بلیط هواپیما به شهر سوخته ققنوس گردشگری در ایران

1
504
خرید آنلاین بلیط هواپیما به شهر سوخته
بلیط هواپیما به شهر سوخته
بلیط هواپیما به شهر سوخته ققنوس گردشگری در ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 10Rating: 4.5بلیط هواپیما به شهر سوخته ، ققنوس گردشگری ایرانخرید بلیط هواپیما به سیستان و بلوچستان و رزرو هتل برای بازدید از مقصد و شهری تازه با تبلیغات رنگ و لعاب‌‌‌‌داری رو‏به‌‌‌‌رو شده باشید.

شهر سوخته، ققنوس گردشگری در ایران

در بازار پر رقابت گردشگری، کشورهای مختلف با اتکا به واقعیتهای تاریخی یا جعل حقایق، تلاش می‌‌‌‌کنند تا از طریق تعریف و تمجید از سوابق و پیشینه‌‌‌‌ی تاریخی خود گردشگران بیشتری را به کشور خود جذب کنند و در عرصه‌‌‌‌ی بین‌‌‌‌الملل برای خود تاریخ و پیشینه‌‌‌‌ی بیشتری به ثبت برسانند.

احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که هنگام خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل برای بازدید از مقصد و شهری تازه با تبلیغات رنگ و لعاب‌‌‌‌داری رو‏به‌‌‌‌رو شده باشید که در مورد دیدنی‌‌‌‌های تاریخی چندین و چندساله‌ی آن شهر یا کشور خاص به مسافران فخر فروشی می‌‌‌‌کنند. باید توجه داشته باشیم که در این آشفته بازار تبلیغات تاریخی، در کشورمان ایران، یکی از قدیمی‏ترین تمدن‌‌‌‌های بشری برای بازدید وجود دارد. شهری باستانی که بنا بر شهادت بسیاری از باستان‌‌‌‌شناسان پیشرفته‌‌‌‌ترین شهر باستانی است که تاکنون کشف و شناسایی شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا پیشینه‏‌ی چندین هزارساله‌‌‌‌ی شهر سوخته را از لابه‌‌‌‌لای کتاب تاریخ این سرزمین ورقی بزنیم.

شهری برآمده از خاکستر تاریخ

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل ـ زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه‌گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های ۱۸۰۰ تا ۳۲۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته‌اند. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی که از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت کرده‌اند، بنا شده است.

سند یا کتیبه‌ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و به‌دلیل آتش‌سوزی در دو دوره زمانی بین سال‌های 3200 تا 2750 قبل از میلاد، این شهر باستانی، «شهر سوخته» نامیده می‌شود. «کلنل بیت» یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقیمانده از آتش‌سوزی را دیده است. پس از او «سر اورل ـ اشتین» با بازدید از این محوطه در اوایل سده حاضر، اطلاعات مفیدی درخصوص این محوطه ارائه کرده است. پس از او شهر سوخته از سوی باستان‌شناسان ایتالیایی به سرپرستی«مارتیسو توزی» از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ مورد بررسی و کاوش قرار گرفت.

جامعه‌‌‌‌ای پیشرفته با مشارکت همگانی

خرید آنلاین بلیط هواپیما برای شهر سوخته
بلیط هواپیما برای شهر سوخته

این شهر از نادرترین شهرهای باستانی است که در آن، زنان عهده‌دار امور مالی خانواده‌شان بوده‌اند. بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می‌‌دهد این شهر دارای پنج بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته، بخش‌های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به‌صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده‌است. 80 هکتار از شهر سوخته بخش مسکونی بوده است. شهر سوخته مرکز بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و هنری بوده است، در فصل ششم کاوش در شهر سوخته نمونه‌های جالب و بدیعی از زیورآلات به دست آمد. در جریان حفاری‌های فصل‌های گذشته این محوطه مشخص شد که با توجه به صنعتی بودن شهر سوخته و وجود کارگاه‌های صنعتی ساخت سفال و جواهرات در این منطقه، ساکنان شهر سوخته از درختان موجود در طبیعت محوطه برای سوخت استفاده می‌‌کرده‌اند. در شهر سوخته انواع سفالینه‌ و ظروف سنگی، معرق کاری، پارچه و حصیر یافت شده که معرف وجود چند نوع صنعت، بویژه صنعت پیشرفته پارچه بافی در آنجاست. تاکنون ۱۲ نوع بافت پارچه یکرنگ و چندرنگ و قلاب ماهیگیری در شهر سوخته به‌دست آمده و مشخص شده مردم این شهر با استفاده از نیزار باتلاق‌های اطراف هامون، سبد و حصیر می‌‌بافتند و از این نی‌ها برای درست کردن سقف هم استفاده می‌‌کردند. صید ماهی و بافت تورهای ماهیگیری نیز از دیگر مشاغل مردمان شهر سوخته بوده است. شهر سوخته بی‌شک جزو شهرهای بسیار پیشرفته زمان خود بوده است.

پیشگام در علم پزشکی

خرید آنلاین بلیط هواپیما به مقصد شهر سوخته
بلیط هواپیما به مقصد شهر سوخته

برای نخستین بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش کشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی بیست و پنج تا سی ساله بوده که در یکی از گور‌های شهر سوخته مدفون شده بود. چشم مصنوعی یافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت نزدیک به 4500 سال از ساخته شدن آن، هنوز سالم است.جنس این چشم مصنوعی یافت شده هنوز به‌طور کامل مشخص نشده است، اما به نظر می‌رسد در ساخت آن از قیر طبیعی مخلوط به نوعی چربی جانوری استفاده شده است. روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ‌های داخل چشم توسط مفتول‌‌های طلایی به قطر کمتر از0/5 میلی‌متری طراحی شده‌است. مردمک این چشم در وسط طراحی شده و تعدادی خطوط موازی که تقریبا یک لوزی را تشکیل می‌دهند، در پیرامون مردمک دیده می‌شود.

یکی از شگفت‌انگیزترین یافته‌‌های این شهر، نشانه‌هایی از کهن‌ترین جراحی مغز درشهر سوخته است. جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در 4800 سال پیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند.

پیشرو در علم ریاضی

در کاوش‌های انجام شده در شهر سوخته، خط‌کشی ساخته شده از چوب آبنوس کشف شد. این خطکش به طول ده سانتی‌متر با دقت 0/5 میلی‌متری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط‌کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت‌های زیادی در زمینه علم ریاضیات بوده‌اند.

از گور باستانی موسوم به شماره 761 کهن‌ترین تخته نرد جهان همراه 60 مهره آن در شهر سوخته پیدا شد. این تخته نرد بسیار قدیمی‌تر از نمونه‌ای است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین‌النهرین پیدا شده بود.

اولین در عرصه‌‌‌‌ی هنرهای نمایشی

باستان‌شناسان هنگام کاوش در گوری پنج‌هزارساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می‌شود. آنها پس از بررسی این شیء دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به‌گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می‌دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در پنج حرکت، بزی را طراحی کند که به سمت درخت حرکت و از برگ آن تغذیه می‌کند. باستان‌شناسان با نزدیک کردن این تصاویر به یکدیگر موفق شدند نمونه‌ای از یک تصویر متحرک را در قالب یک فیلم 20 ثانیه‌ای به دست آورند.

برای جستجو و خرید بلیط هواپیما به سایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منبع:
hamshahrionline.ir
yjc.ir

تاریخ انتشار: 17 خرداد 96
آخرین بروزرسانی: 18 مهر 96

یک دیدگاه

  1. انتخاب مطالبتون خیلی خوبه. هم جذابیت داره و هم ما رو با قدمت کشورمون بیشتر آشنا میکنه و باعث میشه هر کسی با خوندن این مطالب قبل از اینکه تصمیم بگیره پرواز خارجی داشته باشه یه بلیط هواپیما به مقصد زاهدان بگیره و شهر سوخته رو از نزدیک ببینه.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید