بازدید از خانه موزه استاد صبا تهران

اهل هنر و موسیقی به هر جایی سفر کنند، دوست دارند در اولین فرصت از مکان‌ها و به خصوص موزه‌های هنری بازدید کنند. این کار علاوه بر جنبه یادگیری، نوعی افتخار برای بازدیدکنندگان محسوب می‌‌شود. تهران از جمله شهرهایی است که یک دل سیر از این افتخارات نصیبتان خواهد گردید. گردشگرانِ علاقه‌مند به هنر موسیقی این روزها بلیط هواپیما تهران را برای بازدید از خانه موزه استاد صبا خریداری می‌کنند. این نام برای تمامی موسیقی‌دانان آشنا و محبوب است. اگر این نام برای شما ناآشنا است و یا مشتاق بوده‌اید در موردش اطلاعاتی کسب کنید، این مطلب بسیار کمکتان خواهد کرد.

0
34
بازدید از موزه استاد صبا
موزه استاد صبا
بازدید از خانه موزه استاد صبا تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 21Rating: 3.5بازدید از خانه موزه استاد صبا تهران - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستان - ارزاناهل هنر و موسیقی به هر جایی سفر کنند، دوست دارند در اولین فرصت از مکان‌ها و به خصوص موزه‌های هنری بازدید کنند. این کار علاوه بر جنبه یادگیری، نوعی افتخار برای بازدیدکنندگان محسوب می‌‌شود. تهران از جمله شهرهایی است که یک دل سیر از این افتخارات نصیبتان خواهد گردید. بلیط هواپیما تهران

خانه موزه استاد صبا

اهل هنر و موسیقی به هر جایی سفر کنند، دوست دارند در اولین فرصت از مکان‌ها و به خصوص موزه‌های هنری بازدید کنند. این کار علاوه بر جنبه یادگیری، نوعی افتخار برای بازدیدکنندگان محسوب می‌‌شود. تهران از جمله شهرهایی است که یک دل سیر از این افتخارات نصیبتان خواهد گردید. گردشگرانِ علاقه‌مند به هنر موسیقی این روزها بلیط هواپیما تهران را برای بازدید از خانه موزه استاد صبا خریداری می‌کنند. این نام برای تمامی موسیقی‌دانان آشنا و محبوب است. اگر این نام برای شما ناآشنا است و یا مشتاق بوده‌اید در موردش اطلاعاتی کسب کنید، این مطلب بسیار کمکتان خواهد کرد. شاید، انگیزه‌ای نیز برای انتخاب تهران به عنوان مقصد سفر بعدیتان باشد.

استاد ابوالحسن صبا

بازدید از موزه استاد صبا
موزه استاد صبا

استاد ابوالحسن صبا در سال 1281 شمسی، در تهران متولد شد. وی از اساتید بزرگ و برتر موسیقی اصیل ایرانی بود. استاد صبا زاده خانواده‌ای اصیل و هنرمند بود. ابوالقاسم کمال‌السلطنه، پدر استاد صبا، خود فرزند جعفرخان صدرالحکما و نوه محمود خان صبا بود. محمود خان نقاش و شاعر بلند آوازه عهد ناصری بود و از هنرمندان فاضل و برتر عصر خویش به حساب می‌آمد. کمال‌السلطنه نیز، مردی هنرمند، فاضل و ادیب بود و اولین استاد پسرش، ابوالحسن صبا بود. صبا علاوه بر نواختن موسیقی، به آهنگ‌سازی نیز می‌پرداخت. وی تسلط کامل به ادبیات کلاسیک فارسی و زبان انگلیسی داشت. وی اوقات فراغتش را صرف پرورش گل می‌کرد. در صورت خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از موزه استاد صبا مشاهده خواهید کرد که تخصص و ساز اصلی استاد صبا، ویولون بود و این هنر نوازندگی را از استاد حسین خان هنگ آفرین فراگرفته بود.

بازدید از موزه استاد صبا
موزه استاد صبا

از سازهای دیگر، نواختن سنتور را نزد حبیب سماعی و علی‌اکبر شاهی آموخته بود. نواختن کمانچه را از استاد حسین‌خان اسماعیل‌زاده، نی را نزد استاد اکبر خان، ضرب را نزد حاجی‌خان ضربی، نواختن سه‌تار را در مکتب استاد میرزا عبدالله و غلام‌حسین درویش و تار را نزد علی‌نقی وزیری فراگرفته بود. استاد صبا، فردی بسیار هنرمند و نابغه بود و به اصطلاح معروف، از هر انگشتش هزاران هنر می‌بارید. ازجمله دیگر مهارت‌های وی می‌توان به نقاشی اشاره کرد که در جوانی در مدرسه کمال‌الملک یاد گرفته بود و نجاری، سوهان‌کاری، خاتم‌کاری، معرق‌کاری و ریخته‌گری از جمله صنعت‌هایی بودند که استاد در آن‌ها ماهر بود. بعدها این مهارت‌ها را در ساختن آلات موسیقی به کار گرفت.

فعالیت‌های استاد صبا

بازدید از موزه استاد صبا
موزه استاد صبا

کسانی که بلیط هواپیما تهران را برای بازدید از موزه استاد صبا خریداری می‌کنند، از فعالیت‌هایی که استاد در طول زندگی‌اش در عرصه هنر و موسیقی انجام داده است، به وجد می‌آیند و شگفت‌زده می‌شوند. در سال 1306، استاد صبا با تشویق استاد علی‌نقی وزیری، برای تأسیس مدرسه موسیقی در رشت مأمور شد. وی در طول دو سال اقامتی که در رشت داشت، علاوه بر تعلیم موسیقی، به روستاها و کوه‌پایه‌های رشت سفر می‌کرد و موسیقی‌های محلی را جمع‌آوری می‌کرد. او پس از بازگشت از رشت، ارمغان‌های ارزشمند بی‌نظیری به همراه آورده بود. از یادگاری‌های این دوره از زندگی استاد می‌توان به دیلمان، زرد ملیجه، رقص چوبی قاسم‌آبادی، امیری مازندرانی و چند قطعه دیگر اشاره کرد.

در سال 1318 شمسی، رادیو تهران تأسیس شد. استاد صبا به نوازندگی در رادیو مشغول شد. اما با همه این‌ها، همچنان به تحقیق و تدریس موسیقی در هنرستان موسیقی مشغول بود.

بازدید از موزه استاد صبا
موزه استاد صبا

امروزه، موسیقی اصیل ایرانی را مدیون استاد صبا هستیم و این میراث با ارزش را از او داریم. استاد پلی میان زمان قدیم و جدید ایجاد کرد و این امر مهم‌ترین رویداد در زمینه موسیقی بود. آشنایی با زندگانی و هنرهای این استاد بزرگوار واقعا ارزش خرید بلیط هواپیما تهران دارد و چه بسیار است تعداد کسانی که صرفا برای مشاهده آثار استاد در موزه صبا، به تهران سفر می‌کنند. استاد از دوستان نزدیک استاد شهریار بودند و تا زمان وفات ایشان در کنار بالینش بودند.

از شاگردان معروف استاد می‌توان حسین تهرانی، علی تجویدی، حسین ملک، فرامرز پایور، غلام‌حسین بنان، حسین کسایی، رحمت‌الله بدیعی، محمد بهارلو، ابراهیم قنبری، عطاء‌الله خرم، همایون خرم، مهدی خالدی، لطف‌الله مفخم پایان، داریوش صفوت و … نام برد.

وفات استاد صبا

بازدید از موزه استاد صبا
موزه استاد صبا

وفات زود هنگام استاد ابوالحسن صبا داغ بزرگی بر موسیقی ایران بود. وی متأسفانه، در سن 55 سالگی به دلیل ناراحتی قلبی در 29 آذر 1336 دیده بر جهان فروبست و دنیای موسیقی ایران را داغدار کرد. آرامگاه این استاد بزرگ در ظهیر‌الدوله شمیران، واقع در خیابان دربند قرار دارد.

موزه هنری استاد صبا

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

خانه شخصی استاد ابوالحسن صبا در 29 آبان سال 1353 به وصیت ایشان، توسط دانشکده هنرهای زیبا به موزه تبدیل گردید. نمای این خانه قدیمی و چوبی است. در حال حاضر، اداره موزه به عهده دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد. اگر بلیط هواپیما تهران را خریداری کرده و به بازدید از موزه استاد بروید، خواهید دید که موزه صبا شامل دو قسمت می‌باشد. قسمت اول مربوط به سازها و لوازم شخصی استاد می‌باشد. ویترینی که در ابتدای سالن وجود دارد، شامل وسایل شخصی استاد از جمله دفتر یادداشت‌ها و اشعاری که دست‌خط خود استاد هستند، می‌باشد. کت و شلوار رسمی استاد، قلم، عینک، ماسک گچی از صورت استاد، دوات و بنچاق قدیمی منزل استاد که به سال 1316 هجری قمری مربوط است، ازجمله اشیا این موزه هستند. عکس‌های متعدد زیادی از دوران متفاوت زندگی استاد در میانه سالن در معرض دید قرار گرفته‌اند. در ادامه سالن، سازهای موسیقی را خواهید دید که از نظر ارزش و قدمت بسیار کم‌نظیر هستند.

همسر استاد صبا و آثار ماندگار ایشان

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

هنردوستانی که بلیط هواپیما تهران را برای بازدید از خانه موزه صبا خریداری می‌کنند، علاقه وافری به بخش دوم موزه دارند. قسمت دوم موزه مربوط به آثار هنر ماندگار از خانم اسفندیاری، همسر استاد صبا است. با مشاهده این آثار می‌توان پی برد که همسر استاد نیز در زمینه هنری فعالیت داشته‌ است. مجموعه تندیس‌های مومی و لباس‌های محلی و سنتی ایران قدیم از جمله این آثار هستند. خانم اسفندیاری (بانو صبا)، اولین بانویی بود که دستور صنایع دستی و خیاطی را در ایران نگارش نمود و علاوه بر مدرنیته کردن هنر گل‌دوزی و خیاطی، آن‌ها را در قالب کتاب آموزشی تدریس می‌کرد. این بخش از موزه که به مجموعه بانو صبا متعلق است، شامل عروسک‌هایی می‌باشد که لباس‌های محلی اقوام مختلف ایرانی ازجمله قم، یزد، خراسان، گیلان، کردستان، ترکمن صحرا، بندرعباس و … بر تن دارند. این مجموعه بی‌نظیر را می‌توان اولین و کامل‌ترین مجموعه مردم شناسی در ایران نامید که گردشگران داخلی و خارجی بلیط هواپیما تهران را برای بازدید از آن خریداری می‌کنند.

به مدت چندین سال در زیرزمین خانه استاد که بیشتر به حوض‌خانه‌های قدیمی شباهت دارند، مستر کلاس‌های استاد صبا توسط استادان بزرگ و شهیری همچون غلام‌حسین بنان، علی تجویدی، علی‌اکبر شهنازی، علی‌اصغر بهاری، فرامرز پایور، احمد عبادی و … تدریش می‌شد.

بازدید از موزه استاد صبا

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

کسانی که قصد خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از موزه استاد صبا را دارند، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8.30صبح الی 15 می‌توانند از موزه و آثارش بازدید نمایند. آدرس موزه تهران، میدان بهارستان، خیابان ظهیرالاسلام، شماره 90 می‌باشد. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن 021- 33111246 تماس حاصل فرمایید.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید