بازدید از کویر حاج علی‌قلی شهر دامغان استان سمنان

کویر حاج علی‌قلی واقع در سمنان، در موقعیت‌های جغرافیاییN3550  تا N3600 و E5426 تا E5454 قرار دارد. مساحت این کویر 2391 کیلومتر مربع می‌باشد و در جنوب شرقی شهر دامغان در استان سمنان واقع شده است. کوه‌های دولت دیار از جنوب، کوه ترکمن گدر و کوه خرس از جنوب غربی، از غرب به دهستان فرات، از شمال به کویر دامغان و به کوه اهوند از شرق به این کویر محدود می‌شود. ارتفاع کویر حاج علی‌قلی بین 1050 تا 1094 متر از سطح دریا می‌باشد و شیب آن به سمت جنوب غربی مایل است. خرید بلیط هواپیما سمنان برای تجربه کویرگردی لذت بخش پیشنهاد شگفت‌انگیزی است.

0
134
خرید بلیط هواپیما سمنان
بلیط هواپیما سمنان
بازدید از کویر حاج علی‌قلی شهر دامغان استان سمنانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 1Rating: 3.5بازدید از کویر حاج علی‌قلی شهر دامغان استان سمنان - خرید بلیط هواپیما سمنانکویر حاج علی‌قلی واقع در سمنان، در موقعیت‌های جغرافیاییN3550  تا N3600 و E5426 تا E5454 قرار دارد. مساحت این کویر 2391 کیلومتر مربع می‌باشد و در جنوب شرقی شهر دامغان در استان سمنان واقع شده است. کوه‌های دولت دیار از جنوب، کوه ترکمن گدر و کوه خرس از جنوب غربی،

کویر حاج علی‌قلی

کویر حاج علی‌قلی واقع در سمنان، در موقعیت‌های جغرافیایی N3550 تا N3600 و E5426 تا E5454 قرار دارد. مساحت این کویر 2391 کیلومتر مربع می‌باشد و در جنوب شرقی شهر دامغان در استان سمنان واقع شده است. کوه‌های دولت دیار از جنوب، کوه ترکمن گدر و کوه خرس از جنوب غربی، از غرب به دهستان فرات، از شمال به کویر دامغان و به کوه اهوند از شرق به این کویر محدود می‌شود. ارتفاع کویر حاج علی‌قلی بین 1050 تا 1094 متر از سطح دریا می‌باشد و شیب آن به سمت جنوب غربی مایل است. خرید بلیط هواپیما سمنان برای تجربه کویرگردی لذت بخش پیشنهاد شگفت‌انگیزی است.

رودخانه‌های اصلی کویر حاج علی‌قلی

بازدید از کویر حاج علی قلی
کویر حاج علی قلی

دو رودخانه اصلی در این کویر وجود دارند که سرچشمه آن‌ها از کوه‌های زاگرس می‌باشد. این رودخانه‌ها عبارت‌اند از رودخانه دامغان، که در حاشیه شمال غربی این کویر مخروط افکنه وسیعی ایجاد کرده است و رودخانه دره‌ای حسن‌آباد، که 5 متر عمق دارد و از حاشیه شمال شرقی وارد کویر می‌شود. رودخانه‌های دیگری علاوه‌بر این دو رودخانه در کویر وجود دارند که از جنوب غربی و شرقی وارد کویر می‌شوند. آب این رودخانه‌ها نسبت به رودخانه‌های اصلی کمتر است و در فصل‌های گرم تابستانی معمولا خشک می‌شوند.

مسیل‌های اصلی کویر حاج علی‌قلی

بازدید از کویر حاج علی قلی
کویر حاج علی قلی

خرید بلیط هواپیما سمنان برای آشنایی با جنبه‌های زمین‌شناسی و آبیاری این کویر ایده جذابی برای علاقه‌مندان به این زمینه از مطالعات خواهد بود. سیلاب‌ها و مسیل‌هایی که در گذشته با جریان دائم آب به طور مستقیم چاله‌های کویر را تغذیه می‌کردند، عبارت‌اند از: رودبار دامغان (در حال حاضر، سدی به روی این رودبار احداث گردیده است) و مسیل شاهرود و رودبار طرزه ( از ارتفاعات مجن سرچشمه گرفته و در گذشته آب‌های دائمی از آن به چاله جریان داشته است، اما اکنون سال‌ها است که تنها به هنگام بارندگی‌های شدید و جاری شدن سیل این مسیل جان گرفته و زنده می‌شود). لازم به ذکر است مسیل‌های کوچک دیگری نیز به سوی این چاله سرازیر می‌شوند.

کویر دامغان، سمنان

بازدید از کویر حاج علی قلی
کویر حاج علی قلی

اگر قصد خرید بلیط هواپیما سمنان را دارید، سری به کویر دامغان نیز بزنید. مخروط ‌افکنه آبرفتی، سطوح رسی، حوزه خیس و شوره‌زار از جمله سطوح مختلف کویری هستند که کویر دامغان آن‌ها را دارا است. سه بخش مختلف این کویر بدین گونه می‌باشد: بخش اول از نوع صفحات مسطح رسوبات رسی یا کفی می‌باشد که حدود 47 درصد کویر را تشکیل می‌دهد. بخش دوم که 34 درصد از سطح کویر را به خود اختصاص داده است، شامل حوزه خیس یا باتلاقی است. در نهایت، بخش سوم مربوط به نمکزار مرکزی کویر است که 19 درصد از سطح کویر را در بر گرفته است.

نمکزار کویر حاج علی‌قلی

بازدید از کویر حاج علی قلی
کویر حاج علی قلی

بلیط هواپیما سمنان اغلب از طرف کارشناسان زمین‌شناسی، کویرشناسان و علاقه‌مندان و محققان در این زمینه برای بازدید از کویرهای این منطقه خریداری می‌شود. شما نیز اگر قصد سفر به این مناطق را دارید، بهتر است با اصطلاحات زمین‌شناسی آن آشنایی داشته باشید.

466 کیلومتر مربع از مساحت کویر را نمکزار تشکیل داده است که پست‌ترین بخش کویر به حساب می‌آید. این بخش به صورت نامتقارن و لوحه‌ای در جنوب غربی کویر قرار دارد. حدود 60 درصد سطح نمکزار از لایه‌های نمکی واضح پوشیده شده است. این چندوجهی‌های بزرگ با قطر متوسط 125 متر، خود از چندوجهی‌های کوچک تشکیل شده‌اند. در حد شرقی و غربی نمکزار، چندین حوزه نمکزار خیس دیگر به چشم می‌خورد. کویر دق بیارجمند در 60 کیلومتری شرق کویر و دشت کویر (کویر بزرگ)، در 100 کیلومتری جنوب کویر حاج علی‌قلی، از کویرهای نزدیک به این منطقه محسوب می‌شوند.

صفحات کفی

بازدید از کویر حاج علی قلی
کویر حاج علی قلی

درصورت خرید بلیط هواپیما سمنان و بازدید از کویر حاج علی‌قلی، با وسعت زیادی از صفحات کفی یا رسی روبرو خواهید شد. سطح کلی این صفحات 1124 کیلومتر مربع می‌باشد و در حاشیه کویر واقع شده است. مواد تشکیل‌دهنده رسوبات این سطوح نوعی ماسه از زس‌های سلیتی هستند که به هنگام خشکی بسیار سخت بوده و در فصل‌های زمستان و بهار به دلیل خیس شدن، لیز می‌شوند. در بخش شمالی کویر، این صفحات به دلیلی خشکی تکامل نیافته‌اند و به علت سخت بودن و سطح هموار برای ریل‌گذاری استفاده می‌شوند.

حوزه خیس

خرید بلیط هواپیما سمنان
بلیط هواپیما سمنان

باتلاق دائمی یا همان حوزه خیس به شکل نواری اطراف نمکزار را محاصره کرده است و وسعت آن حدود 801 کیلومتر مربع می‌باشد. تشخیص بخش کفی و باتلاقی تنها در فصل تابستان ممکن است. حوزه خیس در فصول بارندگی از آب پوشیده می‌شود و شورتر از حوزه کفی است.

مسیرهای دستیابی به منطقه کویر حاج علی‌قلی

خرید بلیط هواپیما سمنان
بلیط هواپیما سمنان

مسیر یک: شهرستان شاهرود به سمت معلمان- جاده خاکی چاه جم به سمت کوه خرس که از جنوب کویر می‌گذرد.

مسیر دو: مسیر دامغان به معلمان- جاده خاکی ده فرات به سمت کوه خرس

بهترین مسیر برای رسیدن به این منطقه مسیر دامغان به سمت معلمان است که بعد از پلیس‌راه، روستای خورزان، مسیح‌آباد و جاده معدن نمک قرار دارند.

برای خرید بلیط هواپیما سمنان و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما سفرستان

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید