بلیط هواپیما سمنان برای اتراق در کاروانسرای قصر بهرام

0
326
خرید آنلاین بلیط هواپیما به سمنان و بازدید کاروانسرای قصر بهرام
بلیط هواپیما به سمنان و بازدید کاروانسرای قصر بهرام
بلیط هواپیما سمنان برای اتراق در کاروانسرای قصر بهرامReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 15Rating: 4.0بلیط هواپیما برای اتراق در کاروانسرای قصر بهرامبلیط هواپیما برای اتراق در کاروانسرای قصر بهرام سمنان اگر جزو آن دسته از مسافران هستید که ایرانگردی‎های خود را تنها به بوم‎گردی و طبیعت‌گردی خلاصه نمی‎کنید

بلیط هواپیما سمنان و اقامت در کاروانسرای قصر بهرام

اگر جزو آن دسته از مسافران هستید که ایرانگردی‎های خود را تنها به بوم‎گردی و طبیعت‌گردی خلاصه نمی‎کنید و معقدید که گشت‌وگذار در آثار و ابنیه تاریخی نیز جزو لاینفکی از هنر گردشگری است. پیشنهاد می‌کنیم در برنامه بعدی سفر خود که قصد کردید تا بلیط هواپیما خریداری کنید یا اینکه به قصد پیدا کردن بلیط ارزان برای سفر به نقاط دیدنی ایران اینترنت را جست‎وجو کنید، حتما بازدید از کاروانسراهای ایران را نیز در برنامه سفر خود قرار دهید، چرا که بسیاری از سفرنامه‎های خواندنی در مورد این سرای امید در همین کاروانسراهای خشتی و آجری به رشته تحریر درآمده‎اند.

✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما سمنان

در ادامه با وب‎سایت سفرستان همراه باشید تا توقفی کوتاه در یکی از کاروانسراهای قدیمی ایران داشته باشیم.

کاروانسرای قصر بهرام از آثار تاریخی دوره صفویه و یک کاروانسرای شاه عباسی است که در سر راه قدیمی و تاریخی کاروان رو کویری اصفهان، کاشان، خوار(گرمسار) و خراسان قرار داشته است. کمی دورتر از شهر تهران و در حاشیه غربی دشت کویر، منطقه ای واقع شده که علاوه بر جاذبه های طبیعی کویر و نیز گونه های جانوری کمیاب و در حال انقراض، دارای آثار تاریخی باارزش و منحصر به فردی است.

کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام یکی از جاذبه های تاریخی این منطقه است.

خرید آنلاین بلیط هواپیما به سمنان و بازدید کاروانسرای قصر بهرام
بلیط هواپیما به سمنان و بازدید کاروانسرای قصر بهرام

این بنا که بیشتر شبیه کاروانسراهای شهری است و شبـاهت آن به کاروانسراهای میان راه کمتر است، به گفته برخی از کارشناسان برخلاف نامش ساختمانی برای اقامت سلاطین صفوی در مواقع شکار و سفرهای شاهانه بوده است .

این کاروانسرا که نام عجیب ولى با مسماى قصر بهرام را بر آن نهاده‌اند با سنگهاى سفید مایل به کرم رنگ پوشیده شده است. برج هاى چندوجهى تعبیه شده در گوشه هاى بنا و همچنین سردر ورودى آن که به سمت شمال باز شده و به شکلى استادانه با سنگ تراش خورده نماسازى شده است.

حیاط مرکزى، حجرات در اطراف و اصطبل ها در پشت آن همان پلان قالب کاروانسراهاى ایران است که البته در این کاروانسرا از ایوان جنوبى نیز به عنوان ورودى به منظور امکان دسترسى سریع به کوه استفاده مى شده است که از ویژگى هاى این بنا به شمار مى رود.

✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما سمنان و بازدید از بناهای تاریخی بی‌نظیر

این کاروانسرا در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قصر بهرام در ١۵۴ کیلومتری جنوب تهران و بر سر راه جاده سنگی قدیمی و کاروانروی کویری اصفهان ـ کاشان ـ گرمسار قرار دارد، که از گرمسار به مازندران و خراسان منتهی می‌شود.

این جاده در طول مسیر خود از کاروانسرای عین الرشید تا گرمسار به جاده سنگفرش معروف است. کاروانسرای عین الرشید در ۴ کیلومتری جنوب غربی کاروانسرای قصر بهرام واقع شده است. قصر دارای چهار برج بلند و نیم دایره و دو دروازه شمالی و جنوبی است.

سنگ بزرگ و یک تکه‌ای بر سردر ورودی شمالی آن است، دو اتاقک در دو طرف این سردر وجود دارد که به احتمال فراون خانه بوده است. پاشنه درب دروازه های ورودی بر روی سنگ هایی قرار داشتند که در درون سوراخ‌هایی که در آنها ایجاد شده بود می چرخیدند .

این قصر به صورت چهار ایوانی است و اتاقها در اطراف حیاط یا صحن مرکزی قرار دارند. حیاط مرکزی محوطه ای بزرگ و هشت ضلعی است و ٢۴ اتاق در اطراف آن وجود دارد. حوض چهارگوشی به عمق حدود ٢ متر در وسط حیاط مرکزی دیده می شود .

غیر از این حیاط مرکزی حیاط بزرگ ساده ای با طاق بلند ضربی در طرف شرقی آن وجود دارد. در طرف غربی حیاط مرکزی، تالاری وسیع قرار دارد که د اخل آن دارای قسمت شاه نشین و تاقچه هایی در اطراف و یک ایوان در جلوی تالار است .

در زیر ایوان، سردابی کهنه قرار دارد. در پشت اتاقهای اطراف حیاط طویله های بزرگی برای نگهداری چهارپایان و نیز محلی برای خواب و پخت و پز و نیز راهروهای غلام گردشی وجود دارد که در اختیار غلامان قرار داشت .یکی از شاهکارهای تاریخی این بنا سیستم آبرسانی آن است.

آب به وسیله دو مجرای روی هم که مجرای زیرین از لوله های سفالی تشکیل یافته و مجرای فوقانی همچون نهری سنگی است که توسط تخته سنگهای یکپارچه سفید ساخته شده است که آنها را به شکل مقعر تراشیدهاند، و آبراههای را تشکیل می دهد که آب را از چشمه شاهی که در فاصله ۵/٧ کیلومتری کاروانسرا و در دامنه سیاه کوه واقع شده است، به درون حوضی که در حیاط مرکزی کاروانسرا است منتقل می کند .

خرید آنلاین بلیط هواپیما به سمنان و بازدید کاروانسرای قصر بهرام
بلیط هواپیما به سمنان و بازدید کاروانسرای قصر بهرام

شاهان صفوی در ضمن مسافرت هایشان به مازندران یا خراسان و یا در زمانی که به شکار می‌رفتند در این کاروانسرا اطراق میکردند، با این وجود در محوطه وسیعی که حصار محکمی آن را حمایت می کرد دو حیاط وجود داشت که با هم مرتبط بودند ولی هر کدام مدخل جد اگانه ای داشتند.

تاریخ اصلی بنای کاروانسرا بطور دقیق مشخص نیست. در دیواره کناری دروازه شمالی جای خالی کتیبه ای که می گویند کاشی بوده است دیده می شود. بر مبنای وجود آجرهای قدیمی در کف سردابها احتمال دارد که ساختمان کنونی کاروانسرا بر یک بنای ویرانه باستانی نهاده شده باشد. و نیز از سفالهایی که در اطراف کاروانسرا یافت شده بعضی نیز عقیده دارند که این بنا پیش از دوره صفویه ساخته شده باشد. ولی در هر صورت این بنا یا در دوره صفویه ساخته شده یا اینکه در دوره صفویه تعمیر و بازسازی شده است .

کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام که به کاروانسرای عباس آباد نیز مشهور است در حال حاضر به عنوان پاسگاه شکاربانی پارک ملی کویر و نیز مهمانسرایی برای اقامت گردشگران و محققین مورد استفاده قرار میگیرد. این کاروانسرای سنگی توسط سازمان حفاظت محیط زیست با نظارت سازمان میراث فرهنگی تعمیر و مرمت شده است .

دو مسیر آسان برای دسترسی به کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام وجود دارد که یکی جاده سنگفرش است که از گرمسار به روستای کهک سپس از طریق جاده سنگفرش وارد محدوده پارک ملی کویر شده و از آنجا به قصر بهرام می رسد که البته این مسیر برای اتومبیل مناسب نیست. مسیر دیگر از طریق ورامین ـ پیشوا ـ ابردژ ـ پاسگاه مبارکیه و سپس قصر بهرام است که جاده نسبتاً خوبی برای عبور اتومبیل است. به هرحال برای سفر به این کاروانسرا باید مجوز ورود به پارک ملی کویر را از سازمان محیط زیست دریافت کرد.

برای خرید بلیط هواپیما سمنان وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
wikipedia.org
beytoote.com
asemooni.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید