بلیط هواپیما سمنان و گشتی در کویر علیقلی

0
406
بلیط هواپیما به مقصد سمنان و بازدید از کویر علیقلی
کولیر حاج علیقلی
بلیط هواپیما سمنان و گشتی در کویر علیقلیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 13Rating: 4.5بلیط هواپیما به مقصد سمناناگر اروپایی‎ها مجبور هستند تا به شوق دیدار کویر علیقلی و بیابان‎های برهوت، شال و کلاه کنند و بلیط هواپیما خریداری کنند و از یک قاره به قاره‎ای دیگر

بلیط هواپیما سمنان و بازدید از کویر علیقلی

سفر به پنبه‎زارهای نمکینِ کویر حاج علیقلی

چند سالی است که تورهای کویرپیمایی در میان بوم‎گردان و طبیعت‎دوستان، ارج و قرب زیادی پیدا کرده‎اند و بیابان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خشک و کویری به اندازه‎ی جنگل‎های سرسبز، طرفدار پیدا کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

خوشبختانه ما ایرانی‎ها این بخت را داریم تا در کشوری زندگی کنیم که به دلیل برخورداری از ویژگی‎های آب‎وهوایی گرم و خشک میزبان دیدنی‎ترین کویرهای دنیا باشد و به لطف وجود ارتفاعات کوهستانی، در جای‎جایش، قاب‎های تماشایی از همنشینی کویر و جنگل، نمایان باشد. استان سمنان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، یکی از این نقاط دیدنی است که در جاذبه‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گردشگری، از جنگل و آبشار و چشمه گرفته تا کویر و بیابان و نمک‎زار، هیچ کم و کسری ندارد و با دیدنی‎هایش، می‎تواند دل جنگل‎دوستان و کویرنوردان را به یک اندازه شیدا و شیفته‏ی خود کند.

✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما سمنان

اگر اروپایی‎ها مجبور هستند تا به شوق دیدار صحراهای لم‎یزرع و بیابان‎های برهوت، شال و کلاه کنند و بلیط هواپیما خریداری کنند و از یک قاره به قاره‎ای دیگر سفرکنند تا شاید بتوانند هتلی رزرو کنند و چند روزی را در کشور غریب در بیابان به صبح برسانند، ما ایرانی‎ها فقط کافی است تا چند ساعتی، از شهری به شهر دیگر سفر کنیم تا مهمان مبهوت‎کننده‎ترین ضیافت‎هایی باشیم که در کویر، انتظارمان را می‎کشند.

در ادامه با وب‎سایت سفرستان همراه باشید تا برایتان از دیدنی‎های کویر علیقلی یکی از دیدنی‎ترین بیابان‏های جهان، بیشتر سخن بگوییم:

بلیط هواپیما به مقصد سمنان و بازدید از کویر علیقلی

بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از کویر
کویر حاج علیقلی

کویر علیقلی در جنوب شرقی شهرستان دامغان و در نزدیکی روستای خورزان واقع شده است، وسعت این کویر 6541 کیلومتر مربع است. کویر علیقلی 43 کیلومتر از مرکز شهرستان فاصله دارد و 39 کیلومتر از جاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی دسترسی به این کویر زیبا آسفالت و 7 کیلومتر آن راه شوسه است. بهترین زمان بازدید از کویر علیقلی اواسط پاییز تا اواخر اسفندماه می‎باشد، زمانی که دیگر از آفتاب عالمگیر تابستانی، خبری نیست و آب‎وهوای کویری برای بازدیدکنندگان مطبوع‎تر است.

✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما سمنان و بازدید از بناهای تاریخی بی‌نظیر

کویر علیقلی از جنوب به کوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دولت دیار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، کوه خرس و کوه ترکمن گدر از جنوب غربی به کوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کوه پنج و کوه سرخ، از غرب به دهستان فرات از شمال به کویر دامغان و از شرق به کوه اهوند محدود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، این کویر بین 1050 تا 1094 متر از سطح دریا ارتفاع دارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. وجود رودخانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فصلی و دریاچه نمک حسن آباد که دره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عمیق و مخروط‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افکنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های وسیعی در کویر ایجاد کرده، بر زیبایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های این کویر افزوده است. همچنین علاوه بر باغات پسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، روستای حسن آباد نیز از روستاهای نمونه گردشگری است که دارای جاذبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و زیبایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیادی است که در یک سفر یک روزه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از آن‎ها نیز بازدید کرد.

بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از دریاچه نمک
دریاچه نمک حسن آباد

گیاهان شورپسند و در برخی نقاط درختچه تاغ از معدودترین و مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گیاهی کویر حاج علیقلی است.

برای سرکشی به کویر حاج علیقلی از دو مسیر می‎توان استفاده کرد

مسیر نخست از طریق جاده شاهرود به طرود و روستای چاه جم و مسیر دوم از طریق خورزان در جاده دامغان-معلمان است، اما برای یک بازدید یک روزه از این کویر پیشنهاد می‎شود تا از طریق مسیر حورزان دامغان مسیر این کویر را دنبال کنید. پس توجه داشته باشید برای دسترسی به این کویر باید آدرس سمنان، دامغان، به سمت معلمان، 35 کیلومتری دامغان، روستای حسن آباد، روستای خورزان را تا کویر علیقلی دنبال کنید.

بلیط هواپیما به سمنان برای بازدید کویر حاج علیقلی
کویر حاج علیقلی

کویر دامغان دارای سطوح مختلف کویری یعنی مخروط افکنه آبرفتی, سطوح رسی، حوزه خیس و شوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زار می باشد. این کویر را می توان به 3 بخش تقسیم کرد. قسمت اول که 47% کویر را تشکیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد از نوع صفحات مسطح رسوبات رسی یا کفی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد و قسمت دوم حوزه‎ی خیس یا باتلاقی است که وسعتی در حدود 34% از سطح کویر را فرا گرفته و بالاخره نمکزار مرکزی کویر است که وسعت آن در حدود 19% سطح کویر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد.

✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما سمنان

این تنوع زیستی باعث شده است تا سطح کویر علیقلی با چندضلعی‎های نمکینِ پنبه‏ای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شکل پوشیده شود. چندضلعی‎هایی که در زیر آفتاب درخششی مسحور کننده دارند و مشتاقان مناظر کویری را مبهوت خویش می‎سازند.

کویر علیقلی ، با طبیعت بکر و جاذبه‏ های منحصربفرد خود، هر کویرپیمایی را به خود جلب می‎کند، شما نیز اگر از شب‎مانی‎های کویری لذت می‏برید، دیدار از این کویر دیدنی را از دست ندهید.

برای خرید بلیط هواپیما سمنان وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

منبع:
irandeserts
fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید