سفر به اصفهان و بازدید از روستای زیبا و تاریخی ابیانه

ایران سرزمینی کهن با شهرهای زیبا است که زرق‌وبرق دنیای مدرن سادگی گذشته را از آن دور کرده است. اما در برخی از شهرها و روستاهای کشور هنوز هم می‌توان آثاری از روزگاران گذشته را دید. یکی از این روستاها، روستای ابیانه است. این روستا توانسته صفا و سادگی گذشته را تا به امروز به خوبی حفظ کند. از چارقد گل گلی دختران، دامن رنگین مادران، مهربانی مردان تا کوچه‌های آب و جارو شده و چای تازه‌دم، همه را می‌توانید با خرید بلیط هواپیما و سفری به ابیانه بیابید. این روستا که با خانه‌هایی قرمزرنگ شناخته می‌شود، همه‌ساله میزبان مسافران خارجی و داخلی فراوانی است.

0
183
خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان
سفر به اصفهان و بازدید از روستای زیبا و تاریخی ابیانهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 6Rating: 3.5سفر به اصفهان و بازدید از روستای زیبا و تاریخی ابیانه - خرید بلیط هواپیما از سفرستانایران سرزمینی کهن با شهرهای زیبا است که زرق‌وبرق دنیای مدرن سادگی گذشته را از آن دور کرده است. اما در برخی از شهرها و روستاهای کشور هنوز هم می‌توان آثاری از روزگاران گذشته را دید. یکی از این روستاها، روستای ابیانه است. این روستا توانسته صفا و سادگی گذشته را تا به امروز به خوبی حفظ کند. خرید بلیط هواپیما

ابیانه

ایران سرزمینی کهن با شهرهای زیبا است که زرق‌وبرق دنیای مدرن سادگی گذشته را از آن دور کرده است. اما در برخی از شهرها و روستاهای کشور هنوز هم می‌توان آثاری از روزگاران گذشته را دید. یکی از این روستاها، روستای ابیانه است. این روستا توانسته صفا و سادگی گذشته را تا به امروز به خوبی حفظ کند. از چارقد گل گلی دختران، دامن رنگین مادران، مهربانی مردان تا کوچه‌های آب و جارو شده و چای تازه‌دم، همه را می‌توانید با خرید بلیط هواپیما و سفری به ابیانه بیابید. این روستا که با خانه‌هایی قرمزرنگ شناخته می‌شود، همه‌ساله میزبان مسافران خارجی و داخلی فراوانی است. گرچه شاید عده‌ای اظهار کنند که ابیانه آن‌قدر هم زیبا نیست و عکس‌های موجود از این روستا بسیار زیباتر از خود روستا است. اما باید گفت علیرغم متفاوت بودن تعریف هرکس از زیبایی، صفا و صمیمیت این روستا، مشابه با هیچ جایی دیگر نبوده و اگر دلتان حال و هوای گذشته را کرده، کافی است بار سفر خود را بردارید و با خرید بلیط هواپیما سفری به ابیانه داشته باشید.

موقعیت جغرافیایی

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

برای خرید بلیط هواپیما و سفر به ابیانه باید بدانید که این روستا در کجا قرار دارد البته بهترین وسیله برای سفر به روستا ماشین است. اگر با خرید بلیط هواپیما قصد سفر به این روستا را دارید باید مقصدتان اصفهان و یا کاشان باشد. هرچند مسیر آسفالته کاشان به نظر راحت‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر است؛ اما ابیانه در تقسیمات کشوری روستایی از روستاهای اصفهان محسوب می‌شود. استان اصفهان در شهر نطنز گوهر کم یابی چون روستای ابیانه را در خود نهان دارد. کافی است به 40 کیلومتری شمال غرب نطنز بروید تا در دامنه‌های کوه کرکس این گوهر درخشان را بیابید. ارتفاع ابیانه از سطح دریا 2222 متر بوده و جزو بلندترین روستاهای ایران به شمار می‌رود. ابیانه در منطقه‌ای کوهستانی است، در نتیجه زمستان‌های آن شاید بسیار سرد باشند اما تابستان‌های آن هوایی خنک و مطبوع را به میهمانان هدیه می‌دهد.

تاریخچه روستا

بازدید از روستای ابیانه
روستای ابیانه

روستایی که برای سفربه آن بلیط هواپیما خریده‌اید، روستایی تاریخی با قدمتی کهن است. هر چند درباره تاریخ قدمت دقیق ابیانه اختلاف نظراتی وجود دارد، اما به طور قطع می‌توان گفت این روستا آثاری از دوران صفویه( هنگام ییلاق شاهان، نزدیکان و درباریان علاقه‌مند به اقامت در این روستا بودند)و سلجوقیه را دارد. آثاری کهن و قدیمی که به خرید بلیط هواپیما و سفر به ابیانه می‌ارزد. ابیانه را به زبان محلی، ویونا نامیده می‌شود؛ که از ترکیب دو کلمه “وی” و “ویانه” بوجود آمده است. “وی” در زبان محلی معنای بید و “ویانه” به معنای بیدستان است. از آنجایی که روستا در گذشته بیدستان بوده، این نام را به این جهات به روستا داده‌اند. در طی زمان و برای راحتی تلفظ،”ویونا” به “اویانه” و در نهایت به ابیانه تغییر پیدا کرده است. این روستا در 30 مردادماه 1354 جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معماری روستا

بازدید از روستای ابیانه
روستای ابیانه

آثار و بناهای موجود در روستا، نشان از دورانی کهن و سلسله‌های حکومتی متفاوتی دارد. اگر به خوبی به بناهای روستا بنگریم، حضور و تأثیر دوران سلجوقی، صفوی، ساسانی و قاجار را خواهیم دید. از زیبایی خانه‌های روستا می‌توان به پنجره‌های چوبی اُرُس، ایوان‌ها و طارمی‌های زیبای آن اشاره کرد. معماری روستا به صورت پلکانی است، به این صورت که پشت‌بام یک خانه، حیاط خانه بالایی است. از ویژگی‌های بارز معماری روستا، نمای خارجی خانه‌ها است که به سبک معماری صفوی ساخته شده و قرمزرنگ هستند. این رنگ قرمز به دلیل خاک رس خاص منطقه است؛ که از آن در نماها استفاده شده است. این خاک قرمز رنگ ویژگی خاصی دارد که هرچه باران به آن بخورد محکم‌تر می‌شود. خانه‌های روستا اکثر از سنگ و آجر و خشت ساخته شده‌اند و به ندرت تغییر کرده و بازسازی شده‌اند. داخل روستا به ندرت آغل و انبار آذوقه را خواهید دید؛ زیرا شیب زیاد و سبک معماری روستا فضای زیادی برای ایجاد چنین مکان‌هایی را نمی‌داد، در نتیجه مردم در دل کوه حفره‌های غار مانندی را برای استفاده ایجاد کردند.

زبان محلی و شغل مردم

بازدید از روستای ابیانه
روستای ابیانه

مردم ابیانه به زبان فارسی صحبت می‌کنند، اما فارسی مردم ابیانه با لهجه مختص ابیانه بوده و با دیگر لهجه‌ها در سایر مکان‌ها تفاوتی نسبتاً زیاد دارد. مردم روستا به باغداری، دامداری و کشاورزی مشغول‌اند. باغات روستا به لطف هفت قنات موجود، سیراب شده و میوه‌های جانشان را تقدیم اهالی و میهمانان روستا می‌کنند که با خرید بلیط هواپیما و سفری چند ساعته میهمان روستا شده‌اند. بانوان روستا نیز با گیوه بافی همراه مردان بوده و با یاری یکدیگر روزگار می‌گذراندند. در عصر ما نیز قالی بافی در روستا رئجا پیدا کرده است.

پوشش روستا

بازدید از روستای ابیانه
روستای ابیانه

مردمان ما در گذشته شاید تنوع پوشش امروز را نداشتند اما رنگ‌ها و طرح‌های زیبایی که برگرفته از طبیعت بوده، چشم همگان را به خود خیره می‌کند. البته سبک و نوع پوشش حتی در روستاها نیز تغییر کرده و به مدل‌های شهری نزدیک‌تر شده است. مردم ابیانه اما با حفظ سبک پوشش سنتی خود، توانسته‌اند گردشگران داخلی و خارجی فراوانی که با خرید بلیط هواپیما سری به این روستا زده‌اند را شیفته خود کنند. ابیانه بهشت افرادی است که می‌خواهند با خرید بلیط هواپیما سفری به گذشته‌ها داشته باشند و سادگی و زیبایی گذشته را با دیدگان خود ببینند. با سفر به ابیانه، در کوچه پس کوچه‌های روستا مردان و زنانی را خواهید دید که با لباس سنتی و محلی مشغول گپ و گفت هستند. لباس زنان روستا پیراهن‌هایی گلدار با شلوار و چارقدی معمولا سفید و گلدار است. لباس مردان نیز شلواری سیاه رنگ، گیوه، قبا و کلاه نمدی می‌باشد.

آثار و جاذبه‌های روستا

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

همان‌طور که گفتیم این روستا آثاری از دوران مختلف را در بر دارد. گرچه خود روستا جاذبه‌ای کم‌نظیر به شمار می‌رود اما خود روستا تنها دلیل خرید بلیط هواپیما و سفر نیست، جاذبه‌های دیگری نیز در روستا وجود دارند. از جمله بناهای تاریخی روستا می‌توان به مسجد جامع روستا اشاره کرد. منبر چوبی این مسجد منبت‌کاری شده و در سال 446 هجری احداث شده است. دیگر مسجد قدیمی موجود در روستا مسجد برزله است. این مسجد فضای دلباز دارد و طبق تاریخی که بر پایه درب شرقی مسجد حک شده، مسجد در سال 701 هجری و در دوران ایلخانیان احداث شده است.  مسجد قدیمی دیگری نیز در روستا وجود دارد که بر اساس تاریخ حک شده بر در ورودی آن، سال ساخت آن را 952 هجری تخمین می‌زنند. این مسجد حاجت گاه نام دارد. اما مساجد قدیمی تنها جاذبه این روستا نیستند. آتشکده‌ها، معبد زرتشتیان است که در روزگاران گذشته در این روستا احداث شده است. علاوه بر مساجد و آتشکده، روستای ابیانه دو زیارتگاه نیز دارد. مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در این روستا است که طبق گفته اهالی، این دو فرزندان امام موسی کاظم بوده‌اند. از آثار تاریخی معنوی که بگذریم، قلعه‌های ابیانه نیز به چشم می‌خورد. شاید کمی تعجب‌آور باشد اما روستای ابیانه سه قلعه دارد. آنچه از گفته‌ها برمی‌آید، این قلعه‌ها در زمان یاغی‌گران برای حفاظت مردم روستا برای هر محله ساخته شده‌اند. این قلعه‌ها در جنوب غربی، شمال غربی و شمال شرقی روستا قرار دارند و به ترتیب با نام‌های تخت هامان( برای محله‌های بالا و یوسمون)، پاله( محله پل)، و هرده( محله هرده) شناخته می‌شوند. از تاریخ ساخت قلعه‌ها اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما تاریخ ساخت تخت هامان را 200 سال قبل تخمین زده‌اند.

اگر با خرید بلیط هواپیما سری به ابیانه بزنید، خواهان گذراندن چندین روز و هفته در این روستا خواهید شد. اما شاید به دلیل نبود محلی برای اقامت، از این تصمیم سر باز بزنید. ما پیشنهاد می‌کنیم بر تصمیم خود باقی بمانید. زیرا روستای ابیانه یک هتل دارد که با نام هتل ابیانه شناخته می‌شود. این هتل پذیرای مهمانان داخلی و خارجی است که با خرید بلیط هواپیما گذرشان به روستا افتاده است.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید