بلیط هواپیما به چغازنبیل

0
369
خرید آنلاین بلیط هواپیما برای چغازنبیل
بلیط هواپیما برای چغازنبیل
بلیط هواپیما به چغازنبیلReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 8Rating: 4.5بلیط هواپیما به چغازنبیلبلیط هواپیما به چغازنبیل ایران بخشی از تمدنی کهن ایران در منطقه‌ای از جغرافیای جهان واقع شده که میراث‌دار کهن‌ترین تمدن‌ها در جهان است و از این رو در گوشه

بلیط هواپیما به چغازنبیل ایران بخشی از تمدنی کهن

ایران در منطقه‌ای از جغرافیای جهان واقع شده که میراث‌دار کهن‌ترین تمدن‌ها در جهان است و از این رو در گوشه و کنار آن می‌توان آثار به جامانده از این تاریخ کهن را یافت که نه تنها برای ایرانیان که برای تمامی مردم جهان جالب و قابل توجه است.

بخش‌هایی از این آثار را می‌توانید در استان خوزستان بیابید، استانی که مقصد نهایی بسیاری از مسافران سفرهای داخلی و پروازهای خارجی است؛ یکی از مهم‌ترین این آثار نیایشگاه باستانی چغازنبیل است که به دوران ایلام(عیلام) باز می‌گردد.

بلیط هواپیما به تاریخ و تمدن ایلام

خرید آنلاین بلیط هواپیما به چغازنبیل
بلیط هواپیما به چغازنبیل

ایلام که در متون گذشته به شکل عیلام نیز از آن یاد می‌شود، تمدنی بزرگ و مهم بوده که در هزاره‌ی سوم پیش از میلاد در بخش بزرگی از جنوب غربی فلات ایران حضور داشته و با ایجاد حکومت هخامنشیان قلمرو آنها تقلیل یافت؛ کشور ایلامی‌ها نزد خود آنها و به گواه سنگ‌نوشته و لوح‌ها سرزمین خدا نیز خوانده می‌شد.

از این دوره آثاری حاصل شده که نشانگر پیشرفت‌ها و دستاوردهای قابل توجه آنها است و بر آن اساس تاریخ این تمدن را می‌توان به چند دوره تقسیم کرد.گفتنی است که بخشی از این آثار مهم نیز در ایران کشف شده و برخی دیگر نیز در همین سرزمین قابل دیدن است.

مراسم مذهبی در ایلام

ایلامی‌ها مراسم مذهبی منظمی داشتند، بخشی از این مراسم شامل سفرهای زیارتی بوده و بخشی دیگر نیز در معابد و زیارتگاه‌ها انجام می‌شده‌است. از جمله‌ی این معابد می‌توان به چغازنبیل، سوهسیپا، بلیتا و اشنی کاراب اشاره کرد.  نکته‌ی جالب درباره‌ی همه‌ی این پرستشگاه‌ها وجود سه شاخ بزرگ در دیوارهای معابد است که بنا به نظر مورخان از نمادهای مهم مذهبی به شمار می‌رفته است.

بلیط هواپیما دیدار از چغازنبیل، دیدار از تاریخ

خرید آنلاین بلیط هواپیما به مقصد چغازنبیل
بلیط هواپیما به چغازنبیل

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، چعازنبیل یکی از نیایشگاه‌های تمدن ایلام و درواقع مهم‌ترین آنها به شمار می‌آید؛ قدمت این پرستشگاه به 1250 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.

جالب است بدانید که بسیاری از مورخان آن را نخستین بنای مذهبی ایران می‌دانند و همه‌ی این موارد مهم سبب شد تا در سال 1979 به عنوان اولین اثر تاریخی ایران در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شود.

این عبادتگاه توسط پادشاه بزرگ ایلام باستان، اونتاش ناپیریش  و برای الهه‌ی نگهبان یوش ساخته شد. واژه‌ی چغازنبیل از ترکیب دو کلمه‌ی چُغا به معنی تپه(در زبان لری) و زنبیل به معنای سبد تشکیل شده‌است که به مکان بنا و شکل آن اشاره دارد، البته ناگفته نماند که نزد باستان شناسان این بنا به دور-اونتش یا همان دژ اونتش معروف است.

ابعاد چغازنبیل نیز جالب توجه است، ارتفاع اولیه‌ی این بنا به 52 متر و در مجموع پنج طبقه می‌رسد که البته امروز تنها دو طبقه و نیم از آن باقش مانده است.

سرنوشت چغازنبیل

خرید آنلاین بلیط هواپیما به چغازنبیل
بلیط هواپیما برای چغازنبیل

با حمله‌ی سپاه بانیپال، تمدن ایلام سقوط کرد و به دنبال آن چغازنبیل نیز ویران شد. سال‌های سال بعد در قرن 19 میلادی از معادن نفتی گزارش می‌دهد که در منطقه‌ی چغازنبیل وجود دارد؛ به این ترتیب پس از چند سال اکتشافات شروع می‌شود و مهندسان آجرهایی را پیدا می‌کنند که بر روی آن نوشته‌هایی وجود داشت، این آجرها برای باستان‌شناسان ارسال شده و به این ترتیب کاوش‌های آغاز می‌شود که در نهایت پس از گذشت چندین سال منجر به کشف چغازنبیل می‌گردد.

چگونه به آنجا برویم:

شهر شوش که به لحاظ تقسیمات جغرافیایی، چغازنبیل در آن واقع شده است، در 115 کیلومتری شمال اهواز و 24 کیلومتری جنوب غربی دزفول واقع شده‌است. برای رفتن به این منطقه می‌توانید از آزادراه شوش اهواز استفاده کنید، پس از طی 15 کیلومتر می‌توانید جاده‌ی فرعی  هفت تپه و زیگورات را مشاهده کنید، از اینجا به بعد بهتر است از افراد محلی جهت را بپرسید تا مطمئن باشید که راه را درست می‌روید.

برای جستجو و خرید بلیط چارتر به مقاصد داخلی به سایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید