سفر به کرمان و بازدید از روستای دیدنی و بی‌نظیر دستکند میمند

همان‌طور که می‌دانید در میان انواع جاذبه‌های گردشگری در سراسر دنیا، روستاهای تاریخی از محبوبیت فراوانی برخوردارند. ایران هم از جمله کشورهایی است که انواع مختلفی از روستاهای تاریخی را در خود جای داده، ازاین‌رو گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

0
45
خرید بلیط هواپیما کرمان
بلیط هواپیما کرمان
سفر به کرمان و بازدید از روستای دیدنی و بی‌نظیر دستکند میمندReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 3Rating: 3.5سفر به کرمان و بازدید از روستای دیدنی و بی نظیر دستکند میمند - بلیط هواپیما کرمانهمان‌طور که می‌دانید در میان انواع جاذبه‌های گردشگری در سراسر دنیا، روستاهای تاریخی از محبوبیت فراوانی برخوردارند. ایران هم از جمله کشورهایی است که انواع مختلفی از روستاهای تاریخی را در خود جای داده، ازاین‌رو گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. بلیط هواپیما کرمان

دستکند میمند

همان‌طور که می‌دانید در میان انواع جاذبه‌های گردشگری در سراسر دنیا، روستاهای تاریخی از محبوبیت فراوانی برخوردارند. ایران هم از جمله کشورهایی است که انواع مختلفی از روستاهای تاریخی را در خود جای داده، ازاین‌رو گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

خرید بلیط هواپیما کرمان
بلیط هواپیما کرمان

گرچه تعداد بسیار زیادی از روستاها معمولاً در کنار رودخانه و در زمین‌های هموار ایجاد شده‌اند. اما در برخی مناطق روستاهای صخره‌ای نیز وجود دارند که گذشتگان این سرزمین با توجه به شرایط محیط، در آن‌ها می‌زیسته‌اند. یکی از مشهورترین این روستاهای صخره‌ای، کندوان تبریز است که گردشگران بسیاری را ترغیب به خرید بلیط هواپیما و سفری چند روزه به این منطقه کوهستانی می‌کند. اما کندوان تنها مورد از این‌گونه روستاها نیست. کرمان نیز میزبان روستایی دستکند و صخره‌ای است که معماری آن، کنجکاوی همگان را بر انگیخته است. در ادامه قصد داریم این روستا را به طور کامل معرفی کنیم تا قبل از سفر به آن، آشنایی کلی با آن داشته باشید.

موقعیت جغرافیایی

خرید بلیط هواپیما کرمان
بلیط هواپیما کرمان

برای رفتن به میمند کافی است با خرید بلیط هواپیما کرمان سفری به این استان داشته باشید. در 38 کیلومتری شمال شرق شهرستان شهربابک، مابین سه شهر یزد، شیراز و کرمان، میمند را خواهید یافت. میمند در دهستان میمند در شهرستان شهربابک واقع است. میمند آب و هوایی کوهستانی دارد. زمستان‌های آن سرد و تابستان‌هایش معتدل است. اطراف میمند را دشت‌هایی مملو از درختان بادام و پسته کوهی فرا گرفته بود. امروزه شاید دشت‌ها رونق گذشته را نداشته باشند ولی هنوز هم می‌توان درختان بادام و پسته را در آن‌ها یافت.

قدمت دستکند میمند و شغل اهالی

خرید بلیط هواپیما کرمان
بلیط هواپیما کرمان

دستکند میمند 3 هزارساله را می‌توان جزو نخستین اقامتگاه‌های بشر برای سکونت در ایران نام برد. در دوران گذشته و زمانی که ایرانیان مهرپرست بودند و کوه‌ها را مقدس می‌شمردند، میمند را برای سکونت انتخاب کرده بودند. هرچند اطلاعات دقیق و درستی از اینکه چنین مجموعه‌ای را چه کسانی ایجاد کرده‌اند و هدف و انگیزه آن‌ها چه بود، در دسترس نیست. اما ایجاد چنین مجموعه‌ای با این سبک معماری، آن هم در آن دوران و با ابزارآلات ابتدایی، بسیار حیرت‌آور بوده و ارزش خرید بلیط هواپیما کرمان را دارد. میمند در طول تاریخ و دوران‌های مختلف، کمترین تغییر را داشته است، به طوری که با خرید بلیط هواپیما کرمان و سفربه این روستا، آن را به همان حالت اولیه و ابتدایی خود خواهید دید. حتی مردمان نیز از کلمات پهلوی ساسانی استفاده می‌کنند. شغل اصلی اهالی میمند همانند بسیاری از روستاییان در دیگر نقاط، دامداری است. میمندی‌ها چهار ماه اوایل سال را در دشت‌ها به دامداری می‌پردازند. چهار ماه دوم را سرگرم باغداری می‌شوند. در واقع میمند اقامتگاه زمستانی آن‌ها محسوب می‌شود. در زمستان هم اهالی روستا سرگرم نمدمالی، فرش بافی، گلیم بافی و سبد بافی می‌شدند. البته به نظر می‌رسد این کارها در دوران امروزی چندان رونق و طرفداری ندارند.

نحوه ساخت خانه‌ها

خرید بلیط هواپیما کرمان
بلیط هواپیما کرمان

معمول‌ترین روش ساخت خانه در طی زمان و دوران‌های مختلف، گذاشتن سنگ روی سنگ و یا استفاده از آجر و خشت بوده است. در میمند اما کارها جور دیگر و بسیار متفاوت‌تر پیش می‌رود. با خرید بلیط هواپیما کرمان و سفر به میمند، خواهید دید که خانه‌های دستکند میمند با برداشتن سنگ و خاک بوجود آمده‌اند. امروزه حدود 30 خانوار ساکن روستای میمند هستند. البته این تعداد بسته به زمان و فصول مختلف، متغیر است. همانطور که گفتیم در میمند خانه‌ها با برداشتن سنگ و خاک بوجود آمده‌اند، یعنی اگر بخشی از خانه نیازمند فضایی برای گنجاندن وسیله‌ای بود، آن فضا را با برداشتن خاک ایجاد می‌کردند. به همین دلیل در خانه‌های میمندی گنجه گذاشته نمی‌شود. هر یک واحد خانه میمندی را که شامل اصطبل و چند اتاق وغیره است، یک” کیچه” می‌نامند. به طور کلی روستا دارای 406 کیچه و 2560 اتاق است. درجه حرارت داخل اتاق‌ها با دمای بیرون حدود 5 درجه اختلاف دارد. با سفر به کرمان و بازدید از این روستا بدون شک از استحکام این خانه‌های قدیمی که تا امروز دوام آورده‌اند تعجب خواهید کرد. باید گفت که برپا کردن آتش و اجاق درون اتاق‌ها و سوزاندن هیزم و تهیه غذا گرچه موجب سیاهی رنگ سقف و دیوارها شده، اما باعث مقاومت، ایزولاسیون و طول عمر آن‌ها نیز شده است. اما متأسفانه چون در عصر حاضر در بسیاری از این اتاق‌ها آتشی برپا نمی‌شود، خاک سقف‌ها دچار ریزش شده است.

حمام داخل خانه‌ها

خرید بلیط هواپیما کرمان
بلیط هواپیما کرمان

اگر با خرید بلیط هواپیما کرمان سری به روستای میمند بزنید، درون این خانه‌ها و درمیان اتاق‌های آن، حمامی را نیز خواهید دید. حمام خانه‌ها نیز همانند خود خانه‌ها در دل صخره‌ها ایجاد شده است. بودن اتاق‌های مختلف در دل سنگ شاید چندان حیرت‌انگیز نباشد، اما اینکه در دل این سنگ‌ها حمام ایجاد کرده‌اند بسیار شگفت‌آور است. حمام این خانه‌ها همانند حمام‌های سنتی بوده و دارای بخش‌های مختلفی مانند رختکن و خزانه است. برای ایجاد حمام ابتدا حفره‌ای کنده شده است، این حفره در انتها به دالانی منتهی می‌شود، بعد از دالان و در وسط آن دری قرار دارد که به رختکن متصل است. رختکن به صورتی است که یک حوض در وسط آن و سه سکو در اطراف آن قرار گرفته‌اند. درب دیگری رختکن را به صحن حمام متصل می‌کند. پایین صحن، خزانه‌ای را خواهید دید که برای برداشت آب از آن استفاده می‌کردند. اگر با خرید بلیط هواپیما کرمان سفری به میمند داشتید حتماً از خانه‌ها و حمام آن دیدن کنید. در خزانه حمام گودالی را مشاهده خواهید کرد که محل قرارگیری دیگ برای گرم کردن آب بوده است. آتشخانه حمام را در پایین و پشت این گودال با دری شما را به خارج حمام هدایت خواهد کرد، خواهید یافت. گرچه این حمام متعلق به دوران گذشته است اما اگر از آن بازدید کنید، متوجه خواهید شد که اصول بهداشتی در آن رعایت می‌شده است. سمت راست خزانه حوضی را خواهید دید که مختص شستن پا بوده، در سمت چپ اما محلی برای نظافت و دارو کشیدن ایجاد شده است.

مسجد و مدرسه

خرید بلیط هواپیما کرمان
بلیط هواپیما کرمان

با خرید بلیط هواپیما کرمان نه تنها خانه‌های شگفت‌آور میمند را خواهید دید که مدرسه و مسجد روستا را نیز نظاره‌گر خواهید بود. مدرسه روستا در سبک خانه‌های آن ایجاد شده است. از ورودی کیچه به عمق آن که بروید فضا و ابعاد کلاس‌ها بیشتر می‌شود، علت آن هم ضخامت هرچه بیشتر در عمق است. به طور کلی، مدرسه 5 فضا دارد که دفتر و کلاس‌های مدرسه را تشکیل می‌دادند. مسجد نیز در سبک خانه‌ها و مدرسه ایجاد شده است. جالب است بدانید طاقچه‌ها، محراب و حتی منبر مسجد نیز سنگی است. اگر با خرید بلیط هواپیما کرمان سری به مسجد این روستا بزنید، سه ستون سنگی را در آن خواهید یافت. ارتفاع این ستون‌ها دو متر است که سقف مسجد بر روی آن‌ها قرار گرفته. از زیبایی‌های مسجد می‌توان به پیدا بودن آثار تیشه بر در و دیوار و سقف آن، اشاره کرد. با توجه به تحقیقات انجام شده، قدمت مسجد را سال 1240 هجری قمری تخمین زده‌اند.

دستکند میمند علاوه بر مسجد و مدرسه، حسینیه نیز دارد که در وسط روستا احداث شده است. معماری جالب و عجیب این روستا بسیاری از گردشگران را با خرید بلیط هواپیما کرمان به سمت میمند سرازیر می‌کند، به همین دلیل مهانسرا و رستورانی سنتی در آن ایجاد شده است. البته این مهمانسرا و رستوران کاملاً سنتی بوده و نهایت تلاش‌ها در آن صورت گرفته تا منطبق با معماری و محیط روستا باشند. همان‌طور که گفته‌اند” شنیدن کی بود مانند دیدن”، نمونه این روستا را در جهان نخواهید یافت. حال که این روستای زیبا در ایران قرار دارد چه بهتر که با خرید بلیط هواپیما کرمان از آن دیدن و به نبوغ و سخت کوشی نیاکان خود افتخار کرد.

برای خرید بلیط هواپیما کرمان و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع
hamshahrionline.ir
yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید