بلیط هواپیما دزفول و گشت‌‌و‌گذاری به‌یادماندنی در این شهر

ایران سرزمینی کهن است که قدیمی‌ترین تمدن‌ها را در خود جای داده است. سرتاسر این سرزمین کهن را شهرها و روستاهایی قدیمی تشکیل می‌دهند که مملو از جاذبه‌ها و بناها و آثار تاریخی از دوران گوناگون هستند. یکی از این شهرها دزفول است. دزفول از شهرهایی است که ویژگی‌های خاصی به لحاظ تاریخی، باستان شناسی، کشاورزی، دارد و همین امر باعث شده تا گردشگران با خرید بلیط هواپیما دزفول به سمت استان خوزستان سرازیر شوند و از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی دزفول استفاده کنند.

0
77
خرید بلیط هواپیما دزفول
بلیط هواپیما دزفول
بلیط هواپیما دزفول و گشت‌‌و‌گذاری به‌یادماندنی در این شهرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 7Rating: 3.5بلیط هواپیما دزفول و گشت‌‌و‌گذاری به‌یادماندنی در این شهر - خرید بلیط هواپیماایران سرزمینی کهن است که قدیمی‌ترین تمدن‌ها را در خود جای داده است. سرتاسر این سرزمین کهن را شهرها و روستاهایی قدیمی تشکیل می‌دهند که مملو از جاذبه‌ها و بناها و آثار تاریخی از دوران گوناگون هستند. یکی از این شهرها دزفول است. خرید بلیط هواپیما دزفول

دزفول

ایران سرزمینی کهن است که قدیمی‌ترین تمدن‌ها را در خود جای داده است. سرتاسر این سرزمین کهن را شهرها و روستاهایی قدیمی تشکیل می‌دهند که مملو از جاذبه‌ها و بناها و آثار تاریخی از دوران گوناگون هستند. یکی از این شهرها دزفول است. دزفول از شهرهایی است که ویژگی‌های خاصی به لحاظ تاریخی، باستان شناسی، کشاورزی، دارد و همین امر باعث شده تا گردشگران با خرید بلیط هواپیما دزفول به سمت استان خوزستان سرازیر شوند و از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی دزفول استفاده کنند. دزفول بزرگترین شهر خوزستان پس از اهواز به حساب می‌آید. آثاری که در این شهر کشف شده نشان از قدمت طولانی دزفول دارند.

موقعیت شهر

خرید بلیط هواپیما دزفول
بلیط هواپیما دزفول

با خرید بلیط هواپیما دزفول پا به شهری کهن خواهید گذاشت که در طول تاریخ نقشی انکار ناپذیر داشته است. دزفول جزو شهرهای پر جمعیت محسوب شده و از این نظر در رتبه سی و یکم قرار می‌گیرد. با خرید بلیط هواپیما دزفول این شهر آباد و سرسبز را در دامنه‌های کوه‌های پر غرور زاگرس خواهید یافت. این شهر در قسمت جلگه‌ای خوزستان و در کنار رودخانه آبی دز قرار دارد. فاصله دزفول تا اهواز 150 کیلومتر و تا تهران 721 کیلومتر می‌باشد.

تاریخچه شهر

خرید بلیط هواپیما دزفول
بلیط هواپیما دزفول

با خرید بلیط هواپیما دزفول سفر به شهری خواهید داشت که قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد. البته این شهر پیش از ساسانیان نیز سرزمینی آباد بوده و بخشی از امپراتوری‌های قدرتمند عیلام و هخامنشی محسوب می‌شده است. در دوران ساسانی برای متصل کردن پایتخت جدید( جندی شاپور) و شوشتر، پلی بر رودخانه دز زده شد. احتمالا دزفول نیز در همان دوران پدید آمد. در مورد نام شهر اختلاف نظراتی وجود دارد اما احتمالا دزفول نام خود را از نام دژی که در کنار پل ساخته شده گرفته باشد. تپه‌های چغامیش که دراین شهر وجود دارد دزفول را به شهری از سپیده دم تاریخ تبدیل کرده است. تپه‌های چغامیش عمری به درازای 4000 سال پیش از میلاد دارد. طبق گفته باستان شناسان این تپه‌ها ذخایری غنی از دوران باستان و هزاره هفتم تا پدیدار شدن تمدن شوش است.

آداب و رسوم مردم شهر و صنایع دستی دزفول

بازدید از شهر دزفول
شهر دزفول

از بایدهای هر سفری آشنایی با آداب و رسوم مختلف است. قبل از خرید بلیط هواپیما دزفول و سفر به این شهر نیز اولین کاریکه باید انجام دهید آشنایی با آداب و رسوم مردم است. البته برای آشنایی بهتر با آداب ورسوم شهرها بهترین کار خرید بلیط هواپیما دزفول و بودن در آن محیط زیبا است. فرهنگ مردم دزفول فرهنگ سنتی و کهن خوزستان است که ریشه‌ای عمیق در تاریخ دارد. دزفولی‌ها گویش دزفولی دارند که این گویش دو لهجه صحرا بندری و حیدرخانه را در بر می‌گیرد. دزفولی‌ها علاوه بر اعیاد ملی و مذهبی رسمی که در سراسر کشور برگزار می‌شود، جمعه آخر ذیحجه را نیز جشن می‌گیرند. مراسم نوروز در دزفول بسیار مفصل برگزار می‌شود. از عادات دزفولی‌ها در ایام نوروز و پیش از آن، پخت کلوچه مخصوص دزفول برای سفره هفت سین است که ترکیبی از روغن، آرد، زیره و رازیانه است. از دیگر رسوم جالب دزفولی‌ها برگزاری سیزده به در است. دزفولی‌ها مراسم سیزده به در را دو بار برگزار می‌کنند. سیزده اول با احتساب عید نوروز و سیزده دوم بدون احتساب عید نوروز جشن گرفته می‌شود. از آداب و رسوم که بگذریم صنایع دستی دزفول نیز از جذابیت خاصی برخوردار است. مردم دزفول به لطف قدمت شهر و هنرمندی پیشینیان خود صنایع دستی بسیار متنوعی را دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به دست سازهای چوبی( مانند شمعدان، چوب لباسی، نمکدان و غیره)قلم زنی بر زر، نمدمالی، خراطی، ورشو سازی، و کپوبافی اشاره کرد.

غذاهای سنتی شهر

بازدید از شهر دزفول
شهر دزفول

نیمی از فرهنگ و آداب و رسوم شهرها را می‌توان در نوع خورد و خوراک مردم یافت. دزفول غذاهای بسیار خوشمزه‌ای دارد و تنوعی که این شهر در غذاهای سنتی خود دارد بسیار چشمگیر است. از جمله غذاهای سنتی شهر می‌توان به حریسه، باقله توحه، شلی ارده، عمر پیاز، دنده رو، بنگو، صندلی سلطون، برشک، برونی، آش ارده، و شوربا اشاره کرد. غذاهای بسیار خوشمزه‌ای که باید با خرید بلیط هواپیما دزفول طعمشان را چشید.

جاذبه‌ها

بازدید از شهر دزفول
شهر دزفول

دزفول شهری کهن است که ادوار مختلف تاریخی را به خود دیده است. از این رو جاذبه‌های فراوانی را در دل خود نهان دارد که از آن جمله می‌توان به تفرجگاه ساحلی دز، آسیاب‌های آبی دزفول، دانشگاه جندی شاپور، شهر باستانی جندی شاپور، دریاچه شیهون، تپه‌های چغامیش، خانه تیزنو، خانه قلمبر، مسجد جامع، خانه سوزنگر و شهر باستانی ایوان کرخه اشاره کرد. هر کدام از این جاذبه‌ها خود دلیلی برای خرید بلیط هواپیما دزفول و سفر به این شهر است.

پل تاریخی دزفول

بازدید از شهر دزفول
شهر دزفول

پل تاریخی دزفول از قدیمی‌ترین پل‌های جهان است. این پل با گذشت سال‌ها هنوز هم محکم و استوار بر جای خود ایستاده است. این پل که توانسته در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسد، سال 1390 توسط شهرداری میدانی آجری در ورودی آن ساخته شد، سپس با همکاری میراث فرهنگی این پل که نزدیک به 1750 سال خدمت کرده بود کاربری گردشگری به خود گرفت و امروزه جزو جاذبه‌های دیدنی شهر محسوب می‌شود.

تپه‌های چغامیش

بازدید از شهر دزفول
شهر دزفول

این تپه‌ها در جنوب شرقی دزفول قرار دارند. طبق آنچه که از شواهد و گفته‌های باستان شناسان برمی‌آید، قدمت منطقه به پیش از اختراع خط باز می‌گردد. باستان شناسان دانشگاه شیکاگو در تفحص‌ها و کاوش‌های خود آثار قابل توجه‌ای را بدست آوردند که از آن جمله می‌توان به قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین خشت پخته در دوران پیدایش خط اشاره کرد. علاوه بر این، مُهری گِلی نیز در این منطقه کشف شده که قدیمی‌ترین سند دریانوردی جهان به شمار می‌رود. لوحی دیگر نیز در این منطقه کشف شده که مربوط به هزاره 4 قبل از میلاد بوده و نقوشی از اجرای موسیقی در آن به تصویر کشیده شده است. این آثار کشف شده، تپه‌های چغامیش را به جاذبه‌ای حیرت انگیز تبدیل کرده که هر گردشگری را متقاعد به خرید بلیط هواپیما دزفول و سفر به این شهر می‌کند.

مسجد جامع دزفول

خرید بلیط هواپیما دزفول
بلیط هواپیما دزفول

از دیگر بناهای دزفول که جزو آثار ملی به ثبت رسیده، و باید با خرید بلیط هواپیما دزفول از آن دیدن کرد، مسجد جامع دزفول است. این مسجد قدیمی‌ترین مسجد دزفول است که یادگاری ارزشمند از دوران اولیه( قرن سوم) اسلامی است. این مسجد در دوران صفوی و قاجار گسترش و مرمت یافت. سبک معماری زیبای این مسجد باعث شده تا آن جزو میراث فرهنگی ایران قرار گیرد.

دزفول همچون نگینی است که در دامن رشته کوه زاگرس آرمیده است. این شهر با تاریخ کهن و جاذبه‌های فراوان و آب و هوای دلپذیری که دارد مقصدی عالی برای گردشگری است که با خرید بلیط هواپیما دزفول قابل دسترسی است. علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، دزفول آرامگاه‌ها و زیارتگاه‌های فراوانی نیز دارد که ارزش خرید بلیط هواپیما دزفول و سفر را دارند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

منابع
tabnak.ir
yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید