بلیط هواپیما گچساران و بازدید از چهارطاقی خیرآباد

ایران سرزمین کهنی است که از دیرباز شاهد حضور اقوام، ادیان، پادشاهان و حکمرانان مختلفی بوده است. این سرزمین در گذشته با روی کار آمدن هر سلسله و پادشاهی، با تغییرات قابل ملاحظه‌ای مواجه می‌شد. تمامی این تغییرات بعلاوه حضور نیروهای سایر کشورها برای درنوردیدن این خاک، باعث شد تا ابنیه و آثار تاریخی حیرت‌آوری از آن دوران به یادگار بماند تا گردشگران، محققان، تاریخدانان، و علاقه‌مندان در دفعات زیادی از این آثار دیدن کنند.

0
28
خرید بلیط هواپیما گچساران
بلیط هواپیما گچساران
بلیط هواپیما گچساران و بازدید از چهارطاقی خیرآبادReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 17Rating: 3.5بلیط هواپیما گچساران و بازدید از چهارطاقی خیرآباد - خرید بلیط هواپیما ارزان از سفرستانایران سرزمین کهنی است که از دیرباز شاهد حضور اقوام، ادیان، پادشاهان و حکمرانان مختلفی بوده است. این سرزمین در گذشته با روی کار آمدن هر سلسله و پادشاهی، با تغییرات قابل ملاحظه‌ای مواجه می‌شد. تمامی این تغییرات بعلاوه حضور نیروهای سایر کشورها برای درنوردیدن این خاک، باعث شد تا ابنیه و آثار تاریخی حیرت‌آوری - بلیط هواپیما گچساران

چهارطاقی خیرآباد

ایران سرزمین کهنی است که از دیرباز شاهد حضور اقوام، ادیان، پادشاهان و حکمرانان مختلفی بوده است. این سرزمین در گذشته با روی کار آمدن هر سلسله و پادشاهی، با تغییرات قابل ملاحظه‌ای مواجه می‌شد. تمامی این تغییرات بعلاوه حضور نیروهای سایر کشورها برای درنوردیدن این خاک، باعث شد تا ابنیه و آثار تاریخی حیرت‌آوری از آن دوران به یادگار بماند تا گردشگران، محققان، تاریخدانان، و علاقه‌مندان در دفعات زیادی از این آثار دیدن کنند. بسیاری از آثار در طول تاریخ به دلایل مختلف همانند جنگ و یا بلایای طبیعی ازبین رفته و یا آسیب فراوانی دیده‌اند. اما یکی از این آثار باقی‌مانده چهار طاقی خیرآباد است که افسانه‌ها و روایات فراوانی را در دل خود پنهان کرده است. چهارطاقی اثری تاریخی در گچساران است که بسیاری را برآن داشته تا با سفر به گچساران به کشف ناشناخته‌ها و ناگفته‌های این اثر بروند.

چهارطاقی چیست؟

خرید بلیط هواپیما گچساران
چهارطاقی

نام چهارطاقی خود تا حدودی نشان دهنده تعریفی از این نوع بنا است. چهارطاقی‌ها، بنایی چهارگوش هستند که بر چهار پایه یا دیوار آن، قوس‌هایی وجود دارد که در نهایت به گنبد ختم می‌شود. به چهارطاقی، چهاردر، چهار دروازه، و یا چهار قاپو نیز گفته می‌شود. چهارطاقی‌ها از زمانی که معماران ایرانی با تکنیک گنبدسازی آشنا شدند رواج پیدا کرد. چهار طاقی‌ها در زمان ساسانیان به طور گسترده‌ای رواج داشته و در معماری بناها استفاده می‌شدند. البته در دوران اسلامی نیز از طرح چهارطاقی‌ها در بناهای غیر مذهبی استفاده شد.

چهارطاقی خیرآباد

خرید بلیط هواپیما گچساران
چهارطاقی خیرآباد

خیرآباد ناحیه‌ای گرمسیر با تاریخی طولانی است که در جنوب غرب استان کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد. اگر با خرید بلیط هواپیما گچساران سری به این منطقه بزنید، در 50 کیلومتری گچساران به بهبهان، در منطقه‌ای با نام خیرآباد و در یک کیلومتری شمالی روستا “ده وه” در سمت چپ رودخانه خیرآباد، بنایی چهار طاقی را خواهید دید. اگر با خرید بلیط هواپیما گچساران در مسیر گشت‌وگذار خود این بنای چهارطاقی را دیدید به سادگی از کنار آن عبور نکنید. این چهار طاق اثری تاریخی و به‌جامانده از دوران ساسانی است. چهارطاقی خیرآباد که با نام آتشکده خیرآباد نیز شناخته می‌شود، بنایی مربعی شکل با اضلاعی 11 متری است. در هر چهار دیوار این بنا چهار طاق وجود دارد که بر چهار پایه با حجمی 9 مترمربعی قرار گرفته و مساحت قاعده آن، 120 متر مربع می‌باشد. خوشبختانه پایه‌های بنا علیرغم وجود آسیب‌های جزیی همچنان پابرجا مانده و سنگ‌های چکش کاری شده آن همچنان زیبایی خود را داراست. اما متأسفانه چرخ گردون با گنبد بنا خوب تا نکرده و گنبد این چهارطاقی فروریخته است. با این حال، این بنا هنوز هم زیبایی خود را حفظ کرده و ارزش خرید بلیط هواپیما گچساران و سفر به این منطقه را دارد. در سال 1390 اداره میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد تصمیم گرفت برای حفظ بنا، آسیب‌های وارده در سال 70 و درطول زمان را مرمت نماید از این رو در شهریور همین سال مرمت گَرانی را به سمت این چهار طاقی فرستاد تا با ملات سیمان بازسازی‌های مورد نظر را انجام دهند. مصالح به کار رفته در این اثر تاریخی عبارت‌اند از سنگ، گچ و لاشه که توانسته‌اند در برابر بارندگی‌های شدید و زمین‌لرزه سال 1370، مقاومت کنند تا ما امروزه به راحتی با خرید بلیط هواپیما گچساران به دیدن این بنای تاریخی برویم. طبق بررسی‌های باستان‌شناسی انجام گرفته بر تپه‌های اطراف، در عمق 50، 60 متری تپه‌ها، سوخته‌هایی مشاهده شده که نشان می‌دهد علاوه بر آتشکده چهارطاقی که مراسم مذهبی در آن صورت می‌گرفت، بر فراز تپه‌ها حفره‌ها و گودال‌هایی برای روشن کردن آتش ایجاد شده باشد. با توجه به پژوهش‌های معمار و باستان‌شناس فرانسوی، آندره گدار، چهارطاقی در مسیر جاده کهن فارس به خوزستان قرار دارد که این باستان شناس این مسیر را جاده شاهی می‌داند. شما می‌توانید با خرید بلیط هواپیما گچساران از این بنای تاریخی و همچنین محوطه‌ای تاریخی آن بازدید نمایید.

آتشکده یا بنایی برای نگهبانی؟

خرید بلیط هواپیما گچساران
بلیط هواپیما گچساران

گرچه چهارطاقی خیرآباد را آتشکده خیرآباد نیز می‌نامند و تمامی شواهد و آثار بدست آمده به نوعی گمان کاربری این چهارطاق را به عنوان آتشکده اثبات می‌کند اما طبق گفته‌های محمدرضا حیدری -پژوهشگر آثار تاریخی- آتشکده‌ها در محل‌هایی پر رفت‌وآمد ساخته می‌شدند. این بنا نیز در جاده شاهی آن زمان ساخته شده است در نتیجه به نظر می‌رسد برای نگهبانی ساخته شده باشد. روایت دیگری که در مورد این بنا بر سر زبان‌ها است نشان از نمادین بودن این بنا دارد. طبق این روایت اردشیر بابکان در نبرد آخر خود با ارد.ان پنجم، او را در رامهرمز شکست می‌دهد و به یمن این پیروزی دستور ساخت بناهای یادمانی را در طول مسیر می‌دهد که بنای چهارطاقی یکی از آن‌ها است. به هر حال آتشکده باشد یا بنایی برای نگهبانی و یا بنایی یادمانی، به طور قطع می‌توان گفت که چهارطاقی خیرآباد به عنوان اثری تاریخی ارزش خرید بلیط هواپیما گچساران و سفری به این منطقه گرمسیر را دارد.

چهارطاقه‌ای متفاوت

خرید بلیط هواپیما گچساران
بلیط هواپیما گچساران

اهمیت این چهارطاقی علاوه بر دوران تاریخی آن به دلیل تفاوتش با سایر چهارطاقی‌های ایران نیز هست. طرح چهارطاقی خیرآباد در تضاد با سایر چهارطاقی‌ها است به گونه‌ای که محور اصلی آن به سمت طلوع خورشید و در انقلاب زمستانی قرار دارد. در آغاز زمستان، انوار طلایی خورشید در امتداد محور بنا می‌درخشد. نکته جالب اینجاست که امتداد خطوط سایه‌ها در بیرون و درون بنا همگی باهم موازی‌اند. بعلاوه برای تشخیص فصول و آغاز بهار، پاییز و انقلاب زمستانی، خط دید‌های سه گانه‌ای طراحی و مورد استفاده قرار گرفته که خاص این بنا می‌باشند و در دیگر چهارطاقی‌ها مشاهده نشده اند. پیشنهاد می‌کنیم با خرید بلیط هواپیما گچساران از این چهارطاقی متفاوت ایران دیدن کنید.

ابعاد چهارطاقی خیرآباد

خرید بلیط هواپیما گچساران
بلیط هواپیما گچساران

طول اضلاع بیرونی چهار طاقی خیرآباد، 11.07 متر، ابعاد داخل زیر گنبد آن 6.26 متر، ارتفاع طاق‌های آن تا زیر قوس 4.5 متر، ارتفاع تا منشوری از کف 6.70 متر و از کف تا گنبد 9.20متر می‌باشد. طول هر ستون یا پایه طاق نیز 3.60 متر است.

چهارطاقی خیرآباد اثری به‌جا مانده از دوران ساسانی است که نشانگر معماری سنتی آن دوران می‌باشد. این چهارطاقی در منطقه‌ای تاریخی قرار دارد که زیبایی دوچندانی را به چهارطاقی بخشیده است. چهار طاقی خیرآباد در دوم اسفندماه سال 1327 با شماره 371 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد. این اثر تاریخی جزو آثاری است که باستان شناسان خارجی را نیز بر آن داشته تا با خرید بلیط هواپیما گچساران بازدیدی از آن داشته باشند. شما نیز می‌توانید با سفر به گچساران سری به این اثر تاریخی زده و شکوه هنر و نبوغ  معماری اصیل ایرانی را به چشم خود ببینید که با چه ظرافت و هنری به نمایش درآمده است.

برای خرید بلیط هواپیما گچساران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع:
iranmemari.com
yjc.ir
irannema.ir
irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید