سفر به تهران و کاخ شهربانی سابق در میدان مشق

در طول دوران پهلوی شهرهای ایران، به خصوص تهران، چهره مدرنی به خود گرفتند و زیبایی روزافزونشان در نتیجه ساخت بناهایی با معماری‌های مدرن بود. این معماری‌ها که متأثر از معماری‌های اروپایی بودند، توسط سران مملکت، دانش‌آموختگان برون مرزی یا معماران خارجی وارد کشور شدند. اگر شما با تهیه بلیط هواپیما تهران به این استان سفر کنید و گذرتان به میدان مشق بیوفتد، حتماً با کاخی روبرو خواهید شد که با معماری نئوکلاسیکی و نقش‌های برجسته در نمای بیرونی‌اش، صفحه‌ای از تاریخ ایران را به نمایش گذاشته است.

0
136
خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران
سفر به تهران و کاخ شهربانی سابق در میدان مشقReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 24Rating: 3.0سفر به تهران و کاخ شهربانی سابق در میدان مشق - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستاندر طول دوران پهلوی شهرهای ایران، به خصوص تهران، چهره مدرنی به خود گرفتند و زیبایی روزافزونشان در نتیجه ساخت بناهایی با معماری‌های مدرن بود. این معماری‌ها که متأثر از معماری‌های اروپایی بودند، توسط سران مملکت، دانش‌آموختگان برون مرزی یا معماران خارجی وارد کشور شدند. اگر شما با تهیه بلیط هواپیما تهران به این استان سفر کنید

کاخ شهربانی سابق تهران

در طول دوران پهلوی شهرهای ایران، به خصوص تهران، چهره مدرنی به خود گرفتند و زیبایی روزافزونشان در نتیجه ساخت بناهایی با معماری‌های مدرن بود. این معماری‌ها که متأثر از معماری‌های اروپایی بودند، توسط سران مملکت، دانش‌آموختگان برون مرزی یا معماران خارجی وارد کشور شدند. اگر شما با تهیه بلیط هواپیما تهران به این استان سفر کنید و گذرتان به میدان مشق بیوفتد، حتماً با کاخی روبرو خواهید شد که با معماری نئوکلاسیکی و نقش‌های برجسته در نمای بیرونی‌اش، صفحه‌ای از تاریخ ایران را به نمایش گذاشته است. این کاخ که درواقع سردر «وزارت امور خارجه» را به نمایش می‌گذارد، کاخ شهربانی سابق بوده که بعدها به عنوان ساختمان شماره 9 وزارت امورخارجه برای امورات اداری مورد استفاده قرار گرفت.

کاخ

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

وقتی گردشگران از سر در باغ ملی می‌گذرند و قدم به محوطه میدان مشق می‌گذارند، نمود تاریخ را به وضوح در بناهای آنجا می‌بینند و در بین آن‌ها عظمت و شکوه عمارت شهربانی سابق، بیش‌تر از همه جلوه می‌کند. ساختمان شماره 9 وزارت امور خارجه در ضلع شمالی خیابان امام خمینی واقع شده و با سرستون‌هایی از پیکره حیوانات اساطیری و نقوش برجسته‌ای از سربازان هخامنشی، یادگاری زیبایی را از 8 دهه پیش به نمایش گذاشته است. در واقع بلیط هواپیما تهران می‌تواند شما را با کاخ‌های تاریخی بسیاری آشنا کند که کاخ شهربانی سابق یکی از آن‌هاست.

تاریخچه

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

اگر به تاریخ برگردیم، می‌بینیم که دوره پهلوی با به‌جا گذاشتن بناها و عمارت‌های زیبا، شگفتی‌های ارزشمندی را به بافت شهری تهران و دیگر شهرها اضافه کرده است. بیش از 80 سال پیش، معمار برجسته ارمنی که گابریل گورکیان نام داشت، از طرف رضاشاه مامور طراحی عمارتی برای اداره شهربانی شد و در سال 1315، قلیچ باقلیان این عمارت را ساخت و تحویل حکومت داد. با گذر زمان، سایه تخریب بر روی کاخ شهربانی افتاد و در سال 1381 این کاخ تاریخی از سوی وزارت امور خارجه خریداری شد تا با همکاری سازمان میراث فرهنگی، کار مرمت بنا را شروع کنند و از ساختمانی با چنین معماری بیش‌ترین بهره را ببرند. مرمت این اثر، هویت تاریخی آن را زنده کرد و باعث شد در سال‌های بعدی گردشگران زیادی مشتاق خرید بلیط هواپیما و بازدید از معماری این ساختمان شوند.

مشخصات بنا

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

ابهت این ساختمان نه تنها در نقش‌های نمای بیرونی آن پیداست بلکه فضای درونی‌اش دنیای دیگری را به تصور کشیده است. ساختمان شماره 9 وزارت خارجه با زیربنایی نزدیک به 21 هزار مترمربع در سه طبقه بنا شده و با 220 اتاق و 14 سالن، پذیرای سفر هیئت‌های خارجی به ایران است و آن‌ها را با شکوه معماری ترکیبی ایران آشنا می‌کند. حتماً عکس‌های زیادی از وزرای خارجی و ایرانی را در کنار یا داخل این عمارت دیده‌اید؛ جالب است بدانید در برخی سفرها مقامات خارجی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد سبک معماری این ساختمان به وجد آمده‌ و در طی جلسات هم مشغول عکاسی از نماهای داخلی ساختمان شده‌اند. همان‌طور که نمای بیرونی با نقش‌های برجسته‌اش توجه زیادی را به خود جلب می‌کند، گچ‌کاری‌ها و آینه‌کاری‌های نمای داخلی ساختمان حیرت‌انگیزند.

معماری

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

پس از تهیه بلیط هواپیما تهران و بازدید از ساختمان شماره 9 وزارت خارجه می‌بینید که سبک معماری این بنا نئوکلاسیک است و بر پایه مدرن طراحی شده اما ترکیبی از معماری‌های هخامنشی، قاجاری و اروپایی را به نمایش گذاشته است. این نوع معماری در دوره پهلوی رواج زیادی داشت و این بنا یکی از بهترین و کامل‌ترین نمونه از این نوع معماری‌هاست. معماران دوره پهلوی در صدد بازگردانی شکوه از دست رفته ایران بودند و برای همین با الگوسازی معماری‌های باستانی، بخشی از آن دوران را احیا می‌کردند، مثلاً پلکانی که در دو سوی ساختمان وجود دارند با الهام از کاخ آپادانا و نقوش سربازان هخامنشی و نوشته‌های باستانی با الهام از تخت جمشید ساخته شده‌اند.

نمای داخلی

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

در واقع بلیط هواپیما تهران شما را تا یک قدمی بازدید از داخل کاخ شهربانی سابق می‌برد اما فعلاً باید به تماشای نمای برجسته بیرونی، تندیس‌ها، سرستون‌ها، پنجره‌های قاجاری و پلکان زیبای آن اکتفا کنید، در طی دهه گذشته با مرمت نمای بیرونی، چهره پیر و فرتوت کاخ کنار زده شده و برای همین تماشایی است. طبقه زیرین ساختمان با تغییراتی به موزه وزارت تبدیل شد و دو طبقه دیگر به مرمت چندانی نیاز نداشتند. همان‌طور که گفتیم نمای داخلی کاخ شهربانی سابق به سبک معماری اروپایی ساخته شده و عناصر تزئیناتی با الهام از هنرهای غربی طراحی شده‌اند.

مسیر کاخ

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

برای اینکه سفر در تهران را با بازدید از این معماری نئوکلاسیک و باشکوه کامل‌تر کنید و از نزدیک بخشی از تاریخ معماری را شاهد باشید، بهتر است قدم اول را با خرید بلیط هواپیما تهران بردارید و در قدم دوم با استفاده از مترو، راحت‌ترین راه رسیدن به آنجا را امتحان کنید و در ایستگاه امام خمینی پیاده شوید. کمی جلوتر، در واقع پس از عبور از کنار سردر باغ ملی وارد بافت میدان مشق می‌شوید که کاخ شهربانی سابق یا ساختمان شماره 9 وزارت امور خارجه در آن قرار دارد. جالب است بدانید که این ماجراجویی با بازدید از میدان مشق، سردرباغ ملی، موزه ملی، موزه اسلامی و ملک همراه می‌شود تا شما را بیش‌تر سرگرم کند.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

منابع:
hamshahrionline.ir
fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید