سفر به مازندران و بازدید از موزه مردم شناسی شهر بابل

بابل، شهر بهارنارنج، دومین شهر پرجمعیت استان مازندران است. بابل با پیشینه‌ای خاص نقشی اساسی در استان مازندران و شمال کشور را بر عهده دارد. این شهر حتی در گذشته هم به دلیل تجارت و عبور و مرور تاجران و بازرگانان از شهرت خاصی برخوردار بوده است. بابل در ۳۹ کیلومتری شهر ساری، یک منطقه زیبا در شمال کشور است. اگر این شهر را برای سفر انتخاب کرده‌اید، روزهای خوب و خاطره‌انگیزی در انتظارتان است، چرا که بابل شهری بسیار تاریخی مملو از جاذبه‌های دیدنی و اماکن گردشگری است.

0
84
خرید بلیط هواپیما بابل
بلیط هواپیما بابل
سفر به مازندران و بازدید از موزه مردم شناسی شهر بابلReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 26Rating: 3.5سفر به مازندران و بازدید از موزه مردم شناسی شهر بابل - خرید بلیط هواپیما از سفرستانبابل، شهر بهارنارنج، دومین شهر پرجمعیت استان مازندران است. بابل با پیشینه‌ای خاص نقشی اساسی در استان مازندران و شمال کشور را بر عهده دارد. این شهر حتی در گذشته هم به دلیل تجارت و عبور و مرور تاجران و بازرگانان از شهرت خاصی برخوردار بوده است. بلیط هواپیما مازندران

موزه مردم شناسی بابل

بابل، شهر بهارنارنج، دومین شهر پرجمعیت استان مازندران است. بابل با پیشینه‌ای خاص نقشی اساسی در استان مازندران و شمال کشور را بر عهده دارد. این شهر حتی در گذشته هم به دلیل تجارت و عبور و مرور تاجران و بازرگانان از شهرت خاصی برخوردار بوده است. بابل در ۳۹ کیلومتری شهر ساری، یک منطقه زیبا در شمال کشور است. اگر این شهر را برای سفر انتخاب کرده‌اید، روزهای خوب و خاطره‌انگیزی در انتظارتان است، چرا که بابل شهری بسیار تاریخی مملو از جاذبه‌های دیدنی و اماکن گردشگری است. یکی از زیباترین این جاذبه‌ها، موزه بابل است که معروف به گنجینه بابل بوده و به‌عنوان موزه مردم شناسی شناخته می‌شود. در واقع بابلی‌ها ميزبان گنجینه‌ای عظیم به‌عنوان تنها موزه مردم شناسی سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مازندران هستند.

تاریخچه موزه

خرید بلیط هواپیما بابل
بلیط هواپیما بابل

ساختمان این موزه که در سال ۱۳۰۷ به‌عنوان بلدیه (شهرداری) بناشده بوده، در سال ۱۳۷۴ با کاربری فرهنگی در اختیار اداره میراث فرهنگی مازندران قرار گرفت و پس از مرمت و بازسازی در بهمن سال ۱۳۷۵ به‌عنوان موزه بابل افتتاح گردید.

این موزه که دارای بخش‌های متفاوتی مانند، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و یادمان‌های چوبی است، بعد از 4 سال دوباره شیروانی و زیرزمینش مرمت و بازسازی شد و در سال ۱۳۸۲ به‌عنوان تنها موزه مردم شناسی مازندران شروع به فعالیت کرد تا میزبان مسافرانی باشد که از نقاط مختلف کشور با خرید بلیط هواپیما مازندران به این شهر می‌آیند.

آشنایی با طبقات موزه

خرید بلیط هواپیما بابل
بلیط هواپیما بابل

امروز اگر با خرید بلیط هواپیما به مازندران سفر کنید و به موزه بابل مراجعه کردید، بازدیدتان را از طبقه همكف آغاز خواهید کرد که به‌عنوان نمایشگاه آثار فرهنگی و هنری استفاده می‌شود. در طبقه دوم نیز آثار باستان‌شناسی و مردم شناسی و بسیاری از وسایل چوبی قدیمی، وسایل کشاورزی، کوزه‌های سفالی و حتی مجسمه‌های قدیمی قرار دارد. همان‌طور که گفتیم این موزه ازجمله موزه‌های محلی است که تمامی جنبه‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی حوزه خود را شامل می‌شود. از لحاظ محتوا نیز دارای سه بخش باستان‌شناسی، مردم شناسی و یادمان‌های چوبی بوده و دارای نمایشگاه، کتابخانه و مرکز اسناد تاریخی است. یکی از گران‌ترین اشیای این موزه، قرآن خطی مربوط به دوره صفوی می‌باشد که نمونه آن بسیار کم یاب است. سکه‌های مربوط به دوره هخامنشیان و اسکناس‌های زمان قاجار و پهلوی نیز در این مجموعه نگهداری می‌شوند.

حال تک‌تک بخش‌ها را بررسی می‌کنیم:

باستان‌شناسی

خرید بلیط هواپیما مازندران
بلیط هواپیما مازندران

بخش باستان‌شناسی دارای آثار دوره‌های پیش از اسلام در یک اتاق و دو سالن است. از قدیمی‌ترین آثار این بخش ظروف سفالی قرمزرنگ منقوش اسماعیل‌آباد متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد است. سفال‌های منقوش هزاره چهارم و سوم پیش از میلاد نیز وجود دارند. در این بخش ویترینی وجود دارد که به آثار اواخر هزاره سوم و دوم پیش از میلاد اختصاص دارد. دریکی از سالن‌ها نیز اشیای اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول پیش از میلاد تا دوره ساسانی موجود است. این آثار شامل مجسمه‌های سفالی، جنگ‌افزارهای مفرغی و ظروف سنگی هستند. بیشتر اشیا از شهرهای باستانی مانند بهشهر، ساری، نکا و نور به‌دست ‌آمده‌اند. از طرفی سالن دوم موزه دارای آثار اسلامی مانند ظروف سفالی لعاب‌دار و زیورآلات هزاره اول پیش از میلاد می‌باشد.

مردم شناسی

خرید بلیط هواپیما مازندران
بلیط هواپیما مازندران

بخش مردم شناسی موزه شامل تالاری وسیع در طبقه دوم است که به تمام قومیت‌های این خطه مربوط می‌شود، به‌طوری‌که در تالاری وسیع، اشیایی مانند وسایل کشاورزی، پوشاک مازندران، گیلان، ترکمن، چادرشب بافی زنان مازندران، صنایع‌دستی زنان ترکمن‌صحرا و صنایع‌دستی مانند زری‌بافی و سفال‌گری قرار داده‌شده است. حتی در این بخش نمایی از ازدواج و نوع پوشش عروس و داماد شمالی نیز در معرض دید عموم قرارگرفته است. از دیگر فضاهای این بخش می‌توان به قهوه‌خانه سنتی با تخت‌هایی چوبی برای نشستن و استراحت، قلیان کشیدن اشاره کرد، برای شمایی که با خرید بلیط هواپیما سفرکرده‌اید و احتیاجی به‌جای دنج و تاریخی دارید. اشیای دیگری مانند وسایل روشنایی، وسیله خرد کردن قند، تخته خرد کردن سبزی و انواع قاشق‌های چوبی کوچک نیز در این مجموعه قرار دارند. موزه‌های مردم شناسی اتفاق بزرگ فرهنگی هستند که باعث رشد فرهنگی آن بخش می‌شوند. موزه‌های مردم شناسی با توجه به جهانی‌شدن فرهنگشان می‌توانند مانند یک پل فرهنگی در کشور باشند. هدف از ایجاد موزه‌های مردم‌شناسی نگهداری از فرهنگ و هویت گذشته و معرفی آثار باستانی به امروزی‌هاست. در قسمت داروخانه سنتی در همین بخش که بانام داروخانه یا عطاری معرفی‌شده، اطلاعاتی از انواع گیاهان دارویی شمال و طرز استفاده از آن‌ها برای علاقه‌مندان در نظر گرفته‌شده است.

یادمان‌های چوبی

خرید بلیط هواپیما مازندران
بلیط هواپیما مازندران

یک سالن هم به یادمان‌های چوبی مازندران اختصاص ‌یافته‌ که در، پنجره، قسمت‌هایی از کتبیه و تزیینات صندوق در آن قرار دارند. دو لنگه در چوبی منبت‌کاری شده کتیبه دار متعلق به مزار شاهزاده رضا در این موزه قرار دارد. اگر علاقه‌مند به اشیاء تاریخی هستید، پیشنهاد ما به شما خرید بلیط هواپیما مازندران و سفر به این مکان است. سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مازندران همواره گردشگران را برای ديدار از این موزه دعوت می‌کند. زیرا به جرات می‌توان گفت که این اثر فاخر و نفیس تاریخی یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مراکز فرهنگی و هویتی در شهرستان بابل و حتی استان مازندران است. همان‌طور که از بررسی نقشه‌ای مشخص می‌شود، موزه بابل در محدوده تاریخی شهر قرار گرفته و شما می‌توانید برای داشتن سفری خاطره‌انگیز و اقامتی دل‌نشین اتاقی در هتل مرجان بابل که به این ساختمان نزدیک است رزرو کنید.

برای خرید بلیط هواپیما مازندران و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

منابع:
shomalgardi.com
fa.wikipedia.org
anthropology-umz.blogfa.com
pana.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید