بلیط هواپیما برای بازدید از دیلمان بیشه سرسبز گیلان

0
345
خرید بلیط هواپیما به دیلمان استان گیلان
بلیط هواپیما به دیلمان استان گیلان
بلیط هواپیما برای بازدید از دیلمان بیشه سرسبز گیلانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 4Rating: 4.0بلیط هواپیما برای بازدید از دیلمان بیشه سرسبز گیلانبلیط هواپیما برای بازدید از دیلمان بیشه سرسبز گیلان ییلاق‎های شمال ایران به سرسبزی و خوش آب و هوایی مشهور هستند. اما همانطور که قدیمی‎ها نیز گفته‏ اند همیشه

بلیط هواپیما برای بازدید از دیلمان بیشه سرسبز گیلان

ییلاق‎های شمال ایران به سرسبزی و خوش آب و هوایی مشهور هستند. اما همانطور که قدیمی‎ها نیز گفته‏اند همیشه «دست بالای دست بسیار است.» و در میان همین ییلاق‎های زیبا، مراتع و مناطقی پیدا می‎شوند که از خطه‏های دیگر سرسبزتر و چشم‏نوازتر هستند. در این مطلب قصد داریم تا در مورد یکی از منحصربفردترین ییلاق‌های استان گیلان برایتان سخن بگوییم. منطقه‎ای که به عنوان یکی از نقاشی‎های زیبای خداوند معروف شده است و دیدن تصاویرش کافی است تا عشق سفر و تکاپو برای خرید بلیط را در دل هر مسافری زنده کند.

دیلمان یکی از زیباترین و جذابترین مناطق گیلان است که سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.‏ «دیل» به معنای میان و درون که همان دل باشد و «لم» به معنای بیشه و جنگل است؛ بنابراین کلمه دیلم به روی هم به معنی دل جنگل یا بیشه را دارد. دیلمان بسیار خوش آب و هواست و چشم اندازهای زیبا و چشمه های فراوانش حتما روزی خوش را را برایتان رقم خواهند زد. دیلمان، ییلاقی است در سیاهکل گیلان و در ارتفاع ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا که از دو بخش پیرکوه و دیلمان تشکیل شده است. اغلب گردشگران برای مناظر زیبا و هوای مطبوع کوهستانی به دیلمان می آیند؛ اما دیلمان پر است از جاذبه ها طبیعی و تاریخی که حیف است تا اینجا بیایید و تنها از دیدن طبیعت آن بهره‌مند شوید.

از شمال رشته کوه البرز و از شرق قله درفک، ییلاق دیلمان را در برگرفته‌اند و شما  به هر سمت که بنگرید جلوه‌ای از عظمت خالق را در این منطقه خواهید دید. در نزدیکی این ییلاق، روستاهای بسیاری وجود دارد که می توانید با کمی پیاده روی و یا با ماشین از طبیعت و جاذبه های تاریخی آن ها بازدید کنید.

مناظر زیبای دیلمان، هر گردشگری را وسوسه می کند که حتما یک مرتبه به این منطقه سفر کند. روستاهای بسیاری که در نزدیکی دیلمانبنا شده‎اند، هر کدام جاذبه های گردشگری خاص خود را دارد.

خرید بلیط هواپیما به دیلمان استان گیلان
بلیط هواپیما به دیلمان استان گیلان

روستاهای پیرکوه، اروشکی، کوه پس، لور، اسیابر، گولک، میکال، اسپیلی، عین شیخ، ملومه، نوروزمحله، قشلاق روستا، کشتی گیرچاک، خرم رود، سیاه خانی، لیه، رزدرود، دیارجان، تکام، علی وا، گیسل، میان مرز، نیاول، تنگ رود، رزدره، سیاه کاربن، عاشورآباد، بندبن، پش سفلی، ایشکوبالا، باباولی، لنگل، چشناسر، تاریک دره، پش علیا، زین پشته، ایشکوپائین، طالشکوه، ازارستانک، اسطلخ کیان، اسیابرک، پله شاه، درویش خانی، سیوسرک، خاک شور، پیلبور، لوار، تلومخانی، صوفیان سر، لیسانه، سنگ بن، کلاچخانی، لیه چاک، ابی نام، لارخانی، دودران، شادملک بره، میاندشت از آبادی ها هستند که طبیعتی بکر و دیدنی دارند.

در دیلمان علاوه بر گشت و گذار در طبیعت، عکاسی، بازدید از بناهای تاریخی در میان طبیعتی سبز، حال و هوایی دیگر دارد. مکان های دیدنی چون حمام دیلمان، امامزاده تورار (ع)، قلعه و برج گرماور، آرامگاه بابا ولی ، منطقه شکار ممنوع دیلمان را در سفر به این منطقه خواهید دید.

دیلمان دارای ۶۱ آبادی دارای سکنه است که از جمله آبادی‌های مهم آن می‌توان به آسیابر، اسپیلی، سیاه خانی، ایشکوه بالا و پایین، نوروز محله و کوه پس اشاره کرد. روستای اروشکی یکی از دیدنی‌ترین وزیباترین روستاهای دیلمان است. نزدیک به چهل خانوار دراین روستا زندگی می‌کنند. شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و دامپروری است و از این نظر سرآمد همه روستاهای بخش دیلمان است.

بلیط هواپیما برای بازدید از قلعه و برج گرماور

خرید بلیط هواپیما برای بازدید از قلعه و برج گرماور
بلیط هواپیما برای بازدید از قلعه و برج گرماور

قلعه و برج گرماور نیز یکی دیگر از زیباترین نقاط تاریخی دیلمان است. این قلعه که بر فراز کوه بلند و در کنار روستای گرماور و در فاصله ۳ کیلومتری دهکده تاریخی مربو واقع است، با توجه به موقعیت سوق الجیشی کوه گرماور، مکان مناسبی برای دیدبانی و کنترل دشت‌های اطراف به شمار می‌رود. ‏از بنای اصلی قلعه فقط برج دیدبانی برجا مانده و در بخش غربی برج نشانه‌هایی از ساختمان‌ با آثار خشت قرمز رنگ مشاهده می‌شود. مصالح به کار رفته در قسمت پایین برج قطعات سنگ‌های صیقل داده شده با ملات گل و آهک است. در بخش فوقانی از خشت خام استفاده شده است. قدمت این قلعه را به دوران پیش از اسلام نسبت می‌دهند.

بلیط هواپیما برای بازدید از آبشار لونک

خرید بلیط هواپیما برای بازدید از آبشار لونک
بلیط هواپیما برای بازدید از آبشار لونک

پیش از رسیدن به دیلمان، در کنار جاده ماشین های زیادی را می بینید که توقف کرده اند. کمی جلوتر که بروید در سمت راست جاده آبشار کوچک اما زیبایی را در میا درختان جنگلی خواهید دید که سبب شادی و شور گردشگران شده است.

بالاتر از این آبشار جنگلی مملو از درختان ممرز، افرا، انجیلی ، لرگ و …وجود دارد که می توان از مسیر پلکانی در نظر گرفته شده به آن راه یافت. داخل این جنگل امکانات رفاهی از قبیل منقل های بتونی برای کباب، سرویس بهداشتی و آب لوله کشی، ایستگاه هنرهای دستی برای گردشگران فراهم است و می توانید ساعت ها در آنجا  استراحت کنید.

آبشار لونک در کیلومتر ۲۵ سیاهکل به دیلمان، در سمت راست جاده قرار دارد.

بلیط هواپیما برای بازدید از حمام دیلمان

خرید بلیط هواپیما برای بازدید از حمام دیلمان
بلیط هواپیما برای بازدید از حمام دیلمان

حمام دیلمان نیز یکی دیگر از آثار قدیمی و تاریخی باشکوه منطقه دیلمان است. این بنا که در بافت شهر واقع است، به حمام میر بلوک نیز شهرت دارد. بنای حمام به دستور میرزاعلی میربلوک از زیر لایه‌های خاک بیرون آورده شد و مورد تعمیر و بهره‌برداری قرار گرفت.

به همین دلیل به حمام میر بلوک شهرت یافته است و به احتمال قوی جزو بناهای دوره ایلخانی است که در دوره‌های مختلف ضمن ساخت الحاقات، مورد بازسازی قرار گرفته است.حمام دیلمان دارای یک صحن مرکزی است که چهار صحن دیگر در چهار جهت اصلی محوطه مرکزی حمام را احاطه کرده‌اند. همچنین در چهار گوشه (کنج) چهار اتاق یا محوطه برای گرمخانه و سردخانه و سربینه ساخته شده است.

سابقاً سه پله به طرف پایین حمام وجود داشت که افراد از آن طریق به داخل حمام می‌رفتند و یک حوض آب سرد برای شستشوی پا در جلو سربینه تعبیه شده بود که توسط افراد ساکن دیلمان قسمت سربینه درگاه ورودی تخریب شده است.

تون حمام در پشت بنا ساخته شده و گرمخانه در بالای تون و خزینه حمام بین گرمخانه و سردخانه ساخته شده است.

نورگیرها در بالای گنبد حمام قرار دارد و به علت در دسترس نبودن شیشه شفاف، از سنگ و مرمر شفاف برای عبور نور استفاده می‌شده، آب حمام را به وسیله تنبوشه‌های سفالی به مخزن انتقال می‌دادند.

در گذشته این حمام برای شستشو و استحمام ساکنین دیلمان و کاروانیان و مسافران مورد استفاده قرار می‌گرفت و با توجه به موقعیت کوهستانی و اقلیم سرد منطقه، جزو بناهایی به شمار می‌آید که با شرایط ویژه کوهستانی طراحی و ساخته شده است به عبارتی بیشترین توجه به مسأله آب و هوا و سرما و مقابله آن معطوف شده است و این بنا دارای ساختار ساده و بی‌پیرایه‌ای است که بیشترین سعی معمار آن به استحکام و عوامل کاربردی متوجه بوده است.

بلیط هواپیما برای بازدید از دشت شقایق دیلمان

خرید بلیط هواپیما برای بازدید از دشت شقایق دیلمان
بلیط هواپیما برای بازدید از دشت شقایق دیلمان

  مسافر بهاری دیلمان علاوه بر طبیعت زیبا و فوق العاده دیلمان، دشتی پر از شقایق را خواهد دید که  از دور چون مخملی قرمز و درخشان بر پهنه دشتی سبز دیده می شود و دیده ها را مجذوب خود می کند. دشت شقایق دیلمان در روستای کوه پس در ۶ کیلومتری شرق دیلمان واقع شده است.

بلیط هواپیما برای بازدید از امامزاده تورار (ع)

خرید بلیط هواپیما برای بازدید از امامزاده تورار (ع)
بلیط هواپیما برای بازدید از امامزاده تورار (ع)

امامزاده تورار(ع) بقعه‌ای که در حد و مرز زمین‌های شمال شرق کلیشم و روستای جلیسه و در یک دشت مرتفع نسبتاً فراخ و به ارتفاع ۲۲۰۰ متری نسبت به سطح آب‌های آزاد قرار گرفته است، یکی دیگر از جلوه‌های زیبای دیلمان است.

این بنا با توجه به ویژگی‌هایش یکی از بناهای مستحکم و شاخص استان گیلان به شمار می‌رود. این بنا تا حدود زیادی شبیه بناهای مرکز فلات ایران است، پلان بنا به صورت مربع و طول هر یک از ضلع‌های آن ۱۰ متر است.

طاق هلالی و طاق نماهای زیادی در بیرون بنا به چشم می‌خورد، سقف این بنا به شکل گنبد مدور و دو پوشه و ارتفاع بنا از رأس گنبد تا کف ۸ متر است. مصالح به کار رفته در آن آجر، گچ و ملات ساروج است.

بلیط هواپیما برای بازدید از کاروانسرای تی تی

خرید بلیط هواپیما برای بازدید از کاروانسرای تی تی
بلیط هواپیما برای بازدید از کاروانسرای تی تی

در مسیر دیلمان یکی از بناهای تاریخی که می توان از آن بازدید کرد کاروانسرای تی تی خانم است که مربوط به دوره کیاییان در زمان صفوی است.

کاروانسرا را با مصالح قلوه سنگ و ملات ساروج ساخته و برفراز آن گنبدهایی آجری بنا نهاده اند. این بنا را در این محل ساختند که در مسیر اصلی لاهیجان به دیلمان قرا داشت و کاروانیان در اینجا توقف می کردند.

برای دسترسی به منطقه کوهپایه ای جنگلی تی تی و کاروانسرای تی تی باید در جاده سیاهکل به دیلمان به سمت روستای توتکی و روستای بالارود رفته و بعد از رسیدن به دوراهی راه فرعی را انتخاب و ادامه داده تا به تی تی برسید.

منطقه شکار ممنوع

خرید بلیط هواپیما برای بازدید از منطقه شکار ممنوع دیلمان
بلیط هواپیما برای بازدید از منطقه شکار ممنوع دیلمان

منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک در ‌۱۰ کیلومتری جنوب شهرستان سیاهکل واقع است و از سال ‌۱۳۷۴ به صورت شکار ممنوع مدیریت می‌شود. منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک ‌از نظر توپوگرافی منطقه‌ای جنگلی، مرتعی و کوهستانی است.

کوه درفک در غرب دیلمان واقع است و از نظر غارنوردی و کوهنوردی دارای ویژگی‌های منحصربفردی است.‏ این کوه دو غار معروف داردکه یکی از آنها به قندیل‌های یخی و دیگری به اشکالی که شبیه انسان‌ها و حیوانات سنگ شده هستند،شهرت دارند.‏نام قلة درفک به روایتی از دال فَک (دٌلفَک) آمده‌است که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانوادة عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای خزر بوده‌اند. قلة درفک در ارتفاع ۲۷۳۳ متری البرز غربی در کوه‌های گیلان قرار دارد.

منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک یکی از بهترین مناطق برای حفاظت از نظر تنوع زیست است وگونه‌های گیاهی مهم منطقه شامل افرا، ممرز، پلت، شیردار، راش، توسکا، لیلکی، صنوبر، انار، تمشک، شب خسب، ون، شمشاد، گردو و ملج و گونه‌های مهم جانوری آن شامل مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه‌ای، شغال، گراز، گربه جنگلی، سمور و رودک است.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما به گیلان به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
fa.wikipedia.org
ettelaat.com
karnaval.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید