غار رودافشان تهران، خانه خفاش‌های شبگرد

بیش‌تر گردشگران علاقه‌مند هستند از مکان‌های مرموزی بازدید کنند و تجربیات مختلفی را برای خود رقم بزنند. در این میان غارنوردی هم از جمله ماجراجویی‌هایی است که طرفداران زیادی دارد و برای خیلی‌ها مرموز است. اگر شما هم جزو علاقه‌مندان به غارنوردی هستید و آخر هفته خود را در تهران می‌گذرانید، برنامه‌ای را برای بازدید غار رودافشان ترتیب دهید تا تاریکی مطلق را در دل این غار تجربه کنید. این غار در ارتفاعات روستای رودافشان واقع شده و چون دهانه بسیار بزرگی دارد گفته می‌شود که از این نظر در خاورمیانه نظیر ندارد.

0
64
بازدید از غار رودافشان تهران
غار رودافشان تهران
غار رودافشان تهران، خانه خفاش‌های شبگردReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 2Rating: 3.5غار رودافشان تهران، خانه خفاش‌های شبگرد - خرید بلیط هواپیما تهران از اپلیکیشن سفرستانبیش‌تر گردشگران علاقه‌مند هستند از مکان‌های مرموزی بازدید کنند و تجربیات مختلفی را برای خود رقم بزنند. در این میان غارنوردی هم از جمله ماجراجویی‌هایی است که طرفداران زیادی دارد و برای خیلی‌ها مرموز است. اگر شما هم جزو علاقه‌مندان به غارنوردی هستید و آخر هفته خود را در تهران می‌گذرانید، خرید بلیط هواپیما تهران

غار رودافشان تهران

بیش‌تر گردشگران علاقه‌مند هستند از مکان‌های مرموزی بازدید کنند و تجربیات مختلفی را برای خود رقم بزنند. در این میان غارنوردی هم از جمله ماجراجویی‌هایی است که طرفداران زیادی دارد و برای خیلی‌ها مرموز است. اگر شما هم جزو علاقه‌مندان به غارنوردی هستید و آخر هفته خود را در تهران می‌گذرانید، برنامه‌ای را برای بازدید غار رودافشان ترتیب دهید تا تاریکی مطلق را در دل این غار تجربه کنید. این غار در ارتفاعات روستای رودافشان واقع شده و چون دهانه بسیار بزرگی دارد گفته می‌شود که از این نظر در خاورمیانه نظیر ندارد. با خرید بلیط هواپیما تهران و با کمتر از 2 ساعت رانندگی می‌توانید دنیای مرموز این اثر ملی را از نزدیک ببینید و علاوه بر اینکه عجایب آن را در خاطرات سفری خود ثبت می‌کنید از گرما و هوای ناسالم پایتخت دور باشید.

معرفی غار رودافشان

شاید عجیب باشد که طبیعت‌گردی در تهران آن همه طرفدار داشته باشد، تا جایی که نه تنها اهالی شهر بلکه گردشگرانی از شهرهای دیگر را هم جذب خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از جاذبه‌هایش می‌کند. با سفری یک‌روزه به هر کدام از این جاذبه‌ها می‌توان تعطیلاتی پرهیجان و نشاط‌آور را رقم زد. یکی از این جاذبه‌ها، غار رودافشان است که جزو غارهای آهکی کشور محسوب می‌شود و طی میلیون‌ها سال در تداخل با سفره‌های آب‌های زیرزمینی بوده و جریان آب این سنگ‌های آهکی را تراشیده و شکلی باعظمت به آن‌ها داده است. حدود 3 هزار و 500 سال پیش در اثر وقوع آتش‌فشانی در کوه دماوند شکافی در دهانه غار ایجاد می‌شود و این دهانه فعلی را شکل می‌دهد.

مسیر سفر غار رودافشان

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

در قدم اول با تهیه بلیط هواپیما تهران به پایتخت وارد شوید و از آنجا یک ماجراجویی جاده‌ای را آغاز کنید. به سمت مسیر فیروزکوه برانید و پس از طی مسافت 45 کیلومتر و گذر از سربندان به روستای سیدآباد بروید. در ادامه تابلوی سبز رنگی را خواهید دید که شما را به سمت روستای رودافشان هدایت می‌کند. جاده را تا 10 کیلومتر ادامه دهید تا بعد از خروج از روستای کلاک به دوراهی مشهد-رودافشان برسید، به سمت چپ بپیچید و بعد از طی 5 کیلومتر وارد روستای رودافشان شوید. برای رسیدن به غار باید از روستا به سمت مسیر غار بروید و بعد از پارک خودرو در آنجا برای بالا رفتن از کوه آماده شوید. این کوه‌پیمایی شما را از باغ‌های زیبا و رودخانه دلیچای به سمت دهانه غار می‌برد و با کمی همت می‌توان در کمتر از 30 دقیقه این مسیر را طی کرد.

دهانه غار رودافشان

بازدید از غار رودافشان تهران
غار رودافشان تهران

نکته جالب در مورد غار رودافشان این است که در تمام فصول سال زیبایی‌های غار تماشایی است و در هر فصلی که بلیط هواپیما تهران خریدید می‌توانید به این مکان بروید. شاخص‌ترین ویژگی غار دهانه آن است که ساعت‌ها گردشگران را مشغول عکاسی می‌کند و آن‌ها را انگشت به دهان می‌گذارد. ارتفاع این دهانه 12 متر و طولش 40 متر است. وقتی به غار نزدیک می‌شوید حفره قوسی شکلی را می‌بینید که با شیب تندی شما را به داخل دعوت می‌کند، البته دهانه غار به صورت شکل نیم بیضی از زمین بیرون زده است و این دریچه شما را وارد به دنیایی خنک‌تر و تاریک‌تر می‌کند، جایی که سال‌هاست به محل زندگی خفاش‌ها تبدیل شده است. اما نگران نباشید خفاش‌ها در بخش انتهایی غار زندگی می‌کنند و اگر آن‌ها را نترسانید، کاری به کاران ندارند.

دنیای تاریک غار رودافشان

بازدید از غار رودافشان تهران
غار رودافشان تهران

اولین جایی که قدم در آن می‌گذارید تالار اصلی غار است، تنها بخشی که نور خورشید اجازه ورود به آن‌جا را دارد و به اندازه‌ای بزرگ است که می‌توان یک آمفی‌تئاتر بزرگ در آن اجرا کرد. اما با پیشروی در مسیر به سمت تاریک‌ترین بخش‌ها خواهید رفت. در طول دالان‌های تاریک غار، ستون‌های استالاگتیت و استالاگمیت وجود دارند که چهره داخل غار را حیرت‌انگیز ساخته‌اند. مسیری که می‌توانید در داخل غار به اکتشاف مشغول شوید حدود 800 متر طول دارد و این یعنی شروع یک غارنوردی سخت و جالب برای کسانی که بلیط هواپیما تهران خریده و به این غار آمده‌اند. جالب است بدانید که از سقف تالار اصلی غار و بقیه مسیرها همواره آب چکه می‌کند و چکیدن آب باعث ایجاد طاقدیس‌ها و ناودیس‌های زیبایی شده است.

زیبایی‌های غار رودافشان

بازدید از غار خفاش های تهران
غار خفاش های تهران

هر چه در مسیر غار به سمت جلو می‌روید منظره‌های طبیعی‌ زیباتری را می‌بینید، بر روی دیوارها هم علائم و فلش‌هایی کشیده شده که مانع گم شدن بازدیدکنندگانی می‌شود که بلیط هواپیما تهران خریده‌اند و یا اهل تهران هستند. در برخی قسمت‌ها پیشروی با کمک دیوارهای جانبی امکان‌پذیر می‌شود و در بعضی مکان ها نیز نردبانی فلزی نصب شده که بتوان مسیر را ادامه داد. قندیل‌های زیبایی که از مواد آهکی و رسوبات آن  بر روی سقف غار نقش بسته‌اند هم حیرت‌انگیزند و هم شکل‌های بسیار جالبی دارند. در داخل غار از قسمت‌هایی از صخره‌های سنگی، آب‌های زلالی بیرون می‌آید و به داخل چاله‌های کف غار می‌ریزد.

خفاش‌های غار رودافشان

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

ارتفاع غار به ‌اندازه‌ایست که به راحتی می‌توانید حرکت کنید، البته چکیدن آب باعث شده کف غار لغزنده باشد، برای همین با احتیاط به سمت جلو  بروید. با پشت سر گذاشتن تالار سوم، به دالانی می‌رسید که به آنجا معبد آناهیتا گفته می‌شود. در نهایت تالار انتهایی غار قرار دارد، جایی که خفاش‌ها هوای آنجا را مسموم کرده‌اند و خانه خود ساخته‌اند. می‌توانید از همان‌جا برگردید و کمی هم از نزدیک دهانه غار به بیرون خیره شوید. تاکنون غار رودافشان گردشگران زیادی را مجاب به خرید بلیط هواپیما تهران کرده، پس اگر اهل پایتخت هستید هیچ بهانه‌ای برای از دست دادن این تجربه ندارید.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید