تکیه‌های قدیمی تهران از اقدامات ناصرالدین‌‌شاه

ایران کشوری تاریخی است که گردشگران و تاریخ‌شناسان زیادی از سراسر جهان برای مطالعه درباره تاریخ غنی آن، بلیط هواپیما به تهران را خریداری می‌کنند. ناصرالدین‌شاه، از جمله حاکمانی بود که در دوران حکومتش اقدامات مهمی بنابه دستورش صورت می‌گرفت. ازجمله این اقدامات بنای ساختمان شمس‌العماره (بلندترین ساختمان تهران)، راه‌اندازی اولین ماشین دودی (راه‌آهن ایران) و چراغ‌های گازی و برقی و ... .

0
91
خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران
تکیه‌های قدیمی تهران از اقدامات ناصرالدین‌‌شاهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 13Rating: 4.0تکیه‌های قدیمی تهران از اقدامات ناصرالدین‌‌شاه - بلیط هواپیما به تهران پر خاطره و تاریخ خرید بلیط هواپیما به تهران. تکیه های قدیمی تهران. جاهای دیدنی تهران. تکیه تکیه نیاوران. تکیه سادات اخوی. تکیه نفرآباد. قیمت بلیط ارزان هواپیما به تهران

تکیه‌های قدیمی تهران از اقدامات ناصرالدین‌‌شاه

ایران کشوری تاریخی است که گردشگران و تاریخ‌شناسان زیادی از سراسر جهان برای مطالعه درباره تاریخ غنی آن، بلیط هواپیما به تهران را خریداری می‌کنند. ناصرالدین‌شاه، از جمله حاکمانی بود که در دوران حکومتش اقدامات مهمی بنابه دستورش صورت می‌گرفت. ازجمله این اقدامات بنای ساختمان شمس‌العماره (بلندترین ساختمان تهران)، راه‌اندازی اولین ماشین دودی (راه‌آهن ایران) و چراغ‌های گازی و برقی و … .

ساختن محلی برای برگزاری مراسم‌های مذهبی و شبیه‌خوانی، اولین‌بار توسط ناصرالدین‌شاه دستور داده‌شد.

کاخ فوق‌العاده تهرانی

لوکیشن سریال شهرزاد در تهران

تکیه دولت، قدیمی‌ترین تکیه تهران بود که در آن زمان تخریب شد و با افزودن خانه امیرکبیر و زندان حکومتی به آن، توسعه یافت. این تکیه عظیم، درنوع خود بی‌نظیر بود و با ظرفیت بیست‌هزار نفری، در شهری با جمعیت دویست‌هزار نفر، در زمان خود شاهکار محسوب می‌شد. این تکیه در مقایسه با بزرگترین تئاترهای اروپا، البته با سبک ایرانی و بدون صندلی، بیشترین ظرفیت را برخوردار بود.

تکیه دولت، با سه طبقه در جنوب‌غربی شمس‌العماره و جنوب‌شرقی کاخ گلستان قرار داشت و ازمکان‌هایی مخصوص برای شاه، حرمسرا، اشرافیان و فرنگیان برخوردار بود. در وسط تکیه، صفحه سنگی دایره‌ای شکل وجود داشت که برای اجرای نمایش‌های مذهبی ساخته شده‌بود.

در یک سکت از تکیه، منبر بلندی از جنس سنگ وجود داشت که جایگاه ملأ بود. حجره‌هایی با پرده‌های سبزرنگ وجود داشتند که مخصوص بانوان حرم بودند. شاه درنظر داشت گنبدی را برای تکیه بسازند اما به‌دلیل ضعیف بودن پایه ساختمان جهت حمل سنگینی وزن گنبد، از این کار امتناع شد؛ بنابراین، به هنگام مراسم‌های مذهبی و نمایش‌ها، میله‌های بلندی را نصب کرده‌بودند و همچون سالن‌های تئاتر روسی، روپوشی روی میله‌ها می‌کشیدند تا نورآفتاب به داخل تکیه نتابد. برای روشنایی تکیه از شمع‌های نصب‌شده به روی دیوار استفاده می‌کردند. خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از تکیه‌های قدیمی، بر تاریخ‌شناسان مطرح و علاقه‌مند و حتی دانشجویان حوزه تاریخ‌شناسی واجب است.

خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران

فعالیت تکیه دولت در ماه محرم به اوج می‌رسید. ناصرالدین‌شاه تمام اقدامات لازم ازقبیل به‌کارگرفتن جواهرات، غلامان، لباس‌های اعیانی و حیوانات، جهت برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم‌های مذهبی، انجام می‌داد. مراسم‌ها با وجود شاه و مردم به‌قدری زیبا برگزار می‌شدند که حتی جهان‌گردان خارجی را جذب کرده و احساساتشان را برمی‌انگیختند. بعداز مرگ ناصرالدین‌شاه، باوجود ادامه مراسم‌ها توسط مظفرالدین‌شاه، دیگر آن شکوه و ابهت سابق وجود نداشت. بعدها ساختمان تکیه، دستخوش تخریب و اصلاح طبقات قرارگرفت و نهایتاً، در دوره پهلوی تخریب شد و بنای بانک ملی شعبه بازار در آن‌جا، تأسیس گردید.

جای خالی تکیه دولت در ماه محرم احساس می‌شد و مردم از این امر ناراحت بودند. در سال 1348، گروهی ا کربلایی‌های مقیم تهران در اقدامی تصمیم به ساخت حسینیه در آن‌سوی چهارراه گلوبندک گرفتند. حسینیه کربلایی‌ها نیز از سه‌طبقه ساخته شده‌است که شامل آشپزخانه، انباری جهت نگه‌داری ابزار و تجهیزات مراسم، محل تماشای مراسم می‌باشد. در ورودی حسینیه، برای جلوگیری از خطر تخریب توسط مأموران حکومتی، دو گل‌دسته ساخته شده‌است؛ زیرا در دوره پهلوی هیچ مقامی حق تخریب مساجد را نداشت. امروزه، مراسم مذهبی در این حسینیه همچون گذشته در تکیه دولت، بسیار باشکوه و باعظمت برگزار می‌شوند.

تکیه نیاوران در تهران

خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران

تهران از جمله شهرهای ایران است که احترام و اهمیت خاصی برای مراسم مذهبی، به‌خصوص محرم و اربعین حسینی قائل است. حدود 150 سال پیش در تهران، تکیه‌های زیادی وجود داشتند که تعدادشان به 50 تا 70 می‌رسید؛ اما امروزه جای تکیه‌ها را حسینیه‌ها گرفته‌اند. بااین‌حال، هنوز هم هستند عدهٔ از ریش‌سفیدان و مردان قدیم که تکیه‌ها را برای عزاداری ترجیح می‌دهند. برای شرکت در این مراسم، بلیط هواپیما به تهران را خریداری کنید و با شیوه برگزاری مراسم مذهبی در این تکیه بیشتر آشنا شوید.

تکیه نیاوران، با قدمت بیش از 150 سال، در دوره ناصرالدین‌شاه ساخته شده و از قدیمی‌ترین تکیه‌های منطقه شمیران است. ناصرالدین‌شاه که علاقه زیادی به مراسم و مجالس مذهبی داشت، دستور ساخت تکیه نیاوران را داد تا زمانی‌که محرم با تابستان مصادف باشد، مراسم را در نزدیکی کاخ صاحب‌قرانیه نیاوران، محل اقامت تابستانی‌اش برگزار کند. بنای این تکیه قدیمی و تاریخی است و حس‌وحال خاصی به آدم می‌بخشد. موزه‌ای از وسایل و تجهیزات مربوط به تعزیه‌خوانی و اشیای قدیمی ازقبیل سماور و قوری کنار در ورودی تکیه وجود دارد. درگذشته، فضای میانی تکیه روباز بوده‌است که بعدها توسط خیّران با سقف شیروانی پوشانده شد.

تکیه خانوم در تهران

طبق برخی از منابع تاریخی، گفته می‌شود تکیه خانوم مربوط به دوره صفوی، نخستین تکیه تهران بوده‌است. زمانی‌که شاه‌طهماسب به دور تهران حصار کشید تا آن‌را آباد کند و گسترش دهد، خواهرش تصمیم به ساخت حمام، مدرسه و تکیه گرفت. در آن‌زمان این اقدام باعث شهرت وی گردید. این اقدام از طرف زنی که در جامعه مردسالار زندگی می‌کرد، بسیار تأمل‌برانگیز است و اینکه چرا وی به جای ساخت مسجد، تکیه را ترجیح داده‌است، بسی جای تفکر دارد. مکان این تکیه، در خیابان پانزده خرداد امروزی و در محدوده بازار نایب‌السلطنه بوده‌است. برای بازدید از حمام خانوم، بلیط هواپیما به تهران را خریداری کنید وبا سبک معماری به‌کار رفته در این بنا آشنا شوید.

حسینیه سادات اخوی در تهران

خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران

این حسینیه حدود 200 سال پیش، در زمان فتحعلی‌شاه ساخته شده‌است و از قدیمی‌ترین تکیه‌های تهران می‌باشد. فتحعلی‌شاه مالک این تکیه را اخوی خطاب می‌کرده است، ازاین‌رو، نام حسینیه به “سادات اخوی” معروف شد. خانواده سادات تمام اموال و دارایی‌هایشان را وقف امورخیریه می‌کرده‌اند. این تکیه نیز میراث سه‌برادر از خاندان سادات بوده است که یکی از آن‌ها باخرید سهم دوبرادر، آن را وقف ساخت حسینیه می‌کند. امروزه، عاشقان حسینی هرساله در این حسینیه گردهم می‌آیند و مراسم باشکوه حسینی را برگزار می‌کنند.

ساختمان تکیه قدیمی است و چندین در دارد و به سبک قاجاری، دور حیاط اتاق‌هایی هستند که زنان و مردان باهم در یک مکتن می‌نشینند. علت این امر این است که در گذشته به‌دلیل وجود نداشتن میکروفون، همه در یک جا جمع می‌شدند تا صدا را بشنوند. با حفظ سنت پذیرایی قاجاری، هنوز هم به عزاداران دراستکان‌های کمرباریک چای و قهوه می‌دهند. هرساله، سقف این تکیه را با پارچه می‌پوشانند و بر زمینش فرش می‌چینند تا عزاداران حسینی به‌راحتی مراسم را برپا کنند. در و دیوار قدیمی این تکیه، حس و حال زیبایی به آدم می‌دهند. برای شرکت در عزاداری زیبای این تکیه، بلیط هواپیما به تهران را در ماه محرم خریداری کنید.

تکیه نفرآباد در تهران

خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران

پایه این تکیه در زمان شاه طهماسب‌صفوی گذاشته شده و در محدوده شهرری قرار دارد. کاشی‌کاری زیبای این تکیه متحیرکننده است. اطراف تکیه، شبستان سکویی وجود دارد که محل نشستن عزاداران می‌باشد. در گذشته، زنان مراسم شبیه و تعزیه‌خوانی را از طبقه دوم شبستان تماشا می‌کردند. کنار تکیه سقاخانه معروف حضرت ابوالفضل (ع) وجود دارد. در ماه‌های محرم هرشب مراسم سینه‌زنی، نوحه‌خوانی و تعزیه‌خوانی برگزار می‌شود و طبق روال قدیمی، عزاداران با آب‌گوشت پذیرایی می‌شوند. خیمه سفیدرنگ این تکیه تاریخی، هرسال اول محرم بالا می‌رود. اگر دوست دارید وقایع عاشورا و کربلا را با گوش‌های خودتان بشنوید و در مجلس پرشکوه عزای حسینی شرکت کنید، با خرید بلیط هواپیما به تهران، در ایام محرم و صفر به تکیه نفرآباد بروید.

برای خرید بلیط هواپیما به تهران به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان


به احتمال زیاد شما مطالب زیر را هم دوست خواهید داشت:
بلیط هواپیما به تهران ، برای دیدن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید