بازدید از مدرسه و مسجد سپهسالار ناصر خسرو در تهران

تهران، پایتخت سیاسی کشور با قدمتی طولانی است که ساختمان‌ها و بناهای قدیمی آن چون دُر گرانبهایی در میان آسمان خراش‌های عظیم می‌درخشد. این شهر جزو اولین مقاصد گردشگران خارجی است ؛ اما نه تنها گردشگران خارجی که گردشگران داخلی نیز با خرید بلیط هواپیما تهران از جاذبه‌های این شهر دیدن می‌کنند. اگر از مردم شهر درباره تهران قدیم سوال کنید، لیستی از خاطرات و اتفاقاتی که رخ داده و بناهای ساخته شده را خواهید شنید.

0
140
خرید بلیط هواپیما تهران
خرید بلیط هواپیما تهران
بازدید از مدرسه و مسجد سپهسالار ناصر خسرو در تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 22Rating: 3.5بازدید از مدرسه و مسجد سپهسالار ناصر خسرو در تهران - بلیط هواپیما تهرانتهران، پایتخت سیاسی کشور با قدمتی طولانی است که ساختمان‌ها و بناهای قدیمی آن چون دُر گرانبهایی در میان آسمان خراش‌های عظیم می‌درخشد. این شهر جزو اولین مقاصد گردشگران خارجی است ؛ اما نه تنها گردشگران خارجی که گردشگران داخلی نیز با خرید بلیط هواپیما تهران از جاذبه‌های این شهر دیدن می‌کنند.

مدرسه و مسجد سپهسالار ناصر خسرو

تهران، پایتخت سیاسی کشور با قدمتی طولانی است که ساختمان‌ها و بناهای قدیمی آن چون دُر گرانبهایی در میان آسمان خراش‌های عظیم می‌درخشد. این شهر جزو اولین مقاصد گردشگران خارجی است ؛ اما نه تنها گردشگران خارجی که گردشگران داخلی نیز با خرید بلیط هواپیما تهران از جاذبه‌های این شهر دیدن می‌کنند. اگر از مردم شهر درباره تهران قدیم سوال کنید، لیستی از خاطرات و اتفاقاتی که رخ داده و بناهای ساخته شده را خواهید شنید. یکی از بناهای مشهوری که از روزگاران قدیم به یادگار مانده، مدرسه و مسجد سپهسالار است که امروزه با نام مدرسه شهید مطهری نیز شناخته می‌شود. این مجموعه تاریخی پذیرای گردشگرانی است که با خرید بلیط هواپیما تهران تعطیلات و اوقات خود را در این شهر بزرگ و رنگارنگ سپری می‌کنند. در ادامه با ما همراه شوید تا با این مجموعه کم نظیر بیشتر آشنا شویم.

مجموعه سپهسالار در کجا واقع است؟

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

برای بازدید از این مجموعه کافی است با خرید بلیط هواپیما تهران سفری به این شهر وسیع داشته باشید. سپس سری به خیابان بهارستان بزنید. به ضلع جنوب شرقی میدان بهارستان که بروید، در کنار ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی ایران، مدرسه و مسجد سپهسالار را خواهید یافت. از نکات جالب توجه این مجموعه می‌توان به ورودی‌های آن اشاره کرد که در تمام جهات جغرافیایی وجود دارند. البته باید گفت که ورودی اصلی این مجموعه از سمت خیابان بهارستان است که آدرس آن در ابتدا ذکر شد.

تاریخچه مجموعه سپهسالار

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

شاید بد نباشد در مورد تاریخچه مجموعه‌ای که با خرید بلیط هواپیما تهران از آن بازدید می‌کنید، اطلاعاتی بدست آورید. در سال 1258، در دوران قاجار، میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی که در آن دوران صدر اعظم ناصرالدین شاه بوده است، سفارش ساخت مسجدی را داد( نام سپهسالار نیز برگرفته از نام میرزا است). طراحی این مجموعه را میرزا مهدی خان ممتحن الدوله شقاقی انجام داد. میرزا مهدی خان برای تحصیلات به فرانسه سفر کرده بود و پس از به پایان رساندن تحصیلات و اخذ مدرک به ایران بازگشت. معماری مجموعه را استاد حسن معمار قمی عهده دار شد. تلاش‌های این دو فرد در ساخت مجموعه، در نهایت پس از 5 سال به نتیجه رسید و امروزه گردشگران و مسافران با خرید بلیط هواپیما تهران از آن بازدید می‌کنند. باید خاطر نشان کرد که مجموعه فعلی، همان مجموعه اولیه و ابتدایی نمی‌باشد. و این مجموعه در طی سال‌های مختلف، دستخوش تغییراتی بوده است. در سال 132، گلخانه تالاری به مجموعه اضافه شد که بعدها با تغییر کاربری به عنوان دارالقرآن مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1342 نیز شبستان زمستانی توسط استاد حسین لرزاده به مجموعه افزوده شد. و در نهایت در سال 1357، برخی تغییرات دیگر و بازسازی گنبد اصلی، توسط مهندس سعیدی صورت گرفت. اطلاعات بیشتر را می‌توانید با خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از مجموعه بدست آورید.

معماری مجموعه

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

اگر آثار معماری دوره‌های مختلف را ببینید، متوجه زیبایی و ظرافت معماری دوران قاجار خواهید شد؛ ظرافتی که جایگاه برتر و ویژه‌ای از لحاظ معماری به آثار دوران قاجار می‌بخشد. طبق گفته معماران، معماری قدیم ایران در دوران قاجار به اوج خود و تکامل رسیده است. در معماری قدیمی مساجد و مدارس، فضای حیاط را دیواره‌ای دوطبقه با چهار حیاط کوچک تشکیل می‌دهد. اما در معماری مجموعه سپهسالار، علاوه بر وجود چهار حیاط کوچک در ضلع‌های شرقی و غربی، در ضلع‌های شمالی و جنوبی نیز حیاط‌های کوچکی ایجاد شده است. در نتیجه فضای حیاط بیشتر شده. اگر با خرید بلیط هواپیما تهران از مدرسه و مسجد سپهسالار دیدن کنید، متوجه خواهید شد که حجم وسیعی از ضلع جنوبی حیاط را مدرسه اشغال می‌کند. همین امر و نیز وجود 4 مناره مسجد به جای دو مناره، باعث شده تا مسجد در مقایسه با دیگر مساجد شکل نامتناسبی به خود بگیرد. از دیگر ویژگی‌های برجسته این مجموعه می‌توان به مهتابی‌ها و بهار خواب‌های وسیع اشاره کرد که از جمله ابداعات معماری دوران قاجار به شمار می‌رود. در نهایت باید اذعان داشت که معماری دوران قاجار در مقایسه با دیگر دوره‌ها، مانند صفوی، گامی به جلو برداشته و معماری ایران را ارتقاء بخشیده است. این گام رو به جلو در مسجد و مدرسه سپهسالار وجود دارد و با خرید بلیط هواپیما تهران می‌توان از آن بازدید کرد.

ورودی‌های مجموعه

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

اگر با خرید بلیط هواپیما تهران از مدرسه و مسجد سپهسالار بازدید کنید، متوجه موقعیت بسیار عالی این مجموعه به لحاظ جغرافیایی خواهید شد. مجموعه از جهات مختلف ورودی‌هایی دارد که هر کدام ویژگی ‌ها و ظرافت‌های خاص خود را دارند. ورودی غربی که در واقع ورودی اصلی نیز محسوب می‌شود در خیابان بهارستان قرار داشته و جلوخان و سردری بزرگی را شامل می‌شود. عظمت این ورودی در مقایسه با ورودی شرقی که ورودی بانوان نیز نام داردو کوچک‌ترن ورودی محسوب می‌شود ، تناقض زیبایی را به زیبایی‌های مجموعه افزوده است. در بخش جنوبی نیز دری وجود دارد که به کوچه‌ای 6 متری راه پیدا می‌کند.

ساعت قدیمی مجموعه

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

با خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از مدرسه و مسجد سپهسالار، متوجه ساعتی بزرگ و زیبا خواهید شد که همچون نگینی میان دو گلدسته ایوان شمالی می‌درخشد. این ساعت، خود به تنهایی می‌تواند بخشی از جاذبه مجموعه سپهسالار باشد که نباید آن را نادیده گرفت. این ساعت علاوه بر حیاط، گوشه چشمی به عمارت بهارستان نیز دارد. این ساعت که در سال 1880 میلادی در فرانسه ساخته شده در اتاقکی 5 متری قرار دارد. از جمله زیبایی‌های ساعت می‌توان به سه ناقوس و بدنه کاشی کاری شده اشاره کرد.

گنبدها

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

اگر به قسمت شبستان زمستانی بروید، روی چهار ستون این شبستان، گنبدهای کوچکی را مشاهده خواهید کرد. کمی نزدیک‌تر بروید و به تماشای گچ بری‌های اسلیمی که از 1350 ایجاد شده‌اند، بنشینید. در بالای آن نیز مقرنس کاری‌های طرح اسلیمی با کتیبه‌های خطاطی شده وجود دارد که هنر استادان حسین لرزاده و محمد حسین شکل آبادی است. گنبدهای این مجموعه، خود زیبایی‌های چشم نوازی را دارا است که ارزش خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از مجموعه سپهسالار را دارد.

کتابخانه مجموعه سپهسالار

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

وجود کتابخانه در هر مجموعه‌ای نشان از ارزشی است که سازندگان و دولتمردان به علم و فرهنگ قائل هستند. کتابخانه مجموعه سپهسالار نیز از همین رو، بخش بسیار ارزشمند مجموعه سپهسالار به شمار می‌رود. از دیگر دلایل اهمیت این کتابخانه، تاسیس آن به عنوان اولین فرهنگستان ایران است. این کتابخانه فعالیت خود رادر سال 1259 و با 4000 جلد کتاب خریداری شده از اعتضاد السلطنه آغاز کرد. در سال‌های بعد 4200 کتاب خطی و 1000 کتاب چاپ سنگی به کتابخانه اضافه شد که ارزش و اهمیت کتابخانه و مجموعه سپهسالار را بیش از پیش بالا برد. با خرید بلیط هواپیما تهران سری به مجموعه سپهسالار زده و بازدید از کتابخانه غنی  آن را از دست ندهید.

مدرسه سپهسالار

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

اگر مسیر ورودتان به مجموعه سپهسالار را از ورودی سمت خیابان بهارستان انتخاب کرده‌اید، در واقع دارید از درب اصلی مدرسه وارد مجموعه می‌شوید. از جمله تزیینات حیرت آور مدرسه که چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند کاشی کاری” هفت کاسه یا طاق معلق” است که نشانگر تبحر هنرمندان و استادان در انجام تزیینات اینچنینی است. ناگفته نماند که حجاری ستون‌ها و سنگ‌های ازاره نیز به نوبه خود به زیبایی بنا افزوده‌اند و نباید به همین راحتی و بدون توجه از کنارشان گذشت. گرچه مدرسه با نام سپهسالار شناخته می‌شود، اما از آن جا که در دوران ناصر الدین شاه ساخته شد،با نام مدرسه ناصری نیز خوانده می‌شد. پس از انقلاب، نام مدرسه به شهید مطهری تغییر یافت. امروزه و پس از سال 88، آن را دانشگاه مطهری نامیده‌اند. هدف از تاسیس این مدرسه تدریس دروس اسلامی بوده و تا کنون که به دانشکده تبدیل شده نیز هدف خود را دنبال می‌کند. حال که با خرید بلیط هواپیما تهران سفری به این شهر پر زرق و برق دارید، بد نیست از این مدرسه بازدید کرده و دقایقی را در تهران قدیم بگذرانید.

تزیینات و مصالح مجموعه سپهسالار

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

برخی از تزیینات مجموعه در طول مطلب توضیح داده شد اما اکنون می‌خواهیم کمی مفصل‌تر به تزیینات آن بپردازیم. گرچه تزیینات و معماری مجموعه مطابق با معماری دوران قجر است اما رگه‌هایی از معماری زندیه نیز در آن دیده می‌شود. بعنوان مثال می‌توان حجاری‌ها و سنگ کاری‌ها را نام برد که در بخش‌ها و قسمت‌های مختلف بنا قابل مشاهده است. اگر به تزیینات و معماری مجموعه کمی دقت کنید، متوجه خواهید شد که آجر بخش عمده مصالح را تشکیل می‌دهد. به جز آجر که به طور نامحسوسی به تزیینات بنا کمک کرده، کاشی کاری‌های متفاوت جلوه خاصی به بنا داده‌اند. از انواع کاشی کاری‌های به کار رفته در مجموعه می‌توان به معرق اسلیمی، خشتی، گره چینی، معلقی و هفت رنگ اشاره کرد. از کاشی کاری‌ها که بگذریم، تزیینات چوبی را نیز می‌توان در درب حجره‌ها و شبستان زمستانی مشاهده کرد. شبستان زمستانی علاوه بر تزیینات چوبی، تزیینات گچ بری اسلیمی را نیز داراست. تزیینات فلزی نیز در درب اصلی مجموعه سپهسالار به کار رفته تا این مجموعه گلچینی از انواع تزیینات چوبی، فلزی، و گچی را یکجا داشته باشد. به عبارتی هرچه خوبان همه دارند، این مجموعه یکجا دارد. در نهایت باید گفت بهتر است با خرید  بلیط هواپیما تهران از این مجموعه بازدید کنید چرا که توضیحات هر قدر هم مفصل باشند، باز  زیبایی و هنر به کاررفته در اثر را نمی‌تواند به خوبی منتقل کند.

مسجد سپهسالار و شباهت آن با دیگر مساجد

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

مسجد سپهسالار به لحاظ سبک معماری خود، با معماری مساجد ترکی شباهت‌هایی دارد. در نتیجه مساجد دیگری با همین سبک و سیاق را می‌توان در ایران و استانبول یافت. از نمونه‌های مشابه ایرانی می‌توان مسجد سید اصفهان و مسجد سلطانی سمنان را نام برد. این دو مسجد مهتابی‌ها و بهارخواب‌هایی مشابه مسجد سپهسالار را دارا هستند. کارشناسان معماری نیز بر این عقیده هستند که این مسجد الهام گرفته شده از مساجد جامع و چهار باغ اصفهان، و مسجد ایاصوفیه استانبول می‌باشد. به هر حال این مسجد و مدرسه جزو اولین و بزرگترین مساجد و مدارس در تهران هستند که ارزش خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید را دارند.

مجموعه سپهسالار امروزه نیز میزبان مراسمات مختلفی است در نتیجه بنایی است که همواره در مراسمات و اتفاقات مطرح است. در هر صورت این مجموعه بهترین و متفاوت‌ترین اثر دوران قاجار است که برای ما به یادگار مانده است. از تزیینات، ظرافت‌ها، کتابخانه و دیگر بخش‌ها و اهمیت مجموعه فراوان سخن گفتیم اما همانطور که می‌گویند: شنیدن کی بود مانند دیدن. پس بهتر است با خرید بلیط هواپیما تهران از این مجموعه دیدن کرده و به چشم خود تمام زیبایی‌ها و احساسات پنهان در خشت خشت این مجموعه را دیده و لمس کنید. حتی اگر فرصتی یک روزه دارید، باز این مجموعه ارزش خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید را دارد.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع
tripyar.com
memarnet.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید