آیا تاریخچه پیتزا از ناپل ایتالیا شروع می‌شود؟

این روزها پیتزا تبدیل به یکی از غذاهای محبوب ما ایرانیان شده و محبوبیت آن آنقدر زیاد است که اگر 1 یا 2 هفته این غذا را نخوریم، هوس خوردن آن به سراغمان می‌آید و تا یک فال پیتزا نخوریم این هوس برطرف نمی‌شود. البته پیتزا از مجموعه غذاهای فست‌فودی به حساب می‌آید و بهتر است در مصرف آن زیاده‌روی نکنیم.

0
414
خرید بلیط هواپیما ایتالیا
بلیط هواپیما ایتالیا
آیا تاریخچه پیتزا از ناپل ایتالیا شروع می‌شود؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 31Rating: 4.0آیا تاریخچه پیتزا از ناپل ایتالیا شروع می‌شود؟تاریخچه پیتزا از ناپل ایتالیا شروع می‌شود؟ اولین پیتزای جهان در کجا و چگونه پخته شد؟ خرید بلیط هواپیما به ناپل ایتالیا. قیمت بلیط هواپیما به تهران

آیا تاریخچه پیتزا از ناپل ایتالیا شروع می‌شود؟

این روزها پیتزا تبدیل به یکی از غذاهای محبوب ما ایرانیان شده و محبوبیت آن آنقدر زیاد است که اگر 1 یا 2 هفته این غذا را نخوریم، هوس خوردن آن به سراغمان می‌آید و تا یک فال پیتزا نخوریم این هوس برطرف نمی‌شود. البته پیتزا از مجموعه غذاهای فست‌فودی به حساب می‌آید و بهتر است در مصرف آن زیاده‌روی نکنیم. 😋

اولین پیتزای جهان در کجا و چگونه پخته شد؟

خرید بلیط هواپیما به ناپل ایتالیا
بلیط هواپیما به ناپل ایتالیا

البته این علاقه به این غذای خوشمزه تنها در بین ما نیست، پیتزا در سراسر جهان غذای محبوبی است و طرفداران بسیاری دارد. شاید این محبوبیت شما را به فکر بیاندازد که این غذا برای اولین بار توسط چه کسی پخته شد و به کدام کشور مربوط می‌شود. اگر شما نیز به این سوال فکر کرده‌اید پس با ما باشید تا در ادامه به این سوال پاسخ دهیم.

✅ بازدید از مقاله چشیدن طعم غذاهای لذیذ ایتالیایی

خرید بلیط هواپیما به ناپل ایتالیا
بلیط هواپیما به ناپل ایتالیا

روایت‌های زیاد و مختلفب راجب تاریخچه این غذای لذیذ وجود دارد. خیلی‌ها می‌گویند پیتزا اولین بار در شهر ناپل ایتالیا و در قرن 17 درست شده است. البته در آن روزها پیتزا، غذای مردمی ازطبقه پایین و کم بضاعت بود و ترکیبی از خمیر نان، پیاز، ریحان، گوجه فرنگی و پونه بود. این نوع پیتزا بیشتر غذای ماهیگیرانی بود که گرسنه و خسته در بندرگاه شهر ناپل از کار روزانه برگشته بودند. بالاخره آوازه این غذای خوشمزه و ساده به بیرون از ناپل رفت و مردم بسیاری برای خوردن این غذا به این شهر سفر کردند، کم کم مردم شهرهای اطراف ناپل یاد گرفتند چگونه این غذا را بپزند و حتی در خیابان‌ها بفروشند. بعدها اولین رستوران پیتزافروشی در ناپل افتتاح شد و به همین دلیل امروزه رستوران‌های پیتزا ‌فروشی این شهر شهرت فراوانی دارند.

✅ بازدید از مقاله دنیای غذاهای رنگی ترکی

خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران

روایت دیگری نیز موجود است که در آن پیتزا به گذشته ما ایرانی‌ها می‌رسد. می‌کوشند سربازان داریوش زمانی که در جنگ بودند و کسی برای غذا پختن نبوده، نوعی نان را روی سپرهای خوذ پهن می‌کردند و روی آن خرما و پنیر می‌ریختند و بر روی آتش می‌پختند. سپس یونانی‌ها پختن این نان را از ایرانیان آموختند و این نام به روم رفت و از آنجا به جنوب ایتالیا و شهر ناپل و اینگونه در آنجا به شهرت رسید. عده‌ای نیز می‌گویند این غذا قذمتی بیشتر دارد و غذای یونانی‌های ساکن جنوب ایتالیا بوده و تا مدت‌ها نیز به غذای فقیران معروف بوده است.

✅ بازدید از مقاله محبوب ترین غذاهای تایلندی

خرید بلیط هواپیما به ناپل ایتالیا
بلیط هواپیما به ناپل ایتالیا

همچنین برخی می‌گویند نانوایی به نام رافائل اسپوزیتو که در شهر ناپل کار می‌کرد، پیتزایی مخصوص پخت و به عنوان هدیه به ملکه مارگریتا و پادشاه امبرتو اهدا کرد. نانوا با خلاقیتش این پیتزا را به شکل پرچم اتالیا و با رنگ‌های سبز و سفید و قرمز تزیین کرده بود، ملکه مارگریتا به شدت از این پیتزا خوشش آمد و به همین دلیل و به احترام او هم اکنون به این نوع پیتزا، پیتزای مارگاریتا می‌گویند. ( نوعی پیتزای سبزیجات است.) تا اواسط قرن نوزده پیتزاها معمولا در دکه‌هایی در خیابان‌ها فروخته می‌شدند، ولی اولین پیتزا فروشی با نام آنتیکا پورت‌آلبا در شهر ناپل افتتاح شد. بعد از آن بود که پیتزا غذای محبوب ایتالیایی‌ها شد و به غذای ملی و محلی آنها تبدیل شد و بعد از آن است که ایتالیا را با پیتزا به یاد می‌آورند.

✅ بازدید از مقاله بهترین غذاهای فرانسوی

خرید بلیط هواپیما به آمریکا
بلیط هواپیما به آمریکا

این غذا تا مدت‌ها در آمریکا یا کشورهای همسایه ایتالیا طرفداری نداشت اما مهاجری ایتالیایی به نام جنارو لمباردی که در محله ایتالیایی‌ها در نیویورک زندگی می‌کرد یک رستوران کوجک باز کرد، شاگرد او آنتوتیو توتونوپرو شروع به پختن این غذای قدیمی و لذیذ ایتالیایی کرد و طولی نکشید که پیتزاهای آنتوتیو طرفداران بسیاری پیدا کرد، این اتفاق باعث شد تا آقای لمباردی در سال 1905 یک پیتزا فروشی باز کرد و انقلابی در ذائقه مردم آمریکا پدید آورد.

✅ بازدید از مقاله بهترین غذاهای خیابانی استانبول

خرید بلیط هواپیما به آمریکا
بلیط هواپیما به آمریکا

در دوران بعد از جنگ جهانی دوم، پیتزا به غذای پرطرفداری در بین سربازان آمریکایی که در ایتالیا بودند، تبدیل شد به طوری که گاهی صف‌‌های مشتریان آمریکایی آنقدر بود که پیتزا فروشی‌ها قادر به تامین تقاضای آنها نمی‌شدند.

سربازان آمریکایی که اکنون غذای مورد علاقه خود را پیدا کرده بودند، این غذای محلی را با خود به خانه بردند، همچنین ایتالیایی‌ها که در جنگ صدمه دیده  و آواره شده بودند با مهاجرت به کشورهای دیگر این غذا را در تمام اروپا گسترش و رواج دادند.

در اوایل دهه 50 میلادی رستوران‌های زنجیره ای در آمریکا بیشتر شدند و چون پیتزا غذایی بود که سربع تهیه می‌شد و همچنین حمل و نقل آسانی داشت، رستوران‌ها در تصمیمی خلاقانه اعلام کردند که پیتزای سفارشی آنها را به صور رایگان به منزلشان تحویل می‌دهند. این اتفاق باعث محبوبیت بیش از پیش این خوشمزه ایتالیایی شد.

✅ بازدید از مقاله بهترین غذاهای آلمان

امروزه پیتزاهایی که در آمریکا پخته می‌شوند برخلاف جد ایتالیایی خود با خمیرهایی ضخیم و با مخلفات بیشتر پخته می‌شوند.

خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران

در سال 1347 شمسی یک ایرانی که در آمریکا تحصیل می‌کرده، رستورانی به نام پیتزا پنتری افتتاح کرد که از آن به عنوان اولین پیتزافروشی تهران یاد می‌شود. البته برخی معتقدند که پیتزا فروشی داوود در خیابان نوفل لوشاتو اولین پیتزافروشی تهران است، این رستوران هم اکنون نیز به مشتریان خود سرویس می‌دهد.

✅ بازدید از مقاله لذت خوردن غذاهای لذیذ مراکشی

خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران

پیتزا امروزه در حدود 35 نوع مختلف در دنیا سرو می‌شود که یکی از آنها پیتزای ایرانی است معمولاً با سوسیس، فلفل دلمه‌ای، پنیر موتزارلا، قارچ و ادویه‌جات ایرانی تهیه می‌شود.

خرید بلیط هواپیما به تهران
بلیط هواپیما به تهران

در آخر می‌توان گفت که این غذا در دهه‌های اخیر ذائقه مردم دنیا را عوض کرده و همچنان یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین غذاهای دنیاست.

برای خرید بلیط هواپیما ایتالیا و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید