سفری خاطره انگیز به تهران و بازدید از موزه فرش ایران

موزه فرش ایران، واقع در استان تهران، ازجمله موزه‌هایی است که فرهنگ غنی ایرانی را در زمینه هنرهای اصیل و سنتی به جهان معرفی می‌کند. در موزه فرش ایران، آثار خاص و زیبا از انواع فرش و گلیم‌های ایرانی برای بازدید عموم آماده شده است و علاقه‌مندان می‌توانند با خرید بلیط هواپیما تهران به بازدید از این موزه رفته و آثار مورد علاقه خود را از نزدیک مشاهده کنند. جهت آشنایی هرچه بیشتر بازدیدکنندگان با هنر فرش و قالی ایرانی، موزه فرش ایران

0
38
موزه فرش تهران
سفری خاطره انگیز به تهران و بازدید از موزه فرش ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 30Rating: 3.5سفری خاطره انگیز به تهران و بازدید از موزه فرش ایران - بلیط هواپیما تهرانموزه فرش ایران، واقع در استان تهران، ازجمله موزه‌هایی است که فرهنگ غنی ایرانی را در زمینه هنرهای اصیل و سنتی به جهان معرفی می‌کند. در موزه فرش ایران، آثار خاص و زیبا از انواع فرش و گلیم‌های ایرانی برای بازدید عموم آماده شده است و علاقه‌مندان می‌توانند با خرید بلیط هواپیما تهران

موزه فرش ایران

موزه فرش ایران، واقع در استان تهران، ازجمله موزه‌هایی است که فرهنگ غنی ایرانی را در زمینه هنرهای اصیل و سنتی به جهان معرفی می‌کند. در موزه فرش ایران، آثار خاص و زیبا از انواع فرش و گلیم‌های ایرانی برای بازدید عموم آماده شده است و علاقه‌مندان می‌توانند با خرید بلیط هواپیما تهران به بازدید از این موزه رفته و آثار مورد علاقه خود را از نزدیک مشاهده کنند. جهت آشنایی هرچه بیشتر بازدیدکنندگان با هنر فرش و قالی ایرانی، موزه فرش ایران امکانات کتابخانه‌ای به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد و نقش مهمی را در بالا بردن اطلاعات مردم درمورد هنرهای موجود در موزه ایفا می‌کند.

آشنایی با موزه فرش ایران

بازدید از موزه فرش تهران
موزه فرش تهران

در صورت خرید بلیط هواپیما تهران حتما به بازدید از موزه فرش ایران بروید و با هنر اصیل ایرانی بیشتر آشنا شوید. بازدید از این موزه علاوه بر جنبه‌های آموزشی و لذت مشاهده، احساس غرور و افتخار ایرانی بودن را در وجودتان تشدید خواهد کرد. ساخت موزه فرش ایران به دستور فرح پهلوی انجام شد و در بیست و دوم بهمن سال 1356 توسط وی گشایش یافت. فرش‌های بسیار ارزشمند و بسیار نفیس از هنرمندان مشهور و بنام از سراسر ایران در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

معماری بی‌نظیر موزه فرش ایران

بازدید از موزه فرش تهران
موزه فرش تهران

معماری شکیل و چشم‌گیر این موزه نظر همگان را، به ویژه نظر گردشگرانی که بلیط هواپیما تهران را خریداری کرده‌اند به خود جلب می‌کند. طراحی نمای بیرونی ساختمان موزه به شکل دار قالی می‌باشد که از زیبایی منحصربه‌ فردی برخوردار است. در طبقه هم‌کف موزه فرش ایران تالاری وجود دارد که محل نمایشگاه دایمی می‌باشد و در طبقه فوقانی تالاری جهت برگزاری نمایشگاه‌های موقت قالی و گلیم طراحی گردیده است.

آماج موزه فرش ایران

بازدید از موزه فرش تهران
موزه فرش تهران

قبل از هرچیزی، پژوهش در تاریخ، تحولات، سوابق، کیفیت هنر و صنعت فرش و همچنین، خریداری و گردآوری نمونه‌هایی از انواع قالی‌ها و گلیم‌های دست بافت ایرانی، برگزاری نمایشگاه‌های موقت و بی‌نظیر از انواع فرش‌های ایران و سایر نقاط جهان از آماج مهم موزه ارزشمند فرش ایران است. ارزشمندترین مجموعه انواع نمونه‌ها از قالی‌های ایرانی از قرن نهم هجری تا به امروز، در این موزه موجود می‌باشند و برای هنردوستان و پژوهشگرانی که بلیط هواپیما تهران را به منظور بازدید از این موزه خریداری کرده‌اند، یکی از غنی‌ترین منابع تحقیقی است. از شاهکارهای قالی ایران حدود 135 تخته از شهرهایی که مراکز مهم قالی‌بافی به شمار می‌آیند، در موزه فرش ایران وجود دارند. این شهرها عبارت‌اند از: کاشان، کرمان، تبریز، اصفهان، خراسان و کردستان. آثار هنری زیبا این شهرهای هنردوست و هنرپرور در طبقه همکف موزه در معرض نمایش قرار گرفته‌اند.

ویژگی‌های برتر موزه فرش ایران

بازدید از موزه فرش تهران
موزه فرش تهران

قالیچه‌ ارزشمند و بی‌نظیر دست‌بافت ایرانی اثری از فرش‌بافان کاشانی، در اندازه‌های 130 در 220 که به قالیچه میرزا کوچک‌خان جنگلی معروف است، یکی از زیباترین ویژگی‌های موزه فرش ایران است. این قالی تصویری از شخصیت ملی میرزاکوچک خان را در لباس نظامی مسلح به همراه تفنگ و اسلحه کمری ارائه می‌دهد. کتیبه‌ای با نام و عبارت کارخانه ملا محمود بالای شمسه تصویر میرزا نوشته شده است. بنابراین این کتیبه، احتمال می‌رود تاریخ بافت قالیچه به سال‌های آخر دوره قاجار مربوط می‌شود. خرید بلیط هواپیما تهران برای بازدید از این موزه به هر ایرانی و ایران‌دوست به شدت توصیه می‌گردد.

قالی 2500 ساله پازیریک، قدیمی‌ترین فرش شناخته شده در جهان می‌باشد که در سال 1949 میلادی، در جنوب سیبری یافت شد. بافت این فرش به دوره هحامنشی در ایران مربوط است. چنانچه آشکار است، هنر قالی‌بافی در ایران از زمان هخامنشی وجود داشته و دوره‌ای طولانی از تکامل را در قرن پنجم پیش از میلاد مسیح، پشت سر گذاشته است.

قالی‌های تصویری موزه فرش ایران

بازدید از موزه فرش تهران
موزه فرش تهران

قالی ایرانی با دربرداشتن طیف وسیعی از نقش و نگارهای زیبا، پیوسته به عنوان یکی از اصیل‌ترین هنرها مورد توجه قرار گرفته است. قالی‌های تصویری در میان انواع قالی‌ها با طرح‌های گوناگون، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. بافت قالی‌های تصویری در اواخر سده نهم هجری مجدداً آغاز گردید و تا عصر معاصر همچنان ادامه دارد. در صورت خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از موزه فرش ایران مشاهده خواهید کرد که قالیچه‌های تصویری شاهنامه در موزه فرش نمونه‌های متعددی دارند و نشانگر گوشه‌هایی از اسطوره، مذهب، هنر و فرهنگ غنی ایرانی هستند. تمامی این آثار در کارگاه قالی‌بافی استاد هنرمند و دنیادیده، استاد موسوس سیرت خلق شده‌اند. هنرمندان خوش ذوق و باسلیقه جوان ایرانی نیز، با یاری و همت یکدیگر در به کارگیری هنر و تکنولوژی کامپیوتری در بافت این قالی‌ها نقش بزرگی دارند.

عوامل اصلی به وجود آمدن قالی‌های تصویری

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

در خلق 26 قالی تصویری چندین عامل اصلی نقش مهمی دارند: ابتدا، تهیه نقشه و طرح از روی نسخه اصلی بوده است؛ سپس، تنظیم رنگ‌‌ها و عمل آوردن انواع مواد رنگی شیمیایی و گیاهی به روی پشم‌های ناب و مرغوب نقش بسیار مهمی داشته است و نهایتاً، هنر و مهارت قالی‌بافان زبردست اصلی‌ترین عامل خلق این آثار چشم‌گیر و بی‌نظیر بوده است که به مدت پنج سال تمام انرژی و وقت خود، گاه 12 ساعت روزانه را صرف بافندگی می‌نموده‌اند.

فعالیت موزه فرش ایران

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

مطمئن باشید اگر بلیط هواپیما تهران را برای بازدید از موزه فرش ایران خریداری کنید، تجارب و اطلاعات مفید بسیاری نصیبتان خواهد گردید. حدود 3500 جلد کتاب به زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسه، آلمانی و عربی در کتابخانه موزه در اختیار پژوهشگران و هنردوستان قرار می‌گیرند. در این کتابخانه می‌توانید به بهترین تحقیقات، نشریات و کتاب‌های مربوط به فرش و قالی‌های ایران و مشرق زمین و همچنین، به کتاب‌های مذهبی، هنری و ادبیاتی دسترسی داشته باشید. برای خرید کتاب نیز، می‌توانید به کتاب‌فروشی موزه مراجعه نمایید. در سالن نمایش موزه، فیلم‌ها و اسلایدهایی در رابطه با قالی‌بافی، گلیم و هنرهای دستی ایرانی جهت تماشای بازدیدکنندگان پخش می‌شوند.

کسانی که بلیط هواپیما تهران را برای بازدید از این موزه به دفعات مکرر و فراوان خریداری کرده‌اند، می‌دانند که تاکنون در این موزه نمایشگاه‌های مختلفی برگزار شده است و مشهورترین آن‌ها به عبارت ذیل می‌باشند:

نمایشگاه طرح بته (دی ماه، 1365)

نمایشگاه سجاده‌ها و قالی‌های طرح محراب (سده دهم – چهاردهم هجری)

نمایشگاه قالی‌های گل برجسته (قرن هشتم هجری- عصر معاصر)، به مناسبت بزرگداشت دهه فجر در بهمن‌ماه 1364

نمایشگاه دست‌بافت‌های ارامنه ایران

آدرس موزه فرش ایران

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

اگر به هر دلیلی بلیط هواپیما تهران را خریداری نمودید، حتماً ساعاتی از سفرتان را به بازدید از موزه فرش ایران اختصاص دهید. بازدید از هنرهای اصیل کشورمان برای هر ایرانی واجب است و افتخارآمیز. آدرس موزه بدین شرح می‌باشد: تهران- خیابان فاطمی- ضلع شمالی پارک لاله- روبروی فروشگاه سپه

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما سفرستان

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید