رانی کی واو، بزرگ‌ترین آب‌انبار تاریخی در هندوستان

هندوستان کشوری بزرگ و پرجمعیت در جنوب آسیا می باشد که با آداب و سنت‌های عجیب و همچنین فرهنگی غنی و تاریخی همراه است. با خرید بلیط هواپیما هند معماری بسیار زیبا و تماشایی به‌کاررفته در این کشور را از نزدیک شاهد خواهید بود. در گذشته به دلیل جمعیت بسیار زیاد هندوستان، برای تامین و تهیه آب تلاش فراوانی انجام گرفته که نتیجه آن، به وجود آمدن آب انبارهای پلکانی زیبا و دیدنی با معماری‌های بزرگ و کوچک بوده است. حال با گذشت چندین سال از پدید آمدن این آب انبارها، گردشگران بیشماری برای بازدید از آنها به هندوستان می آیند.

0
79
خرید بلیط هواپیما هند
بلیط هواپیما هند
رانی کی واو، بزرگ‌ترین آب‌انبار تاریخی در هندوستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 9Rating: 3.5رانی کی واو، بزرگترین آب انبار تاریخی در هندوستان - خرید بلیط هواپیما هندهندوستان کشوری بزرگ و پرجمعیت در جنوب آسیا می باشد که با آداب و سنت‌های عجیب و همچنین فرهنگی غنی و تاریخی همراه است. با خرید بلیط هواپیما هند معماری بسیار زیبا و تماشایی به‌کاررفته در این کشور را از نزدیک شاهد خواهید بود.در گذشته به دلیل جمعیت بسیار زیاد هندوستان، برای تامین و تهیه آب تلاش فراوانی انجام گرفته که نتیجه آن، به وجود آمدن آب انبارهای پلکانی زیبا و دیدنی با معماری‌های بزرگ و کوچک بوده است.

بزرگ‌ترین آب‌انبار تاریخی در هندوستان

هندوستان کشوری بزرگ و پرجمعیت در جنوب آسیا می باشد که با آداب و سنت‌های عجیب و همچنین فرهنگی غنی و تاریخی همراه است. با خرید بلیط هواپیما هند معماری بسیار زیبا و تماشایی به‌کاررفته در این کشور را از نزدیک شاهد خواهید بود.

✅ بازدید از مقاله موزه هیل پالاس هند
✅ بازدید از مقاله معبد راناکپور هند
✅ بازدید از مقاله ویزای هند

در گذشته به دلیل جمعیت بسیار زیاد هندوستان، برای تامین و تهیه آب تلاش فراوانی انجام گرفته که نتیجه آن، به وجود آمدن آب انبارهای پلکانی زیبا و دیدنی با معماری‌های بزرگ و کوچک بوده است. حال با گذشت چندین سال از پدید آمدن این آب انبارها، گردشگران بیشماری برای بازدید از آنها به هندوستان می آیند. در این مطلب قصد داریم یکی از این آب‌انبارهای تاریخی و بزرگی هند را معرفی کنیم که عکاسان زیادی را به سوی خود جذب می کند.

تاریخچه آب‌انبار رانی کی واو

خرید بلیط هواپیما هند
بلیط هواپیما هند

رانی کی واو بااینکه این روزها بعد از گذشت سالیان متمادی، متروکه است، اما هنوز هم می‌تواند هر بیننده‌ای را شگفت‌زده کند. در عصر مدرن و زندگی شهری، چنین مکان هایی فراموش‌شده‌اند، بااینکه زمانی نشانه حیات بودند و اکنون فقط بناهای متروکه ای هستند که رفته‌رفته پوسیده می‌شوند و فرومی‌ریزند. اما اگر فردی هستید که به تاریخ و مکان‌های تاریخی علاقه دارید، بی‌شک بهترین گزینه برای بازدید همینجاست که با خرید بلیط هواپیما هند می توانید از آنها بازدید کنید.
بنای تاریخی رانی کی واو واقع در گجرات هند به‌عنوان بزرگ‌ترین آب‌انبار جهان معروف است که در قرن 11 به دستور ملکه هندی در دره‌ای واقع در منطقه‌ خشک ساخته شد و سالانه به‌عنوان یکی از جاذبه‌های برتر گردشگری هند میزبان میلیون‌ها گردشگر است. این بنا چندین سال بود که در کمیته میراث جهانی به دلایل مختلف رد می‌شد، اما بالاخره امسال به ثبت جهانی یونسکو رسید. رانی کی واو با ساختاری پیچیده ساخته‌شده که در شهر گجرات هند جزو معماری‌های خاص به حساب می آید و بر روی سواحل رودخانه Saraswati به‌عنوان یادبود واقع‌شده است.

ویژگی‌های بی‌نظیر آب‌انبار رانی کی واو

آب انبار تاریخی رانی کی واو در هند
آب انبار تاریخی رانی کی واو

این چاه پله‌ها فرم متمایزی از آب‌انبار و منابع ذخیره آب در شبه‌قاره هند هستند که از هزاره سوم پیش از میلاد ساخته ‌شده‌اند. رانی کی واو در سبک معماری پیچیده با معبد وارونه و هفت سطح پله‌ ساخته‌شده و دارای بیش از 500 مجسمه اصلی است. رانی کی واو عنوان “تمیزترین مکان نمادین” را در هند در کنفرانس بهداشت هندوستان در اکتبر سال 2016 در شهر دهلی‌نو، از آن خود کرد و توسط نخست‌وزیر وقت افتتاح شد. این آب‌انبار توسط آب‌های رود ساراسواتی از اواخر دهه 80 پرشده است. وقتی‌که توسط بررسی باستان‌شناسی هند این مکان حفر شد، کنده‌کاری‌ها در شرایط بکر بودند، گویی دیروز ساخته‌شده‌اند.

ویژگی‌های ظاهری

خرید بلیط هواپیما هند
بلیط هواپیما هند

این مکان باشکوه در حدود 64 متر طول، 20 متر عرض و 27 متر عمق دارد. پله‌های راهرو بافاصله‌های منظم چیده شده‌اند که ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند و یکی از بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین سازه‌های این منطقه هستند. دریچه کوچکی زیر آخرین پله وجود دارد، با تونلی 30 کیلومتری که در حال حاضر با سنگ و گل مسدود شده است و به شهر Sidhpur در نزدیکی پاتان منتهی می‌شود. اینجا دروازه‌ای است که برای فرار شاه ساخته‌شده بوده تا در زمان شکست و خطر فرار کند. همان‌طور که اشاره کردیم مجسمه‌های زیادی آنجا قرار دارند، در اشکال شخصیت‌های مختلفی چون، کالکی، راما، وامان و غیره که همگی نشانگر بازگشت دوباره آن‌ها به دنیای فانی است. 16 شکل مختلفی از آرایش هم وجود دارند که جذاب به نظر می‌رسند.

تقدس آب‌انبار رانی کی واو

آب انبار تاریخی رانی کی واو در هندوستان
آب انبار تاریخی رانی کی واو

حدود 50-60 سال قبل، گیاهانی به نام آیورودا در اطراف این منطقه وجود داشت که آب جمع شده در رانی کی واو برای بسیاری از بیماری‌های ویروسی، تب‌دار و غیره را مفید کرده بود. این آب‌انبار محلی برای نگهداری آب نبود، بلکه به‌عنوان مکانی مقدس اهمیت داشت. درواقع، در ابتدا بدون هدفی خاص و به‌سادگی ساخته‌شده اما بعداً در طول سال‌ها، به تقدس آب ها که همراه باخدایان بودند اشاره شد. به همین دلیل گذشتگان به این مکان احترام زیادی می‌گذاشتند. اکنون نیز بازدیدکنندگان طوری وارد این آب‌انبار می‌شوند که گویی وارد معبد وارونه می‌شوند و هر پله‌ای که پایین می‌روند، سطوح مختلفی از آب را می‌بینند.

سفر به اعماق زمین

بزرگترین آب انبار تاریخی جهان در هند
بزرگترین آب انبار تاریخی جهان

سفر جدیدتان از پله‌های این آب‌انبار آغاز می‌شود. پله‌ها از سطح زمین آغاز می‌شوند و شمارا با هوای سرد به سمت پایین هدایت می‌کند تا اینکه به سطح خیلی عمیقی خواهید رسید. بیش از 800 مجسمه استادانه میان هفت گالری با موضوعات مختلفی وجود دارند که موضوع اصلی Dasavataras یا ده برداشت ویشنو ازجمله بودائی است. آواتارها توسط sadhus ،Brahmins و apsaras (رقصنده آسمانی) تشکیل‌شده‌اند، نقاشی زیبایی از لب‌هایشان و جذابیتشان است. در سطح آب کنده‌کاری‌های ویشنو وجود دارد که گفته می‌شد در میان آن‌ها به استراحت مشغول بوده است.

شگفتی‌ها

خرید بلیط هواپیما هندوستان
بلیط هواپیما هندوستان

در تاریخ 19 ژوئیه سال 2018 بانک مرکزی هند اعلام کرد که یادداشتی ازسری جدید ماهاتما گاندی نشان می‌دهد که رانی کی واو در آخرین بخش مطلب آمده و قرار است در ابعاد 66 × 142 میلی‌متر کوچک‌تر از یادداشت قبلی (73 × 157 میلی‌متر ) رنگ شود.

برای خرید بلیط هواپیما هند و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید