سفر به تهران و بازدید از کاخ ثابت پاسال، خانه گتسبی ایرانی

کاخ ثابت پاسال یکی از عمارت‌های باشکوه تهران است که باوجوداینکه گذر زمان رنگ از رخسار آن پاک‌کرده، همچنان پس از گذشت سال‌ها ابهت خود را حفظ کرده است. امروزه متأسفانه حتی بلیط هواپیما تهران هم درهای بسته این کاخ را به روی شما نمی‌گشاید. در دو سال اخیر خبرها حاکی از تبدیل این بنای ارزشمند به یک مسجد به گوش می‌رسید اما این اقدام به مرحله عمل نرسید و در سال 96 در فهرست میراث ملی ثبت شد. همان‌طور که می‌دانید گردشگران ازجمله افرادی هستند که می‌توانند به بناهای تاریخی جان بدهند و آن‌ها را در طول قرن‌ها زنده نگه‌دارند، فقط باید با پشتیبانی سازمان‌ها دست‌به‌دست هم دهند تا مانع فراموشی این شاهکار زیبا شوند

0
692
خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران
سفر به تهران و بازدید از کاخ ثابت پاسال، خانه گتسبی ایرانیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 28Rating: 3.5سفر به تهران و بازدید از کاخ ثابت پاسال، خانه گتسبی ایرانی - خرید بلیط هواپیما تهرانکاخ ثابت پاسال یکی از عمارت‌های باشکوه تهران است که باوجوداینکه گذر زمان رنگ از رخسار آن پاک‌کرده، همچنان پس از گذشت سال‌ها ابهت خود را حفظ کرده است. امروزه متأسفانه حتی بلیط هواپیما تهران هم درهای بسته این کاخ را به روی شما نمی‌گشاید.

کاخ ثابت پاسال، خانه گتسبی ایرانی

کاخ ثابت پاسال یکی از عمارت‌های باشکوه تهران است که باوجوداینکه گذر زمان رنگ از رخسار آن پاک‌کرده، همچنان پس از گذشت سال‌ها ابهت خود را حفظ کرده است. امروزه متأسفانه حتی بلیط هواپیما تهران هم درهای بسته این کاخ را به روی شما نمی‌گشاید. در دو سال اخیر خبرها حاکی از تبدیل این بنای ارزشمند به یک مسجد به گوش می‌رسید اما این اقدام به مرحله عمل نرسید و در سال 96 در فهرست میراث ملی ثبت شد. همان‌طور که می‌دانید گردشگران ازجمله افرادی هستند که می‌توانند به بناهای تاریخی جان بدهند و آن‌ها را در طول قرن‌ها زنده نگه‌دارند، فقط باید با پشتیبانی سازمان‌ها دست‌به‌دست هم دهند تا مانع فراموشی این شاهکار زیبا شوند. در صورت خرید بلیط هواپیما تهران به بلوار آفریقا و انتهای خیابان جردن بروید تا دیوارهایی که این کاخ را محصور کرده‌اند، از نزدیک ببینید.

کاخ فرانسوی

دیزاین فرانسوی کاخ ثابت پاسال

کاخ پاسال بانام “کاخ ورسای ایران” و یا “کاخ سنگی” هم شناخته می‌شود و ازنظر ظاهری شباهت بسیاری به قصرهای فرانسه دارد. همان‌طور که شواهد نشان می‌دهد الگوی معماری این کاخ از روی قصر پتی تریانو در ورسای الهام گرفته‌شده و تا دهه‌ها پیش گران‌ترین و بزرگ‌ترین خانه تهران بوده است. می‌توان سبک نئوکلاسیک این بنا را آغازی برای معماری‌های لوکس کشور دانست. البته این کالبد از معماری فرانسوی به طرز حیرت‌آوری طیف وسیعی از هنرهای تزئینی ایرانی را در داخل خود جای داده است. معماری هنرمندانه کاخ کمی دیر و پس از تخریب بخش غربی کاخ به چشم خوردند که امید است بعد از تبدیل‌شدن به یک هتل خیل عظیمی از گردشگران خارجی را به استقبال از خرید بلیط هواپیما تهران و ورود به کشور وادارد.

ثابت، گتسبی بزرگ ایران

خرید بلیط هواپیما تهران
ثابت پاسال

سرمایه‌داران ازجمله افرادی هستند که تمایل به داشتن خانه‌های مجلل و لوکس دارند، یکی از سرمایه‌داران معروف قبل از انقلاب که به همراه شاه به سفر می‌رفت و معماری‌های غربی دلش را برده بود، حبیب‌الله ثابت بود که کار ساخت این قصر را به هنرمندان معروف ایرانی سپرد و حتی هنرمندان فرانسوی هم در امر تزئینات داخلی به بقیه کمک کردند. البته مالک این قصر پسر او ایرج ثابت بود که بعد از 12 سال صبر و اشتیاق برای تکمیل کاخ، فقط دو سال به همراه خانواده‌اش در آن زندگی کرد و بعد از انقلاب ایران را ترک کرد. بعد از رفتن ثابت این کاخ مصادره شد و طی سالیان دراز سرنوشتی نامعلوم داشت، تا اینکه سال گذشته به ثبت ملی رسید تا در آینده، گردشگری پایتخت را با فروش بلیط هواپیما تهران در ایران و خارج و ورود گردشگران رونق بخشد.

مشخصات کاخ

خرید بلیط هواپیما تهران
مشخصات کاخ ثابت پاسال

ازآنجاکه درهای قصر به روی عموم مردم بسته است نمی‌توان با خشنودی از خرید بلیط هواپیما تهران موفق به بازدید از این قصر شد، تنها راهی که می‌توان ابهت قصر و عظمت محوطه‌اش را دید از روی برج سیاه روبروی قصر است. از بالای این برج می‌توان حیاط قصر، صحن نمایش و تئاتر، استخر، پارکینگ، پلکان و نمای سنگی قصر را به‌طور کامل مشاهده کرد. کاخ ثابت در زمینی به متراژ بیش از 11 هزار و 500 مترمربع قد علم کرده و بعد از 50 سال کم‌کم نشانه‌هایی از تخریب را در گوشه‌کنار خود نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد تا زمانی که این بنا از چشم گردشگران دور بماند نمی‌توان رنگ و چهره بی‌روح این کاخ را عوض کرد.

سبک‌های به‌کاررفته

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

12 سال زمان برای ساخت یک قصر حاکی از آن است که هنرهای تزئینی زیادی در بنا به کار رفته است و این هنر‌ها کار استادان ماهری بودند که هویتی ایرانی به این بنا داده‌اند. منبت‌کاری، گچ‌بری، چوب‌تراشی، سنگ‌تراشی و کاشی‌کاری ازجمله هنرهایی هستند که ارزش این قصر را برای سازمان میراث فرهنگی بااهمیت‌تر ساخته‌اند. ثابت برای طراحی داخلی این خانه با شرکتی فرانسوی که در ایران نام‌آشنا بود قرارداد بست و از استادان ایرانی خواست که به سبک فرانسوی درها، پنجره‌ها، راه‌پله‌ها و نرده‌های ساختمان را بسازند و هر آنچه موردنیاز بود در اختیار آن‌ها قرارداد تا خانه را آن‌گونه که می‌خواهد تکمیل کنند. اگر زمانی ورود به قصر میسر شد، علاقه‌مندان می‌توانند با خرید بلیط هواپیما تهران این سبک‌ها را از نزدیک ببینند.

جزئیات قصر از زبان کارگر قصر

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

راز ساخت این ساختمان هنوز نزد افرادی مثل محمدطاهر ساریخانی_که در آن زمان به‌عنوان کارگر منبت‌کاری در ساخت قصر نقش داشت_نهفته است. این هنرمند در مصاحبه با یک خبرنگار خاطرات ساخت قصر ثابت را مرور کرده و اظهار داشت که کارگران زیادی برای تکمیل بنا مشغول به کار بودند و هر یک از اتاق‌ها با تجهیزات و وسایلی که برای کارها استفاده می‌شد به‌اندازه یک کارگاه یا کارخانه مجهز بوده است. او به همراه دیگر منبت‌کاران طرح‌هایی که از فرانسه آمده بودند را روی چوب پیاده و سقف‌ها، دیوارها و درهای خانه را تزئین کرد. جالب است بدانید که به گفته او ورقه‌های سرب و مسی در لابه‌لای سنگ‌های سقف به‌کاررفته تا از نظر استحکام مقاوم باشد.

هنر دست

خرید بلیط هواپیما تهران
هنر دست

به گفته ساریخانی دریکی از اتاق‌ها کمد دیواری کارشده و وسط اتاق هم سنگ بزرگی قرار دارد که از 380 تکه سنگ رنگی با طرحی شبیه به گل قالی تشکیل شده است. تمام هنر به‌کاربرده شده در اتاق‌ها و حتی چارچوب‌ درها با دست منبت‌کاری، گچ کاری یا سنگ‌تراشی شده‌اند و از این نظر بسیار ارزشمند هستند. ساریخانی برخی از طرح‌هایی که در دیوارها یا درهای قصر به‌کاررفته‌اند را به یادگار نگه‌داشته است و همواره از ذوق و عشقی که همه کارگران و استادان برای ساخت این بنا صرف کرده‌اند، صحبت می‌کند. امید است روزی حفظ و تعمیر این بنا در گردشگری پایتخت و حتی ایران نقشی داشته باشد و شما عزیزان هم با بلیط هواپیما تهران موفق به بازدید از این بنا شوید.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع:
mehrnews.com
iranart.ir
imna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید