بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید از شیمبار

0
412
خرید بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید شیمبار
بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید شیمبار
بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید از شیمبارReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 16Rating: 4.0بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید از شیمباربلیط هواپیما به خوزستان و بازدید از شیمبار خطه جنوب و جنوب غربی ایران، دیدنی برای ایرانگردانی که به شوق دیدار از جاذبه ایران چمدان می‎بندند و بلیط هواپیما

بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید از شیمبار

خطه جنوب و جنوب غربی ایران، دیدنی برای ایرانگردانی که به شوق دیدار از جاذبه‎های گردشگری ایران چمدان می‎بندند و بلیط هواپیما می‎خرند، سوغات زیاد دارد. با توجه به اینکه تنها با خرید بلیط ارزان و صرف چند روز تعطیل، می‎توان به این مناطق سفر کرد، حیف است که فرصت طبیعت‌گردی در این مناظر زیبا را از دست بدهید و فرصت خرید بلیط هواپیما برای گشت و گذار در دیدنی‌های اعجاب‌آور این منطقه را از کف بدهید.

در ادامه با وب‎سایت سفرستان همراه باشید تا با دشت شیمبار به عنوان یکی از جاذبه‎های گردشگری در جنوب کشور بیشتر آشنا شوید.

سفر به شیمبار، شیرین بهار ایران

منطقه حفاظت‌شده شیمبار نمونه خاص از مظاهر طبیعت زیبای ایران است که متشکل از تالاب زیبای شیمبار که از ارتفاعات برف‌گیر تاراز، للر، کینو و منار همانند حلقه‌ای این نگین زیبا را احاطه نموده است. جنگل‌های نسبتا انبوه و گاه بکر منطقه زاگرس جامعه‌ی درختان را تشکیل می‌دهد. چشمه‌سارهای جوشان همانند چشمه سرحونی، چشمه سوسن و سرخاب، چشمه تنگ سرد به همراه جوامع گیاهی منحصربه‌فرد ازجمله موردستان های طبیعی انگور، انار، توت وحشی در کنار آن‌ها و درون تالاب بر زیبایی‌های منطقه افزوده است.

خرید بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید شیمبار
بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید شیمبار

دشت شیمبار یا شیرین بهار، مرز استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری است که ۷۵ کیلومتری مسجدسلیمان قرار دارد و با ده هزار نفر جمعیت پراکنده روستایی و عشایری یکی از پرجاذبه‌ترین نقاط تفریحی این شهرستان است.اکثر مردم این سرزمین از ایل موری و گمار می‌باشند.از دیدنی‌های دشت شیمبار کوه قلندران است که درگذشته پناهگاهی برای یاغی‌ها و مخالفین حکومت‌های وقت بود.

مردمان شیمبار و اطراف آن، ایلات کوه نشین بختیاری هستند که قرن ها به دامداری و کشاورزی در این منطقه مشغول هستند. این عشایر صنایع دستی و تولیدات دامی متعددی دارند از جمله چوقابافی، گلیم بافی، قالی بافی، لباس های محلی، پنیر محلی، کره محلی،  روغن محلی، کشک، قارا، عسل و نان تیری.

آثار باستانی و جاذبه های طبیعی دشت شیمبار

کتیبه ها و آثار باستانی متعدد، خبر از قدمت این منطقه می دهند که به دوران اشکانیان برمی گردد. سنگ نگاره های تنگ بتا یکی از این آثار باستانی است.

تنگ بتا

تنگ بتا با 12 نقش برجسته ی هشت و نیم متری و یک نقش 140 سانتی متری در ارتفاعات کوه دلا در شهرستان اندیکا قرار دارد. طبق بررسی هایی که باستان شناسان در دوره های مختلف در این منطقه داشته اند، در اندیکای خوزستان نزدیک به 700 محوطه و بنای تاریخی و باستانی، شناسایی شده است.

تنگ بتا از متفاوت ترین نقش برجسته های خوزستان است که با در نظر گرفتن نوع پوشش و آرایش موی سر این سنگ نگاره ها، می توان تخمین زد که هم زمان با دوره ی اشکانیان و مربوط به الیمائیدها (حکومت محلی هم زمان با اشکانیان که اندیکا جزئی از قلمرو آنها محسوب می شده است) هستند.

انواع بردگوری (استودان)

ایرانیان دوران باستان به دلیل اعتقاد داشتن به قداست خاک که یکی از عناصر چهارگانه ی خلقت است، پاک بودن آن را ضروری می دانستند .بنابراین برای اینکه بدن اجساد مردگان با خاک تماس پیدا نکند. آنها را در هوای آزاد قرار می دادند تا گوشتشان طعمه ی جانوران و پرندگان شود. بعد از مدتی که فقط استخوان های مرده باقی می ماند آنها را درون استودان ها قرار می دادند. این استودان ها در دل کوه که به صورت مجزا در مناطق مختلف پراکنده بودند کنده می شده اند. برخی از آنها سنگ نگاره هم دارند، اما برخی دیگر ساده هستند.

از میان سایر جاذبه های طبیعی و تاریخی این منطقه می توان به:

خرید بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید شیمبار
بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید شیمبار

تالاب گندیکال، رودخانه ی شیمبار، آبشار پل نگین، دشت جنگلی جلگه شیمبار، پل نگین، بقایای آسیاب های آبی تتگ سنان، قلعه دختر، کوه قلندرون، قلعه کله قندی، قلعه آهنگری، امامزاده صالح ابراهیم در دامنه کوه دمه، امامزاده بابا زاهد،
امامزاده محمد ابن حمام در ضلع شرقی شیمبار و شیرهای سنگی و کهریزهای عهدکهن اشاره کرد.

تالاب شیمبار

تالاب شیمبار در منطقه ی حفاظت شده ی شیمبار و در امتداد رشته کوه های زاگرس قرار دارد. این تالاب به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات استان خوزستان تحت تاثیر آب و هوای کوهستان است . آب و هوایی معتدل و بارش فراوان باران به ویژه در پاییز و زمستان دارد. گونه های بسیاری از پرندگان مانند پلیکان، چلچله، کشیمیان و… در این تالاب زندگی می‌کنند.

راه های دسترسی

خرید بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید شیمبار
بلیط هواپیما به خوزستان و بازدید شیمبار

مهم ترین راه دسترسی به منطقه، مسیر جدید الاحداث مسجدسلیمان به شهرکرد است .در حال حاضر تا ابتدای منطقه به صورت آسفالت شده است و داخل منطقه نیز در حال زیرسازی و آسفالت کاری است. داخل منطقه، راه های شنی روستای وجود دارد. مسیر دیگری از بخش اندیکا به سمت بخش بازفت امتداد دارد و از وسط منطقه می گذرد. بخشی از این مسیر آسفالت و قسمت هایی از آن شنی است.

برای خرید بلیط هواپیما به مقاصد مورد نظرتان به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
mag.cafegardesh.com
seeiran.ir
namnak.com
fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید