سفر به یاسوج و بازدید از تل خسرو

اگر قصد دارید برای سفر به جنوب و جنوب غرب ایران و ارتفاعات زاگرس بلیط هواپیما یاسوج را خریداری کنید، باید بدانید که یکی از بهترین مقاصد ایران از لحاظ فرهنگی را انتخاب کرده‌اید. این منطقه به دلیل داشتن دشت‌ها و دره‌های فراوان، و همچنین مکان‌های باستانی بی‌شمار نه تنها مورد توجه باستان‌ شناسان قرار گرفته است، بلکه مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

0
92
خرید بلیط هواپیما یاسوج
بلیط هواپیما یاسوج
سفر به یاسوج و بازدید از تل خسروReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 25Rating: 3.5سفر به یاسوج و بازدید از تل خسرو - خرید بلیط هواپیما یاسوج از اپلیکیشن سفرستاناگر قصد دارید برای سفر به جنوب و جنوب غرب ایران و ارتفاعات زاگرس بلیط هواپیما یاسوج را خریداری کنید، باید بدانید که یکی از بهترین مقاصد ایران از لحاظ فرهنگی را انتخاب کرده‌اید. این منطقه به دلیل داشتن دشت‌ها و دره‌های فراوان، و همچنین مکان‌های باستانی بی‌شمار نه تنها مورد توجه باستان‌ شناسان قرار گرفته است، بلکه مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

تل خسرو یاسوج

اگر قصد دارید برای سفر به جنوب و جنوب غرب ایران و ارتفاعات زاگرس بلیط هواپیما یاسوج را خریداری کنید، باید بدانید که یکی از بهترین مقاصد ایران از لحاظ فرهنگی را انتخاب کرده‌اید. این منطقه به دلیل داشتن دشت‌ها و دره‌های فراوان، و همچنین مکان‌های باستانی بی‌شمار نه تنها مورد توجه باستان‌ شناسان قرار گرفته است، بلکه مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

یاسوج، پایتخت طبیعت ایران

خرید بلیط هواپیما یاسوج
پایتخت طبیعت ایران

استان کهگیلویه و بویر احمد، یکی از مقاصد زیبای طبیعت‌گردی و فرهنگی است. گردشگران بسیاری تاکنون بلیط هواپیما یاسوج را برای گشت‌وگذار در طبیعت بکر این منطقه خریداری کرده‌اند. سرزمین‌های شاپور دهدشت تا کهگیلویه، منطقه رستم تا خرابه‌های تخت جمشید و تپه باستانی خسرو در یاسوج تا قبرستان لما از جمله مناطق بسیار زیبا و دیدنی کهگیلویه می‌باشند. همچنین، یکی از مناطقی که به دلیل داشتن بقایای باستانی و فرهنگی از مهم‌ترین مناطق استان به حساب می‌آید، دره بشار است. آبشارها، جنگل‌های انبوه و سرسبز و چشمه‌ها طبیعت کهگیلویه را بسیار چشم‌گیر و بی‌نظیر کرده‌اند و از این رو، یاسوج را “پایتخت طبیعت ایران” می‌نامند. یاسوج هر روز و هر زمان ساکنین خود، باستان شناسان و گردشگران را با اکتشافی جدید شگفت‌زده می‌کند. ناشناخته‌های زیادی در یاسوج وجود دارند که هنوز سر از خاک بیرون نیاورده‌اند. یکی از اکتشافاتی که همه را بسیار متعجب و حیران کرد، کشف گورستان 3500 ساله در یاسوج بود. در کنار این کشف بسیار بزرگ سرنخ‌هایی نیز وجود داشتند که دلیل بر قدمت کهن این سرزمین بودند.

تل خسرو در دره شاپور

خرید بلیط هواپیما یاسوج
دره شاپور

دره شاپور، دره‌ای سرسبز، بزرگ و پرآب است که به سبب دربرداشتن بقایای باستانی و فرهنگی یکی از مهم‌ترین دره‌های استان کهگیلویه و بویر احمد است. این بار اگر هوای طبیعت‌گردی به سرتان بزند، بلیط هواپیما یاسوج را خریداری کنید تا با معنای واقعی طبیعت آشنا شوید. این منطقه از لحاظ آب‌وهوا شرایط مساعدی برای زندگی دارد و گمان می‌رود در گذشته نیز ساکنین زیادی در این جا مستقر بوده‌اند. داخل این دره “تل خسرو” قرار دارد که احتمالاً استقرار دایم در این منطقه وجود نداشته است. اما وجود گورستان‌های باستانی فراوان از جمله تاج امیر، لما، دینگو و ده دومن و … نشان می‌دهند این منطقه در گذشته محل رفت‌وآمدهای سران حکومتی و خوانین بوده است.

افسانه تل خسرو

خرید بلیط هواپیما یاسوج
تل خسرو

“تل خسرو” در پنج کیلومتری جنوب یاسوج، یکی از مکان‌های باستانی بسیار مهم استان کهگیلویه و بویر احمد است که قطعاً ارزش خرید بلیط هواپیما یاسوج و بازدید دارد. بومیان منطقه این تل را به یکی از پادشاهان کیانی “کی خسرو” فرزند “سیاووش” نسبت می‌دهند و افسانه‌ای رایج درباره این تل میانشان سینه به سینه نقل می‌شود. این افسانه حکایت از آن دارد که، کی خسرو پس از آن که سروش الهی به وی می‌رسد به دشت یاسوج می‌آید. در این دشت به سواران و همراهانش دستور می‌دهد تا هرکدام با ریختن توبره‌ای خاک به روی هم تپه‌ای بسازند. پس از آن که تپه شکل گرفت، کی خسرو به روی این تل (تپه) می‌رود و جانشین خود “لهراسب” را برمی‌گزیند. به گفته بومیان تل دیگری به نام “تل زال” یا “تل زالی” نیز در جای دیگری از این دشت وجود دارد که زال با سپاهیانش ساخته است. بنابر این افسانه که در شاه‌نامه نیز آمده است، کی خسرو بعد از نهادن تاج پادشاهی بر سر لهراسب، در دنا به غاری می‌رود که امروزه با نام “غار کی خسرو” یاد می‌شود و در این غار عروج کرده و عمر جاودانه می‌یابد.

یاسوج، دروازه پارس

خرید بلیط هواپیما یاسوج
بلیط هواپیما یاسوج

دامنه‌های دنا با اساطیر پیوند دارند و افسانه‌های یاسوج تنها به افسانه “تل خسرو” ختم نمی‌شود. اگر بلیط هواپیما یاسوج را خریداری کنید، در واقع بلیط “دروازه پارس” (Persian Gates) را خریداری کرده‌اید. این نامی است که تاریخ دانان جهان به یاسوج نهاده‌اند و بر این باور هستند که “اسکندر مقدونی” در سال 331 قبل از میلاد، در زمان حمله به پرسپولیس از منطقه یاسوج گذر کرده و در شمال این منطقه در تنگه‌ای به نام “تنگه مهریان” با “لشکر آریو برزن” که به سردار بزرگ هخامنشی مربوط بود، رو در رو شده است. یاسوج اسطوره‌های کهن فراوان دارد که نمی‌توان آن‌ها را افسانه نامید. زیرا که همه رویدادهای آن واقعی هستند و تا ابد در اذهان مردم این منطقه زنده و جاویدان خواهند ماند.

برای خرید بلیط هواپیما یاسوج و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید