تهرانگردی؛ کلیسای سرکیس مقدس

0
181
خرید بلیط هواپیما به تهران برای دیدن کلیسای سرکیس
خرید بلیط هواپیما به تهران کلیسای سرکیس
تهرانگردی؛ کلیسای سرکیس مقدسReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 11Rating: 3.5تهرانگردی؛ کلیسای سرکیس مقدس - خرید بلیط هواپیما به تهران برای دیدن جاذبه‌های گردشگری آنخرید بلیط هواپیما به تهران برای دیدن کلیسای سرکیس. جاذبه های گردشگری تهران. تهرانگردی. قیمت بلیط هواپیمای ارزان به تهران. لذت تهرانگردی

تهرانگردی؛ کلیسای سرکیس مقدس

در گوشه و کنار تهران کلیساهای گوناگونی را می‌توانید بیابید که معماری این ساختمان‌ها آنها را بسیار چشم‌نواز و دیدنی کرده‌است. اگر در کنار خیابان کریم‌خان قدم زده‌باشید بخشی از کلیسای زیبای سرکیس مقدس را در ابتدای خیابان نجات الهی به چشمتان خورده است، سرکیس مقدس یکی از بزرگترین و زیباترین کلیساهای تهران است که اکنون مقر خلیفه‌گری ارامنه‌ی تهران نیز به شمار می‌رود.

مروری به تاریخ

خرید بلیط هواپیما به تهران برای دیدن کلیسای سرکیس
خرید بلیط هواپیما به تهران کلیسای سرکیس

سرکیس مقدس یکی از قدیسان کلیسای حواری ارمنی است، او در قرن چهارم میلادی از سرداران ارتش روم بود که در پی گرویدن به دین مسیحیت مجبور به فرار شد و به ارمنستان پناه آورد، اما پادشاه ارمنستان مجبور به اخراج او شد و در نهایت سرکیس مقدس به ارتش شاپور دوم پیوست، در تقویم کلیسای ارمنی یک روز را نیز به نام او کرده‌اند.

نگاهی به معماری

خرید بلیط هواپیما به تهران برای دیدن کلیسای سرکیس
کلیسای سرکیس تهران

بسیاری از کلیساهای تهران به سبک معماری قرون وسطی طراحی شده‌اند، مهند این کلیسا آفتاندلیانس نیز از ترکیب معماری قرون وسطی و دوران نوین ارمنستان استفاده گرده‌است، در اصطلاح به این نوع از کلیساها بازیلیکای تک ناوی می‌گویند. یکی از نقاط زیبای کلیسای گنبند عظیم آن است که در نوع خود و در این سبک کم‌نظیر است.

گشتی در درون آن

خرید بلیط هواپیما به تهران برای دیدن کلیسای سرکیس
فضای کلیسای تهرانی

معماری داخلی این بنا نیز بسیار چشم‌نواز است، ورودی کلیسا به سبک قرون چهار و پنج میلادی ارمنستان بنا شده‌است، محراب به صورت نیم دایره و در سمت شرقی بنا شده‌است. امانت‌ خانه‌هایی با دو نورگیر کوچک در سوی محراب قرار دارد.

در بالای راهرویی که به محراب می‌رسد، بالکنی قرار دارد که محل اجرای گروه کر است.  کلیسای سرکیس مقدس همچنین دو ناقوس‌خانه نیز دارد که در دو طرف ورودی غربی بنا شده‌است. دیوارهای داخلی نیز با نقاشی‌های مذهبی است که از کتاب مقدس اثر ادمان آیوازیان اقتباس شده‌است. وجود نورگیرها در بخش‌های مختلف کلیسا یک زیبایی خاص را به این بنا بخشیده‌است.

یادبود کشتار ارامنه

خرید بلیط هواپیما به تهران برای دیدن کلیسای سرکیس
یادبود کشتار ارامنه

در کلیسای سرکیس مقدس، برای یادبود کشته‌شدگان نسل کشی ارامنه بنای یادبودی بنا شده‌است. این یادمان از سنگ مرمر سفید ساخته شده که بر روی یک پایه‌ی سنگی قرار گرفته‌است. بر روی پایه یک کتیبه قرار دارد که به دو زبان فارسی و ارمنی بر روی آن نوشته شده:” یادبود شهدای ارامنه”

کلیسای سرکیس مقدس یکی از کلیساهای مهم ارامنه در تهران است؛ بسیاری از مراسم‌های مختلف از جمله جشن سال نوی میلادی، یادمان کشتار ارامنه و … در این کلیسا همه ساله برگزار می‌شود. اگر دوست دارید با بناهای مهم و ارزشمند تهران آشنا شوید، حتما از این کلیسا نیز دیدن کنید.

برای خرید بلیط هواپیما ، به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید