سفر به تهران و بازدید از شهرک سینمایی غزالی

46
خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران
سفر به تهران و بازدید از شهرک سینمایی غزالیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 8Rating: 4.0سفر به تهران و بازدید از شهرک سینمایی غزالیسفر به تهران و بازدید از شهرک سینمایی غزالی فیلم‌ها و سریال‌ها همیشه دنیایی جذاب را پیش روی ما خلق می‌کنند بلیط هواپیما ارزان به تهران

سفر به تهران و بازدید از شهرک سینمایی غزالی

فیلم‌ها و سریال‌ها همیشه دنیایی جذاب را پیش روی ما خلق می‌کنند؛ دیدار از لوکیشن این روایت‌های تصویری همیشه می‌تواند تفریحی سرگرم‌کننده و جذاب باشد، شاید هم برای همین باشد که لوکیشن‌ فیلم‌ها و سریال‌های محبوب در سراسر جهان بدل به مقاصدی ویژه برای گردشگری می‌شود. حال تصور کنید که این لوکیشن‌ها علاوه بر همه‌ی این ویژگی‌ها، دورانی تاریخی درباره‌ی آن سرزمین را نیز بازسازی کرده و به نمایش بگذارد، به نظر می‌رسد ماجرا جالب‌تر هم می‌شود، انگار که با دیدن این مکان‌ها، هم به درون داستان سفر کرده‌اید و هم به درون تاریخ؛ شهرک غزالی درست چنین مقصدی است، درست مثل اینکه بلیط هواپیمای خود را برای سفر به تاریخ گرفته‌باشید.

شهرک سینمایی غزالی، میراث علی حاتمی

شهرک سینمایی غزالی، دکورهای جذابی و زیبایی از شهر تهران در اواخر دوره‌ی سلطنت رضا شاه و سپس محمدرضا پهلوی و نیز دکورهایی از اورشلیم، مدینه و کوفه را در خود جای داده است.

خرید بلیط هواپیمای ارزان به تهران
بلیط هواپیمای ارزان به تهران

ساخت این شهرک به پیشنهاد کارگردان فقید سینما، علی حاتمی در سال ۱۳۵۸ آغاز شد، او به همراه ولی الله خاکدان، قصد داشتند یک سریال تاریخی درباره‌ی تاریخ سیاسی معاصر ایران بسازند، بله از هزاردستان سخن می‌گوییم. در این سریال به موضوع تشکیل کمیته‌ی مجازات و ترورهای سران کشور در اوایل دوره‌ی رضاشاه می‌پردازد؛ برای ساخت آن نیاز به لوکیشن‌هایی بود که فضای شهری تهران را در اوایل قرن چهاردهم تصویر کند به همین دلیل هم زمان با آغاز تولید سریال کار طراحی ساخت شهرک سینمایی نیز شروع شد.

برای این کار مجموعه‌ای از عکس‌های عمارت‌ها، خیابان‌ها، محله‌های مختلف شهر و حتی پوشش افراد تهیه شد، علی حاتمی این عکس‌ها را در شهرک سینمایی چینه چیتای ایتالیا بدل به تابلوهای کوچک نقاشی کرد و با کمک جانی کورتینا، دکوراتور ایتالیایی نقشه‌ای تهیه کرده و تهران قدیم را بازسازی کرد.

خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران

به تدریج بر وسعت شهرک سینمایی افزوده شد و به عنوان لوکیشن بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها همچون کفش‌های میرزا نوروز، مریم مقدس، سربداران، کارآگاه علوی، شهرزاد و … گشت.

در تهران قدیم به چه فیلم‌ها و سریال‌هایی سفر خواهید کرد؟

امام علی

شهر کوفه در این شهرک در مساحتی به وسعت ۶۲هزار متر مربع بازسازی شده‌است؛ این شهر به طور کامل به الهام از معماری عربی دوران بعد از اسلام ساخته شده و آنقدر دقت و شباهت آن زیاد بود که بعدها نیز در سریال‌هایی مثل ولایت عشق، تنهاترین سردار و آخرین دعوت نیز مورد استفاده قرار گرفت.

مریم مقدس

شهر اورشلیم بخشی دیگر از این شهرک است که به درستی و با رعایت ویژگی‌های معماری، شهر اورشلیم را در دوره‌ای که حضرت مسیح به دنیا می‌آیند، پیش روی گردشگران تصویر می‌کند. مساحت اورشلیم پنج هزار مترمربع است و بعدها نیز برای آثاری همچون بشارت منجی، ابراهیم خلیل الله و ستاره‌ی خظرا نیز لوکیشن تصویربرداری بود. کاخ هیرود، خانه زکریا، خانه مریم و هیکل سلیمان از جمله دیدنی‌های مهم این لوکیشن است.

جهان پهلوان تختی

برای این فیلم نیاز بود تا خیابان خانی‌آباد بازسازی شود که این کار را در سال ۱۳۷۴ و در همان بخش تهران قدیم ساخته‌شد.

تبریز در مه

شهر و بازار تبریز در مساحتی به وسعت ده هزار مترمربع در بخشی از شهرک سینمایی غزالی بازسازی شد.

کلاه پهلوی

این بخش در سال ۱۳۸۴ و با معماری دوره‌ی معاصر ساخته شده‌است.

تهران قدیم

خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران

بخش عمده‌ای از این شهرک، همان لوکیشن‌هایی است که برای سریال هزاردستان ساخته‌شد که در آن تهران قدیم را تداعی می‌کند، میدان توپخانه، ساختمان شهرداری، عدلیه، سینما تابان و خیابان لاله‌زار و اکباتان از جمله مکان‌های مهمی است که بازسازی شده‌است. تهران قدیم در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفت که از جمله‌ی آن می‌توان به شهرزاد اشاره کرد.

البته مجموعه کارهایی که در اینجا انجام شده، فهرستی طولانی را به خود اختصاص می‌دهد.

چگونه به آنجا برویم؟

تهران؛ بزرگراه شهید لشگری، روبه‌روی شرکت سایپا

اگر درتهران به سر می‌برید، حتما سری هم به این شهرک زیبا بزنید، چراکه اطلاعات جالب و دیدنی را در اختیار بگذارد، از آنجا که بخش عمده‌ای از این شهرک تهران قدیم را به نمایش می‌گذارد، می‌تواند برای مسافران پروازهای خارجی که به دیدار تهران می‌آیند را نیز مسحور خود کند.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما به یونان به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید