بلیط هواپیما به زنجان و بازدید از غار کتله خور

0
576
خرید بلیط هواپیما به زنجان و بازدید غار کتله خور
بلیط هواپیما به زنجان و بازدید غار کتله خور
بلیط هواپیما به زنجان و بازدید از غار کتله خورReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 16Rating: 4.0بلیط هواپیما به زنجان و بازدید از غار کتله خوربلیط هواپیما به زنجان و بازدید از غار کتله خور تعطیلات تابستانه یکی از بهترین فرصت‎ها برای سفر رفتن و بلیط هواپیما خریدن است، اما نکته اینجاست

بلیط هواپیما به زنجان و بازدید از غار کتله خور

تعطیلات تابستانه یکی از بهترین فرصت‎ها برای سفر رفتن و بلیط هواپیما خریدن است، اما نکته اینجاست که چطور با گرمای این فصل آفتابی کنار بیاییم و برنامه سفری بریزیم که پادزهری برای این گرما با خود داشته باشد. شاید یکی از بهترین راه حل‎ها انتخاب مقاصد تازه‏ای باشد که از گرمای سوزان خورشید تابستانی در امان هستند. احتمالا بعد از این توصیه به فکر دریا و آب‎تنی افتاده‏اید و فکر می‎کنید بلیط هواپیما ارزان برای سفر به یک شهر ساحلی تهیه کنید. پیشنهاد ما این است که این بار مسافر مقصد تازه‎ای باشید و غارنوردی و سفر به اعماق زمین را در فصل پر طراوت تابستان امتحان کنید.

در ادامه با وب‎سایت سفرستان همراه باشید تا به غار کتله خور یکی از دیدنی‎ترین غارهای ایران سفر کنیم.

بازدید از غار کتله خور سفری دلچسب برای تابستان

خرید بلیط هواپیما به زنجان و بازدید غار کتله خور
بلیط هواپیما به زنجان و بازدید غار کتله خور

غار کتله‌ خور غاری است خشکی آبی که در استان زنجان، شهرستان خدابنده و در ۸۰ کیلومتری جنوب قیدار و ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان و ۴۱۰ کیلومتری تهران و ۵ کیلومتری شهر گرماب واقع است. در بعضی مناطق غربی ایران به کوه کم ارتفاع کَتَله می‌ گویند و احتمالاً وجه تسمیه این غار نیز همین است که در یکی از این کوه‌ ها قرار گرفته‌ است و خورشید از پشت آن طلوع می‌ کند و به جای کتله خورشید به آن کتله خور می‌ گویند.

ورودی غار یک دهلیز ۴۰۰۰ متری بوده با سقفی کوتاه و فاقد غار سنگ و چند دهلیز فرعی، پس از دهلیز فرعی یک دالان وسیع ۹۵۰ متری با سربالایی‌ هایی به ارتفاع ۲ متر و گودال‌ های خشک قرار دارد که با دو شاخه ۵۰ متری ادامه پیدا می‌ کند و پس از عبور از یک سربالایی به تالار وسیعی پوشیده از چکنده و چکیده و ستون می‌ رسد. در داخل تالار کوچک بلورین، که به تالار ستون‌ ها چسبیده چاهی به عمق ۸ متر قرار دارد که احتمالاً محل خروج آب‌ های فرورو سازنده غار است.

خرید بلیط هواپیما به زنجان و بازدید غار کتله خور
بلیط هواپیما به زنجان و بازدید غار کتله خور

در حال حاضر این غار به سه بخش فرهنگی، تفریحی و ورزشی تقسیم شده‌ است. بخش ورزشی آن که تنها مورد استفاده غار نوردان و صخره‌ نوردان قرار می‌ گیرد، حدود ۴ کیلومتر است که البته هنوز انتهای آن کشف نشده‌ است. بخش تفریحی غار نیز که جهت بازدید عموم مورد استفاده قرار می‌ گیرد حدود ۲ کیلومتر مسیر مستقیم است که گفته می‌ شود این مسیر تنها ۱٫۳ کل غار است. بخش فرهنگی غار نیز در بخش جنوبی آن قرار دارد. قسمت اصلی آن دالانی است طبیعی که جهت برگزاری مراسم‌ های مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرد. البته این دالان هیچگونه راه خروجی به بیرون نداشته و راه خروجی آن به صورت مصنوعی کنده شده اما خود دالان تماماً طبیعی بوده‌ است.

یک نکته جالب توجه در رابطه با غار کتله‌ خور این است که شواهد و بررسی‌ های انجام شده مؤید این موضوع است که این غار در نهایت به غار علیصدر در همدان متصل می‌ شود. همچنین یکی دیگر از عجایب و زیبایی‌ های این غار تعدد طبقات آن است که اینگونه غارها در جهان بسیار کم‌ نظیر هستند. گمان می‌ رود که این غار دارای ۷ طبقه باشد که البته تاکنون تنها ۳ طبقه آن کشف شده است.

خرید بلیط هواپیما به زنجان و بازدید غار کتله خور
بلیط هواپیما به زنجان و بازدید غار کتله خور

وجود چشمه‌ های آب بسیار زلال در اطراف این غار و حفره‌ های متعدد طبیعی هم از ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد این غار است. علاوه بر تمامی این مسائل در غار کتله‌ خور همان طور که پیشتر آمد می‌ توان تجمع‌ های متفاوتی مشاهده کرد که یکی از این تجمع‌ های زیبا و جالب‌ توجه استالاگمیت‌ هایی است که بسیار شبیه عروس و داماد هستند و به همین اسم نامگذاری شده‌ اند.

غار عظیم و زیبای کتله خور از طریق جاده آسفالته زنجان – سلطانیه، خدابنده – گرماب و از طریق جاده زنجان – بیجار – گرماب و همچنین از طریق جاده همدان – کبودر آهنگ قابل دسترسی است.

برای خرید بلیط هواپیما به مقاصد مورد نظرتان به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
hamshahrionline.ir
citypedia.ir
katalehkhourcave.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید