بازدید از کتابخانه ملی تهران

کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران علاوه بر کتابخانه، یک مؤسسه‌ای آموزشی، پژوهشی، علمی و خدماتی است که اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و ریاست کل آن با رئیس‌جمهور وقت می‌باشد. اولین زمان تأسیس کتابخانه ملی به سال 1240 بازمی‌گردد.

0
72
خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران
بازدید از کتابخانه ملی تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 11Rating: 3.5بازدید از کتابخانه ملی جمهوری اسلامی تهران - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانکتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران علاوه بر کتابخانه، یک مؤسسه‌ای آموزشی، پژوهشی، علمی و خدماتی است که اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و ریاست کل آن با رئیس‌جمهور وقت می‌باشد. اولین زمان تأسیس کتابخانه ملی به سال 1240 بازمی‌گردد. بلیط هواپیما تهران

کتابخانه ملی تهران

کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران علاوه بر کتابخانه، یک مؤسسه‌ای آموزشی، پژوهشی، علمی و خدماتی است که اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و ریاست کل آن با رئیس‌جمهور وقت می‌باشد. اولین زمان تأسیس کتابخانه ملی به سال 1240 بازمی‌گردد. در این مقاله می‌خواهیم این کتابخانه بزرگ ملی را به شما معرفی کنیم پس با خرید بلیط هواپیما تهران با ما همراه باشید:

تاریخچه کتابخانه ملی

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

تـاریخچـه تشکیـل این کتابخانه بـه دهـه 1240 بـازمی گردد که 12 سال از تأسیس مدرسه دارالفنون در تهران گذشته بود و در سال 1243 کتابخانه کوچکی در این مدرسه تشکیل شد که بعدها هسته اولیه مجموعه کتابخانه ملّی ایـران عنوان شد. در اواخر سال ۱۳۱۳، مهدی بیانی که رئیس کتابخانه عمومی معارف بود، در تلاش بود تا مشکل جا و فضای کتابخانه عمومی معارف را حل کند و سرانجام از فرصت استفاده کرد و تأسیس «کتابخانه ملّی ایران» را به علی‌اصغر حکمت که به عنوان وزیر معارف انتخاب شده بود، سپرد. در سال 1316 انجمن معارف، کتابخانه ملی معارف را در کنار مدرسه دارالفنون، تأسیس کرد. بـا تلاش مهدی بیانی مجموعه کتابخانه عمومی معـارف در محل جدید خود یعنی جنب مـوزه ایـران باستان منتقـل و با نام جدید کتابخانه ملی ایران در سوم شهریورسال 1316 افتتاح شد.

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

از آنجا که این کتابخانه ملّی هیچ موقع، به گونه‌ای عمل نکرد که بتوان آن را یک کتابخانه ملّی بـا معیارها و استانداردهای کتابداری به حساب آورد. پیشنهاد ساخت یک کتابخانه ملی جدید مطرح شد. در سال 1352 از ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری) برای تأسیس کتابخانه ملّی جدید درخواست کمک شد و در 1354، ناصر شریفی، رئیس دانشکـده کتابـداری پـرات، در آمریکا 60 نفر از کتابداران و معماران مشهـور جهـان را دعـوت کرد تا به مدت یک ماه به ایران سفر کنند و معمـاری و کتابخانه‌های ایران را بررسی کنند که با پیروزی انقلاب اسلامی این کار نصف و نیمه ماند. پس از پیـروزی انقـلاب اسـلامـی، نخستین گـام بـرای ساماندهی کتابخانه ملّی در سال 1358 برداشته و طـرح ادغام مرکز خدمات کتابداری و کتابخانه ملّی ایـران به وزیر فرهنگ و آموزش عـالـی ارائـه شـد و مـورد تصـویـب و در سال 1360 ادغام شد. در سال 1362، مشکل کمبود جا پر رنگ‌تر شد. سـرانجـام بخشـی از ساختمان نیاوران بــه کتابخانه ملّی پیوست و از این رو کتابخانه ملّی، در 3 نقطـه تهـران پراکنده شـد. در سال 1369 بار دیگر اجرای طرح ساختمان کتابخانه ملّی مطرح شد. در سال 1378 سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی در کتابخانه ملی تهران باهم ادغام شدند و در نهایت در سال 1381 با تصویب شورای عالی اداری، کتابخانه ملی و سازمان اسناد ملی نیز با هم ادغام شدند و سازمان فعلی شکل گرفت. اتفاق مهم دیگری که در دهه 1380 در کتابخانه ملّی روی داد، ادغـام سازمان اسناد ملی کشور با کتابخانه ملّی ایـران و تأسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی بـود.

جغرافیا کتابخانه ملی

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

ساختمان کتابخانه ملی در تهران بزرگ و در بزرگراه شهید حقانی واقع شده و دارای ۹۷۰۰ مترمربع زیربنا می‌باشد و در هر ۸ طبقه این ساختمان از بتن‌هایی استفاده شده که در برابر زلزله 9 ریشتری مقاومت می‌کند. در مـرداد 1374 کار ساخت در منطقه عباس‌آباد تهران آغاز و فاز اول در اسفند 1383 افتتـاح شـد و کلیـه واحدها و کارکنان کتابخانه ملّی ایـران در یک مکـان جمع شدند.

منابع کتابخانه ملی

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

زیـربنـای نخستیـن سـاختمـان کتابخانه ملّـی ایران 550 متر در ساختمانی 2 طبقـه بود. طبقه اول شامل تالار نمایش، تـالار فـردوسـی، بخش نشـریـات و خدمات فنی و طبقـه دوم شامل تالار مـطالعـه با ظرفیت 60 نفر و مخازن کتاب‌ها بود. مخازن کتابخانه کلاً برای 40000 جلد کتاب طـراحی و ساخته شـده بـود. و امروزه بیشتر کتاب‌ها و اسناد خطی کتابخانه ملی، از نوشته‌های بزرگان ایرانی در حوزه‌های ادبیات، تاریخ، فلسفه و عرفان، فقه و اصول، طب و نجوم، و مجموعه‌ای از نخستین ترجمه‌های فارسی کتاب‌های فرنگی و قطعه‌های خوشنویسی استادان بزرگ تشکیل شده است.

تعداد منابع

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

در سال 1390 بیش از یک‌میلیون و 861 هزار و پانصد جلد منابع کتابی، بیش از یک میلیون از 70 نوع منابع غیر کتابی از جمله عکس و پایان‌نامه، بیش از چهار میلیون شماره نشریه در زبان‌های مختلف، بیش از صد و پنج هزار جلد منابع کودک و نوجوان که تعداد 1163 نسخه منابع سمعی و بصری مختص کودکان از جمله آن‌ها است. بیش از شانزده هزار عنوان کتاب گویا برای نابینایان که شامل نوار کاست و لوح فشرده و حدود هزار عنوان کتاب بریل و 775 جلد نشریه برای استفاده نابینایان و کم بینایان می‌باشد. بیش از پنجاه‌وپنج هزار جلد کتاب قدیمی که از این تعداد 28 هزار و 158 نسخه خطی و بیش از 26 هزار نسخه چاپ سنگی و چاپ سربی قدیمی است و بیش از شصت هزار جلد کتاب و 2300 عنوان پایان‌نامه و 6000 جلد نشریه در بخش ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی موجود می‌باشد.

طراحی داخل کتابخانه

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

کتابخانه ملی مجهز به 11 تالار با 15 میلیون آیتم کتابداری است و قدیمی‌ترین نسخهٔ خطی این کتابخانه فرهنگ لغت الاخلاص با زبان عربی به فارسی است. این 11 تالار عبارت‌اند از: تالار خوارزمی شامل اسناد و کتاب‌های خطی و نادر، تالار خواجه نصیرالدین طوسی، تالار کمال‌الملک شامل منابع غیرکتابی، تالار ابن ندیم، تالار رازی شامل کتاب‌های علوم و فنون، تالار ابن سینا شامل کتاب‌های علوم انسانی، تالار و مخزن علوم اجتماعی و هنر، تالار سهروردی شامل کتاب‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی، قسمت ویژه نابینایان و معلولان، کتابخانه عمومی و کتابخانه کودکان می‌باشد.

ساختمان جدید کتابخانه ملّی

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

ساختمان جدید کتابخانه ملّی مجهز به واحد مدیریت، واحدهای پشتیبانی، پارکینگ، 8 مـرکـز مهم و تخصصـی کتابداری و مجمـوعـه‌هـای کتاب‌های مرجع و غیـر مرجع چاپی، نسخـه‌هـای خطـی و کتاب‌های نادر، منابع غیرکتابی می‌باشد. همچنین ساختمان جدید ایـن امـکان را دارد تا مراکز تخصصی کتابداری بتوانند با هم در ارتباط مستقیم باشند. با استفاده از تجهیزات مدرن، در این کتابخانه انتقال کتاب از مخازن به بخش‌های امانت امکان‌پذیر است.

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

این ساختمان گنجایش حداکثر 7 میلیون نسخه را دارد مجمـوعـه اصلـی کتابخانه ملـی در مخزن‌های بسته و در زیرزمین نگهداری می‌شود ولی مجموعه‌ها و منـابـع مرجع در سالن‌ها و در قفسه‌ها در دسترس مراجعه‌کنندگان است.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید