سفر به گلستان و بازدید از آرامگاه مختوم قلی

استان تاریخی گلستان، میزبان بسیاری از آثار تاریخی و جاذبه‌های زیبای طبیعی، و یکی از سکونت‌گاه‌های بزرگ قوم ترکمن در ایران است. در بخش شمال شرقی استان گلستان ، در غرب مراوه‌تپه در نوار مرزی کنونی ایران و ترکمنستان و در محلی به نام «آق تقه» یا «آق تقای» (به معنی دشت سفید)، آرامگاه مختوم‌قلی، شاعر به نام و مورد احترام ترکمن قرار دارد. اگر قصد دارید که از آرامگاه این شاعر ترکمن بازدید کنید می‌توانید به جاده بزنید و از طبیعت سرسبز شمال کشور لذت ببرید و یا با خرید بلیط هواپیما استان گلستان – فرودگاه گرگان به این استان با صفا سفر کنید.

0
78
خرید بلیط هواپیما گلستان
بلیط هواپیما گلستان
سفر به گلستان و بازدید از آرامگاه مختوم قلیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 31Rating: 3.5سفر به گلستان و بازدید از آرامگاه مختوم قلی - خرید بلیط هواپیما گلستان از سفرستاناستان تاریخی گلستان، میزبان بسیاری از آثار تاریخی و جاذبه‌های زیبای طبیعی، و یکی از سکونت‌گاه‌های بزرگ قوم ترکمن در ایران است. در بخش شمال شرقی استان گلستان ، در غرب مراوه‌تپه در نوار مرزی کنونی ایران و ترکمنستان و در محلی به نام «آق تقه» یا «آق تقای» (به معنی دشت سفید)، آرامگاه مختوم‌قلی، شاعر به نام و مورد احترام ترکمن قرار دارد. بلیط هواپیما گلستان

آرامگاه مختوم قلی

استان تاریخی گلستان، میزبان بسیاری از آثار تاریخی و جاذبه‌های زیبای طبیعی، و یکی از سکونت‌گاه‌های بزرگ قوم ترکمن در ایران است. در بخش شمال شرقی استان گلستان ، در غرب مراوه‌تپه در نوار مرزی کنونی ایران و ترکمنستان و در محلی به نام «آق تقه» یا «آق تقای» (به معنی دشت سفید)، آرامگاه مختوم‌قلی، شاعر به نام و مورد احترام ترکمن قرار دارد. اگر قصد دارید که از آرامگاه این شاعر ترکمن بازدید کنید می‌توانید به جاده بزنید و از طبیعت سرسبز شمال کشور لذت ببرید و یا با خرید بلیط هواپیما استان گلستان – فرودگاه گرگان به این استان با صفا سفر کنید.

بازدید از آرامگاه مختوم قلی
آرامگاه مختوم قلی

مختوم‌قلی فراغی را با عنوان بزرگ‌ترین شاعر زبان ترکمنی و شاعر ملّی ترکمن‌های دنیا می‌شناسند. بزرگان او را در شعر ترکمنی، همسنگ فردوسی، سعدی و رودکی دانسته‌اند و برخی نیز او را “فردوسی ترکمانان” لقب داده‌اند. وی که در قرن هجدهم می زیست، پایه‌گذار ادبیات کلاسیک ترکمن است و آثار او در مرحله‌ی میان زبان جغتای کلاسیک و ترکمنی امروزی قرار دارند.

زندگی نامه

مختوم‌قلی فرزند دولت محمد آزادی، شاعر و عارف سرشناس ترکمن (پدیدآورنده‌ی آثاری چون وعظ آزادی، حکایت جابر انصار، مناجات و اشعاری چند در قالب غزل ، قصیده و رباعی) از طایفه‌ی گوکلان، تیره‌ی گرکز است. او بیشتر عمر خود را در جوار رودهای اترک و گرگان گذراند؛ همان‌طور که در یک بند از شعری به نام بلگیلیدیر آمده است: “به آن‌ها که نمی‌دانند و می‌پرسند، بگویید که این غریب اصلش از گرکز، موطنش اترک و نامش مختوم‌قلی است.”

او بر زبان‌های فارسی، عربی و ترکی به خوبی تسلط داشت، طرفدار وحدت ترکمن‌ها بود و در شعر ترکمنی، شعر ملی/ قوشغی را وارد کرد. در دورانی که اشعار و کتاب‌ها به فارسی و عربی نوشته می‌شدند، او هویت تازه‌ای به زبان مادری خود داد. در اشعار خود به مسایل اجتماعی و سیاسی می‌پرداخت و از مردم، سرزمین، عشق و آزادی می‌سرود. با اینکه او با زبان تیز و تندش به ظلم می‌تاخت، اما قوم خویش و طبیعت ترکمن صحرا را همواره می‌ستود. مختوم‌قلی در شعر خود مسائل اجتماعی و سیاسی را مورد توجه قرار داده و به اتحاد ترکمن‌ها و تقبیح جنگ‌های آن دوران بخصوص حملهٔ نادرشاه افشار می‌پردازد.

او هم‌چنین مسائل اجتماعی هم‌چون چندهمسری، سوادآموزی و نقش زنان در جامعه، فقر و اختلاف طبقاتی را مورد توجه قرار می‌دهد. او به دلیل اعتراض به ریاکاری عالمان دینی دورو و کنایاتش به روحانیان و صوفیان، بارها مورد تحریم قرار گرفته و محاکمه شده است، و به‌طور کلی مورد غضب اغلب خان‌ها و قدرتمندان زمان خود بوده است.

شهرت مختوم‌قلی محدود به ترکمن‌ها و ترکستان نشد. در افغانستان نام مختوم‌قلی یادآور مفاهیم معنوی- حماسی آمیخته با مبانی دینی بود؛ و ابیات نغز او در بین اقوام کرد، فارس و ترک همجوار با مناطق ترکمن نشین، حکم ضرب‌المثل پیدا کرده بود.

بنا به روایاتی، مختوم‌قلی در سال ۱۱۷۹ هجری شمسی و در کنار چشمه‌ی اباساری در دامنه‌ی کوه سونگی داغ درگذشت. او را در کنار روستای «آق تقه» در ۴۰ کیلومتری غرب مراوه‌تپه (شمال شرق استان گلستان) و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند. شهرت او در کشور ترکمنستان در حدی است که ۱۸ ماه می (۲۷ اردیبهشت ماه) مصادف با تولد وی، در تقویم ترکمنستان «روز مختوم‌قلی فراغی» نام‌گذاری شده است.

بنای آرامگاه مختوم‌قلی

با خرید بلیط هواپیما گلستان هواپیمای شما در ۲ کیلومتری شرق و ۶ کیلومتری شمال استان گلستان در فرودگاه گرگان فرود می‌آید. آرامگاه مختوم‌قلی در اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی بر روی تپه ای با نام «آق تقه» یا «آق تقای» بنا شده است. محل دقیق آرامگاه در غرب مراوه‌ تپه در نوار مرزی کنونی ایران و ترکمنستان، شمال رودخانه‌ی اترک و غرب مراوه تپه [بین بخش مراوه تپه و دهستان کرند از توابع شهرستان کلاله] می باشد. جالب است بدانید که این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره‌ی ثبت ۲۲۲۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خرید بلیط هواپیما گلستان
بلیط هواپیما گلستان

در فضای آرامگاه، دو سنگ قبر وجود دارد که یکی از آن‌ها متعلق به مختوم‌قلی و دیگری به دولت محمد آزادی، پدر اوست. این آرامگاه تا پیش از انقلاب اسلامی به شکل دو قبر ساده‌ی سیمانی بود، اما پس از انقلاب، در طی تلاش‌های مستمر “حاجی مراد دُردی قاضی” (که سابقاً نیز تلاش بسیاری برای به چاپ رسیدن نسخه‌ی نوین دیوان مختوم‌قلی کرده بود) فعالیت‌هایی انجام داد. در پی گسترش روابط ایران و ترکمنستان، در خرداد ماه سال ۱۳۷۰  شمسی، جمعی از ترکمن‌های ایرانی به همراه ۷۰ نفر از شخصیت‌های مطرح جمهوری ترکمنستان در محل آرامگاه گردهم آمدند و در طی جلساتی، تصمیم بر ساخت آرامگاهی مناسب و درخور برای این دو شاعر گرانقدر کردند.

بنای موردنظر، در دهه‌ی ۱۳۷۰ شمسی احداث شد و پس از استان نام گرفتن گلستان، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۸ مراسم گشایش آرامگاه مختوم‌قلی با شرکت رییس‌ جمهور ترکمنستان، با همراهی کابینه‌ی وزیران این کشور، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و ده‌ها شخصیت کشوری و محلی، برگزار شد.

ویژگی‌های بنا

آرامگاه مخدومقلی با در نظر گرفتن معيار و الگوهاي معماري اسلامي و با استفاده از فرهنگ و زندگی سنتی ترکمن‌ها، به صورت یک چهارطاقی با پایه‌های بلند و استفاده از متریال بتن مسلح طراحی و ساخته شده است. کانسپت طرح آرامگاه، متأثر از فرم آلاچیق ترکمنی و گل‌های وحشی ترکمن است که در فصل بهار به وفور در سطح دشت گرگان یافت می‌شوند. بنای آرامگاه، بر روی فضای وسیع کرسی مانندی به ابعاد ۲۴ متر ساخته شده که ارتفاع آن از سطح زمین حدود ۱۰ متر است. در زیر این طاق و بر روی سکویی به ارتفاع ۱ متر، سنگ قبر مختوم‌قلی و پدرش قرار دارد. در چهار جهت این دو قبر، باغچه‌های کوچکی ساخته و در آن‌ها گل‌های شمعدانی کاشته شده است. به تازگی یک سکو نیز در قسمت جنوب غربی برای میهمانان و برگزارکنندگان همایش در نظر گرفته شده است.

بازدید از آرامگاه مختوم قلی
آرامگاه مختوم قلی

در بهار سال ۱۳۸۵ برای اولین بار بزرگداشت و همایش باشکوهی در محل آرامگاه این شاعر برای او برگزار شد. مختوم‌قلی فراغی در ميان اقشار مختلف ترکمن دوست‌داران زیادی دارد و هرساله در سالروز ولادت او، مراسمی با حضور مردم و مقامات دولت ایران و ترکمنستان در کنار این آرامگاه برگزار می‌شود. حتی تعداد زیادی از دوست‌داران او، از ترکمنستان به ایران سفر می‌کنند.

دسترسی

مسیر دسترسی به آرامگاه، به دو صورت است:

1- مسیر شهرستان گنبد (که در جنوب غربی آق تقه است) و جاده اینچه برون، طول این مسیر  155کیلومتر است.

2- مسیر شهرستان کلاله، که بایستی ابتدا شهر کلاله و سپس بخش مراوه‌تپه را پشت سر گذاشت، طول این مسیر 130کیلومتر، و فاصله‌ی آرامگاه مختوم‌قلی تا شهر مراوه‌تپه، 35 کیلومتر است.

برای خرید بلیط هواپیما گلستان و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید