شهر تاریخی و زیبا سیواس در ترکیه

کشور زیبای ترکیه مقصد بی چون و چرا و محبوب ایرانیان از جمله مناطقی است که با برخورداری از جاذبه های خاص و حال و هوای زنده در میان شهرهایش، مشتاقان زیادی برای خرید بلیط هواپیما دارد. در این کشور شهرهای زیادی وجود دارد که هرکدام به نوعی محبوبیت خاص خود را دارند.

0
488
خرید بلیط هواپیما سیواس ترکیه
بلیط هواپیما سیواس ترکیه
شهر تاریخی و زیبا سیواس در ترکیهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 20Rating: 4.5شهر سیواس ترکیه منطقه ای تاریخی و زیبا در کشور محبوب ترکیه.شهر سیواس ترکیه از شهرهای قدیمی ترکیه است که به لحاظ تاریخی اهمیت فراوانی دارد، از این رو گردشگران بسیاری را به این شهر می‌کشاند.

شهر سیواس ترکیه

کشور زیبای ترکیه مقصد بی چون و چرا و محبوب ایرانیان از جمله مناطقی است که با برخورداری از جاذبه های خاص و حال و هوای زنده در میان شهرهایش، مشتاقان زیادی برای خرید بلیط هواپیما دارد. در این کشور شهرهای زیادی وجود دارد که هرکدام به نوعی محبوبیت خاص خود را دارند. ترکیه کشوری بسیار زیبا است که مقصد محبوب بیشتر ما ایرانی‌ها هنگام تعطیلات به حساب می‌آید. کافی است فرصت چند روزه‌ای داشته باشیم تا با خرید بلیط هواپیما ترکیه خود را به آب‌وهوای خوب آن برسانیم. ترکیه به دلایل زیادی محبوبیت خود را کسب کرده است، از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی گرفته تا بازارهای رنگارنگ را در این کشور می‌توان یافت. در بین شهرهای مشهور ترکیه، نام سیواس نیز به چشم می‌خورد. سیواس به لحاظ تاریخی اهمیت فراوانی دارد. از جمله این اهمیت‌ها که سیواس را بین مسافران به شهری شناخته شده تبدیل کرده، آثاری است که از دوران سلجوقی به جا مانده است. با ما همراه شوید تا با شهر  سیواس ترکیه بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه و موقعیت شهر

معرفی شهر سیواس ترکیه
شهر سیواس ترکیه

سیواس از شهرهای قدیمی ترکیه است که به لحاظ تاریخی اهمیت فراوانی دارد، از این رو گردشگران بسیاری را به این شهر می‌کشاند. از ویژگی شهرهای قدیمی، پیدایش نام آن‌ها است. سیواس نیز از این قضیه مستثنا نیست و در طول تاریخ نام‌های فراوانی داشته است. نام‌های کهن سیواس عبارت‌اند از سِباستیا (Sebastea)، سباستیئیا (Sebasteia) و مگالوپولیس سباستیئیا (Megalopolis-Sebasteia). این شهر در ارتفاع 4.183 فوتی(1.275 متر) در دشتی وسیع از رودخانه قیزیل(Kızıl) قرار دارد و با این بلندی، مرتفع‌ترین و کوهستانی‌ترین منطقه آناتولی مرکزی به شمار می‌رود که می‌توان از آب‌وهوای کوهستانی آن لذت برد.

✅ بازدید از مقاله اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه

این سرزمین ناهموار پناهگاه قبایل بسیاری بوده و به همین خاطر آثار مختلفی از دوران اولیه تا دوران امروزی را دارا است. گرچه حفاری‌های انجام شده در تپه توپراک تپه (Topraktepe) نشان از وجود زندگی (2600 قبل از میلاد مسیح) در این محل دارد اما چیزی با عنوان شهر سیواس تا قبل از دوران رومی که آن را سباستیا می‌نامیدند و تا اواخر قرن سوم پایتخت ارمنستان صغیر بوده و تحت پادشاهی دیوکلتیان قرار داشت، وجود ندارد. اما سباستیا، در دوران بیزانس شهری بزرگ و غنی بوده که امپراتور بیزانس در قرن ششم، دیوارهای آن را بازسازی کرد. در سال 1021 پادشاه ارمنی واسپوراکان (وان)، سناخریب- جان، قلمرو خود را تسلیم امپراتور باسیل دوم کرد و نایب السلطنه بیزانسی سباستیا شد. جانشینان وی نیز در همین مقام خدمت می‌کردند تا اینکه در اواخر قرن یازدهم، تُرکان وارد منطقه شدند. سلسله دانشمندیان ترک سباستیا را فتح کرده و نام آن را به سیواس تغییر دادند. سیواس پایتخت ترکان شد تا سال 1172 که به دست سلطان سلجوقی رم افتاد. در این دوران سیواس به اوج خود رسید و به یکی از مهم‌ترین شهرها تبدیل شد. گرچه سعادت و کامیابی پیشین خود را هرگز باز نیافت، اما سیواس در دوران امپراتوری عثمانی‌ها نیز جزو یکی از شهرهای مهم و مورد توجه بوده است. این اهمیت سیواس از گذشته تا به امروز (کنگره سال 1919 نیز در این شهر برگزار شد که نقشی اساسی در تأسیس جمهوری ترکیه داشت) ادامه دارد و سیواس را به یکی از مقاصد گردشگری ترکیه تبدیل کرده است.

راه‌های دسترسی

معرفی شهر سیواس ترکیه
شهر سیواس ترکیه

سیواس از نظر حمل‌ونقل و راه‌های دسترسی همچون پلی است که راه‌های مختلف را به یکدیگر مرتبط می‌سازد. از اتوبوس‌ها و قطارها گرفته تا پروازهای مختلف سیواس را به شهری قابل دسترس تبدیل کرده‌اند که دست مسافران برای سفر به این شهر را باز گذاشته‌اند. شرکت مترو توریسم (Metro Turizm) روزانه حدود 8 اتوبوس در مسیر قیصریه- سیواس دارد. سفر با اتوبوس و در این مسیر حدود 90 تا 150 دقیقه طول خواهد کشید. البته علاوه بر مترو توریسم، حداقل شش شرکت دیگر نیز اتوبوس در این مسیر دارند که مسافران را جا بجا می‌کند. اگر سفر با اتوبوس برایتان کسل‌کننده است می‌توانید از قطارهای سریع‌السیری استفاده کنید که روزانه از آنکارا به سیواس حرکت می‌کنند. البته این قطارها آنکارا، سیواس و قیصریه را به یکدیگر متصل می‌کند. اگر سفر با قطار نیز چندان باب میل‌تان نباشد. بهترین راه حل خرید بلیط هواپیما است. فرودگاه Nuri Demirağ سیواس در فاصله 14 مایلی (23 کیلومتری) شمال غربی مرکز شهر قرار دارد. که پروازهای ترکیش ایرلاین را نیز پذیرا است.

جاذبه‌ها

جاذبه های شهر سیواس ترکیه
شهر سیواس ترکیه

همانطور که گفتیم سیواس در طی سال‌ها حکومت‌ها و امپراتوری‌های مختلفی را دیده است و به لطف این میزبانی جاذبه‌های فراوانی را دارد که دیدن آن‌ها پس از سفر به این شهر خالی از لطف نیست. سیواس را می‌توان مرکز مهم معماری قرن سیزدهم سلجوقیان نامید. سیواس سه مدرسه تاریخی دارد که در آن‌ها علوم الهی تدریس می‌شد. این سه مدرسه عبارتند از: مدرسه ماوی از سال 1271 که به کاشی‌های فیروزه رنگش مشهور است، مدرسه شفائیه از سال 1218، و مدرسه جفت مناره از سال 1271. ویژگی منحصر به فرد این بناها درب‌های بزرگ حکاکی شده‌شان است که نشانگر سبک معماری سلجوقی بوده و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. از دیگر جاذبه‌هایی که باید از آن دیدن کرد قدیمی‌ترین مسجد شهر  Ulu Camii است که در سال 1196 تکمیل شد و نمونه بسیار زیبایی از سادگی در طراحی است. با سفر به سیواس تاثیر حکومت عثمانی در معماری شهر را نیز خواهید دید. از جمله آن می‌توان به حمام کورشونلو اشاره کرد که در سال 1576 تکمیل شد و بزرگ‌ترین حمام شهر به شمار می‌رود. از دیگر بناهایی که تأثیر حکومت عثمانی در معماری را به نمایش می‌گذارد کاروانسرای بهرام پاشا است که در سال 1573 تکمیل شد و با نقوش شیر در اطراف پنجره‌هایش دل گردشگرانی که از آن بازدید می‌کنند را می‌برد. دیگر جاذبه‌ای که حتما باید از آن بازدید کرد کنگره آتاتورک و موزه قوم‌شناسی است که می‌توان تاریخ سیواس و میراث عثمانی را تجربه کرد. عمارت فرمانداری نیز بنایی است که ارزش بازدید را دارد. این عمارت در مرکز شهر و در میدان حکومت قرار دارد.

اگر به دنبال رستورانی خوب هستید آن را در مرکز شهر پیدا خواهید کرد. بعلاوه بهترین هتل‌ها را نیز در مرکز شهر خواهید یافت. اما اگر به دنبال مغازه‌ها و خریدی خوب هستید، کافی است به خیابان آتاتورک سری بزنید. سیواس به لطف وجود در منطقه‌ای کوهستانی آب و هوایی بسیار دلپذیر دارد. این آب‌وهوا مسافرت و انجام برخی فعالیت‌ها را بسیار آسان می‌کند. پس با سفر به سیواس علاوه بر بازدید از جاذبه‌های بسیار زیبا و قدیمی شهر از آب‌وهوای آن نیز لذت خواهید برد.

در ادامه می توانید با شهر قیصریه ترکیه آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید