بلیط هواپیما به کیش برای دیدن آثار باستانی

0
97
خرید بلیط هواپیما به کیش برای دیدن کاریز کیش
بلیط هواپیما به کیش برای دیدن کاریز کیش
بلیط هواپیما به کیش برای دیدن آثار باستانیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 14Rating: 4.0بلیط هواپیما به کیش برای دیدن کاریز کیش - میراث ماندگار فراموش نشدنی ایرانیخرید بلیط هواپیما به کیش برای دیدن کاریز کیش. جاذبه های گردشگری کیش. عکس های دیدنی از کاریز کیش. مجموعه دیدنی کاریز کیش. قیمت بلیط ارزان هواپیما به کیش

بلیط هواپیما به کیش برای دیدن آثار باستانی

آدم بعضی‌اوقات چیزهایی می‌بیند یا می‌شنود که اگر حواسش نباشد ممکن است شاخ‌هایش دربیاید. این شاخ درآمدن به دلیل این است که انسان چیزی که می‌بیند را نمی‌تواند هضم کند و باور کردنش بسیار سخت است. چاره اما چیست وقتی واقعیت دارد؟ البته این شاخ درآمدن به این معنا نیست که چیزی که دارد می‌بیند لزوماً بد است. بعضی‌اوقات چیزهای عجیبی که می‌بینیم می‌تواند بسیار افتخارآفرین باشد. عجیب شد؟ خوب، مثال می‌زنم تا بهتر درک شود. از سازه‌های عجیب‌وغریب شهر یزد چیزی شنیده‌اید؟ مثلاً در مطلبی که راجع به میبد در همین وبلاگ سفرستان نوشته بودیم. یخچال عجیب‌وغریبش و فهمیدن اینکه طرز کار آن چطور بوده است چه حسی در شما پدید آورد؟

جندی‌شاپور یا گندی شاپور را دیده‌اید؟

خرید بلیط هواپیما به کیش برای دیدن کاریز کیش
دانشگاه باستانی جندی شاپور

شاید چشمانتان کمی گردتر شده بود و با دقت بقیه‌اش را می‌خواندید. یا از اینکه می‌شنوید یا می‌خوانید که در سازه‌های دانشگاه و بیمارستان جندی‌شاپور قرن‌ها قبل از اینکه لوله‌کشی آب مرسوم شود نه‌تنها لوله‌کشی آب سرد و گرم کاملاً بهداشتی وجود داشته است، بلکه سیستم پیشرفته فاضلاب هم در اختیار داشته. این‌ها به کنار از سیستم فاضلاب هم استفاده‌هایی می‌شده، درست مثل امروز. آن‌هم در حدود 1700 سال پیش. واقعاً عجیب نیست؟

کاریز کیش را چه میگویید؟

خرید بلیط هواپیما به کیش برای دیدن کاریز کیش
کاریزهای زیبای کیش

وقتی میگویند شهر زیرزمینی ما فوراً یاد آدم کوتوله‌ها و از این داستان‌ها میفتیم. برخلاف این‌که میگویند یک شهر زیرزمینی است اما هیچ‌وقت کسی غیر از کفترچاهی‌ها در آن ساکن نبوده است. کاریز به فارسی اصیل یعنی قنات، قنات هم که لابد میدانید چیست. مجموعه آبدان‌های از زیر متصل‌به‌هم که گذرهای خاص هم دارد و گاهی در دل خاک و سنگ شن و مواد معدنی رد می‌شود که هم تصفیه شود و هم خواص درمانی به خود بگیرد. کیش هم یکی از همین‌ها را دارد، منتها بهترینش را. بله بهترین و زیباترین و بزرگ‌ترین کاریز یا همان قنات سراسر ایران، بلکه جهان در جزیره کیش است.

عجایب خالق و چکش‌کاری مخلوقات

خرید بلیط هواپیما به کیش برای دیدن کاریز کیش
بنای مستحکم کاریز کیش

نمی‌دانم از کجایش برایتان بگویم. در مجال کم و حوصله بحث ما نمی‌گنجد که بخواهیم حتی یک‌گوشه یا یک مطلب از این کاریز شگفت‌انگیز را بازکنیم و آن را بسط و شرح دهیم. بگذارید از دمای خنکش صحبت کنیم، مثل هر سرداب دیگر دمای این کاریز هم بسیار خنک است. این خصوصیت سردابی تمام قنات‌ها است، اصلاً در قدیم به خاطر همین قنات حفر می‌کردند، به خاطر اینکه آب آن بسیار خنک بود. در زمانی که یخچال نبود چه چیز جگر مردم را صفا می‌داد؟ خوب معلوم است قنات؛ اما فضای آنجا یعنی کاریز کیش همیشه بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌ماند، چه زمستان باشد که تابستان. یادمان باشد اگر بلیط هواپیما به کیش را تهیه کردیم و گذرمان به آنجا خورد این کاریز را ندیده برنگردیم. مگر چند کاریز این شکلی در کل ایران داریم؟ چند تا از این کاریزها در کل دنیا داریم؟ باید قدر آن را دانست.

یک پیر مستحکم چند ده میلیون ساله

خرید بلیط هواپیما به کیش برای دیدن کاریز کیش
سقف مرجانی کاریز کیش

جالب و عجیب قضیه اینجا است که این‌همه استحکام مربوط به یک بنای چند ده میلیون ساله است. واقعاً عجیب نیست؟ کمترین چیزی که از استحکام آن می‌توان گفت این است که در طول ده میلیون سال هنوز که هنوز سرپا است. چرا می‌گویم ده‌ها میلیون سال؟ به خاطر این‌که باستان شناسان قدمت سقف مرجانی این کاریز را بین ۵۰ تا ۵۰۰ میلیون سال تخمین زده‌اند و در نقاط مختلف سقف آن تفاوت دارد؛ اما قدر مسلم، مال یک سال، دو سال، ده سال، صدسال و هزار سال قبل نیست. قدمتش خیلی بیشتر از این حرف‌ها است. بلیط هواپیما به کیش را برای دیدن این مکان بخرید، مطمئن باشید روی سرتان نخواهد ریخت. چند ده میلیون سال است که نریخته.

برای خرید بلیط هواپیما به کیش به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان


به احتمال زیاد شما مطالب زیر را هم دوست خواهید داشت:
بلیط هواپیما به جزیره کیش ، برای دیدن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید