدیمی‌ترین بخش بازار به شمار می‌رود. البته در اطراف بازار، بازارچه‌هایی احداث شده بود که محلات مختلف از آن‌ها استفاده می‌کردند. از جمله این بازارچه‌ها می‌توان به معیر و قوام الدوله اشاره کرد که با نام بازارچه‌های دوقلو نیز شناخته می‌شدند. دیگر بازارچه‌هایی که اطراف بازار اصلی احداث شده بودند عبارت‌اند از بازارچه نایب‌السلطنه، بازار کربلایی عباس علی گمرکچی و چندی بازار دیگر که از آن‌ها فقط نام‌شان به یادگار مانده است. از دیگر بازارچه‌های احداث شده نزدیک بازار می‌توان به بازارچه‌ای در خیابان ناصر خسرو اشاره کرد که بقایایی از آن‌ها به یادگار مانده است. نام این بازارچه، بازارچه مروی است که متعلق به دوران فتحعلی شاه است. اگر با خرید بلیط هواپیما تهران سراغ بازار تهران را بگیرید احتمالاً نام سبزه‌میدان را هم خواهید شنید. سبزه‌میدان در قسمت شمالی بازار قرار دارد و بنای اولیه آن متعلق به اوایل صفویه است، البته در دوران قاجار، در سال 1268هجری قمری حاج علی خان مقدم مراغه‌ای( حاجب الدوله) به دستور امیرکبیر تغییرات چشم‌گیری در سبزه‌میدان ایجاد کرد. اگر به بخش جنوبی سبزه‌میدان بروید، سردر بسیار زیبای آن را خواهید دید که به راسته‌های دیگر متصل می‌شود. بازار تهران روزهای پر فراز و نشیب فراوانی را پشت سر گذاشته و به‌طورقطع می‌توان گفت بازار تهران و بازاریان نقش تأثیرگذاری در طول تاریخ در این کشور داشته‌اند.

معماری بازار

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

اگر با خرید بلیط هواپیما تهران سری به بازار تهران بزنید، به خاطر پیچ‌درپیچ بودن آن شاید مسیر خود را گم کنید. معماری بازار تهران کمی پیچیده و تودرتو است. گرچه این بازار مسقف است اما در ابتدای ساخت سقفی بر آن نبوده است. و در سال‌های بعدی برخی از قسمت‌های آن به ویژه به دلیل گرمای هوا، مسقف شد. در راستای توسعه بازار، به تدریج مساجد، سقاخانه‌ها، حمام‌ها و قهوه‌خانه‌ها برای هر راسته ایجاد شد. هر راسته در بازار تهران مختص به صنف خاصی است که به خریدوفروش کالای موردنظر می‌پردازند. بازاریان در برگزاری مراسم‌های مختلف فعال بودند به همین جهت هر بخش و راسته از بازار دارای تکیه، مسجد و حمام جداگانه است که در تلاش برای جذب مردم و راحتی در برقراری مراسمات گوناگون احداث شده‌اند. بازار تهران بخش‌های بسیار مختلفی دارد. یکی از این بخش‌ها سبزه‌میدان است که جزو بخش‌های قدیمی بازار محسوب می‌شود. این بخش در طول تاریخ محلی برای تجمعات و برگزاری مراسم مذهبی بوده است. سردر زیبای سبزه‌میدان جزو ورودی‌های اصلی بازار تهران می‌باشد.

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

سرای امیر نیز از دیگر بخش‌های تاریخی است که امیرکبیر با دارایی‌های شخصی خود و کمک‌های شیخ عبدالحسین، روحانی مشروطه‌خواه، دستور ساخت آن بعلاوه مسجد و مدرسه‌ای با نام شیخ عبدالحسین را داد. این سرا در سال 1229 شمسی ساخته شد. از دیگر بناهای زیبای بازار تهران که با خرید بلیط هواپیما تهران باید از آن بازدید کرد مسجد جامع یا مسجد امام خمینی است. این مسجد در گذشته با نام مسجد شاه شناخته می‌شد. این مسجد که ثبت ملی نیز شده است در دوران فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و عمری به درازای دو قرن دارد. تیمچه حاجب الدوله از دیگر بخش‌های بازار است که به ثبت ملی رسیده است. این تیمچه که در دوران ناصرالدین‌شاه بنا شده، معماری حیرت‌انگیزی دارد که باید با خرید بلیط هواپیما تهران از نزدیک آن را مشاهده کرد. البته از طاق‌ها و گنبد‌های بازار نباید به سادگی گذشت. اگر با خرید بلیط هواپیما تهران به این بازار بزرگ‌سری بزنید متوجه خواهید شد که این طاق‌ها و گنبدهای قدیمی بازسازی و مرمت شده و به زیبایی اولیه خود بازگشته‌اند.

بخش‌های مختلف بازار

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

همان‌طور که گفتیم بازار تهران پیچ‌درپیچ بوده و بخش‌های بسیار و مختلفی دارد که تعدادشان چندین برابر بیش‌تر از تعداد انگشتان دست است اما به طور کلی باید گفت بازار تهران از چندین گذرگاه اصلی( پاچنار، حمام چال، بازار امیر و غیره)، سراهای مختلف( سرای دلشاد، سرای امیر، سرای نواب و بسیاری دیگر)، بازارچه( کفاش‌ها، آهنگران، خیاط‌ها، مسگرها و غیره)، تیمچه‌ها( ملا علی کنی، مهدیه، حاجی ابوتراب و غیره) و چنید مکان مذهبی( مساجد، امام‌زاده‌ها و کلیساها) و خدماتی( مدارس، حمام‌ها و غیره) تشکیل شده است.

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

با خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از این بازار با یک تیر چندین نشان خواهید زد. هم از سبک معماری بازار و هم از اتفاقاتی که در طول تاریخ در این بازار رخ داده دیدن خواهید کرد؛ و هم لذت خرید از جایی سنتی و قدیمی را خواهید برد.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید