بازدید از قلعه سرخ‌فام آگرای هندوستان

هند یا هندوستان، کشوری که در جنوب آسیا قرار دارد و پایتخت آن دهلی‌نو است. آگرا نیز سومین شهر بزرگ هندوستان است. آگره به شکل آگرهبانا نخستین بار در کتاب حماسی مهابهاراتا آورده شده که به‌عنوان پردیس یا بهشت معنی شده است. هند جاذبه‌های دیدنی بی‌شماری دارد که می‌توان به قلعه سرخ آگرا، مسجد نگینا و کاخ جهانگیر سیکاندرا اشاره نمود. که یکی از مکان‌های پربازدید و زیبای گردشگری هند همین قلعه سرخ است.

0
78
خرید بلیط هواپیما هند
بلیط هواپیما هند
بازدید از قلعه سرخ‌فام آگرای هندوستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 3Rating: 3.5بازدید از قلعه سرخ‌فام آگرای هندوستان - خرید بلیط هواپیما هند از اپلیکیشن سفرستانهند یا هندوستان، کشوری که در جنوب آسیا قرار دارد و پایتخت آن دهلی‌نو است. آگرا نیز سومین شهر بزرگ هندوستان است. آگره به شکل آگرهبانا نخستین بار در کتاب حماسی مهابهاراتا آورده شده که به‌عنوان پردیس یا بهشت معنی شده است. هند جاذبه‌های دیدنی بی‌شماری دارد که می‌توان به قلعه سرخ آگرا، مسجد نگینا و کاخ جهانگیر سیکاندرا اشاره نمود. بلیط هواپیما هند

قلعه سرخ‌فام آگرای هندوستان

هند یا هندوستان، کشوری که در جنوب آسیا قرار دارد و پایتخت آن دهلی‌نو است. آگرا نیز سومین شهر بزرگ هندوستان است. آگره به شکل آگرهبانا نخستین بار در کتاب حماسی مهابهاراتا آورده شده که به‌عنوان پردیس یا بهشت معنی شده است. هند جاذبه‌های دیدنی بی‌شماری دارد که می‌توان به قلعه سرخ آگرا، مسجد نگینا و کاخ جهانگیر سیکاندرا اشاره نمود. که یکی از مکان‌های پربازدید و زیبای گردشگری هند همین قلعه سرخ است. قلعه آگرا به حصار سرخ و لعل قلعه مشهور بوده که لعل در زبان هندی به معنی قرمز است. بااینکه در شهر آگرا، تاج‌محل وجود دارد، اما یکی از بهترین قلعه‌های مغولی در هندوستان است که از ماسه‌سنگ قرمز ساخته‌شده و دلیل رنگ سرخش نیز همین است. با خرید بلیط هواپیما هند و سفر به این شهر خواهید دید که قلعه سرخ، در 2.5 کیلومتری تاج‌محل قرارگرفته و به خاطر فضای مسطح بین این دو بنا، به‌راحتی می‌توانید از قلعه آگرا، تاج‌محل را ببینید.

قلعه سرخ، میراث جهانی هندوستان

بازدید از قلعه سرخ فام هند
قلعه سرخ فام هند

این مکان بی‌نظیر از میراث‌های جهانی یونسکو در هند است که معروف به قلعه آگرا یا لال قلعه آگرا است و در سال ۱۹۸۳ میلادی در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است. در دهلی نیز قلعه‌ای مشابه با ماسه‌سنگ قرمز وجود دارد، اما قدمت این اثر تاریخی به قرن شانزدهم میلادی برمی‌گردد و جزو آثار گورکانیان هند است. در قسمت‌های مختلف قصر سرخ می‌توانید نوشته‌هایی به زبان فارسی ببینید، زیرا مادر پادشاه ایرانی بوده، به زبان فارسی نوشته‌هایی حک‌شده اما متأسفانه امروزه قسمت زیادی از این کتیبه‌ها تخریب ‌شده‌اند. هرسال نیز در 15 آگوست که روز استقلال هند از انگلستان است، نخست‌وزیر هند پرچم ملی کشور را بر فراز قلعه سرخ بالا می‌برد و سخنرانی می‌کند. اگر دوست دارید در این مراسم شرکت کنید، خرید بلیط هواپیما را به این تاریخ موکول کنید.

✅ بازدید از مقاله آب انبار شگفت‌انگیز رانی کی کاو هندوستان

تاریخچه ساخت قلعه سرخ

خرید بلیط هواپیما هند
بلیط هواپیما هند

برای توصیف دقیق‌تر قلعه‌ آگرا می‌توان از لقب شهر محصور استفاده کرد، زیرا توسط مغول‌ها ساخته‌شده است. بنای اصلی از قرن ۱۱ میلادی موجود است و قبل از آن آگرا قلعه‌ای آجری بود که توسط راجا بادل ایجادشده بود. نخستین بار در سال ۱۰۸۰ پس از میلاد، سپاهی از غزنویان این قلعه را تصرف کردند. اسکندر لودی، اولین سلطان ساکن دهلی، قلعه آگرا را به‌عنوان محل زندگی‌اش انتخاب کرد. چون آگرا از شهرهای پراهمیت هندوستان است، وی کشور را از همین قلعه اداره می‌کرد و در طی ۹ سال حکومتش چندین قصر، چاه آب و مسجد به قلعه آگرا اضافه کرد. در قرن حاضر در سفرتان با خرید بلیط هواپیما هند ، همه این یادگاری‌ها را از نزدیک خواهید دید. در سال ۱۵۲۶ مغول‌ها ابراهیم لودی را شکست دادند و قلعه را تصرف کردند و آن‌ها نیز در قصر سلطان ابراهیم ماندند و پلکان بی‌نظیری را به آن اضافه کردند.

✅ بازدید از مقاله بازدید از شهر گوا هندوستان

تخریب‌ها و بازسازی‌های انجام‌شده در قلعه سرخ

بازدید از قلعه سرخ فام هند
قلعه سرخ فام هند

در سال ۱۵۵۵ سلطان هندو، معروف به هیمو توانست آگرا را به تصرف خود درآورد. هیمو پس از تصرف قلعه، از سلطان اکبر شکست خورد و وی آگرا را پایتخت خود قرار داد و دستور داد تا قلعه را بازسازی کنند. نمای داخلی بنا با آجر و نمای بیرونی آن با ماسه‌سنگ قرمز بازسازی شد. بعد از 8 سال کار شبانه‌روزی بالاخره در سال ۱۵۷۳ بازسازی تمام شد. قلعه آگرا از نظر معماری خیلی موردتوجه است. بااینکه ۵۰۰۰ ساختمان با طراحی‌‌های زیبای بنگالی در داخل قلعه ساخته‌شده، اما برخی از آ‌ن‌ها توسط شاه جهان در زمان ساخت کاخ‌های مرمرین تخریب ‌شده‌اند.

✅ بازدید از مقاله کارهای شگفت‌اگیزی که در هند می‌توان انجام داد

مسیر و شکل ظاهری قلعه سرخ

بازدید از قلعه سرخ فام هند
قلعه سرخ فام هند

در حال حاضر دروازه عمار سینگ تنها راه ورودی به قلعه است که شما باید بعد از خرید بلیط هواپیما هند ، بلیط ورودیه این مکان را نیز تهیه کنید. طراحی مارپیچ دروازه عمار سینگ به خاطر سردرگم کردن مهاجمان و دشمنان است. پس از ورود یک‌راه مستقیم شما را به سمت مسجد مروارید یا مسجد موتی می‌برد، البته همیشه بسته است. سمت راست شما، قبل از مسجد موتی، سالن بزرگی به همراه تخت پادشاهی به نام دیوان ایام قرار دارد. در زمان سلطان شاه جهان از دیوان ایام به‌عنوان سالن رسیدگی به امورات داخلی مملکت و برای شنود حرف‌های مردم استفاده می‌شده است.

آدرس: هند، شهر آگرا، قلعه آگرا

Address: Agra Fort, Agra, India

تلفن: ۰۴۵۷ ۲۹۶ ۵۶۲ ۹۱ +

ساعت بازدید: صبح تا غروب

هزینه بلیط ورودیه به قلعه آگرا: ۵۵۰ روپیه که ۵۰ روپیه آن مالیات است.

ورود کودکان زیر ۱۵ سال رایگان است.

اگر پیش از قلعه آگرا، از تاج‌محل بازدید کرده باشید، با نشان دادن بلیط تاج‌محل می‌توانید ۵۰ روپیه هم تخفیف بگیرید.

✅ بازدید از مقاله بازدید از معبد راناکاپور هندوستان

پروازهای منتهی به آگرا

خرید بلیط هواپیما هند
بلیط هواپیما هند

با دو نوع پرواز می‌توانید خود را به آگرا برسانید. پروازهای فرودگاه شهر آگرا ۵ روز در هفته انجام می‌شود. شنبه، دوشنبه و چهارشنبه با پروازهای دهلی-آگرا و سه‌شنبه و پنج‌شنبه با پرواز بمبئی-آگرا می‌توانید به آگرا سفر کنید.

✅ بازدید از مقاله جشنواره رنگ هندوستان

نقش‌های قلعه سرخ در کشور هندوستان

خرید بلیط هواپیما هند
بلیط هواپیما هند

امروزه این بنا جزو یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی و معماری زیبای هندوستان است، اما متأسفانه کل این قلعه برای گردش مورد دسترس گردشگران نیست و فقط بخش‌هایی از قلعه را می‌توانید ببینید. البته همان بخش‌های مورد دسترس آن‌قدر چشم‌نواز است که هرکسی را مدهوش زیبایی‌اش می‌کند. قلعه سرخ که در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌عنوان اثر معماری مشترک تمدن‌های هندو، ایرانی، اسلامی و تیموریان ثبت‌شده دارای نقش مهمی در فضای سیاسی-اجتماعی و تاریخی است. درواقع بسیاری از تزئینات و کاشی‌کاری‌های قلعه منطبق با اصول معماری ایرانی ساخته‌شده‌اند، اما روی آن‌ها به‌جای خطوط اسلیمی و خطاطی، اژدها و فیل و پرندگان نقاشی شده‌اند.

برای خرید بلیط هواپیما هند و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید