بلیط هواپیما کاشان خانه بروجردی‌ها، زیباترین خانه تاریخی قاره کهن

0
132
خرید بلیط هواپیما کاشان و بازدید از خانه بروجردی
بلیط هواپیما کاشان خانه بروجردی
بلیط هواپیما کاشان خانه بروجردی‌ها، زیباترین خانه تاریخی قاره کهنReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 14Rating: 4.5بلیط هواپیما کاشان خانه بروجردی‌ها - زیباترین خانه تاریخی قاره کهنخرید بلیط هواپیما کاشان. دیدنی های کاشان. خانه بروجردی ها در کاشان. مکان های دیدنی کاشان. قیمت بلیط ارزان هواپیما کاشان. خانه بروجردی ها کاشان عکس

بلیط هواپیما کاشان خانه بروجردی‌ها، زیباترین خانه تاریخی قاره کهن

کاشان از شهرهای قدیمی ایران که هر مسافری را شیفته خود می‌کند. محلات و باغات کاشان حوادث و اتفاقات تلخ و شیرین فراوانی را به خود دیده‌اند و همین اتفاقات باعث می‌شود تا بسیاری با خرید بلیط هواپیما کاشان محل این اتفاقات را از نزدیک ببینند. بیشتر محلات و خانه‌های شهر بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده‌اند. قدم زدن در این محلات همانند قدم زدن درگذشته است و حس خوبی را به مسافرانی که با خرید بلیط هواپیما کاشان سفرکرده‌اند می‌دهد؛ اما از میان تمامی خانه‌ها، خانه بروجردی مشهورتر و نامی‌تر است. محبوبیت این خانه فقط به مردم محلی و دیگر شهرهای ایران محدود نمی‌شود بلکه گردشگران خارجی نیز با خرید بلیط هواپیما کاشان خواهان بازدید از این خانه تاریخی هستند.

✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما کاشان و بازدید از خانه طباطبایی‌ها

تاریخچه خانه بروجردی

خرید بلیط هواپیما کاشان و بازدید از خانه بروجردی
بلیط هواپیما کاشان خانه بروجردی

روزگاری در کاشان تاجر فرشی به نام حاج سید حسن نطنزی (وی به خاطر تجارت زیاد با بروجرد به بروجردی شهرت یافته بود) زندگی می‌کرد. حاج سید حسن دختر یکی از تجار فرش دیگر با نام حاج سید جعفر نطنزی (که در خانه فعلی طباطبایی‌ها بودند) را برای پسر خود، سید مهدی، خواستگاری می‌کند. حاج سید جعفر نیز موافقت خود را با یک شرط اعلام می‌دارد و آن ساخت خانه‌ای درخور و متناسب برای دخترش است. با اعلام این شرط بروجردی‌ها دست‌به‌کار شده و چاره کار را نزد مشهورترین معمار شهر، استاد علی مریمی کاشانی یافتند. استاد معمار ابتدا ماکت خانه را ساخته و پس از تأیید طرحش توسط کارفرما، آستین‌ها را بالا زده و خانه‌ای حیرت‌انگیز را درخور عروس بروجردی‌ها در محله سلطان میر احمد کاشان ساخت.

بعد از اتمام ساخت خانه استاد علی از تمامی هنرمندان و کاربلدان شهر دعوت می‌کند تا ظریف‌کاری‌ها و تزیینات خانه را انجام دهند. نگارگران و گچ‌بران نیز شروع به کار کرده و داستان‌ها و افسانه‌های عاشقانه ایرانی برگرفته از خمسه نظامی و هفت‌پیکر جامی را در هرگوشه و کناری از خانه کشیدند، این نقاشی‌ها زیر نظر میرزا ابوالحسن غفاری کاشان و برادرزاده‌اش میرزا محمدخان غفاری کاشانی (کمال‌الملک) انجام می‌شدند و پس از 18 سال تلاش‌ها و زحمات 25 معمار و هنرمند، در نهایت ساخت و تزیین این خانه عشق به پایان رسید. ساخت این خانه هم‌زمان با دوران حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار (بین سال‌های 1280 و 1292) بوده است. با خرید بلیط هواپیما کاشان می‌توانید از این خانه قدیمی و پر از عشق دیدن کنید.

معماری خانه بروجردی

خرید بلیط هواپیما کاشان و بازدید از خانه بروجردی
بلیط هواپیما کاشان خانه بروجردی

خانه بروجردی که بسیاری برای دیدن از آن با خرید بلیط هواپیما کاشان سفر می‌کنند در کاشان که منطقه‌ای کویری است قرار دارد. معماری این خانه همانند بسیاری از خانه‌های کاشان با توجه به شرایط آب و هوایی شهر ساخته‌شده است. یکی از مشخصه‌های خانه‌های مناطق کویری بادگیر است. خانه بروجردی‌ها نیز در پشت‌بام خود بادگیرهایی هشت‌ضلعی دارد که هوای مطبوع خنکی را در ایام تابستان و روزهای گرما به خانه هدیه می‌دهند. این بادگیرهای هلالی هوای خنک را گرفته و آن را به سمت زیرزمین خانه هدایت می‌کند.

✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما کاشان و آشنایی با رنگ‌های ایرانی

یک مشخصه دیگر خانه‌های قدیمی و سنتی ایران چندبخشی بودن آن‌هاست و هر خانه‌ای هرچقدر کوچک حداقل دارای دو بخش اندرونی و بیرونی بوده است. خانه بروجردی‌ها نیز همانند بسیاری از خانه‌های سنتی ایرانی دارای چندین بخش است: تابستان نشین، زمستان نشین، غلام نشین، حیاط اصلی، حیاط سرپوشیده، شاه‌نشین، ایوان‌ها و طاق‌ها و بسیاری دیگر. بخش بیرونی و اندرونی خانه سردر اصلی و هشتی ورودی را با یکدیگر سهیم هستند؛ اما هرکدام درهای خروجی جداگانه‌ای دارند که رو به کوچه باز می‌شود. زیبایی‌ها این خانه را نه از طریق شنیدن و خواندن که فقط باید با خرید بلیط هواپیما کاشان رفت و از نزدیک دید.

بیرونی و اندرونی خانه

خرید بلیط هواپیما کاشان و بازدید از خانه بروجردی
بلیط هواپیما کاشان خانه بروجردی

با خرید بلیط هواپیما کاشان و دیدن از این خانه متوجه خواهید شد که خانه شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است. اندرونی شامل بخش جنوبی و شمالی خانه است. بخش جنوبی خانه دارای 9 اتاق، یک حیاط‌خلوت، یک اتاق نشیمن، اتاق پنچ دری ساده، صندوق‌خانه، حیاط‌خلوت و سردابی بزرگ است و بخش شمالی نیز حیاط اصلی و تالار پذیرایی قرار دارند.

بخش بیرونی شامل دهلیزها، هشتی، حیاط اصلی به شکلی مستطیلی 20*30، بخش اصلی بنا، سرداب، آشپزخانه و انبار و بادگیر است.

دولت در سال 1353 بخش بیرونی خانه را خریداری و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. امروزه این بخش از خانه کاربرد اداری دارد و در اختیار میراث فرهنگی است.

معماری این خانه بسیاری از تاریخ دوستان و معماران را با خرید بلیط هواپیما کاشان به سمت خود می‌کشاند.

برای خرید بلیط هواپیما کاشان به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
rezasepahvand121.persianblog.ir
atlasy.ir
islamicartz.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید