بلیط هواپیما به شمال کشور تا ملاقات قلعه رودخان

0
457
خرید بلیط هواپیما به شمال کشور و بازدید از قلعه رودخان
بلیط هواپیما به شمال کشور و بازدید از قلعه رودخان
بلیط هواپیما به شمال کشور تا ملاقات قلعه رودخانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 20Rating: 4.0بلیط هواپیما به شمال کشور تا ملاقات قلعه رودخانبلیط هواپیما به شمال کشور تا ملاقات قلعه رودخان قلعه‎گردی و دژبینی یکی از سرگرمی‎های پر هیجان سفر محسوب می‎شود و هر کشوری نیز آنقدرها تاریخ و پیشینه ندارد

بلیط هواپیما به شمال کشور تا ملاقات قلعه رودخان

قلعه‎گردی و دژبینی یکی از سرگرمی‎های پر هیجان سفر محسوب می‎شود و هر کشوری نیز آنقدرها تاریخ و پیشینه ندارد که در هر گوشه و کنار سرزمینش، قلعه‎ای تاریخی بنا شده باشد. اما ایران کشور ما، از این بابت نیز کشوری دیدنی به حساب می‎آید که هر کدام از قلعه‎ها و دژهای تاریخی‌اش داستانی مختص به خود دارد و از اوج و حضیض‎های سلسله‎ای خاص در تاریخ این مرز و بوم برای گردشگران روایت می‎کند. یکی از این قلعه‎ها که دیدنش به هر ایرانی توصیه می‌شود و برای بازدید از آن هم می‎توان بلیط هواپیما به مقصد فرودگاه‏های شمالی کشور خرید و هم می‎توان دست به دامان خودروی شخصی شد، قلعه‎ دیدنی رودخان در شمال ایران است.

رودخان نام قلعه ای است متعلق به دوره سلجوقیان که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای زیبای رودخان ساخته شده و 2.6 هکتار مساحت و 65 برج و بارو و دیواری به طول 1500 متر دارد. دژ رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه ای تاریخی در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب ها به ایران دانسته اند.

دژ با ارزش رودخان بنابر ساختار، معماری و ویژگی های استراتژیکی و رزمی که دارد، در 30 مرداد 1354 خورشیدی، به شماره 1549/3 در فهرست آثار تاریخی و ملی ثبت شد.

قلعه رودخان کجاست؟

خرید بلیط هواپیما به شمال کشور و بازدید از قلعه رودخان
بلیط هواپیما به شمال کشور و بازدید از قلعه رودخان

قلعه رودخان بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای زیبای رودخان ساخته شده است. براي رسيدن به قلعه رودخان بعد از عبور از شهر فومن و گذشتن از روستاهاي گشت، كردمحله، سياه كش، شمس تالان، گوران پس، هولس كام، سيدآباد و قلعه رودخان به روستاي حيدرآلات مي رسيم كه از اين روستا تا محل قلعه رودخان حدود ۵ كيلومتر فاصله است. در حال حاضر بيشتر مساحت آن در قالب طرح پارك جنگلي، سنگ چين و شن ريزي شده است.

تاریخ قلعه رودخان

خرید بلیط هواپیما به شمال کشور و بازدید از قلعه رودخان
بلیط هواپیما به شمال کشور و بازدید از قلعه رودخان

براي نخستين بار در سال ۱۸۳۰ ميلادي آلكساندر شودزكو خچكو محقق لهستاني الاصل هنگام تحقيق در گيلان متوجه قلعه رودخان شد و در يادداشت هاي خود موقعيت اين بنا را به ثبت رساند. او درباره قلعه رودخان مي نويسد: «دژي است بر بالاي كوهي در قسمت علياي رودخانه اي به همين نام، بام آن سنگي است و طرفين ورودي داراي دو برج دفاعي مستحكم است و بر كتيبه سردر ورودي آن حك شده است كه اين قلعه براي نخستين بار در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هـ.ق براي سلطان حسام الدين اميردباج بن امير علاءالدين اسحق تجديد بنا شده است.»

برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب ها به ایران دانسته اند.در دوره سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است. بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه که اکنون در موزه گنجینه رشت نگهداری می شود، درج شده که این قلعه در سال 918 تا 921 هجری قمری برای سلطان حسام الدین تجدید بنا شده است. امیره حسام الدین دباج فومنی (مظفرالسلطان)، فرمانروای بیه پس اولین قدرت منطقه ای بود که از اطاعت از صفویان سرپیچی کرد، و قلعه رود خان را بازسازی کرد تا از آنجا به مقاومت بپردازد ولی موفقیتی به دست نیاورد و به دربند گریخت و نهایتاً دستگیر و در تبریز اعدام شد.

نام قلعه رودخان از کجا آمده است؟

خرید بلیط هواپیما به شمال کشور و بازدید از قلعه رودخان
بلیط هواپیما به شمال کشور و بازدید از قلعه رودخان

چون این قلعه تاریخی در کنار رودخانه ای بنا شده، معادل باستانی «دژ رودگان» یا «روگان» (دژی که در کنار رود قرار دارد) یا تغییر یافته آن به نام قلعه رودخان خوانده می شود. این قلعه به زبان اهالی آن منطقه که تالش هستند قله رخون نامیده میشود. سپس به مرور زمان به «قلعه رودخان» تبدیل شده است. قلعه رودخان در دوران های تاریخی به نام های «قلعه هزارپله»، «حسامی»، «سکسار»، «سگسار» و «سگسال» نیز خوانده شده است.

پیچ و خم‎های قلعه رودخان

خرید بلیط هواپیما به شمال کشور و بازدید از قلعه رودخان
بلیط هواپیما به شمال کشور و بازدید از قلعه رودخان

قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگي حاكم و حرمسراي وي) و قورخانه (محل فعاليت هاي نظامي و زندگي سربازان) تشكيل شده است. ارگ قسمت غربي شامل دروازه ورودی، چشمه، حوض، آب انبار و سردخانه، حمام، آب ریزگاه، شاه نشین و تعدادی واحد مسکونی که به وسیله برج و باروهایی محصور شده اند. قلعه رودخان کلاً دارای دو ارگ و شانزده قراول خانه است؛ ارگ یا شاه قلعه در دو طبقه و از آجر ساخته شده، قراول خانه ها، به صورت دو طبقه با نورگیرها و روزنه های متعدد مسلط بر محیط اطراف است. در ورودی یا دروازه قلعه رودخان، شمالی است و در دو طرف آن دو برج توپر بسیار عظیم ساخته شده است که در گذشته بر بالای آن کتیبه ای نصب شده بود، این کتیبه در حال حاضر در موزه رشت نگهداری می شود.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
fa.wikipedia.org
beytoote.com
namnak.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید