قلعه حسن صباح، اثر شگفت‌انگیز واقع در قزوین

قلعه الموت یا دژ الموت، مقر حسن صباح در منطقه الموت قزوین شمال شرقی روستای گازرخان قرار دارد. دژ الموت در فاصله‌ ۴ ساعته از تهران و ۲ ساعت و نیمه از قزوین است. موقعیت قلعه، ۲۱۶۳ متر بالاتر از سطح دریا است که صخره‌های پیرامون قلعه رنگ سرخ و خاکستری دارند. وقتی اینجا را برای سفر انتخاب کرده و بلیط هواپیما تهیه می‌کنید باید مراقب باشید چون پیرامون قلعه از هر چهارسو پرتگاه دارد.

0
274
خرید بلیط هواپیما قزوین - قلعه حسن صباح
خرید بلیط هواپیما قزوین
قلعه حسن صباح، اثر شگفت‌انگیز واقع در قزوینReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 10Rating: 3.5قلعه حسن صباح، اثر شگفت‌انگیز واقع در قزوین - خرید بلیط هواپیما قزوین از سفرستانقلعه الموت یا دژ الموت، مقر حسن صباح در منطقه الموت قزوین شمال شرقی روستای گازرخان قرار دارد. دژ الموت در فاصله‌ ۴ ساعته از تهران و ۲ ساعت و نیمه از قزوین است. موقعیت قلعه، ۲۱۶۳ متر بالاتر از سطح دریا است که صخره‌های پیرامون قلعه رنگ سرخ و خاکستری دارند. بلیط هواپیما قزوین

قلعه حسن صباح

قلعه الموت یا دژ الموت، مقر حسن صباح در منطقه الموت قزوین شمال شرقی روستای گازرخان قرار دارد. دژ الموت در فاصله‌ ۴ ساعته از تهران و ۲ ساعت و نیمه از قزوین است. موقعیت قلعه، ۲۱۶۳ متر بالاتر از سطح دریا است که صخره‌های پیرامون قلعه رنگ سرخ و خاکستری دارند. وقتی اینجا را برای سفر انتخاب کرده و بلیط هواپیما تهیه می‌کنید باید مراقب باشید چون پیرامون قلعه از هر چهارسو پرتگاه دارد. این قلعه به‌عنوان پایگاه فعالیت حسن صباح بنیادگذار حکومت نزاریه اسماعیلیان بود که ازلحاظ جغرافیایی دسترسی بر آن بسیار سخت بود. البته امروزه بخش عظیمی از این بنا ویران‌شده و باقیمانده‌های این اثر تاریخی در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۵۲ جز آثار ملی ایران به ثبت رسید. اهالی منطقه قلعه الموت را «قلعه حسن» نیز می‌نامند. حسن صباح بنیان‌گذار دولت اسماعیلیه الموت و حجت داعی بزرگ مذهب اسماعیلیه در خانواده‌ای شیعه امامی در قم زاده شد. وی به علوم مختلفی مانند فلسفه، هندسه، نجوم و سیاست تسلط داشت. حسن صباح در این قسمت از قلعه به مدت ۳۵ سال اقامت داشت که در حال حاضر، آثار کمی از دیوار جنوبی آن باقی‌مانده است.

بخش‌های قلعه

خرید بلیط هواپیما قزوین - قلعه حسن صباح
قلعه حسن صباح

قلعه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل‌شده که نام بخشی با ارتفاع بیش‌تر جورقلا (قلعه بالا) و پیلاقلا (قلعه بزرگ) است. دیوارهای قلعه از جنس سنگ و ملات گچ هستند که کمتر از سایر قسمت‌ها آسیب‌دیده‌ و طول آن حدود ۱۰ متر و ارتفاعش بین ۴ تا ۵ متر است. در سمت جنوبی، داخل صخره اتاقی برای نگهبانی کنده‌شده و در سمت شمال غربی قلعه نیز دو اتاق در داخل سنگ کوه کنده‌شده است. در اتاق اول، چاله آبی وجود دارد که اگر آب آن را کاملاً تخلیه کنند، دوباره پرآب می‌شود که پژوهشگران احتمال می‌دهند این چاله با حوض جنوبی ارتباط داشته باشد. در پایین این اتاق، دیواری واقع‌شده‌ که پرتگاه مخوفی دارد. در سمت جنوب غربی نیز حوضی به طول ۸ متر و عرض ۵ متر در سنگ کنده‌شده که هنوز هم با بارندگی‌های زمستان و بهار پر از آب می‌شود. در سمت جنوب، درخت تاک کهن‌سال سبز و شادابی قرار دارد. بین دو قسمت قلعه؛ یعنی قلعه ‌بالا و پایین، میدانی قرار دارد که اطرافش را دیواری به دو قسمت تقسیم کرده‌، اما امروزه که با خرید بلیط هواپیما سفر می‌کنید، آثار فراوانی از توده‌های سنگ و خاک خواهید دید که نشانگر بقایای بناهایی است که در این محل وجود داشته اما اکنون ویران گشته‌اند.

حفظ و نگهداری

خرید بلیط هواپیما قزوین - قلعه حسن صباح
قلعه حسن صباح

برای نگهداری دیوارها و متصل کردن به جلوی برج‌ها کلاف‌های چوبی به‌طور افقی قرار داده‌اند، کاشی‌های کوچکی به رنگ آبی آسمانی نیز در ویرانه‌های قلعه پیداشده که روی آن‌ها شکل چشم و ابرو و بینی کاملاً واضح است. همین خرابه‌ها را که با خرید بلیط هواپیما مشاهده می‌کنید، حکایت از این دارد که روزگاری به‌جای این خرابه‌ها، ساختمان‌هایی وجود داشته است. این قلعه که به دستور هلاکوخان مغول به آتش کشیده و ویران گردید، پس‌ازآن به‌عنوان تبعیدگاه و زندان استفاده شد. بااینکه در دوران صفوی سالم ماند اما متأسفانه در دوره قاجار بار دیگر ویران گشت.

خرید بلیط هواپیما قزوین - قلعه حسن صباح
بلیط هواپیما قزوین

نکته‌ جالب‌توجه در مورد قلعه این است که تنها یک‌ ورودی در گوشه‌ شمال شرقی‌ دارد. در دامنه‌ جنوبی کوه نیز خندق وسیعی کنده‌شده تا راه نفوذ به قلعه بسته شود. حتی در دامنه‌های دیگر هم خندق کنده‌اند تا امکان رفت‌وآمد از بین برود. چون دورتادور این قلعه پرتگاه‌ است، درواقع مکانی تسخیرناپذیر است. متأسفانه حفاری‌هایی که در دورهٔ قاجار برای یافتن گنج در قلعهٔ الموت انجام داده‌اند، سبب ویرانی‌اش شده است. الموت، آله آموت یا آشیانه عقاب‌ها یکی از مراکز تمدنی ایران است که شهرتش جهانی شده و مکانی برای بازشناسی تاریخ و تمدن کهن ایران‌زمین تبدیل‌شده است. الموت، فقط به خاطر حسن صباح در بلندی گازرخان شهره ندارد، بلکه به خاطر تنوع قومی، فرهنگی هم‌چنین جاذبه‌های تاریخی و طبیعی‌اش مشهور است.

خرید بلیط هواپیما قزوین - قلعه حسن صباح
قلعه حسن صباح

شاید برایتان چنین سؤالی پیش آید؛ افرادی که در این دژها زندگی می‌کردند چه کسانی بودند؟ آیا این‌ها با حسن صباح وابستگی فامیلی داشتند یا انسان‌های عادی بودند؟ در جواب باید بگویم که در این منطقه همه گونه طبقات انسانی زندگی می‌کردند. حال این سؤال پیش می‌آید که آیا هرکسی که خدمت شاه اظهار ارادت می‌کرد، می‌توانست در این دژها زندگی کند؟ جواب به این سؤال منفی است، زیرا باید مراحل گام‌به‌گام مختلف عقیدتی را می‌گذراندند تا بتوانند وارد این قلعه شوند. همان‌طور که در کتاب‌های مختلف آمده این مراحل مفصل بوده و در ابتدا باید با طلبگی آغاز می‌شدند. واقعیت این است که داستان حسن صباح و قلعه الموت آن‌قدر جذاب است که هر خواننده‌ای را وسوسه می‌کند تا خرید بلیط هواپیما قزوین را در برنامه خود گذاشته و از نزدیک شاهد واقعیت این داستان تاریخی شود.

خرید بلیط هواپیما قزوین - قلعه حسن صباح
قلعه حسن صباح

اگر فردی علاقه‌مند به تاریخ باشید، بهترین مقصد برایتان همین‌جاست که با خرید بلیط هواپیما قزوین به آن سفر کنید. زیرا همین قلعه، خود تاریخ است که بعد از گذراندن مسیرهای پرفرازونشیب اکنون به زمان ما رسیده است. بااینکه مغولان قلعه را به آتش کشیدند تا ویرانه‌ای از آن باقی نماند، اما خواست خدا چنین بوده که بقایایش در الموت پابرجا باشد. تعداد پله‌های این مکان بسیار زیاد است، پس آب و خوراکی کافی همراه داشته باشید. این روزها اطراف قلعه محل کسب‌وکار نیز شده، زنان محلی خوراکی‌هایی مثل زرشک و آلو جنگلی را برای مسافران می‌فروشند، پس بیایید برای حمایت از اهالی منطقه از آن‌ها خرید کنیم.

خرید بلیط هواپیما قزوین - قلعه حسن صباح
قلعه حسن صباح

برای خرید بلیط هواپیما قزوین و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

منابع
fa.wikipedia.org
setare.com
tabnak.ir
movarekhan.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید