بازدید از محله رنگی شیرآباد در سیستان و بلوچستان

اینجا شیر‌آباد، یکی از محله‌های حاشیه‌ای زاهدان که هر دیوارش رنگ متفاوتی دارد. درست است که شیرآباد در ابتدا منطقه‌ای ناامن بود، اما به همت مردم دوباره روح زندگی در آن دمیده شده و امروز به‌عنوان یکی از محله‌های توریستی شهر شناخته‌ می‌شود که گردشگران زیادی را با خرید بلیط هواپیما زاهدان به سوی خود می کشاند.

1
328
خرید بلیط هواپیما زاهدان
بلیط هواپیما زاهدان
بازدید از محله رنگی شیرآباد در سیستان و بلوچستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 20Rating: 3.5بازدید از محله رنگی شیرآباد در سیستان و بلوچستان - خرید بلیط هواپیما زاهداناینجا شیر‌آباد، یکی از محله‌های حاشیه‌ای زاهدان که هر دیوارش رنگ متفاوتی دارد.درست است که شیرآباد در ابتدا منطقه‌ای ناامن بود، اما به همت مردم دوباره روح زندگی در آن دمیده شده و امروز به‌عنوان یکی از محله‌های توریستی شهر شناخته‌ می‌شود که گردشگران زیادی را با خرید بلیط هواپیما زاهدان به سوی خود می کشاند.

محله رنگی شیرآباد

اینجا شیر‌آباد، یکی از محله‌های حاشیه‌ای زاهدان که هر دیوارش رنگ متفاوتی دارد.
درست است که شیرآباد در ابتدا منطقه‌ای ناامن بود، اما به همت مردم دوباره روح زندگی در آن دمیده شده و امروز به‌عنوان یکی از محله‌های توریستی شهر شناخته‌ می‌شود که گردشگران زیادی را با خرید بلیط هواپیما زاهدان به سوی خود می کشاند.

جغرافیا

بازدید از محله رنگی شیرآباد
محله رنگی شیرآباد

محله شیرآباد ازلحاظ جغرافیای در شمال شرقی زاهدان در استان سیستان و بلوچستان واقع‌شده است و نقطه مرزی سه کشور ایران، پاکستان و افغانستان به‌حساب می‌آید.

شیرآباد در انتهای شمالی بلواری است که جنوبش به استانداری سیستان و بلوچستان ختم می‌شود، لغت حاشیه در فرهنگ شهرنشینی نشانگر خیلی چیزهاست: فقر، فساد، اعتیاد، بی‌سرپناهی و… در انتهاي بلوار آزادي به ميدان كارگر که رسیدید، به بلوار سمت راست می‌پیچید و مسير تا انتهاي شهر مستقيم است. با تهیه بلیط هواپیما زاهدان وارد شيرآباد که می‌شویم، می‌بینیم زندگي در اينجا جریان دارد، اما به شيوه خودش.

خرید بلیط هواپیما زاهدان
بلیط هواپیما زاهدان

بااینکه از وضعیت نامناسب شهری گلایه وجود دارد و مردم محلی بر این باورند که زاهدان بیشتر به روستا شهر شبیه است تا خود شهر، اما جاذبه‌هایی دارد که هر توریست و مسافری را به خرید بلیط هواپیما زاهدان تشویق می‌کند تا از این دیار دیدن کنند. شیرآباد رنگارنگ هم که از محله‌های حاشیه‌ای در شمال شرقی شهر زاهدان است و بر روی تپه‌ای واقع‌شده با کوچه‌هایی خاکی و شیب‌دار که تک‌تک دیوارهای آن را به یکرنگ، ‌رنگ‌آمیزی کرده‌اند و باوجود محرومیت منطقه، امید به زندگی در این محله را جاری می‌سازد.

بهتر است کمی هم مروری بر کل شهر زاهدان داشته باشیم. قدمت تاریخی این شهر به 150 سال می‌رسد. بر اساس مطالعه تاریخ، قبل از اینکه در این نقطه سکونت باشد، به‌عنوان شاه‌راه تجار و بازرگانان قدیم بوده است. به علت کوهستانی بودن و داشتن چشمه‌های آب زلال فراوان در کنار کویرهای بی‌آب‌وعلف و خشک، کاروان‌های تجاری برای تهیه آب مسیر خود را عوض نموده و به این منطقه می‌آمدند و دوباره ادامه می‌دادند.

بازدید از محله رنگی شیرآباد
محله رنگی شیرآباد

محلی تاریخی که پادشاهان ایرانی همانند نادرشاه، کورش کبیر و اسکندر مقدونی و یعقوب لیث و … با لشکر خود از این مکان عبور می‌کردند تا اینکه اولین کاروانسرا در نزدیک چشمه لار بنا شد و پس‌ازآن اقوام بلوچ در این منطقه مستقرشده و به کشاورزی و دامداری مشغول شدند. روی دیگر سکه تصویری رنگی از شهر است، رنگ آبی در و پنجره‌های خانه‌ها، لباس‌های قرمز و زرد و چادرهای زنان بلوچ جلوه خاصی به شهر می‌دهد.

قابل‌ذکر است در قدیم به این مکان دزد آب می‌گفتند، دو دلیل برای این نام‌گذاری وجود دارد، گروهی معتقدند به علت عبور کاروان‌های تجاری و اقامت در این مکان، محل خوبی برای اقامت راهزن‌ها و دزدان بوده و گروه دیگر علت نام‌گذاری را به علت زمین دلتایی منطقه می‌دانند که آب‌های جاری از کوه‌ها که جاری می‌شدند با ورود به این نقطه ناپدید می‌گشتند که در آن موقع این منطقه را دزد آب یعنی زمینی که آب را فوراً فرومی‌برد نام‌گذاری کرده بودند.

بازدید از محله رنگی شیرآباد
محله رنگی شیرآباد

البته بر اساس نقل‌قول‌ها دلیل دوم نام‌گذاری درست است که آن‌هم باگذشت زمان، گسترش و رونق این محله که مردمانی غیور، مؤمن و مهمان‌نواز و میهن‌پرست دارد، با سفر به این منطقه از طریق خرید بلیط هواپیما زاهدان در یک‌کلام مشخصات ایرانی‌الاصل بودن را ببینید، بنابراین به این منطقه زاهدان گفته شد.

بهتر است قبل از اقدام به سفر و خرید بلیط هواپیما زاهدان مطلع باشید که زاهدان شهر تضادهاست و کلاً برعکس سایر شهرهاست، طوری که شمال شهرش فقیرنشین و جنوب شهر مرفه نشین است. ورودی هر شهر نماد و معرف فرهنگ، سبک زندگی و مردم آن منطقه است حال اینکه شهر زاهدان نه‌تنها در بخش ورودی خود بلکه سراسر شهر حال و هوای خاصی دارد. زاهدان برخلاف تهران بر روی زمینی قرارگرفته که شیب زیادی ندارد و کوه مرتفعی هم در اطرافش نیست.

هیچ ساختمان بلندتر از هفت‌طبقه‌ در شهر وجود ندارد، اما استثنایی هم هست، به نام (مسجد مکّی) که از معدود نشانه‌های این شهر است و از اکثر نقاط شهر و حتی از فرودگاه به چشم می‌خورد، وقتی با خرید بلیط هواپیما زاهدان سفر خود را آغاز کردید و به بالای شهر رسیدید، این منظره را شاهد خواهید شد. مسجدی که معماری‌اش شبیه به مسجد ایاصوفیه استانبول است و باوجوداینکه هنوز ساختش تکمیل‌نشده، مسجد و حوزۀ علمیۀ آن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بازدید از محله رنگی شیرآباد
محله رنگی شیرآباد

شاید مسافرینی که از راه زمینی وارد این شهر می‌شوند، شهر را نا به سامان و توسعه‌نیافته ببینند، ورودی شهر زاهدان و محلات اطراف آن نشان از محرومیت، بی‌سروسامانی، خانه‌های مخروبه است، اما مسافرانی که با خرید بلیط هواپیما زاهدان و از راه هوایی وارد شهر می‌شوند آنچه از آسمان نظاره می‌کنند، کلاً با زمین فرق دارد، درخت‌های فراوان با بلوارهای چمن‌کاری و گل‌کاری شده تمیز و زیبا را ناظر هستند.

آب و هوا

بازدید از محله رنگی شیرآباد
محله رنگی شیرآباد

ازنظر آب‌وهوایی هم دارای هوایی بیابانی است، معمولاً در این منطقه گرمسیری شب‌ها دمای هوا خنک‌تر است و مردم می‌توانند لحظاتی را به همراه خانواده در مکان‌های تفریحی سر کنند که این محله مکان مناسبی برای تفریح خانواده‌هاست و چند میدان و پیاده‌رو محل اتراق و ساعاتی در کنار هم از هوای خنک استفاده کردن است.

برای خرید بلیط هواپیما زاهدان و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید